Južná Amerika

Nazca – keď bohovia maľujú

Autor:
/
5. januára 2017

Náhorná plošina rozkladajúca sa na pol cesty medzi Limou a Arequipou bola v období približne 200 pr. n. l. – 800 rokov n. l. poľnohospodársky hojne využívaná indiánmi kmeňa Nazca. Bohužiaľ sa o tejto kultúre nedochovalo veľa informácií, žiadne písomné pamiatky a samotný zánik civilizácie nám nie je úplne objasnený. Dnes môžete z vtáčej perspektívy v nehostinnej krajine skalnatej Pampy de San José pozorovať zvieracie postavy a geometrické tvary, ktoré sú zaujímavé predovšetkým tým, že ich tvorí jedna jediná neprerušená čiara. Pritom niektoré z obrazcov sú veľmi zložité a dosahujú dĺžku až 200 metrov. Žiadny z obrazcov tu nenájdete dvakrát, každý je unikátny a úplne originálny. Vyobrazený je tu napríklad kolibrík, opica, pavúk, ale aj mnohé ďalšie zvieratá, hmyz, ryby a vtáky. K čomu slúžili a ako vlastne obrazce vznikli, o tom sa ľudia doteraz len dohadujú.

Existuje rad teórií o ich význame. Možno slúžili ako určitý druh poľnohospodárskeho kalendára, alebo ako posvätné chodníky či dôležité obranné pozície. Jedna z verzií dokonca hovorí o tom, že sú to línie starodávnej bežeckej dráhy, ktoré slúžili športovcom pri dávnych športových zápoleniach. Zrejme najviac prijímanou teóriou však je, že obrazce mali rituálny náboženský význam a slúžili ako spôsob komunikácie s nadzemským bohmi alebo ako obety božstvám. Ako prvý túto teóriu rozvinul kontroverzný švajčiarsky spisovateľ a záhadológ Erich von Däniken. Ten sa preslávil predovšetkým svojimi početnými knihami, v ktorých opisuje, aký vplyv mali zásahy mimozemských civilizácií do histórie človeka.

A ako také obrovské obrazce vznikali? Údajne musel byť z pampy odstránený všetok porast a následne aj ťažké balvany. Krajina tak bola zbavená tmavšieho vulkanického povrchu a odhalený zostal len jemný púštny prach tvoriaci podklad pampy. Línie pravdepodobne vznikali len pomocou troch trstinových kolov a povrazu, napriek tomu je priamka nimi vytvorená dokonale rovná. Vedci si tiež pokladali otázku, za ako dlho mohlo trvať, než bol tak veľký obraz vytvorený. Preto bol v minulosti vykonaný zaujímavý pokus: žiaci z miestnej školy sa pokúsili postaviť vlastnú líniu a vďaka ich práci mohlo byť spočítané, že zhruba tisícke zručných robotníkov by stavba takého obrazca zabrala iba pár týždňov.

Jednou z najväčších odborníčok na línie v Nazce bola Mária Reicheová, ktorá na ich rozlúštení nepretržite pracovala od roku 1946 až do svojej smrti v roku 1998. Držala sa teórie, že tieto línie predstavujú astronomický kalendár závislý na usporiadaní a pohybe nebeských telies. Súdila tak podľa toho, že všetky vyspelé kultúry žijúce na území Strednej a Južnej Ameriky kládli obrovský dôraz na vedomosti z oblasti astronómie. V časoch, keď Mária začala so svojim výskumom, boli na koncoch niektorých línií zapichnuté ešte drevené koly, ktoré údajne označovali najvhodnejšie pozície pre pozorovanie hviezd. Medzi ďalších vedcov, ktorí sa zaujímali o jedinečné obrazce v pampe, patrili Američan Gerald Hawkins a Tony Morrisson. Obaja mali svoje ďalšie teórie, ktoré so zaujatím skúmali a rozvíjali.

Jedným z najobľúbenejších výletov, ktorý je však pomerne drahý, je prelet planiny Nazca v malom vyhliadkovom lietadle. Zažijete fantastické divadlo a budete nasávať tajuplnú atmosféru jedného z najpodivuhodnejších miest v celom Peru. Výlet bude nezabudnuteľným zážitkom, ktorý sa vám zaručene vryje do pamäti. Letenka vyjde na 25 až 70 dolárov na osobu v závislosti na sezóne, dĺžke letu a počtu ľudí. Najvhodnejšou dobou pre výlet sú skoré ranné hodiny, kedy sú línie najlepšie viditeľné.

Neďaleko obrazcov sa rozkladá rovnomenné koloniálne mesto Nazca, ktoré je svojím návštevníkom príjemným útočiskom a rozhodne stojí za preskúmanie. Vďaka blízkosti línií sa mesto pomerne rýchlo rozvíja a prosperuje z turistického ruchu. Pri prechádzke mestečkom si nenechajte ujsť skvelé múzeum Museo Antoni / Centro Italiano Archeologico, alebo stále populárnejšie múzeum Casa Museo Maria Reiche. Múzeá vystavujú unikátne zbierky s tematikou vývoja nazkaské kultúry. V centre Nazcy sa rozkladá námestie Plaza de Armas, kam vedie hlavná ulica Jirón Bolognesi. Incké zrúcaniny Paredones ležiace južne od mesta sú tiež jednou z hlavných atrakcií pre návštevníkov, ktorí prichádzajú z najrôznejších kútov sveta.

V roku 1996 postihlo mesto mohutné zemetrasenie, pri ktorom sa zrútila takmer polovica všetkých budov, a zahynulo 10 ľudí. Ďalších 300 osôb potom bolo zasypaných pôdou v neďalekých baniach. Vďaka rozsiahlej rekonštrukcii a najrôznejším prestavbám už nie je po tejto katastrofe ani pamiatky. Najlepšie urobíte, keď do Nazcy prídete v septembri, kedy celé mesto žije oslavami konajúcimi sa na počesť Panenky Guadelupskej. Aj v máji sa však môžete zúčastniť ďalších významných náboženských sviatkov, ako je napríklad Fiesta de las Cruces.

Všetky diely seriálu

1. diel: Nazca – keď bohovia maľujú

2. diel: Peruánska kuchyňa – Prajete si morčacie stehienko?

3. diel: Machu Picchu - splnený sen

4. diel: Pisac - malý brat Machu Picchu (pripravujeme)

BONUS SERIÁLU - Video


Záverečné poďakovanie

Ešte by som rád poďakoval partnerovi webstránky TRAVELISTA – spoločnosti British Airways, ktorá nám poskytla letenky do tejto destinácie a mohli sme si takto vychutnať aké je to letieť na druhý koniec sveta v 1. triede tak renomovanej značky.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek