Eurovíkendy

Eurovíkend: Amsterdam – čo si nenechať ujsť…

Autor:
/
23. januára 2017

Kanály, ktoré Amsterdam pretínajú, dodávajú mestu originálnu tvár. Boli budované v 17. storočí a ich celková dĺžka dnes činí okolo 80 km. Metropola je dnes 160 kanálmi, ktorým sa tu hovorí grachty, rozdelená na 90 ostrovov. Cez kanály sa klenie na 1400 mostov a lávok. Kanály sú už neodmysliteľnou súčasťou Amsterdamu a plavba v lodičkách po nich je veľkou turistickou atrakciou a romantickým zážitkom. Počas plavby sa ľudia môžu kochať krásnymi stavbami, historickými domami i alejami stromov.

Kanály však nie sú tým jediným, za čím do Amsterdamu každoročne mieria státisíce turistov. Ulice mesta ukrývajú početné múzeá s umením svetových velikánov. Ľudia však milujú tiež tunajší rušný nočný život aj pohodovú atmosféru. Amsterdam je husto osídlené finančné a kultúrne centrum Holandska, žije v ňom okolo 800 tisíc obyvateľov. Aj napriek veľkej hustote osídlenia je mesto plné zelene a návštevník si môže oddýchnuť v niekoľkých parkoch priamo v centre. Vďaka tomu, že väčšina obyvateľov využíva na prepravu po meste bicykle, patrí Amsterdam medzi hlavné mestá s najmenším znečistením ovzdušia. Tiež turisti môžu využiť požičovne bicyklov a zoznámiť sa s hlavnými pamiatkami mesta počas príjemných vychádzok. Hoci ide o hlavné a najväčšie mesto v krajine, nesídli tu parlament ani vláda.

História mesta siaha cca do roku 1000 po Kristovi, prvá písomná zmienka však pochádza z druhej polovice 13. storočia. V období stredoveku boli na brehoch rieky Amstel vybudované ochranné hrádze, ktorým sa hovorilo “damy” a mali chrániť mesto pred prípadnými povodňami. Podľa týchto hrádzí bolo mesto nakoniec pomenované, aj keď prvý názov znel Amstel Dam. Neskôr došlo k premenovaniu mesta na súčasný Amsterdam. Za zlatú éru metropoly je považované 17. storočie, kedy tu vyrástlo mnoho budov a zaujímavých pamiatok. V šesťdesiatych rokoch 20. storočia sa Amsterdam stal centrom “detí kvetov” a alternatívneho životného štýlu.

Dnes je obľúbenou turistickou lokalitou, návštevníci sem prichádzajú nielen za pamiatkami, ale tiež za návštevou Coffeeshop-ov, preslávených zariadení, v ktorých holandské úrady tolerujú predaj a konzumáciu ľahkých drog, alebo aby na vlastné oči videli slávnu štvrť červených lucerien. Tá sa v minulosti neslávne preslávila ako centrum prostitúcie a drog, dnes je plná sexshopov a vo výkladoch sú namiesto tovaru polonahé dievčatá. Amsterdam je známy tiež ako mesto diamantov, vynechať návštevu tunajších brusiarní by bola obrovská škoda. Najznámejšou brusiarňou je Koninklijke Asscher Diamant Maatschappij, ktorá brúsila najväčšou nájdené diamanty na svete. Tie boli následne určené pre britskú kráľovskú rodinu.

Stredom historickej časti mesta je námestie Dam obklopené honosnými administratívnymi budovami. Dominantnou stavbou je však Kráľovský palác zo 17. storočia, ktorý je oficiálnym sídlom holandského kráľa. Na námestí stojí aj Nový kostol, v ktorom boli vždy korunovaní holandskí králi a kráľovné. Po druhej svetovej vojne bol na námestí vztýčený Národný pamätník. Počas prechádzky po pešej zóne narazíte na dvor bekýň, ktorý v minulosti slúžil ako priestory pre ženský kláštor. Dvor je lemovaný asi štyridsiatimi domami a celý komplex pochádzajúci z polovice 14. storočia je skvelou ukážkou holandskej architektúry.

Amsterdam poteší všetkých milovníkov umenia. Tí v ňom totiž nájdu veľa slávnych múzeí a galérií, ktoré vystavujú vzácna svetové diela. Za návštevu určite stojí Rijksmuseum, ktoré je najväčším a najnavštevovanejším múzeom v Holandsku. Sú v ňom k videniu obrazy slávnych holandských majstrov, dokonca je tu vystavený aj slávny Rembrandtov obraz Nočná hliadka. Vynechať by ste v Amsterdame nemali ani ďalšie významné múzeum – múzeum Vincenta van Gogha vystavujúceho asi 200 malieb a 500 kresieb tohto velikána. Na vlastné oči si môžete prezrieť slávne Slnečnice, Cyprusy, Izba v Arles, portréty Dr. Gachet, otca Tanguye alebo jeho početné autoportréty.

K návšteve láka ešte celý rad ďalších atraktívnych múzeí, ako je napríklad Amsterdamské historické múzeum, Mestské múzeum moderného umenia, Námorné múzeum, alebo Múzeum Madame Tussaud’s. Mladá generácia určite nevynechá prehliadku veľmi obľúbeného Múzeá hašiša a marihuany.

K najtypickejším stavbám Amsterdamu patria staré, ale stále veľmi krásne meštianske domy. Hojne navštevovaný je takisto meštiansky palác z konca 18. storočia. Každý z návštevníkov chce tiež vidieť najužší dom v krajine a možno aj v celej Európe. Stojí neďaleko Hlavnej stanice na grachte Singel a jeho fasáda je široká sotva niekoľko metrov.

Akonáhle budete mať dosť poznávania pamiatok, môžete sa vydať na prehliadku miestnej zoologickej a botanickej záhrady. Zaujímavé je tiež miestne stredisko vedy a techniky sídliace v budove s názvom NEMO. Ak sa budete chcieť trochu uvoľniť a užiť si zábavy, zavítajte na námestí Leidseplein, ktoré lemujú reštaurácie, bary, Coffeeshop a početné nočné podniky. Nájdete tu tiež dva najväčšie hudobné kluby – Melkweg a Paradiso, v ktorých zábava nikdy nekončí a vy tak môžete ochutnať tú pravú atmosféru kozmopolitného a živého Amsterdamu.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek