Stredná a Severná Amerika

Doprajte si Curacao

Autor:
/
18. januára 2017

Curaçao ležiaci iba 56 km od venezuelského pobrežia je so svojou dĺžkou 61 km a šírkou 14,5 km najväčším holandským ostrovom v Karibiku. Holandskou dŕžavou je už od 17. storočia, po dlhú dobu bol súčasťou Holandských Antíl a od roku 2010 je autonómnou krajinou spadajúcou pod Holandské kráľovstvo.

Pobrežie ostrova je skalnaté, plné útesov a zálivov a je lemované úzkymi pruhmi bielych piesočných pláží. Keďže je Curaçao pôvodom vápencový ostrov, je jeho povrch mierne zvlnený a vnútrozemie pomerne drsné. Krajinu, v ktorej spadne menej ako 580 mm zrážok ročne, pokrývajú nízke kroviny a miestami sa objavujú tiež obrovské kaktusy, ktoré by sme zaradili skôr do krajiny amerického divokého Západu. Hoci je tu podnebie horúce a vlhké, trpí ostrov nedostatkom zrážok. Tieto podmienky príliš neprajú poľnohospodárstvu, ale aj napriek tomu sa tu pestuje zelenina a ovocie. Najviac sa tu venujú pestovaniu pomarančov, z ktorých sa vyrába preslávený likér Curaçao pomenovaný práve po ostrove.

Ako prvý Európania prišli na ostrov Španieli. Na brehoch Curaçaa pristáli v roku 1499 a pomenovali ho Isla de los Gigantes (Ostrov obrov). Na ostrove totiž v tej dobe žili vysokí indiáni kmeňa Caquetío. Netrvalo však dlho a Španieli ich všetky odviezli na prácu do zlatých baní na Hispaniole (dnes Dominikánska republika a Haiti). Ostrov bol potom vyhlásený za neužitočný a po dlhú dobu na ňom žila len hŕstka španielskych osadníkov. V roku 1643 si ostrova všimla Holandská západoindická spoločnosť, ktorá videla najmä obrovský potenciál v prírodnom prístave Sint Annabaai. Potom, čo vyhnala španielskych osadníkov, sa pustila do opevňovania vjazdu do prístavu a vnútri silných hradieb potom začal vznikať Willemstad – dnešné hlavné mesto.

Obdobie holandskej nadvlády bolo pre Curaçao obdobím hojnosti. Významnou osobnosťou tej doby bol guvernér Peter Stuyvesant (1592 – 1672), ktorý počas bitky so Španielmi pri ostrove Sint Maarten v roku 1644 prišiel o nohu. Bezcolným prístavom Willemstad prechádzali tovary najrôznejšieho charakteru a fungoval v ňom tiež jeden z najdôležitejších trhov s otrokmi v Karibiku. Prejavili sa snahy o plantážnictvo a pestovanie cukrovej trstiny, boj s nepriaznivým klímou a nehostinnou pôdou bol však márny. Po vtedajších plantážach sa podarilo dochovať len niekoľko pekných holandských koloniálnych vidieckych haciend, ktorým sa hovorilo “landhuizen”. Najkrajším landhuizenom, ktorý sa podarilo dochovať je Brievengat z roku 1730. Jeho interiér je zariadený mahagónovými posteľami s nebesami a hojdacími kreslami, veľmi atraktívna je tiež jeho kuchyňa vymaľovaná červenobielymi škvrnami pre zmätenie zlých duchov a múch. V tomto landhuizene sa pravidelne konajú folklórne akcie.

Holanďania zrušili otroctvo až v roku 1863 a Curaçao až do roku 1918 prežívalo hospodársky úpadok. V tomto roku tu bola vybudovaná najväčšia ropná rafinéria na svete. Z toho dôvodu sa na ostrov nahrnuli robotníci z najrôznejších kútov Karibiku, oboch Amerík a mnohých ďalších miest. To dalo za vznik naozaj pestrej zmesi národností. V súčasnosti žije na Curacao okolo 130 tisíc obyvateľov. Prevažná časť z nich obýva hlavné mesto Willemstad alebo oblasti južného pobrežia s plážami.

Hlavným mestom je už spomínaný Willemstad, v ktorom sa snúbi karibská uvoľnenosť a pohodová atmosféra s holandskou architektúrou. Nábrežie Handelskade je naozaj čarovné – domy majú typické holandské priečelia a pálené škridle zdobia domy v odtieňoch pastelovo ružovej alebo pistáciovej. Doplňujúcimi farbami môžu byť žltá alebo biela. Aj keď sa dnes už počet starých koloniálnych budov nedá porovnávať s počtom novostavieb, je celkový dojem z mesta úplne uchvacujúci. Willemstad je kúskom Karibiku, ktorý však už navždy zostane aj trochu Amsterdamom. Turistov sem však láka nielen mestská architektúra v nádherne zachovalých uličkách a na námestiach, ale aj množstvo bezcolných obchodov. Willemstad bol prednedávnom pre svoju jedinečnosť zapísaný na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Mesto je kanálom Sint Annabaai, ktorý ústi do prístavu Schottegat, rozdelené na dve časti. Západne od kanálu sa rozkladá štvrť Otrabanda (Druhý breh), kde kotvia predovšetkým výletné lode. Dostanete sa sem cez zdvíhací pontónový most Koningin Emmabrug (Most kráľovnej Emmy) z roku 1888. V Otrabande sa okrem terminálu veľkých výletných lodí nachádza aj pevnosť Riffort z 19. storočia, ktorá mala za úlohu brániť prístav. V neďalekom komplexe krásne zrekonštruovaných holandských koloniálnych budov nájdete Museum Kúra Hurlanda, ktoré vystavuje jednu z najobsiahlejších zbierok afrických umeleckých predmetov z celého Karibiku.

Východná štvrť je nazývaná Punda a sú v nej sústredené hlavné pamiatky a početné obchody. Jednou z najnavštevovanejších atrakcií Punda je Mercado Flotante, teda Plávajúce trhovisko, kde stánky praskajú pod ťarchou ovocia, zeleniny a ďalšieho tovaru. V historickom strede Willemstadu určite nevynechajte prehliadku pevnosti Fort Amsterdam, ktorá v minulosti slúžila ako kancelárie pre Holandskú západoindickú spoločnosť a dnes ju obývajú vládne úrady. Prezrieť si môžete aj nádvorie a kostolík z roku 1769, v ktorom sídli Fortkerk Museum vystavujúci starožitné mapy a strieborné predmety.

Vo Willenmstade nájdete aj najstaršiu nepretržite používanú synagógu v Amerike s názvom Mikvé Israël-Emanuel. Založili ju portugalskí židia, ktorí na ostrov priplávali v 50. rokoch 17. storočia a dokončená bola roku 1732. V meste si dnes môžete prezrieť celú starú židovskú štvrť nazývanú Scharloo. V obnovenej budove tu môžete navštíviť Námorné múzeum so zbierkou modelov lodí, máp a miniatúr. Krásne zachovalé meštianske domy z 18. a 19. storočia sú k videniu v ulici Scharlooweg. Asi kilometer a pol od centra mesta si v Curaçao Museu môžete prezrieť starožitný koloniálny nábytok, diela miestnych umelcov aj predkolumbovské predmety.

Z hlavného mesta sa vydajte na sever ostrova, kde sa na ploche 1880 ha rozkladá Národný park Sint Christoffel. Zahŕňa územie troch bývalých plantáží na svahoch hory Mount Sint Cristoffel, ktorá je s výškou 372 metrov nad morom najvyšším vrcholom holandských Záveterných ostrovov. Uprostred parku sa rozprestierala plantáž Landhuis Savonet, v ktorej sa okrem plantážnických domčekov nachádza aj malé múzeum, ktoré oboznamuje návštevníkov s miestnou geológiou, flórou a faunou ostrova. Žijú tu napríklad vzácne ostrovné jelene, ktorí sú poddruhom Jelenca virginského, ktorý bol na Curaçao dovezený ešte v časoch pred Kolumbom. Tiež odtiaľ vychádzajú početné turistické chodníky, ktoré mieria buď do vnútrozemia ostrova nazývaného “cunuc” alebo k útesom na Playa Grandi.

Akvária s úhormi, lagúny so žralokmi a tuleňmi, alebo nádrže s krásnymi tropickými rybami si môžete pozrieť v morskom akváriu Curaçaa. Do dna pri pobreží bolo navyše zakotvené podvodné observatórium, ktorý ponúka jedinečný program Stretnutie so zvieratami. Ide o potápanie či šnorchlovanie v prírodnom útesovom jazierku medzi rajami, morskými korytnačkami, Tarponmi či žralokmi. K morskému akváriu prilieha pláž Sea Aquarium Beach, ktorá patrí k najlepším na ostrove a poskytuje prístup k ďalšej ostrovnej atrakcii – podmorskému parku (Curaçao Underwater Marine Park).

Podmorský park je zaujímavou oblasťou s 20 km koralových útesov tiahnucich sa pri juhozápadnom pobreží ostrova. Potápači tu môžu objavovať nielen farebné koraly a tropické rybky, ale aj pod vodou nájdu niekoľko lodných vrakov. Najobľúbenejší je malý remorkér ležiaci v hĺbke iba 6 m. Ak vás lákajú jaskyne, môžete sa vydať na prehliadku Hato Caves – rozsiahleho jaskynného systému, ktorý bol pred miliónmi rokov vytvorený podzemnými vodami. Vznikli tu jazierka, vodopády, stalaktity a stalagmity, a k videniu sú tu koralové múry aj skamenené kôrovce. Zaslúžené chvíle odpočinku si potom doprajte v letovisku Playa Kalki, kde je všetko, čo od exotickej dovolenky očakávate. Môžete si tu kúpiť krásne gýčovité fotografie západu slnka, užiť si kúpanie v Karibiku, nachytať bronz na belostnej pláži, alebo posedieť pod palmou s kokteilom Curaçao v ruke.

Mambo Beach on the island curacao

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek