Eurovíkendy

Eurovíkend: Londýn – čo si nenechať ujsť…

Autor:
/
16. januára 2017

Londýn, ktorý je domovom pre 7 miliónov ľudí sa radí medzi najvýznamnejšie a najvplyvnejšie mestá celého sveta. Londýnska aglomerácia je za moskovskou a parížskou tretia najväčšia v Európe. V uliciach mesta stretnete príslušníkov snáď všetkých národností, preto Londýnu nemožno odoprieť prívlastok “kozmopolitné“. Londýnčania sú na svoje mesto právom hrdí a radi sa chvália nielen architektúrou, stavbami a zaujímavosťami, ale pyšní sú tiež na kráľovskú rodinu, v ktorej čele stojí už viac než pol storočie Alžbeta II.

Westminsterský palác

Londýn je tak ako hlavné mesto Veľkej Británie nielen sídlom kráľovnej, ale aj vlády a parlamentu. Je doslova posiaty historickými budovami a významnými pamiatkami zo všetkých období svojich dejín. Ponúka tiež rozmanitú škálu múzeí, galérií a kostolov. Na druhú stranu je však toto mesto ležiace na rieke Temži tiež vzrušujúcim moderným centrom ponúkajúcim pestré možnosti zábavy a nakupovania. Výpočet londýnskych atrakcií nemá konca, tých niekoľko hlavných pamiatok, by však žiadny návštevník Londýna nemal vynechať.

Londýn očami tímu TRAVELISTA? (4K video)

Srdcom politického a náboženského života je už viac ako tisíc rokov Westminster nachádzajúci sa v mestskej časti West End. Za epicentrum britskej histórie je potom považované námestie Trafalgar Square, kde je najlepšie s prehliadkou mesta začať. Toto námestie v centre Londýna je pripomienkou na bitku pri Trafalgare v roku 1805. V jeho strede stojí Nelsonov stĺp obklopený fontánami a doplnený sochami levov. Významnou inštitúciou na námestí je Národná galéria a stojí tu tiež kostol St. Martin’s in the Fields. West End pretína tiež jedna z najznámejších ulíc sveta – Oxford Street, ktorá je centrom pre nakupovanie módneho značkového oblečenia.

Trafalgarské námestie a Národná galéria

Vo Westminsteri od 11. storočia stojí Westminster Palace a opátstvo Westminster Abbey, kde boli od roku 1066 korunovaní všetci anglickí monarchovia. Rovnako tak je aj miestom posledného odpočinku britských panovníkov. Historický náboženský význam Westminsterského opátstva nepredbehne žiadna iná pamiatka v celej Veľkej Británii. Po čase v tejto oblasti vyrástli ešte ďalšie rozmerné vládne budovy. Westminsterský palác označovaný aj ako Houses of Parliament, je sídlo Parlamentu Spojeného kráľovstva – Snemovne lordov a Dolnej snemovne. Sídlu vlády dominuje hodinová veža so 14 tonovým zvonom Big Ben, ktorý bol zavesený v roku 1858. Od tej doby určuje celej krajine presný čas.

Big Ben

Druhou najvýznamnejšou stavbou Londýna je Buckinghamský palác, ktorý je sídlom a úradom kráľovnej a vojvodu z Edinburghu. Vďaka svojmu historickému významu sa stal jednou z najžiadanejších turistických atrakcií mesta, pre verejnosť bol však otvorený až v roku 1993. Či je kráľovná prítomná alebo nie signalizuje vyvesená štátna vlajka nazývaná Union Jack. Obľúbenou turistickou atrakciou pri Buckinghamskom paláci je pravidelné striedanie stráží. Palác navyše obklopujú krásne a rozľahlé záhrady, ktoré sú najväčšími súkromnými záhradami v Londýne.

Výraznou dominantou britskej metropoly je tiež katedrála Svätého Pavla situovaná vo východnej časti mesta. Ide o druhú najväčšiu sakrálnu stavbu na svete, ktorá má medzi cirkevnými stavbami v Londýne úplne výsostné postavenie. Bola vystavaná na kopčeku Ludgate Hill v 11. storočí a dodnes je využívaná k bohoslužbám aj k mimoriadnym a celosvetovo sledovaným udalostiam. Konal sa tu napríklad pohreb premiéra a držiteľa Nobelovej ceny za literatúru Sira Winstona Churchilla, pohreb pápeža Jána Pavla II., ale aj svadba princeznej Diany a princa Charlesa.

Katedrála Svatého Pavla

Veľkou londýnskou atrakciou je tiež Tower, ktorého história siaha až do 11. storočia. Táto pevnosť slúžila k obrane mesta a v súčasnosti je jednou z najstarších tunajších pamätihodností. Stredobodom pevnosti je veža White tower (Biela pevnosť), okolo ktorej sa ovíjajú dva prstence ochranných kamenných hradieb. Veža po dobu svojej existencie slúžila ako kráľovská rezidencia, zbrojnica, mincovňa, zverinec aj observatórium. V súčasnosti Tower opatruje korunovačné klenoty. Táto najslávnejšia zbierka vzácnych predmetov je umiestnená vo veľkolepej výstavnej sieni.

Tower

Blízko Toweru sa nachádza jedna z najfotografovanejších londýnskych stavieb, most Tower Bridge, ktorý je jedinečným výtvorom viktoriánskej architektúry. Od roku 1894 sa klenie cez rieku Temžu a je považovaný za symbol Londýna. Mostu dominujú dve neogotické veže ukrývajúce mohutnú oceľovú konštrukciu s mechanizmom, vďaka ktorému je možné dvíhať cestný prejazd. Práve zdvíhanie mosta je veľkým turistickým lákadlom a pôsobivým divadlom. Obe veže sú vo svojich vrchoch vzájomne prepojené dvoma výškovými lavičkami, ktoré sú prístupné verejnosti a ponúka panoramatický výhľad na Temžu a Londýn.

Tower Bridge

V Londýne nevynechajte ani prehliadku známeho námestia Picadilly Circus s neprehliadnuteľnou neónovou reklamou a neutíchajúcim ruchom, alebo bývalej bohémskej štvrte Soho. Snáď každý turista by mal aspoň na chvíľu zavítať do čínskej štvrte Chinatown, kde môžete ochutnávať záhadné jedlá, alebo nakupovať ázijské suveníry. Kozmopolitná štvrť Nothing Hill sa preslávila rovnomenným filmom a tiež usporadúvaním obľúbených blších trhov. V Londýne by ste si nemali nechať ujsť ani tunajšie múzeá a galérie, aby ste ich však prešli všetky, potrebovali by ste v metropole stráviť najmenej týždeň. Napríklad len v štvrti Kensington sú vedľa seba Múzeum vedy, Prírodovedné múzeum a Victoria and Albert Museum.

Picadilly Circus

Za akúsi zelenú oázu je považovaný Greenwich na východe mesta. Nájdete tu nultý poludník, planetárium a Námorné múzeum. Jedným z najväčších londýnskych parkov je však Hyde Park, v ktorom sa nachádza aj tzv. Speaker’s Conner. K zaujímavostiam metropoly určite patrí aj umelá vodná cesta Regent’s Canal, ktorá vedie severne od Regent’s parku a prechádza Malými Benátkami a štvrťou Camden Town. Pokiaľ nemáte hlboko do vrecka, môžete sa vydať na nákupy do najluxusnejšieho obchodného domu sveta Harrods. Modernú architektúru nájdete nielen v okrajových častiach Londýna, ale aj v jeho centre.

Najluxusnejší obchodný dom na svete – Harrods

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek