SERIÁL: Veľvyslanci predstavujú: Rakúsko

RAKÚSKE VEĽVYSLANECTVO BRATISLAVA
ÖSTERREICHISCHE BOTSCHAFT PRESSBURG 

Hodžovo námestie 1/A
81106 Bratislava
Tel.: +421/2/5930 1500
Fax: +421/2/544 324 86
Internet: https://www.bmeia.gv.at/sk/rakuske-velvyslanectvo-bratislava
Rakúska turistická agentúra: https://b2b.austria.info/sk

© Rakúske veľvyslanectvo / Jana Liptáková

Rozhovor poskytol:


Helfried
Carl

veľvyslanec Rakúska v SR

1.Tri slová, ktorými by ste charakterizovali Vašu krajinu

Kultúra, príroda, kulinárstvo.

2.Ak by ste mali niekoho pozvať na návštevu Vašej domoviny, čo by ste mu odporúčali navštíviť?

Táto otázka sa skoro nedá zodpovedať, lebo Rakúsko ponúka tak veľa. Popri celosvetových hitoch akými sú zámok SchönbrunnLipicáni vo Viedni, mesto Salzburg a slávne lyžiarske strediská, sú aj menej známe tipy ako napríklad dovolenka na dedine v južnom Burgenlande, krásne kláštory v Štajersku a výnimočné banícke múzeá.

3.Z pohľadu terajšej situácie vo svete (teroristické útoky a pod.) myslíte, že je Vaša krajina bezpečnou destináciou pre našich turistov?

Rakúsko je našťastie jednou z najbezpečnejších krajín sveta.

4.Aké sú podmienky pri vycestovaní do Vašej krajiny (víza, povolenia a pod.)?

Pre slovenských štátnych príslušníkov neexistujú žiadne obmedzenia, stačí si vziať zo sebou občiansky preukaz.

5.Z našej vlastnej skúsenosti (precestovali sme viac ako 50 krajín) vieme, že niektoré krajiny sú akoby predurčené na leňošenie na plážach, iné na túry po horách, ďalšie na obdivovanie miest a dokonca niektoré na niekoľkodňové výlety po rôznych dedinkách a oblastiach. Kam z tohto pohľadu by ste zaradili Vašu krajinu?

Prednosťou Rakúska je rozmanitosť a vynikajúce služby. Alpy, väčšie a menšie mestá, jazerá, hudobné festivaly – ako v lete, tak aj v zime máme množstvo atrakcií. Rodiny z deťmi, turisti s batohmi a dobrodruhovia, milovníci kultúry – všetci si nájdu to svoje.

6.Kde nájdu naši občania aktuálne informácie o krajine v prípade, že uvažujú o návšteve Vašej krajiny?

Dobrým začiatkom je slovenská verzia portálu rakúskej turistickej agentúry: https://b2b.austria.info/sk/. Tam nájdete ďalšie linky k jednotlivým spolkovým krajinám, prehľad aktuálnych podujatí a množstvo praktických informácií.

7.Máte informácie koľko Slovákov navštívilo v minulom roku Vašu krajinu a aká bola priemerná dĺžka pobytu?

V roku 2015 navštívilo našu krajinu skoro 200.000 slovenských hostí, a priemerná dĺžka pobytu boli tri noci. Denný turizmus, ktorý je práve u slovenských hostí veľmi dôležitý, tu však vôbec nie je zahrnutý. Našťastie táto tendencia v posledných rokoch narastá.

8.Turistický ruch na Slovensku… máte nejaké reakcie od Vašich krajanov, ktorí boli na dovolenke na Slovensku? 

Reakcie sú prevažne veľmi pozitívne. Často hovoria: “Prečo som nevedel aké je Slovensko krásne a čo sa tu dá všetko objaviť? Slovensko má mnoho „perál“, ktoré by si zaslúžili väčšiu popularitu. Ako napríklad hrady, drevené kostoly, dobre zachované historické jadrá miest a prekrásna príroda pre turistiku”

9.Na záver nám dovoľte pár osobnejších otázok. Kam sa chystáte tento rok na dovolenku?

Do Grécka, na krásny ostrov Samos.

10.Aký typ dovolenkára ste Vy?

Aktívny.

11.Rýchla odpoveď: More alebo hory?

Radšej more

12.Rýchla odpoveď: Leto alebo zima?

Leto

13.Rýchla odpoveď: Hotelová strava alebo miestne reštaurácie?

Miestne reštaurácie

14.Rýchla odpoveď: Cestovka alebo po vlastnej osi?

