Stredná a Severná Amerika

Dovolenka na Bahamských ostrovoch

Autor:
/
24. januára 2017

Súostrovie rozkladajúce sa na ploche 13 939 km2 je tvorené 30 väčšími a stovkami menších ostrovčekov a atolov. Bahamské ostrovy sú rovinaté a prevažná väčšina z nich je pokrytá palmovými hájmi a exotickými záhradami. K najväčším lákadlám samozrejme patria dlhé pláže tvorenej jemným bielym pieskom, priezračne čisté more plné života a prívetivosť miestnych obyvateľov. Bahamy sú skvelým miestom pre nezabudnuteľnú dovolenku, kde vypustíte z hlavy všetky všedné starosti.

Pôvodnými obyvateľmi ostrovov boli Aravakovia, ktorí však boli na konci 15. storočia, po objavení Ameriky Krištofom Kolumbom vyhubení, alebo násilím odvlečení do zlatých baní na Kubu alebo cukrové plantáže na Haiti. V roku 1629 vznikla na Bahamách prvá anglická osada a roku 1717 sa ostrovy stali britskou kolóniou. V rokoch 1781 až 1783 boli ostrovy okupované Španielmi. Ako otroci boli na Bahamy vo veľkom privážaní čierni Afričania, ktorí si až po roku 1834, kedy bolo otroctvo zrušené, mohli začať užívať slobodného života. Za druhej svetovej vojny bolo na ostrovoch vybudovaných niekoľko vojenských základní. Dňa 7. januára roku 1964 bola Bahamám udelená samospráva a 10. júla 1973 sa stali nezávislým štátom v rámci Britského spoločenstva.

K najznámejším ostrovom Bahamského súostrovia patria ostrovy Andros, Great Bahama, Great Abacco, Great Inagua, New Providence a Eleuthera. K turisticky obľúbeným oblastiam patria panenské ostrovy Long Island alebo Cat Island, ktoré vyzerajú ako vystrihnuté z katalógov cestovných kancelárií. Bahamy ponúkajú početné prírodné unikáty, ako sú národné parky Lucaya s najväčším systémom podzemných vodných jaskýň na svete alebo Peterson Cay, ktorý je tvorený malým ostrovčekom s charakteristickými útesmi a malebnou piesočnatou plážou.

Vďaka plytkému moru ponúka väčšina z približne 700 vápencových ostrovov úplne úžasné podmienky pre potápanie. Ak sa teda na Bahamy chystáte, rozhodne si nezabudnite doma potápačskú výstroj alebo aspoň výbavu pre šnorchlovanie. Ale keby sa tak predsa len stalo, tak nie je problém si ju v niektorom potápačskom centre požičať. Okrem potápania lákajú pobrežné vody ku množstvu vodných športov, ako je windsurfing, jachting, kiting, ale vlastne sa po mori môžete premávať, na čom vás len napadne – od vodných bicyklov až po plachetnicu. Skvelou zábavou je tiež jazda na nafukovacom banáne ťahanom za motorovým člnom.

Pláže sa každoročne stávajú miestom radovánok niekoľkých miliónov návštevníkov prevažne zo Spojených štátov amerických. Sú naozaj nádherné, piesčité, rozľahlé a pozvoľna sa zvažujúce do mora. Na hĺbku narazíte až vo väčších vzdialenostiach, preto si vo vode môžu užívať aj deti a nie príliš zdatní plavci. Pláže sú väčšinou lemované stánkami s najrôznejšími suvenírmi a po plážach tiež chodia obchodníci ponúkajúci rôzne služby. Kto má záujem, môže si napríklad nechať na hlave upliesť vrkôčiky.

Akonáhle sa do sýtosti nabažíte leňošenia na pláži alebo kúpania v mori, môžete si zájsť oddýchnuť na izbu alebo si dať niečo dobré pod zub. Ubytovanie na Bahamách je zabezpečované v luxusných hoteloch a rezortoch. Izby bývajú priestranné, vkusne zariadené a vo väčšine prípadov majú výhľad na more. Súčasťou ubytovacích kapacít sú obchodíky aj najrôznejšie skrášľovacie salóny, wellness štúdia alebo posilovne. K hotelom patria autobusy, ktoré rozvážajú hostí na ďalšie zaujímavé miesta konkrétnych ostrovov. Bahamy majú subtropické podnebie, ktoré sa vyznačuje minimom zrážok a vysokými teplotami po celý rok. Môžu za to severovýchodné pasáty a teplý Golfský prúd. Obdobie dažďov trvá od mája do novembra. Priemerné teploty v lete dosahujú 28 stupňov Celzia, v zime potom 21 stupňov. Koncom leta nastáva obdobie hurikánov, v tomto období sa neodporúča ostrovy navštevovať.

Na Bahamách v súčasnosti žije okolo 330 tisíc obyvateľov. Asi 70% z nich obýva hlavné mesto Nassau nachádzajúce sa na ostrove New Providence. Obyvatelia sú predovšetkým (72%) afrického pôvodu, ďalšou početnou skupinou sú mulati a bieli Európania, ktorí sú potomkami Britov, ktorý sa na ostrovoch v minulosti usadili. Čo sa týka náboženstva tak prevažuje baptistická cirkev, nasledujú anglikáni, rímski katolíci a metodisti. Minoritami sú židia, moslimovia a animisti. Úradným jazykom je angličtina, ale ak hovoríte španielsky alebo portugalsky, tiež sa dohovoríte.

Obživou väčšiny obyvateľstva je turistický ruch, pracujú v hoteloch, reštauráciách, plážových baroch, požičovniach športového vybavenia a na mnohých ďalších miestach. Celkovo majú Bahamy služby na veľmi dobrej úrovni, sú totiž obľúbenou dovolenkovou destináciou amerických zbohatlíkov. Je tak treba počítať s tým, že ceny na ostrovoch sú dosť vysoké. Vďaka výhodnej daňovej politike si na ostrovoch založilo sídlo niekoľko významných podnikov aj peňažných ústavov. Miestnou menovou jednotkou je bahamský dolár, ktorý sa delí na 100 centov. Ostrovy sú dôležité aj z hľadiska priemyslu, ťaží sa na nich soľ, drevo a nachádzajú sa tu aj ropné rafinérie. Darí sa aj poľnohospodárstvu, pestuje sa predovšetkým cukrová trstina a tropické ovocie, ako sú banány alebo ananásy.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek