Srí Lanka – prajete si šálku čaju?

Srí Lanka je známa predovšetkým ako ostrov piesočných pláží, blankytne modrého mora, palmových hájov a rozmanitých morských letovísk. Ale dávno predtým, než tento kút sveta objavili turisti, stala sa vyhľadávaným miestom pre svoje priaznivé podmienky na pestovanie čaju.

Stred ostrova tvorí pokojná vysočina, ktorej najvyššie vrcholky dosahujú 2500 metrov n.m. Vysoká nadmorská výška spolu s miernym podnebím poskytujú úplne ideálne podmienky pre pestovanie čajových kríkov. A tak je tunajšia krajina doslova pokrytá sýto zelenými čajovými plantážami, ktoré poskytujú pracovnú príležitosť väčšine obyvateľov horských oblastí. Produkcia z miestnych plantáží tvorí podstatnú súčasť srílanského hospodárstva a zaistila ostrovu pevné postavenie medzi najväčšími svetovými vývozcami čaju. Mnohí odborníci dokonca považujú ceylonský čaj za vôbec najkvalitnejší na svete.

Ceylónsky čierny čaj značky Lakwell zo Srí Lanky patrí medzi svetovú špičku.

Čaj sa pritom dostal na Srí Lanku až v druhej polovici 19. storočia ako náhrada za kávové kríky, ktoré podľahli ničivej chorobe. Dnes malú továrničku, založenú niektorým z anglických čajových podnikateľov, nájdete v každom väčšom mestečku. Medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie patrí továreň Dambatenne v horskom mestečku Haputale. Založil ju v roku 1890 Sir Thomas Lipton, ktorého meno je tu dodnes vyslovované s nesmiernou úctou.

Socha Thomasa Liptona priamo na Srí Lanke

Socha Thomasa Liptona priamo na Srí Lanke

V období vrcholnej sezóny sa tu vyrobí denne až 2500 kg toho najlepšieho čaju. Počas prehliadky spoznáte celý proces výroby – od zberu lístkov, čo majú na starosti výhradne ženy, cez ich drvenie, fermentáciu, až po finálne balenie, kedy je čaj pripravený na distribúciu. Sprievodca vás tiež naučí rozoznávať kvalitné čaje od tých menej kvalitných, tzv. prachových. Tunajšiu prehliadku môžete zakončiť príjemným posedením nad šálkou miestneho lahodného čaju.

Adam's Peak

Adam’s Peak – pohľad z vrcholu

Ak chcete naozaj spoznať krásu tunajších hôr a malebných plantáží, vydajte sa na cestu vlakom. Počas sedemhodinovej cesty prejdete celú vysočinu naprieč. Po ceste si môžete urobiť krátke zastávky či sa vydať na výlet a zdolať niektorý z tunajších vrcholov. Medzi najpopulárnejšie ciele patrí Adam’s Peak (2224 m.n.m.), ktorý je zároveň najdôležitejším pútnickým miestom všetkých veriacich na Srí Lanke. Ide o pomerne náročný výstup, ktorý sa absolvuje prevažne v noci. Ale nenechajte sa odradiť! Celá cesta je lemovaná malými čajovňami, v ktorých si môžete oddýchnuť a nabrať druhý dych. Ráno potom budete navyše odmenení nádherným svitaním a výhľadom na okolitú krajinu a na všetky predchádzajúce utrpenia úplne zabudnete.

Adam's Peak

Adam’s Peak

error: Obsah je chránený !!