Po vlastnej osi

Na záver Vám veľmi pekne ďakujeme za rozhovor a želáme čo najviac turistov… a my sa pokusíme spolu s naším TRAVEL tímom zaradiť cestu do tejto krásnej krajiny do nášho kalendára. Držte nám prsty, aby sa to podarilo a sľubujeme Vám, že z cesty Vám prinesieme množstvo článkov, videí a rozhovorov.

Pozrite si zaujímavé články o Nórsku:

Stredoveká atmosféra na severe Talianska – to je Toskánsko

Kamenné domčeky ukryté v cyprusových hájoch, zlaté klasy obilia vlajúce vo vetre, zelené kopčeky, kam len oko dovidí, úhľadné rady vínnej révy učesané na ich úbočí. Vôňa olivovníkov sa vznáša vo vlažnom závane vzduchu. Chvíľa zamyslenia je preťatá ostrým zatrúbením za zákrutou. Idem, uhnite. To je typické Taliansko, typické Toskánsko.

Najlepšie európske letoviská pre deti

Už netrpezlivo pozeráte ponuky na Vašu vysnívanú dovolenku s deťmi? Ak ste na túto otázku odpovedali kladne, nasledujúce riadky sú určené práve vám. Našli sme pre vás niekoľko letovísk, kde si dovolenku s deťmi naozaj užijete.

8 letísk, ktoré sa o Vás postarajú aj počas medzipristátia

Nekonečne dlhé čakania na prípojový let sú väčšinou spojené s drahým Wi-Fi pripojením, zohriatymi sendvičmi z mrazničky a nepohodlnými kovovými stoličkami, o ktoré, mimochodom, treba takisto bojovať, pretože letiská sú jednoducho preplnené čakajúcimi pasažiermi. Sledujete ručičku na hodinách, na chvíľu sa zapozeráte na odlietajúce lietadlo a potom opäť hypnotizujete čas. A takto to beží celých sedem hodín. Napadlo vám niekedy, že by ste ich mohli stráviť naozaj zaujímavým spôsobom?

TIP: Ako nakupovať lacné letenky

Tiež vždy krútite hlavou nad tým, ako je možné, že sa vaši známi na sociálnej sieti opäť chvália fotkami z nejakej exotickej dovolenky? Hovoríte si: “Kde na to stále berú”? Áno, možno majú vyššie príjmy a tak môžete len ticho závidieť, alebo skrátka dokážu hľadať lacné letenky a nie sú v cestovaní nároční. Aj vy sa môžete do ďalekých končín dostať za zlomok ceny. Chcete vedieť ako na to?

Nevyberajte si dovolenku podľa ceny!

Tento článok som sa rozhodol napísať, pretože mám pocit, že je dobré o podobných témach otvorene hovoriť. Viem, že sa samozrejme táto téma netýka len cestovného ruchu, ale tiež viem, že je v mnohých oblastiach na Slovensku pomerne silno zakorenená a že spôsobuje všetkým stranám nemalé ťažkosti.

“Nepatrný” rozdiel v realite pri cestovaní

Každý z nás sa nechal uniesť krásnymi fotografiami z vysnívanej destinácie alebo miesta na zemi. Poviete si, prečo nie a už balíte kufre a poď ho užiť si svoj cestovateľský sen. Ale až po príchode na miesto zistíte, že…

Hotel Yasmin Košice ****

Hotel Yasmin Košice sa nachádza len pár metrov od centra mesta a okrem ubytovania v štýlovo zariadených izbách a suitách ponúka hosťom aj moderné konferenčné a wellness zariadenia a vynikajúce jedlá.

Constantinou Bros Athena Beach Hotel ****

Štvorhviezdičkový hotel Athena Beach sa nachádza pri pláži v meste Kato Paphos, v pešej vzdialenosti od prístavu, archeologických pamiatok, obchodov a nočného života. Ponúka vám izby s balkónmi a 3 vonkajšie bazény.

9 tipov kam utiecť do tepla pred zimou a čľapkanicou

Od leta už nejaký ten mesiac utiekol a vám sa po ňom možno začalo cnieť. Vonku na vás čakajú len čľapkanice, skorá tma a zima. Zaleťte si načerpať trochu slnka a tepla niekam, kde leto stále panuje.

Najlepšia rodinná lyžovačka? Stubai!

Obľúbený ľadovec v Stubaiskom údolí otvoril svoje lyžiarske brány už na začiatku októbra. Má prevažne široké, prehľadné a mierne zjazdovky, ktoré sú ideálne pre deti a začiatočníkov.

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.