Hlavná stránka » SERIÁL: Veľvyslanci predstavujú: Nórsko

SERIÁL: Veľvyslanci predstavujú: Nórsko

Veľvyslanectvo Nórsko / Nórske kráľovstvo

Palisády 29
811 06 Bratislava
Tel: +421 2 59100100
Fax: +421 2 59100115
Email: emb.bratislava@mfa.no
Internet: www.norway.sk
Nórsky turistický úrad: www.visitnorway.com

Rozhovor poskytla:


Inga
Magistad

veľvyslankyňa Nórska v SR

1.Tri slová, ktorými by ste charakterizovali Vašu krajinu

Fjordy, polárna žiara, losos

2.Ak by ste mali niekoho pozvať na návštevu Vašej domoviny, čo by ste mu odporúčali navštíviť?

Je veľa miest v Nórsku, ktoré by som odporúčala navštíviť, ale ak mám spomenúť len zopár, odporučila by som spiatočnú cestu vlakom a trajektom z Osla do Bergenu, a cestou navštíviť hory a fjordy. Alebo, ak čas dovolí, začať v Bergene a odviesť sa nórskym pobrežným expresom „Hurtigruten“ až na ďaleký sever do Kirkenesu. Spiatočná cesta trvá 12 dní, ale je možné aj ísť loďou 6 dní jedným smerom a cestou späť ísť autom alebo lietadlom. Počas cesty navštívite krásne miesta ako Geiranger fjordostrovy Lofoten, ako aj veľa malých mestečiek a rybárskych dedín.

Bergen ako mesto sa takisto oplatí vidieť, najmä jeho historické centrum s prístavom Bryggen, ktorý je na zozname svetového dedičstva UNESCO. Blízko Bergenu sa nachádza známy Hardanger fjord.

Oslohlavné mesto, so svojou krásnou architektúrou, múzeami a historickými pamiatkami – je u turistov tiež populárne. Na juhu Nórska nájdete zaujímavé mestečká s bielymi drevenými domami, očarujúcou scenériou a majestátnymi fjordami a horami, ako Preikestolen (Kazateľova hora) neďaleko mesta Stavanger. Ako hovorím, v Nórsku je veľa pôsobivých miest a je ťažké spomenúť len jedno alebo dve.

3.Z pohľadu terajšej situácie vo svete (teroristické útoky a pod.) myslíte, že je Vaša krajina bezpečnou destináciou pre našich turistov?

Nórsko je považované za veľmi bezpečnú krajín s nízkou mierou kriminality. Policajti dokonca ani nenosia pri sebe zbrane. Netreba sa ničoho obávať, Nórsko je jednou z najbezpečnejších krajín sveta na mnoho rokov, aj podľa svetového indexu mieru (Global Peace Index).

4.Aké sú podmienky pri vycestovaní do Vašej krajiny (víza, povolenia a pod.)?

Platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. Turisti, ktorí nezostanú dlhšie ako 90 dní, nepotrebujú víza. Je tiež dobré mať európsky preukaz poistenia alebo cestovné poistenie, rovnako ako pri cestovaní kamkoľvek inam.

5.Z našej vlastnej skúsenosti (precestovali sme viac ako 50 krajín) vieme, že niektoré krajiny sú akoby predurčené na leňošenie na plážach, iné na túry po horách, ďalšie na obdivovanie miest a dokonca niektoré na niekoľkodňové výlety po rôznych dedinkách a oblastiach. Kam z tohto pohľadu by ste zaradili Vašu krajinu?

Povedala by som, že Nórsko patrí do všetkých kategórií, ale zdôraznila by som hlavne tri posledné. Nórsko je veľmi známe pre svoje oblasti s horami a fjordami, ktoré sú výbornými miestami pre pešiu turistiku či outdoorové aktivity. Tri najväčšie mestá – Oslo, Bergen a Trondheim majú veľa čo ponúknuť, pokiaľ ide o kultúrne aktivity a historické pamiatky, rovnako ako moderný mestský život a umenia. Tiež by som odporučila návštíviť mestá ako Tromsø na severe a Stavanger a Kristiansand na juhu krajiny – tieto sú tiež obľúbenými destináciami pre turistov. Myslím si, že dobrou voľbou môže byť kombinácia návštevy mesta a jeho okolia – fjordov alebo hôr.

Pekné pobrežie a pláže sa nachádzajú prevažne na juhu Nórska, a miesta ako Tjømme and Kragerø sú v lete populárne u plážových dovolenkárov – ale pre mnohých Európanov by voda mohla byť väčšinu roka príliš studená.

6.Kde nájdu naši občania aktuálne informácie o krajine v prípade, že uvažujú o návšteve Vašej krajiny?

Dobrým zdroj je internetová stránkach oficiálneho nórskeho turistického úradu www.visitnorway.com. Táto stránka je v rôznych jazykoch a ponúka komplexné informácie o Nórsku. Veľvyslanectvo môže tiež poskytnúť rôzne informácie a brožúry, a naše webové stránky s informáciami o Nórsku a živote v Nórsku sú vždy dostupné.

7.Máte informácie koľko Slovákov navštívilo v minulom roku Vašu krajinu a aká bola priemerná dĺžka pobytu?

Nemáme presné informácie o počte slovenských turistov, ktorí navštívia Nórsko, ale vieme, že polovica zahraničných turistov v Nórsku sú Európania. Vieme tiež, že cestovné kancelárie organizujú všeobecné turistické výlety a aj rôzne špecializované výlety pre pešiu turistiku, cykloturistiku alebo rybárčenie. Mnoho Slovákov tiež navštevuje Nórsko na vlastnú päsť, a rybolov na divokého lososa je v našich riekach obľúbenou aktivitou mnohých Slovákov.

8.Turistický ruch na Slovensku… máte nejaké reakcie od Vašich krajanov, ktorí boli na dovolenke na Slovensku? 

Áno. Mala som tu veľa návštevníkov, na ktorých očarilo bratislavské Staré mesto a  okolité vinárske oblasti v malokarpatskom regióne.  Bratislava je malé a “útulné” hlavné mesto – s peknými starými budovami a pamiatkami v Starom meste, a množstvom príjemných kaviarní a reštaurácií v centre mesta. Mnoho Nórov rado navštevuje a chodí na túry vo Vysokých Tatrách a ďalších krásnych hornatých častiach Slovenska. Veľa turistov a rodín tu navštevuje svoje deti, ktoré študujú medicínu v Martine – je tam viac ako 500 nórskych študentov. Študenti, ktorí tam žijú a ich návštevníci sú očarení mestom a prekrásnymi horami okolo.

Sama som veľa cestovala po celom Slovensku od východu na západ a od severu až na juh – a som prekvapená, aké rôzne scenérie a prírodu Slovensko ponúka. Tiež na mňa veľmi zapôsobili všetky zaujímavé a nádherné pamiatky kultúrneho dedičstva, hrady a okúzľujúce dediny, ktoré v tejto príjemnej krajine v strede Európy môžeme nájsť.

9.Na záver nám dovoľte pár osobnejších otázok. Kam sa chystáte tento rok na dovolenku?

Vzhľadom na to, že žijem v zahraničí, trávim väčšinu svojich dovoleniek doma v Nórsku. Tento rok s najväčšou pravdepodobnosťou strávim väčšinu svojej dovolenky v našom letnom dome na juhu pri mori v kombinácii s týždňom pešej turistiky v horách Jotunheimen.

10.Aký typ dovolenkára ste Vy?

Rada navštevujem nové miesta a kombinujem oddych s aktivitami a kultúrou.

11.Rýchla odpoveď: More alebo hory?

Obe, ale ak si musím vybrať – more.

12.Rýchla odpoveď: Leto alebo zima?

Leto

13.Rýchla odpoveď: Hotelová strava alebo miestne reštaurácie?

Miestne reštaurácie

14.Rýchla odpoveď: Cestovka alebo po vlastnej osi?

Po vlastnej osi

Na záver Vám veľmi pekne ďakujeme za rozhovor a želáme čo najviac turistov… a my sa pokusíme spolu s naším TRAVEL tímom zaradiť cestu do tejto krásnej krajiny do nášho kalendára. Držte nám prsty, aby sa to podarilo a sľubujeme Vám, že z cesty Vám prinesieme množstvo článkov, videí a rozhovorov. 

Pozrite si zaujímavé články o Nórsku:

WordPress Image Lightbox Plugin