Eurovíkendy

Eurovíkend: Benátky – čo si nenechať ujsť…

Autor:
/
17. januára 2017

Benátky založené v roku 810 sú často nazývané kráľovnou Jadranu. A právom. Ponúkajú nepreberné množstvo pamiatok pochádzajúcich z rôznych období dejín. Nájdeme tu honosné kostoly, paláce z mramoru aj kameňa, rozľahlé námestia a samozrejme tiež vodné kanály, cez ktoré sa klenie na 400 mostov a mostíkov. Nechýbajú početné múzeá a galérie. Historické, umelecké a kultúrne dedičstvo robí z Benátok významné svetové kultúrne centrum, kam každoročne prichádzajú státisíce turistov z celého sveta. Nie nadarmo je historické centrum Benátok zapísané na Zoznam pamiatok UNESCO. Benátky majú v súčasnosti okolo 360 tisíc obyvateľov, len asi 100 tisíc z nich však žije priamo v centre mesta.

Založenie mesta je spojené s nájazdmi Gótov, ktorí počas svojho ťaženia na Rím ničili všetko, čo im prišlo do cesty. Miestni obyvatelia, ktorým sa hovorilo Veneti, sa zo strachu pred nimi stiahli na ostrovy do lagúny, kde boli lepšie chránení. V týchto miestach už zostali a vybudovali dnešné Benátky. Už sedem rokov po založení mesta tu bolo založené aj biskupstvo. Najväčšieho bohatstva a moci Benátky dosiahli na začiatku 13. storočia. Benátky, ako ich poznáme dnes, sa rozkladajú na 118 ostrovoch a ostrovčekoch uprostred plytkého vnútorného mora, teda v akejsi lagúne. Až do roku 1846 si mesto udržiavalo doslova ostrovný charakter, potom však bolo železničným násypom spojené s pevninou.

Canal Grande

Hlavnými dopravnými tepnami v Benátkach sú kanály, okrem nich sú však v meste tiež ulice a pešie uličky, je tak možné sa tu prechádzať aj pešo. Najväčším lákadlom je samozrejme hlavný zo všetkých tunajších kanálov – Canal Grande rozdeľujúci historické centrum Benátok. Táto vodná cesta tiahnuca sa v dĺžke 4 kilometrov je vlastne korytom niekdajšej rieky Brent. Práve do tohto Veľkého kanála sa vlieva skoro päťdesiat menších, ktoré sú zvyčajne 4 až 5 metrov široké a môžu sa v nich pohybovať iba gondoly. Po Canale Grande, ktorý je miestami až 80 metrov široký, však môžu plávať aj väčšie lode a linky vodného autobusu, ktorý je akýmsi miestnym MHD. Cez Canal Grande dnes vedú už štyri mosty: Ponte degli Scalzi, Most Rialto, Ponte dell’Accademia a nový, doteraz bezmenný most z roku 2007, ktorého autorom je svetoznámy španielsky architekt Santiago Calatrava.

ostrov San Giorgio Maggiore

Ak sa vydáte na plavbu po Canal Grande, spoznáte vlastne tie najvýznamnejšie pamiatky, ktoré mesto ponúka. Budete plávať okolo najkrajších benátskych palácov postavených v gotickom, barokovom a renesančnom štýle, ktoré mali reprezentovať moc Benátskej republiky. Na jednom konci Canal Grande sa nachádza železničná stanica Stazione Venezia S. Lucia a námestie Piazzale Roma, na druhom konci sa potom rozkladá námestie Svätého Marka s chrámom a Dóžovým palácom. Práve toto námestie je po Canal Grande druhou najvyhľadávanejšou turistickou atrakciou.

Piazza San Marco je nielen najväčším námestím v talianskych Benátkach, ale zároveň aj dosť rušným centrom, kde sa nachádzajú tie najvzácnejšie pamiatky. Prezrieť si tu môžete slávne benátske budovy, ako je Basilica di San Marco, ktorá je symbolom Benátok. Na námestí môžete ďalej obdivovať Dóžov palác postavený v gotickom štýle, ktorý bol sídlom benátskych dóžat, renesančnú Knižnicu sv. Marka a takmer 100 metrov vysokú zvonicu Campanile ponúkajúcu nádherný pohľad na mesto a lagúnu. Nachádza sa tu tiež Museo Correr a atmosféru dopĺňajú početné historické kaviarne. Nechýbajú ani budovy Starej a Novej prokurácie (Procuratie Nuove a Procuratie Vecchie) s arkádovitým priečelím.

Benátky očami tímu TRAVELISTA? (4K video)

 

Jedným z najkrajších palácov v okolí kanála Canal Grande je Palazzo Vendramin-Callergi od Maura Coducciho. O kúsok ďalej narazíte na ďalšie dva nádherné paláce – Ca’Pesaro, v ktorom sídli Múzeum moderného umenia a Ca’d’Oro, ktorý dnes slúži ako miesto pre Múzeum stredovekého umenia. V Benátkach stojí tiež mnoho významných kostolov, menujme napríklad Chiesa degli Scalzi z roku 1656, San Geremia opatrujúca ostatky sv. Lucie mučenice zo 4. storočia, alebo kostol Santa Maria della Salute, ktorého neprehliadnuteľná biela kopula už viac ako 350 rokov utvára charakteristickú siluetu tomuto romantickému mestu. Za dva hlavné kostoly sú považované tieto: Santa Maria Gloriosa dei Frari a Santi Giovanni e Paolo, nazývaný tiež San Zanipolo.

Santa Maria Gloriosa dei Frari

Unikátnou stavbou je tiež komplex lodeníc s názvom Arsenal rozkladajúci sa okolo veľkého doku. Založený bol roku 1104 dóžom Ordelaffom Falierom a v priebehu ďalších storočí niekoľkokrát rozšírený. Ďalším palácom, ktorý je možné počas plavby po Canal Grande si prezrieť je Pesarov palác navrhnutý Baldassarom Longhenom v roku 1652. V súčasnosti v ňom sídli Orientálne múzeum, Medzinárodná galéria moderného umenia a usporadúvajú sa tu výstavy benátskeho bienále. V galérii je možné obdivovať diela svetoznámych umelcov, ako boli André Matissa, Marc Chagall, Max Ernst, Paul Klee alebo Wassily Kandinsky.

V Benátkach sa však nachádza aj slávna Galleria dell’Accademia opatrujúca najväčšiu zbierku benátskeho umenia na svete. Galéria bola založená v roku 1750 a vystavuje tie najslávnejšie obrazy z obdobia renesancie. Svoje majstrovské diela tu predstavujú autori ako Tizian, Tintoretto alebo Veronese. K najkrajším obrazom patrí “Korunovácia Panny Márie” od Paola Veneziana, ktorý patril k prvým benátskym maliarom. Milovníci moderného umenia potom môžu zamieriť do galérie Múzea Peggy Guggenheim. Tu sú vystavené diela kubizmu, surrealizmu, abstraktného expresionizmu, čo zahŕňa obrazy takých umelcov, ako sú Picasso, Dalli, Pollock alebo Magritte.

Ca’ d’Oro, Canal Grande

V bezprostrednej blízkosti múzea sa nachádza Palazzo Dario, ktorý je považovaný za jeden z najkrajších palácov lemujúcich Canal Grande. Za mostom Ponte dell’Accademia je vidieť Palazzo Barbaro z 15. storočia a naproti nemu potom stojí Palazzo Barbatigo vynikajúci svojou modernou mozaikou. V ďalších palácoch Palazzo Loredan a Palazzo Farsetti sídli benátska radnica. V Benátkach sa nachádza tiež Prírodovedné múzeum, nájdeme ho v priestoroch budovy Fondaco dei Turchi, kde sa v rokoch 1621 – 1838 nachádzalo centrum tureckých kupcov. Pomerne jednoducho vyzerá budova Deposito del Megi pochádzajúca z 15. storočia, ktorá v minulosti slúžila ako núdzová obilnica. Bola zdrojom obilia pre obyvateľov v prípade, že by došlo k hladomoru alebo dlhodobému obliehaniu mesta.

Ak by ste v Benátkach hľadali najstaršiu pamiatku, našli by ste ju na kúzelnom ostrovčeku Torcello. Ide o kostol Santa Fosca pochádzajúci zo začiatku 5. storočia. Na Torcelle však stojí ešte mnoho iných zaujímavých pamiatok, najmä palácov a kostolov. Za návštevu určite stoja aj okolité malebné ostrovčeky, ako je Murano, ktorý sa preslávil tradičnou výrobou skla, alebo Burano známy výrobou čipiek. Menej navštevovaný je potom ostrovček Giudecca situovaný na juhu, alebo Giorgio Maggiore, kde sa z veže jeho kostola ponúka skvelý výhľad na mesto.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek