New York – 10 dôvodov prečo ho milujeme

Priamo učebnicovým príkladom metropoly, v ktorej to vo dne v noci neustále žije, je New York City. Zaručene vás očarí svojím dynamickým tempom aj eklekticizmom, svojou neskutočnou pestrosťou aj nespočetnými možnosťami, kam vyraziť za ďalším kulinárskym dobrodružstvom, kde si poriadne užiť nakupovanie alebo kam sa vydať za zaujímavou kultúrou a umením.

Dôvodov, prečo si zamilovať New York, je naozaj veľmi veľa – pre prehľadnosť sme pre vás vybrali desať najdôležitejších, ktoré vám prinášame v tomto článku.

1. Jazyky

Vďaka neuveriteľným 800 jazykom, ktorými sa tu hovorí, je New York oficiálnym držiteľom titulu Mesto s najväčšou jazykovou rozmanitosťou na svete. Ak sa chcete naučiť anglicky a pochytiť onen typický newyorský prízvuk (a napríklad aj niečo z tunajšieho prístupu k životu) a pritom si chcete naplno užívať tú obrovskú miestnu pestrosť ďalších prízvukov (a životných štýlov), potom je toto mesto ideálne práve pre vás.

2. Takéto obchody nájdete na svete naozaj málokde

Niekomu možno pripadá, že zdôrazňovať nakupovanie v jednom z hlavných centier módy na tejto planéte, je vlastne trochu banálne – avšak nakupovacej psychoterapii v New Yorku sa skutočne len tak niečo nevyrovná. Túžite sa na chvíľu premeniť v Blair Waldorfovú? Prejdite sa po Piatej Avenue a navštívte tunajšie obchodné domy a butiky svetových značiek. Alebo dáte radšej prednosť jedinečnosti a prekvapeniu, na ktoré človek náhodou narazí cestou? V tom prípade sa vyberte do SoHo či do štvrti Meatpacking District blízkosti slávneho parku High Line. A ak by ste chceli niečo viac na dosah vašej peňaženky a zároveň zostať u jedinečných značiek, vydajte sa cez most do Brooklynu.

3. Central Park

New York, to je skutočná betónová džungľa. Kvôli mrakodrapom týčiacim sa nad mestom a často úplne zakrývajúcim výhľad na oblohu vám vo všetkej tej mestskej šedi môže trocha zelene veľmi chýbať. Preto je skvelé, že sa v samotnom srdci mesta nachádza rozľahlý Central Park, kde spolu s obyvateľmi New Yorku nájdete útočisko na niektorej z množstva hebkých zelených čistiniek medzi stromami. Vďaka svojim neuveriteľným 400 hektárom má tento park takmer šesťkrát väčšiu rozlohu ako Monako! Tiež ho zo všetkých parkov najčastejšie môžete vidieť vo filmoch a seriáloch – celkom sa ich tu už za tie roky točilo viac ako 350.

Central Park

Central Park

4. Národnostná rozmanitosť

Určite nie je žiadnym prekvapením, že mesto s najväčšou jazykovou rozmanitosťou na svete je veľmi pestré aj v ďalších ohľadoch. Na podstavci slávnej Sochy Slobody stojí vytesané “Daj mi svoje úbohé, unavené, svoje schúlené masy túžiacich voľne dýchať … Pre nich ja dvíham pochodeň pri zlatých dverách.” Tieto slová majú rovnako veľký význam pre dnešných prisťahovalcov, ako pre 12 miliónov imigrantov, ktorí do tohto mesta prišli cez Ellis Island medzi rokmi 1892 a 1954. Náruč New Yorku je otvorená všetkým a dnes tu vďaka tomu nájdete úžasne pestrú komunitu ľudí naozaj zo všetkých kútov sveta.

5. New York nie je len mesto, ale aj celkom jedinečný životný štýl

Hoci jednotný štýl či módu tu celkom určite nenájdete, jedna vec všetky Newyorčanov a ich oblečenie predsa len spája: rozhodne sa nehanbia byť sami sebou – a spôsob obliekania to len potvrdzuje. Na jednej strane výstrednosť, na druhej príjemná elegancia a vedľa nich veľmi pohodlná street móda pre voľný čas – skrátka nájdete tu, načo si len spomeniete. Čo ale tiež znamená, že tých, ktorí tu žijú už dlho, pravdepodobne len tak niečím neohúrite – aj keď si von vyrazíte v pyžame, najskôr to prejdú bez mihnutia oka.

6. Úžasné výtvarné umenie a kultúra

New York je už dlhé roky americkou Mekkou všetkých umelcov – žije ich tu viac ako 55 000. V uliciach nájdete galérie doslova na každom kroku – od menších zbierok, zameraných hlavne na miestnych umelcov, až po medzinárodne uznávané Múzeum moderného výtvarného umenia či fantastickú, hoci menej známu Neue Gallerie na Piatej Avenue. Nech už dávate prednosť akémukoľvek umeleckému smeru, v New Yorku si celkom určite prídete na svoje.

Navyše je toto mesto tiež domovom celého radu veľmi dobrých divadelných a muzikálových scén (na Broadwayi a inde) a okrem živej hudby na mnohých miestach tu nájdete tiež úplne skvelé a veľmi vtipné predstavenia “na stojáka”. Aj keby ste sa každý večer vyrazili baviť niekam inam, zabralo by vám celé dlhé týždne, než by ste videli všetko, čo tu za videnie stojí – možností je naozaj nepreberné množstvo a niečo zaujímavé sa v NYC deje po celý rok.

7. Všade ste za chvíľku pešo

Tí, ktorí sa chcú vyhnúť síce dobre fungujúcej, však predsa len dosť zložitej sieti miestneho metra (na Manhattane obzvlášť), sa v meste ľahko zorientujú a dôjdu všade pešo. Okrem iného je to perfektný spôsob, ako spoznať mesto a jeho atmosféru zblízka – určite si ale so sebou vezmite vhodnú obuv (vaše unavené nohy vám rozhodne poďakujú!). Zrejme vás tiež omráči, až zistíte, koľko krokov v priemere človek za deň po New Yorku nachodí a čo všetko pritom stihne vidieť!

Metro v NY je dosť komplikované. Aj ľudia žijúci v meste roky, poznajú zvačša iba trasu linky, ktorou pravidelne jazdia…

8. Slávne miesta z filmov a seriálov

Rovnako ako park nachádzajúci sa v samotnom srdci mesta budete zrejme z filmov a seriálov poznať aj veľa ďalších miest. V rušných uliciach a mrakodrapoch New Yorku sa už celé desaťročia točí bezpočet filmov, od romantiky v daždi cez bláznivé naháňačky a zúrivé prestrelky až po najpopulárnejšie seriály minulých desaťročí ako Priatelia, Sex v meste či Gossip Girl. Vydajte sa sami na prechádzku mestom a navštívte pritom slávne filmové miesta – alebo si zaplaťte program so sprievodcom a stihnete ich všetky vidieť za jediný deň.

9. New York a jeho slávne pamätihodnosti

Panoráma mesta patrí medzi tie najslávnejšie na svete, však New York je tiež domovom celého radu ďalších známych pamiatok a budov, ktorých návštevu by ste si rozhodne nemali nechať ujsť. Aj počas krátkej prechádzky mestom najskôr narazíte hneď na niekoľko legendárnych miest: Empire State Building, Brooklynský most, Rockefeller Center, Wall Street, Time ‘s Square, miesto, kde kedysi stalo Svetové obchodné centrum (dnes s pamätníkom Ground Zero, pripomínajúcim útok z 11. septembra) , visutý park High Line … a tak by sme mohli dlho pokračovať ďalej.

10. New York má svoje tajné miesta

Je tu aj plno zastrčených uličiek, s nenápadnými podnikmi rýchleho občerstvenia, svet “tajných” reštaurácií a doteraz neobjavených barov. Jednou takou lokalitou je napríklad La Esquina, piváreň nachádzajúca sa v mexickej tacos reštaurácii. Svieti tu neónové menu a tacos vám tu radi zabalia aj so sebou (počet miest na sedenie je totiž obmedzený). Ak však prejdete zadnými dverami, po schodoch dole a cez kuchyňu ďalej, ocitnete sa v reštaurácii s úplne inou atmosférou na pohodové popoludňajšie či večerné posedenie. Takže ešte než sa vydáte na cestu do New York City, rozhodne sa oplatí urobiť si menší prieskum vopred, lebo je tu v skutočnosti k videniu oveľa viac, než sa na prvý pohľad môže zdať.

La Esquina

“Tajná” La Esquina


Záver:

New York je rozhodne jedno z najlepších a najzaujímavejších miest na svete. Pokiaľ sa ale cítite lepšie niekde v teplom a prímorskom prostredí, Amerika ponúka plno možností aj pre vás. Nabudúce sa pozrieme na súboj 2 plážových destinácií a to San Diego vs. Miami.

error: Obsah je chránený !!