Eurovíkendy

Eurovíkend: Barcelona – čo si nenechať ujsť…

Autor:
/
7. februára 2017

Barcelona

sa rozkladá pri pobreží Stredozemného mora na severovýchode Španielska. Za slnečného počasia tak láka na krásy mora a plážovú pohodu oblasti Costa Brava. Po Madride je Barcelona druhým najväčším španielskym mestom, v ktorom v súčasnosti žije okolo jedného a pol milióna obyvateľov a v celej aglomerácii takmer 3 milióny obyvateľov. Metropola oplýva mnohými krásami, preto je jedno, či preferujete pamiatky, nakupovanie, leňošenie na pláži alebo bujarý nočný život. V Barcelone skrátka neprežijete len klasickú dovolenku pri mori, počas pobytu sa zoznámite s množstvom historických i moderných stavieb, múzeí, s významnými osobnosťami mesta a zájdete si na nejakú špecialitku, alebo na pohárik do niektorej z vyhlásených reštaurácií.

Barcelona – pobrežie

Čo sa týka historických pamiatok, Barcelona sa preslávila najmä množstvom originálnych stavieb geniálneho architekta Antonia Gaudího (1852 až 1926). Na jeho stavbách je zjavná zmes secesie, modernizmu a predovšetkým potom prírodných motívov. Vytvoril neopakovateľný a unikátny štýl mestskej architektúry a niekoľko jeho stavieb je zapísané aj na zozname UNESCO.

K najznámejším Gaudího počinom patrí bezpochyby neprehliadnuteľný chrám Sagrada Familia (Svätá rodina), ktorý sa stal akýmsi symbolom celej metropoly. Ide o najveľkolepejšie Gaudího dielo, ktoré však zostalo dodnes nedokončené, pretože je financované iba darov a príspevkov. Predpokladaný termín dokončenia je zatiaľ stanovený na rok 2026, ako pocta k 100. výročiu úmrtia Antonia Gaudího.

Sagrada Familia

Chrám zdobí osem veží dosahujúcich úctyhodnú výšku 115 metrov, z ktorých sa ponúka krásny výhľad na mesto a okolie. Gaudí je považovaný za jedného z najväčších umelcov svojej doby a jeho stavby každého návštevníka očaria a unesú do ríše fantázie. Na jeho diela v Barcelone narazíte takmer na každom kroku – k tým najzaujímavejším patrí napríklad dom Casa Mila, Casa Batlló a park Palau Güell s Gaudího múzeom. Casa Mila je neobvyklý obytný dom so zvlneným vápencovým priečelím a výzdobou z kovaného železa. Gaudí sa pri jeho výstavbe nechal údajne inšpirovať oceánom. V dvoch bytoch tohto domu sa dnes nachádza múzeum zamerané na Gaudího tvorbu a život. Originálny dom Casa Batlló postavil Gaudí v roku 1904 pre bohatého továrnika. Tento dom pôsobí, ako by bol postavený z kostí. Mnohí o ňom hovoria ako o dome draka, ktorý má byť symbolom legendy o sv. Jurajovi. Ide o jednu z najpodivnejších stavieb celej Európy. Turistom je prístupné prvé poschodie, ktoré obýval majiteľ domu.

Casa Mila

Prekrásny park Palau Güell pochádza z roku 1889 a je jedným z prvých Gaudího diel. Ide o stavbu určenú pre grófa Güella, ktorý bol veľkým milovníkom Gaudího architektúry a veľa jeho stavieb tiež sponzoroval. Pôvodným zámerom bolo postaviť tu záhradné mesto, projekt sa však nevydaril a tak Palau Güell s rozlohou 17,8 hektárov odkúpilo v roku 1926 mesto a sprístupnilo ho ako mestský park. Oblasť vyniká mnohými unikátnymi architektonickými prvkami a Gaudího osobitý štýl je zjavný aj v tých najmenších detailoch.

