SERIÁL: Veľvyslanci predstavujú: Cyprus

VEĽVYSLANECTVO CYPERSKEJ REPUBLIKY
EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CYPRUS

Michalská 12
811 01 Bratislava, Slovakia
Tel: +421 2 327 88 111
Fax: +421 2 327 88 122
Email: [email protected]
Internet: www.mfa.gov.cy
Cyperská organizácia cestovného ruchu (Cyprus Tourism Organisation, CTO): www.visitcyprus.com

Rozhovor poskytol:


Nearchos
Palas

veľvyslanec Cyperskej republiky v SR

1.Tri slová, ktorými by ste charakterizovali Vašu krajinu

Bezpečnosť, pohostinnosť, kultúra

2.Ak by ste mali niekoho pozvať na návštevu Vašej domoviny, čo by ste mu odporúčali navštíviť?

Konkrétne: Venušina skala, kde sa mýtická bohyňa lásky Afrodita zrodila z morskej peny a kde Vás očarí ticho a nádherný západ slnka

Všeobecne: neolitické nálezisko Chirokitía (Choirokoitia), grécke svätyne a divadlá, rímske mozaiky, grécke ortodoxné kláštory a byzantské chrámy, stredoveké hrady, benátske hradby v Nikózii, národný park Akamas, horské dediny v pohorí Troodos (najvyšším vrchom je Olymp, 1952 m.n.m.), vínne cesty a miestne vínne pivnice

3.Z pohľadu terajšej situácie vo svete (teroristické útoky a pod.) myslíte, že je Vaša krajina bezpečnou destináciou pre našich turistov?

Cyprus bol vždy bezpečnou krajinou. Preto v roku 2016 počet turistov dosiahol 3,18 mil., čo prekonalo doterajší absolútny rekord z roku 2001.

4.Aké sú podmienky pri vycestovaní do Vašej krajiny (víza, povolenia a pod.)?

Rovnaké ako do ostatných členských štátov Európskej únie.

Poznámka: Sever Cyperskej republiky (36,2%) okupuje Turecko od roku 1974. Jediné oficiálne letiská sú medzinárodné letisko v Larnake a medzinárodné letisko v Pafose. (Vstup cez takzvané letisko „Ercan“, ktoré má spojenie LEN s Tureckom a ktoré sa nachádza na území okupovanom Tureckom, je ilegálny.)

5.Z našej vlastnej skúsenosti (precestovali sme viac ako 50 krajín) vieme, že niektoré krajiny sú akoby predurčené na leňošenie na plážach, iné na túry po horách, ďalšie na obdivovanie miest a dokonca niektoré na niekoľkodňové výlety po rôznych dedinkách a oblastiach. Kam z tohto pohľadu by ste zaradili Vašu krajinu?

Cyprus, vďaka svojej dlhej historickej ceste (10 tis. rokov zaznamenanej histórie), vďaka gréckej kultúre a rozmanitej prírode, je kombináciou toho všetkého a môže uspokojiť potreby a záujmy každého turistu. „Cyprus nie je taký malý, aby sa turisti nudili, ale ani taký veľký, aby to turistom komplikovalo život.

6.Kde nájdu naši občania aktuálne informácie o krajine v prípade, že uvažujú o návšteve Vašej krajiny?

Odporúčal by som navštíviť webovú stránku Cyperskej organizácie cestovného ruchu (Cyprus Tourism Organisation, CTO): www.visitcyprus.com

7.Máte informácie koľko Slovákov navštívilo v minulom roku Vašu krajinu a aká bola priemerná dĺžka pobytu?

Počet Slovákov, ktorí navštívili Cyprus v roku 2016 bol 8970, čo v porovnaní s rokom 2015 (4491) predstavuje medziročný nárast o 50%.

8.Turistický ruch na Slovensku… máte nejaké reakcie od Vašich krajanov, ktorí boli na dovolenke na Slovensku? 

Cyperčania milujú panenskú slovenskú prírodu (hory, jazerá, rieky) a mnohí navštevujú Piešťany kvôli kúpeľnej liečbe a procedúram. Chutí im aj bohatá tradičná slovenská kuchyňa.

9.Na záver nám dovoľte pár osobnejších otázok. Kam sa chystáte tento rok na dovolenku?

Lisabon, Portugalsko

10.Aký typ dovolenkára ste Vy?

Dávam prednosť cestovaniu po gréckych ostrovoch a starobylých miestach. Keď som v Európe, navštevujem konkrétne mestá kvôli histórii, kultúre, umeniu, atď.

11.Rýchla odpoveď: More alebo hory?

Radšej more

12.Rýchla odpoveď: Leto alebo zima?

Leto

13.Rýchla odpoveď: Hotelová strava alebo miestne reštaurácie?

Miestne reštaurácie

14.Rýchla odpoveď: Cestovka alebo po vlastnej osi?

Po vlastnej osi

Na záver Vám veľmi pekne ďakujeme za rozhovor a želáme čo najviac turistov… a my sa už teraz s naším TRAVEL tímom pomaly balíme na cestu do tejto krásnej krajiny, kde nás pozvalo Cyperské Turistické Centrum. Z cesty Vám prinesieme množstvo článkov, videí a rozhovorov. 

Pozrite si zaujímavé články o Cypre:

Stredoveká atmosféra na severe Talianska – to je Toskánsko

Kamenné domčeky ukryté v cyprusových hájoch, zlaté klasy obilia vlajúce vo vetre, zelené kopčeky, kam len oko dovidí, úhľadné rady vínnej révy učesané na ich úbočí. Vôňa olivovníkov sa vznáša vo vlažnom závane vzduchu. Chvíľa zamyslenia je preťatá ostrým zatrúbením za zákrutou. Idem, uhnite. To je typické Taliansko, typické Toskánsko.

Najlepšie európske letoviská pre deti

Už netrpezlivo pozeráte ponuky na Vašu vysnívanú dovolenku s deťmi? Ak ste na túto otázku odpovedali kladne, nasledujúce riadky sú určené práve vám. Našli sme pre vás niekoľko letovísk, kde si dovolenku s deťmi naozaj užijete.

8 letísk, ktoré sa o Vás postarajú aj počas medzipristátia

Nekonečne dlhé čakania na prípojový let sú väčšinou spojené s drahým Wi-Fi pripojením, zohriatymi sendvičmi z mrazničky a nepohodlnými kovovými stoličkami, o ktoré, mimochodom, treba takisto bojovať, pretože letiská sú jednoducho preplnené čakajúcimi pasažiermi. Sledujete ručičku na hodinách, na chvíľu sa zapozeráte na odlietajúce lietadlo a potom opäť hypnotizujete čas. A takto to beží celých sedem hodín. Napadlo vám niekedy, že by ste ich mohli stráviť naozaj zaujímavým spôsobom?

TIP: Ako nakupovať lacné letenky

Tiež vždy krútite hlavou nad tým, ako je možné, že sa vaši známi na sociálnej sieti opäť chvália fotkami z nejakej exotickej dovolenky? Hovoríte si: “Kde na to stále berú”? Áno, možno majú vyššie príjmy a tak môžete len ticho závidieť, alebo skrátka dokážu hľadať lacné letenky a nie sú v cestovaní nároční. Aj vy sa môžete do ďalekých končín dostať za zlomok ceny. Chcete vedieť ako na to?

Nevyberajte si dovolenku podľa ceny!

Tento článok som sa rozhodol napísať, pretože mám pocit, že je dobré o podobných témach otvorene hovoriť. Viem, že sa samozrejme táto téma netýka len cestovného ruchu, ale tiež viem, že je v mnohých oblastiach na Slovensku pomerne silno zakorenená a že spôsobuje všetkým stranám nemalé ťažkosti.

“Nepatrný” rozdiel v realite pri cestovaní

Každý z nás sa nechal uniesť krásnymi fotografiami z vysnívanej destinácie alebo miesta na zemi. Poviete si, prečo nie a už balíte kufre a poď ho užiť si svoj cestovateľský sen. Ale až po príchode na miesto zistíte, že…

Hotel Yasmin Košice ****

Hotel Yasmin Košice sa nachádza len pár metrov od centra mesta a okrem ubytovania v štýlovo zariadených izbách a suitách ponúka hosťom aj moderné konferenčné a wellness zariadenia a vynikajúce jedlá.

Constantinou Bros Athena Beach Hotel ****

Štvorhviezdičkový hotel Athena Beach sa nachádza pri pláži v meste Kato Paphos, v pešej vzdialenosti od prístavu, archeologických pamiatok, obchodov a nočného života. Ponúka vám izby s balkónmi a 3 vonkajšie bazény.

9 tipov kam utiecť do tepla pred zimou a čľapkanicou

Od leta už nejaký ten mesiac utiekol a vám sa po ňom možno začalo cnieť. Vonku na vás čakajú len čľapkanice, skorá tma a zima. Zaleťte si načerpať trochu slnka a tepla niekam, kde leto stále panuje.

Najlepšia rodinná lyžovačka? Stubai!

Obľúbený ľadovec v Stubaiskom údolí otvoril svoje lyžiarske brány už na začiatku októbra. Má prevažne široké, prehľadné a mierne zjazdovky, ktoré sú ideálne pre deti a začiatočníkov.

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.