Sedem novodobých divov sveta

V roku 2007 bolo v portugalskom Lisabone vyhlásených nových sedem divov sveta. O tom, ktorá z pamiatok, stavieb či prírodných unikátov, bude mať tú česť sa ocitnúť na tomto zozname, sa hlasovalo prostredníctvom internetu. Ankety sa vtedy zúčastnilo vyše 100 miliónov ľudí z celého sveta. My sme sa o 3 roky neskôr rozhodli na unikátnu cestu.

Túto anketu inicioval švajčiarsko-kanadský milionár a dobrodruh Bernard Weber, organizácia UNESCO sa od nej dištancovala. Na vyhlásenie siedmich novodobých divov sveta došlo o celých 2200 rokov neskôr, než vznikol známy zoznam starovekých divov sveta. Ktoré to boli, by mal každý poznať zo základnej školy, ale opakovanie je matka múdrosti, tak si ich radšej pripomenieme.

Ku starovekým siedmim divom sveta patrili visuté záhrady Semiramidine, Diova socha v Olympii, Artemidin chrám v Efeze, Mauzóleum v Halikarnase, Kolos rhodský, maják na ostrove Pharos a samozrejme tiež egyptské pyramídy, ktoré hoci sú zo všetkých menovaných pamiatok najstaršie, sa ako jediné podarilo dochovať dodnes. O existencii záhrad kráľovnej Semiramis sa vedú početné debaty a zvyšných päť pamiatok podľahlo prírodným pohromám.

Vráťme sa ale späť k novodobým divom sveta. Adeptov na víťazstvo bolo veľa, medzi nimi napríklad anglický Stonehenge, aténska Akropola, kambodžský chrám Angkor Vat, nemecký zámok Neuschwanstein, Kremeľ a Červené námestie v Moskve, budova opery v austrálskom Sydney, parížska Eiffelova veža alebo newyorská Socha slobody. Tiež Česká republika mala svoje želiezko v ohni v podobe Pravčickej brány v národnom parku České Švajčiarsko. Nakoniec však víťaznú sedmičku vytvorili tieto jedinečné stavby – mayské mesto Chichén Itzá, socha Krista Spasiteľa v Riu de Janeiro, sídlo Inkov Machu Picchu, rímske Koloseum, jordánske skalné mesto Petra, indický Tádž Mahal a Veľký čínsky múr.

Ako som spomínal v úvode, v roku 2010 sme sa rozhodli, že navštívime niektoré zo 7 novodobých divov sveta. Tak ako sme ich navštevovali, tak volíme aj poradie divov. Teraz uvedieme len krátky popis jednotlivých miest, ale každému sa budeme venovať samostatne v jednotlivom článku. Takže poďme na to:

Chichén Itzá

Chichén Itzá

Pozostatky najznámejšieho chrámového mayského mesta nazývaného Chichén Itzá sa nachádzajú na mexickom polostrove Yucatán, asi 120 km od mesta Mérida. Mesto bolo založené na konci 5. storočia a bolo ekonomickým a politickým centrom mayskej civilizácie. Je tvorené niekoľkými pyramídami, medzi ktorými vyniká tajuplná pyramída mayského boha Kukulkána. Tá je okrem iného zaujímavá tým, že sa na jej schodiskovom múriku dá v deň jarnej a jesennej rovnodennosti pozorovať pohybujúci sa tieň hada.

Socha Krista Spasiteľa

Na mohutnom vrchole hory Corcovado vo výške 710 metrov nad morom, nad brazílskym Rio de Janeirom sa vypína obrovská, takmer 40 metrov vysoká socha Ježiša s roztiahnutými rukami. Jej autorom je Heita da Silva Costa a vytvoril ju Paul Lindowski. Stavba tejto železobetónovej sochy trvala celých päť rokov a k slávnostnému odhaleniu došlo v roku 1931. V súčasnosti je neodmysliteľnou súčasťou tejto brazílskej metropoly.