Park Palau Güell

Žiadny návštevník Barcelony by si nemal nechať ujsť prehliadku Gotickej štvrti, ktorú tvorí súbor stavieb ohraničených rímskymi hradbami. Štvrť vznikala v 12. až 14. storočí a jej dominujúcim prvkom je gotická katedrála svätej Eulálie (Catedral de la Santa Cruz y Santa Eulalia). Svätostánok, ktorého stavba bola začatá roku 1298 a dokončená v roku 1913, je sídlom španielskeho arcibiskupa. Tento trojloďový kostol je zasvätený sv. Eulalii, ktorá je patrónkou Barcelony. Pochovaná bola v alabastrovom sarkofágu v krypte kaplnky pod hlavným oltárom. Krásne sú tiež kaplnky Capella del Santíssim Sagrament a Capella de Sant Benet, v ktorej sa nachádza oltárny obraz od Bernata Martorella.

Catedral de la Santa Cruz y Santa Eulalia

Gotická štvrť je tvorená mnohými krásnymi starými domami, kamennými mestskými palácmi, prastarými kostolmi a kaplnkami a pretínajú ju uzučké kľukaté uličky lemované obchodíkmi, kaviarňami a remeselnými dielňami. Srdcom tejto štvrti je námestie Plaza Real, ktoré je považované za najživšie v celej Barcelone. Uprostred neho stojí fontána obklopená palmami a reflektormi, ktoré sú mimochodom opäť Gaudího dielom. Z ďalších gotických pamiatok spomeňme napríklad budovu radnice Casa de la Ciudad de Barcelona na námestí Plaza San Jaime.

Palau Nacional

Prvou gotickou stavbou v oblasti Stredozemného mora bol jednoloďový kostol Santa Maria del Mar pochádzajúci zo 14. storočia. Hoci je kostol veľmi prostý, vyniká svojou osobitou krásou. Navyše je lemovaný kaplnkami so vzácnymi vitrážami, ktoré pochádzajú z 15. až 18. storočia. Pre kostol je charakteristická 54 metrov vysoká osemboká zvonica, ktorá v sebe ukrýva 6 zvonov vytvárajúcich zvonkohru. Najstarší zvon pochádza z roku 1669, najväčší a najťažší zvon má priemer takmer 1,5 m a váži 1806 kg. Medzi významné sakrálne stavby Barcelony patrí tiež kostol El Pi (Iglesia de Santa Maria del Pi), ktorý tiež pochádza zo 14. storočia a radí sa tak k najstarším kostolom v meste.

Barcelona

Za centrum Barcelony je považovaný rušný bulvár Las Ramblas, ktorý je bezpochyby najživším miestom mesta. Ulica sa tiahne od Plaza de Catalunya až k prístavu, kde sa nachádza nábrežie s mólom a 68 metrov vysokým podstavcom so sochou Krištofa Kolumba. Na bulvári Las Ramblas nájdete okrem kaviarní, reštaurácií, novinových stánkov a rôznych obchodíkov tiež secesnú tržnicu La Boqueria aj slávnu barcelonskú operu Gran Teatre del Liceu. Ulica má fantastickú atmosféru a každý deň ňou prejdú davy a davy ľudí.

Víťazný oblúk

Les Drassanes

Za videnie stoja tiež stredoveké lodenice Les Drassanes nachádzajúce sa neďaleko prístavu. Hoci boli vybudované už v 14. storočí, ide dnes o najväčšie a najzachovalejšie zariadenia tohto druhu. Nájdete v nich Námorné múzeum. Veľmi atraktívnou je tiež ulica Montacada existujúca od 12. storočia, kde bývali tie najbohatšie barcelonské šľachtické rodiny. Dodnes je lemovaná množstvom honosných palácov. V Barcelone nájdete aj podmorské akvárium, ktoré patrí medzi najväčšie v Európe. Ponúka 22 obrích akvárií a 80 metrov dlhý podvodný tunel pretínajúci obrie nádrž so šiestimi miliónmi litrov vody. V tomto morskom akváriu je k videniu cez 11 tisíc morských živočíchov. Milovníci umenia by potom mali zavítať do presláveného Picassovho múzea, v ktorom sú vystavené mnohé umelcovho diela.

Parc de la Ciutadella

Jedinečný výhľad na metropolu sa ponúka z vrcholu Montjuic, ktorému dominuje olympijský štadión, ktorý bol v roku 1992 dejiskom letných olympijských hier. Na Montjuic je možné sa dostať lanovkou, ktorej spodná stanica sa nachádza neďaleko prístavu.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek