Európa

Zlatý poklad Bulharska – Varna

Autor:
/
4. februára 2017

S prieskumom môžeme začať hneď na pobreží. Mesto Varna (asi 350 tis. obyvateľov) je najväčším mestom na bulharskom čiernomorskom pobreží a po Sofii a Plovdive tiež tretím najväčším mestom krajiny. Od pobrežia vystupuje z mora v rade terás ako gigantický amfiteáter. Svojim obyvateľom aj návštevníkom poskytuje priaznivé podnebie a priezračné more s miernym prílivom a odlivom, ale aj rad zaujímavých miest k návšteve.

K Varne sa hodí okrídlené úslovie “… už starí Gréci …” Áno, mesto pod menom Odessos založili už okolo roku 580 pr. n. l. starí Gréci, ktorým slúžila ako obchodná kolónia. Ale tunajšie územie bolo osídlené už oveľa skôr. Varna sa preslávila svojím zlatým pokladom, respektíve pozoruhodnou nekropolou, objavenou náhodou v roku 1972. Pohrebisko staré viac ako 6000 rokov skrývalo hroby plné zlatých predmetov a ukážok veľmi vyspelej metalurgie. Poklad, starší ako staroveký Egypt či Mezopotámia, sa stal najstaršou známou ukážkou opracovaného zlata na svete a pre Bulharov je to jasný dôkaz toho, že v okolí dnešnej Varny vznikla najstaršia civilizácia sveta … Náleziská sa nachádzajú v západnej, priemyselnej časti mesta, ale aby ste mohli veľkú časť nájdených predmetov obdivovať, stačí zájsť do tunajšieho Archeologického múzea, prípadne do múzea histórie Varny.

Keď už sme pri múzeách, za zmienku stojí tiež Národné múzeum vojenskej histórie a jeho pobočka – Námorné múzeum, ktoré vystavujú rôzne dokumenty, uniformy, staré tanky, delá, lietadlá, vrtuľníky, vojnové lode a pod. Tým sme sa dostali späť k moru, a tak sa sluší pripomenúť, že Varna je najväčším bulharským prístavom.

Medzi ďalšie miestne atrakcie patria napríklad zvyšky rímskych termálnych kúpeľov, monumentálna katedrála Sveta Bogorodica, ktorá je akýmsi symbolom mesta, pozostatky byzantského chrámu z 5. až 6. storočia na pahorku Dűanavar Tepe a ďalšie.

Aby sme ale nezostali len pri histórii, čo napríklad návšteva vyhláseného delfinária? Nie je príliš veľké, ale predstavenie cvičených delfínov stojí za to vidieť. Neďaleko je aj oceanárium, ktoré je však pomerne skromné a nájdeme tu nejaké korytnačky, morské koníky a ryby.

Asi 20 km západne od mesta leží pozoruhodný “Kamenný les”, súbor zvláštnych vápencových útvarov vysokých až 7 metrov. Hoci môžu pôsobiť ako ruiny nejakého chrámu, jedná sa o prírodné stalagmity staré okolo 50 miliónov rokov, vytvorené dávnym morom.

A nakoniec si predsa len odpočinieme na pláži. Na juh od Varny až po Balčik sa tiahnu vyhlásené Zlaté piesky, v minulosti tak obľúbené a dnes znovu objavené. Služby sú tu na slušnej úrovni, avšak ceny ešte stále veľmi priaznivé. Zatiaľ – tak prečo to neskúsiť, kým nie je neskoro?

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek