Stredná a Severná Amerika

Jedným slovom – Vancouver (+VIDEO)

Autor:
/
18. apríla 2018

 
Leto vo Vancouvri nie je veľmi horúce, zvyčajne niekoľko stupňov pod tridsiatkou a tak človeka prekvapí, koľko kilometrov pláží lemuje tichomorské pobrežie. Asi najznámejšia je English Bay Beach s ležiacimi kmeňmi stromov vyrovnanými do troch radov. A tak sa máme o čo oprieť, kam si položiť veci, kde posedieť, ak neležíme na piesku. Kedysi tu žil v chatrči na pláži Seraphim “Joe” Fortes, legendárny prvý oficiálny Vancouverský záchranár. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby tento statný chlapík, ktorý priplával do Vancouveru v roku 1885 z Barbadosu, nebol černoch, veď vo Vancouvri vtedy rozhodne veľa černochov nežilo. Dnes je po ňom pomenovaná populárna reštaurácia “Joe Fortes Seafood & Chop House” v downtownu na Thurlow Street. Preslávená je ustricovým barom, krabmi a desiatkami druhov čerstvých rýb.

English Bay Beach s povestnými kmeňmi stromov priamo na pláži

Severne od English Bay Beach začína Stanleyho park. Keď sa vydáte pešo, na bicykli či na korčuliach po Seawall promenáde (dlhej 22 km od Coal Harbour na severe downtownu až po pláž Kitsilano), prvá pláž na ktorú narazíte je Second Beach. Pláž je umelá, piesok sem naviezli už v roku 1912 a majú tu okrem iného aj vyhrievaný bazén so sladkou vodou. A iba kilometer ďalej je Third Beach. Pretože je hlbšie v Stanleyho parku, nie je až tak preplnená. Podľa mnohých je tu najkrajší západ slnka vo Vancouvri, je teda ideálny na piknik na zelenej tráve v neskorom popoludní.

Pláže sú aj na juh od English Bay. Pri zátoke False Creek je Sunset Beach, kde je zakázaná hlasná hudba a ďalej Kitsilano Beach, ktorá má dokonca bazén s vyhrievanou morskou vodou. Táto pláž vraj bývala obľúbená u hippies, kto vie, možno tu aj po rokoch načerpáte niečo z undergroundovej minulosti. Pláž je pomenovaná po indiánskom náčelníkovi kmeňa Squamish, ktorý obývali kraj okolo ústia rieky Fraser pred príchodom prvých Európanov. Tí sa pri týchto brehoch objavili na konci 18. storočia. Prvými boli španielsky kapitán Juan Francisco Bodega y Quadra a krátko po ňom slávny moreplavec James Cook na svojej tretej výskumnej plavbe. Obaja vplávali až do zátoky Nootka Sound pri západnom pobreží ostrova Vancouver a Španieli tu dokonca založili osadu. Mesto aj ostrov nesú meno jedného z Cookových podriadených George Vancouvera (plavil sa s Cookom od svojich 15 rokov), ktorý sa sem už ako kapitán vrátil mapovať pobrežie a rieku Fraser v roku 1792. Spory medzi oboma krajinami (tzv. Nootka Crisis) o nové územie boli nakoniec urovnané aj vďaka takmer priateľskému vzťahu JF Bodega y Quadro a G. Vancouvera.

Niečo aj pre odvážnejších

Vancouver má aj nudistickú pláž Wreck Beach, nie každý sa tu však vyzlieka, oficiálne platí “clothing optional experience”. Táto nudistická enkláva ale nejednému človeku lezie krkom a jej budúcnosť je vraj neistá. Je to nádherný kút Vancouvru, pláž lemovaná skaliskami a zelenými lesmi je dlhá viac ako šesť kilometrov a tiahne sa okolo Antropologického múzea a University of British Columbia až po Musqueam Indian Reserve.

