Eurovíkendy

Eurovíkend: Paríž – čo si nenechať ujsť…

Autor:
/
27. januára 2017

Letecký podhľad na Paríž

Paríž je pulzujúcim, rušným a veľmi živým mestom a tiež hospodárskym a kultúrnym centrom Francúzska. Snáď zo všetkých miest v centre Paríža na človeka sála minulosť, nech už sa prejdete po ktorejkoľvek ulici, budete míňať početné historické pamiatky – úctyhodné kostoly, ozdobné renesančné paláce zo 17. storočia, Napoleonovské monumenty, honosné bulváre a veľa ďalšieho. Centrum ukrýva tiež mnohé najvýznamnejšie múzeá sveta, najkrajšie budovy celého Francúzska aj neskutočný luxus. Nechýbajú ani moderné stavby, desiatky galérií, úžasné obchody, parky a neodolateľné kaviarne. Mesto ponúka tiež široké možnosti zábavy, ale jednoduché túlanie úzkymi kľukatiacimi sa stredovekými uličkami má takisto svoje čaro. Návštevník si tak môže v Paríži vychutnať skutočne každú chvíľu.

Katedrála Notre-Dame

Čoby hlavné mesto Francúzska, je Paríž sídlom prezidenta, vlády a oboch komôr francúzskeho parlamentu. Pôvodne sa mesto rozkladalo na asi kilometer dlhom ostrovčeku Île de la Cité na rieke Seine. V súčasnosti sa v týchto miestach nachádza tá najstaršia a najospevovanejšia časť celého Paríža. Týči sa tu gotická katedrála Notre-Dame (Chrám Matky božej), ktorá je snáď najdominantnejšou pamiatkou metropoly. Je majstrovským dielom gotickej architektúry, na ktorom v rokoch 1163 až 1367 pracovali zástupy remeselníkov. Počas celej svojej histórie bola katedrála svedkom mnohých významných udalostí – korunovaný tu bol Napoleon Bonaparte a tiež sa tu konal pohreb Charlesa de Gaulla. Pred vchodom do katedrály sa na zemi nachádza bod, ktorý je označovaný ako bod nula. Od neho sa vo Francúzsku merajú všetky vzdialenosti a potvrdzuje dôležitosť tohto miesta, ako pomyselného stredu celého Francúzska.

Louvre

Významná je tiež bazilika Sacré-Coeur (kostol Najsvätejšieho srdca Ježišovho) situovaná na návrší Montmartre. Vďaka svojej polohe je jedným z najviditeľnejších monumentov Paríža a samozrejme ponúka aj jeden z najúchvatnejších výhľadov na metropolu. Stavbe, ktorej základný kameň bol položený v roku 1875, dominuje 5 kopúl v typicky orientálnom slohu. V zadnej časti sa nachádza štvorhranná zvonica vysoká 84 metrov, ktorá ukrýva zvonSavoyarde“, ktorý patrí medzi najväčšie zvony sveta a váži 19 ton.

Eiffelova veža

Asi nie je nikto, kto by si nevybavil vôbec najznámejšiu a turisticky najnavštevovanejšiu parížsku pamiatku – Eiffelovu vežu. Veža prezývaná “Železná dáma” týčiaca sa do výšky 324 metrov, je považovaná za symbol Paríža. Bola navrhnutá architektom Gustavom Eiffelom na počesť 100. výročia Veľkej francúzskej revolúcie a Svetovej výstavy v roku 1889. V tej dobe bola tiež najvyššou stavbou sveta. Pri dobrej viditeľnosti je z najvyššieho poschodia vidieť až do vzdialenosti úctyhodných 67 kilometrov.

Víťazný oblúk

Na západnom konci slávneho 9 km dlhého bulváru Champs-Elysées sa nachádza Víťazný oblúk (Arc de Triomphe de l’Etoile), ktorý nechal postaviť samotný Napoleon Bonaparte na oslavu svojho víťazstva nad pruskými a ruskými vojskami. Tento veľmi známy a hojne navštevovaný parížsky skvost je vysoký 50 a široký 45 metrov. Bol vybudovaný uprostred námestia Charles de Gaulla v rokoch 1806 – 1836. Stavba je doslova posiata reliéfmi a maľbami na oslavu skutkov Napoleona. Víťazný oblúk je symbolom mnohých francúzskych vojen a bojov.