Veľký čínsky múr

Z dôvodu obrany Číny pred krvavými nájazdmi mongolských kmeňov sa začal na začiatku 7. storočia pred Kristom budovať Veľký čínsky múr. Tento obranný systém sa následne staval cez 2000 rokov a v súčasnosti je najrozsiahlejšou stavbou, akú kedy človek stvoril. Je dokonca tiež jedinou ľudskou stavbou, ktorú je možné vidieť voľným okom z vesmíru. Veľký čínsky múr vedie cez celú Čínu, od východu na západ cez roviny, hory i púšte. Po dlhú dobu sa malo za to, že meria okolo 6000 km, ale v roku 2009 boli objavené jej doposiaľ neznáme zvyšky. Jej celková dĺžka tak dnes činí úctyhodných 8851 km.

Petra

Nabatejské skalné mesto Petra nachádzajúce sa v jordánskom Mojžišovom údolí na hrane Arabskej púšte je naozaj ohromujúce. Jeho história siaha až do 3. storočia pred Kristom, niekedy v 6. storočí nášho letopočtu však bolo mesto opustené a zabudnuté. Znovu objavené bolo až v roku 1812 švajčiarskym bádateľom a cestovateľom Johannom Ludwig Burckhardtom. Petra ukrýva paláce, divadlo, pohrebisko, trhovisko, dômyselné vodné kanály i precízne poľnohospodárske záhrady. Všetky tieto stavby sú vytesané do masívnych ružovkastých skál. V roku 1985 bola Petra zapísaná na zoznam UNESCO.

Machu Picchu

Toto tajuplné mesto starých Inkov ukryté vysoko v peruánskych Andách zostáva pre archeológov doteraz záhadou. Nikto nevie, prečo bolo vybudované tak vysoko (leží v nadmorskej výške 2350 metrov) a na aký účel vlastne slúžilo. Machu Picchu ukryté v horách nad údolím rieky Urubamby objavil v roku 1911 archeológ Hiram Bingham, ktorý však pôvodne hľadal stratené mesto Vilcabambu. Bolo postavené v 15. storočí a podľa kostrových nálezov v ňom žilo na tisíc ľudí, prevažne teda žien. Ženských kostier sa tu našlo až desaťkrát viac než mužských.

Koloseum

Najväčšou dominantou Ríma je bezpochyby mohutné Koloseum – amfiteáter vysoký 50, dlhý 188 a široký 156 metrov. Jeho tri poschodia sú nesené 80 oblúkmi na pilieroch. Stavba Kolosea bola zahájená cisárom Vespasianom okolo roku 70 nášho letopočtu. Amfiteáter má elipsovitý tvar a vošlo sa do neho neuveriteľných 50 tisíc divákov. Počas gladiátorských zápasov v ňom zomierali tisíce zápasníkov aj obrovské množstvo zvierat. Posledné krvavé predstavenie sa v tomto najväčšom starovekom amfiteátri konalo v roku 523, v čase vlády gótskeho kráľa Theodericha.

Tádž Mahal

Palác vyzerajúci ako z rozprávky Tisíc a jednej noci stojí v indickej Ágre, na brehu rieky Yamuna. Ide o monumentálny pamätník, ktorý nechal vystavať indický cisár Šáhdžahán pre svoju predčasne zosnulú ženu. Palác z bieleho mramoru budovaný v rokoch 1632-1654 je skutočným architektonickým unikátom. Do mramoru boli zvláštnou technikou vsadené polodrahokamy (najmä nefrit, jaspis, tyrkys a krištáľ), ktoré vytvárajú nádherné ozdobné motívy. Okrem mramoru a polodrahokamov bol na stavbu paláca použitý tiež pieskovec. Od roku 1983 je Tádž Mahal pod ochranou UNESCO.


V pripravovaných článkoch sa s jednotlivými novodobými divmi sveta zoznámite podrobnejšie.

Novodobé divy sveta – Tádž Mahal
Novodobé divy sveta – Koloseum
Novodobé divy sveta – Veľký čínsky múr
Novodobé divy sveta – Socha Krista Spasiteľa
Novodobé divy sveta – Petra

error: Obsah je chránený !!