Hlavná stránka » Cestovanie nás robí šťastnejšími než materiálne bohatstvo
Poradňa Spravodajstvo Zaujímavosti

Cestovanie nás robí šťastnejšími než materiálne bohatstvo

Nový výskum na Cornellskej univerzite zistil, že cestovanie ľuďom navodzuje dlhodobý pocit šťastia. Prečo niekedy zamierime do obchodu s odhodlaním, že urobíme veľký nákup? Podľa niektorých vedcov to nie je ani tak preto, že by sme si chceli kúpiť nové veci, ale preto, lebo nás nákup urobí šťastnejšími. S každým novým nákupom sa cítime lepšie a sme spokojnejší. Avšak táto spokojnosť priamo úmerne hodnote či potrebe daného predmetu upadá. Čo nás ale urobí šťastnými na dlhú dobu?

Keď si kúpime nové oblečenie, tešíme sa z neho niekoľko dní, no postupne radosť a eufória upadá. Pri kúpe nejakého hodnotnejšieho predmetu, napríklad auta, sa tento pocit síce predlžuje, no takisto časom upadne a z predmetu, z ktorého sme sa predtým veľmi tešili, sa teraz stane iba „niečo“, čo potrebujeme k nášmu každodennému životu.

foto: pexels.com

Ukazuje sa, že hlavnou prekážkou k dlhodobejšiemu šťastiu z vecí je adaptácia na ne. Akonáhle si na novú vec zvykneme, predmet sa stáva obyčajným a nezaujímavým a my sa vydávame za nákupom nových vecí. Tento proces potom stále znova a znova opakujeme.

Avšak výskum na Cornellskej univerzite v štáte New York našiel spôsob ako zlomiť tento cyklus. Profesor psychológie Thomas Gilovich zistil, že rovnaké šťastie, aké prežívame pri kúpe nových vecí a predmetov, prežívame aj vtedy, keď cestujeme po rôznych zaujímavých destináciách a miestach. Čo je ale najdôležitejšie, je fakt, že šťastie, ktoré si navodíme nákupom, klesá v priebehu času, no cestovanie a následne spomienky na pekný výlet nám ostávajú v mysli ešte veľmi dlho a vyplavujú tak do organizmu oveľa viac endorfínov – hormónov šťastia, a to aj dlho po tom, ako sme sa vrátili z ciest domov.

foto: pexels.com

Okrem výletov a ciest za poznávaním či dobrodružstvom nám podobný efekt dokážu spôsobiť aj rôzne príjemné mimoriadne udalosti (svadba, promócie, narodenie dieťaťa), ale aj učenie sa novým zručnostiam alebo tiež extrémny šport – to všetko sú ideálne zdroje šťastia pre každého z nás.

Nové zariadenia, či dokonca auto, sa nakoniec aj tak stanú iba obyčajným predmetom, ktorý vlastníme, no každá pekná spomienka dokáže vydržať v našej mysli poriadne dlho a dokážeme na ňu myslieť aj niekoľko rokov po tom, ako sa stala. Nové auto už za tú dobu môže ležať na vrakovisku a my naň ani nepomyslíme, no spomienky na krásne chvíle ostávajú v mysli stále.

foto:pexels.com

Takže ak ešte neviete čo robiť do konca leta, vyberte sa na nejaký zaujímavý výlet, ideálne s vašim partnerom či kamarátmi. Ak by ste nevedeli kam sa vybrať, môžete sa nechať inšpirovať napríklad činnosťami, ktoré môžete robiť jedine vo Francúzsku, alebo v prípade krajšieho počasia môžete tiež vyskúšať rôzne slovenské termálne kúpaliská a aquaparky. Výber je na vás.

zdroj: brightside.me

Partner:

Najčítanejšie články

Kategórie

Reklama

WordPress Image Lightbox Plugin