Bulvár Champs-Elysées

Žiadny návštevník Paríža by nemal vynechať prehliadku Louvru – jedného z najväčších svetových múzeí, ktoré ochraňuje artefakty zastupujúci viac ako 7 tisícročí. Pôvodne bol Louvre najväčším palácom na svete, ten sa však za vlády Františka I. prvýkrát stal výkladnou skriňou umenia. V súčasnosti sa v múzeu nachádza na 350 tisíc neoceniteľných artefaktov, vrátane slávnych originálnych plátien, antických starožitností či orientálnej keramiky. Sú tu vystavené diela takých velikánov umenia ako Leonarda da Vinciho, Donatella alebo Jeana-Antoina Wattea. Človeka na múzeu však nezaujme len to, čo ukrýva vo vnútri, ale aj jeho impozantný vchod. Je tvorený obrovskou presklenou pyramídou, ktorá patrí k charakteristickým stavbám Paríža. Samotné múzeum sa nachádza na štyroch podlažiach a rozbieha sa do troch samostatných krídel.

K ďalším významným parížskym múzeám patrí napríklad Musée de Cluny vystavujúci stredoveký nábytok, oblečenie a doplnky, textílie, ukážky byzantských, koptských i európskych prác a niekoľko obdivuhodných tapisérií. Nemenej atraktívne je Musée d’Orsay otvorené v roku 1986 a vystavujúci výtvarné umenie. Múzeum sídli v pôvodne staničnej budove na ľavom brehu rieky Seiny. Tunajšie zbierky pokrývajú obdobie od roku 1848 do roku 1914, čo bola pre výtvarné umenie naozaj vzrušujúca doba. Pozoruhodné je aj Musée Rodin alebo Musée Picasso.

štvrť La Défense

Medzi architektonicky najobdivovanejšie diela celého Francúzska patrí zámok vo Versailles rozkladajúci sa 17 km od Paríža. Precíznu a novátorskú prácu vtedajších staviteľov a architektov sem prichádzali a stále prichádzajú obdivovať architekti z celej Európy. Versailles je považovaný za akýsi symbol veľkosti francúzskych kráľov a Francúzska. Tento pôvodne malý lovecký zámoček nechal na nádherný palác prestavať Ľudovít XIV. Na dĺžku má zámok viac ako pol kilometra – presne 680 metrov. Od roku 1661 je rezidenčným sídlom vlády a absolútnym mocenským centrom Francúzska. V interiéri ukrýva veľa nádherných ozdobných miestností, najzaujímavejšou miestnosťou zámku vo Versailles je však 73 metrov dlhá Zrkadlová sála.

Luxemburský palác

Krásnym prírodným rajom uprostred Paríža je Luxemburská záhrada rozprestierajúca sa okolo rozľahlého Luxemburského paláca. Rozkladá sa na viac ako 25 hektároch a okrem zelene ponúka aj veľa ďalších zaujímavostí. Jednou z nich je napríklad osemboké jazierko, uprostred ktorého sa nachádza Fontaine de Médicics s množstvom sôch. Ďalším významným historickým objektom je pomník maliara Eugène Delacroix. Neodmysliteľným symbolom Paríža je tiež Moulin Rouge, miesto, ktoré pohoršovalo občanov Paríža a kde sa stretávali parížski bohémovia a umelci. V súčasnosti je veľkým turistickým lákadlom, v slávnej tančiarni z počiatkov 20. storočia je možné aj dnes zhliadnuť typické kabaretné predstavenie. Modernou tvárou Paríža je potom štvrť La Défense, kde sa nachádzajú predovšetkým luxusné značkové obchody a moderné mrakodrapy.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek