Santorini aj s malým rozpočtom

Ostrov Santorini, perla Egejského mora, je považovaný za najkrajší grécky ostrov. Bohužiaľ aj za ten najdrahší. Každý deň priplávajú k prístavu Athinios obrovské výletné lode a vyložia tu tisícky turistov, ktorí sa horlivo rozpŕchnu po mestečku Fira a Oia za nákupmi, jedlom a tými najkrajšími zábermi do svojho fotoalbumu.

Destinácia: Grécko / Santorini

Obrovskú časť z nich tvoria “dovolenkári” zo Spojených štátov, ktorým cestovné kancelárie mnohokrát neponúkajú nič iné ako trasu Atény – Mykonos – Santorini. To samozrejme nenecháva miestnych podnikateľov v pokoji, a preto nasadzujú mnohokrát až premrštené ceny na všetky svoje tovary a služby.

Potom, čo som s radosťou oznámila svojej rodine a priateľom, že mám svoj vysnívaný “dream job” a že sa chystám na Santorini, dostala som od všetkých rovnaké reakcie: “Veď je to tam strašne drahé!”. Je aj nie je. Je pravdou, že všetky náklady na cestu a pobyt som mala plne hradené zamestnávateľom DARK Studio Ltd., ale aj po mojej vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že naozaj nepotrebujete veľký balík peňazí na to, aby ste si to užili. Takže ak si chcete užiť ikonický ostrov Santorini za pár drobných, stačí sa len riadiť nasledujúcimi pravidlami:

Cestujte mimo sezónu

Najlepšie mesiace k návšteve Santorini sú október, apríl a máj. Nie je také teplo a ceny leteniek a ubytovania sú prívetivejšie. Na priamo z Prahy lieta iba SmartWings, ale ich lietadlá bývajú cez leto obsadená klientmi cestovných kancelárií. V októbri sa na Santorini dostanete z Viedne s aerolinkou Eurowings už za pár eur. Ďalšou možnosťou je, že si počkáte na nejaký úžasný last minute a poletíte s niektorou CK, ale popravde to už nie je ono, nakoľko ste viazaní pobytom od CK.

Ubytovanie hľadajte na východnom pobreží

Ceny ubytovania za noc sa v mestečku Oia alebo Fira, ktoré poznáte z pohľadníc, môžu vyšplhať až na 1300 Eur. Skvelou alternatívou je však východná strana ostrova, ktorá má narozdiel od vyššie zmieňovaných pláže. Ubytovanie hľadajte v Kamari alebo Perissa.

Využívajte miestnu dopravu

Miestna autobusová doprava funguje na jedničku. Jazdí pravidelne dokonca aj po polnoci a za jednu cestu zaplatíte 1,60 €. Lístok kúpite až po nástupe do autobusu od výbercu. Hlavným dopravným uzlom je Fira, takže ak sa chystáte z Kamari do Oia, prestúpiť musíte práve tu.

Zamilujte sa do gyrosu

Najväčšou gréckou lahôdkou je mäso zabalené v pita chlebe spoločne s paradajkami, červenou cibuľou, tzatzikmi a hranolkami. Porciu kúpite už za 2,50 € a zasýtia vás na celé popoludnie. Za dobrú cenu sa najete aj v tavernách, najviac si priplatíte za večeru pri sviečkach s výhľadom na západ slnka. V Oia odporúčam zísť do zátoky Ammoudi a objednať si výborné kalamáre v taverne Katina ‘s.

Naplánujte si svoje vlastné výlety

Nie sme priaznivcami organizovaných výletov, preto sme išli po svojej vlastnej trase. Prvým výletom bol výšľap z Kamari k pozostatkom starobylého mesta Fira na hore Mesa Vouno, ktorá rozdeľuje Kamari od Perissa. Druhým bol skorý ranný trek po kaldere z Fira do Oia, ktorý bol plný nádherných výhľadov. Cesta trvá niečo okolo troch hodín, a ak sa na ňu vydáte, nezabudnite si vziať veľa vody, pokrývku hlavy a poriadne sa natrieť opaľovacím krémom.

error: Obsah je chránený !!