Zelené srdce Vancouveru

Stanleyho park, zelené srdce Vancouvru, leží na polostrove medzi Downtown a severným Vancouverom, s ktorým ho spája most Lions Gate cez Burrardovu zátoku. Lord Frederick Stanley, 16. gróf z Derby, býval ministrom kolónií Spojeného kráľovstva a generálnym guvernérom Kanady. Práve on venoval hokejistom pohár, o ktorý miestni Vancouver Canucks márne bojovali v prehratom finále s Boston Bruins v roku 2011. Chodníkov v parku je vraj na 200 km, prevezte sa na bicykli alebo na korčuliach, požičovne sú hneď pri vstupe do parku. Prilby sú tu povinné, časy, keď hrali aj hokejisti bez prilieb, sú nenávratne preč.

Turistická mapa Stanleyho parku

Na medvede ani pumy v parku nenarazíte, žijú tu vraj kojoti, ale uvidieť ich, sa podarí málokomu. Ak by ste mali to šťastie a na kojota narazíte, rozhodne mu nedávajte najavo, že ste nejaké chodiace centrum na kŕmenie. V parku sú aj indiánske totemy. Nie sú to ale pozostatky miestnych indiánskych kmeňov, boli sem privezené z iných častí Britskej Kolumbie. Výška farebných totemov je ohromujúca, niektoré sú vysoké snáď okolo ôsmich metrov. Atrakciou parku číslo jedna sú bieluhy vo Vancouver Aquarium Marine Science Centre, najväčšom akváriu v Kanade.

Chladné kanadské vody sú pre tieto čarovné štyripäť metrov dlhé biele veľryby prirodzeným domovom. Obľúbeným výletným a piknikovým miestom je tzv. Stratená lagúna (Lost Lagoon). Pôvodne to bol pobrežný močiar, cez ktorý sa prelievali vody prílivu a zase mizli späť, preto ten názov. Na brehoch jazera aj v okolitých porastoch sa vám predstavia rodinky medvedíkov čistotných. Ľudí sa vôbec neboja, lebo ich mnohí kŕmia. Vedzte však, že za kŕmenie medvedíkov čistotných sú drastické pokuty.

Kúsok divočiny

V severnom Vancouveri za Burrardovou zátokou je divočina. Kabínová lanovka na horu Grouse jazdí denne každú štvrťhodinku a vstupenka ktorá zahŕňa niekoľko programov stojí 40 dolárov. Z Grouse Mountain je úchvatný výhľad na mesto a v diaľke aj na ostrov Vancouver. Je tu informačné centrum, uvidíte medvede, môžete si kúpiť jazdu na bicykli nadol k moru alebo let vrtuľníkom nad Vancouverom, pobavia vás ukážky drevorúbačského umenia, môžete vyraziť so sprievodcom na výlet do lesa atď.

Dostatok snehu na lyžovanie je na Grouse Mountain len v zime, vo Vancouveri je výrazne teplejšie ako vo vnútrozemí Kanady. Južne od Grouse Mountain si môžete zdvihnúť adrenalín na visutom moste pre peších cez tiesňavu Capilano – vedie v korunách stromov 70 metrov nad zemou a je dlhý 137 metrov. V parku sú aj ďalšie kratšie mosty vedúce v korunách sekvojí.

Nielen z Grouse Mountain sú krásne výhľady na Vancouver – ale aj z mora. V letných mesiacoch si užite dobrodružstvo na morskom kajaku (jednou z požičovní je Ecomarine Ocean Kayak Centre). Najjednoduchšou je plavba do False Creek (z požičovne v marine na Granville Island) s výhľadmi na Yaletown alebo bielu strechu štadióna BC Place, kde hrá miestny futbalový tím BC Lions. Skúsenejší môžu na kajaku aj ďalej na more okolo Vanierovho parku a do English Bay a hoci aj oboplávať Stanleyho park a preplávať pod Lions Gate Bridge. Len nezabudnite, že ste na mori a nechajte si poradiť s prílivom a odlivom, zradné vlny sa vytvárajú predovšetkým pod mostom Lions Gate.

Biela strecha štadióna BC Place

Chinatown nemôžete prehliadnuť

Vancouver je neprehliadnuteľne čínskym mestom, čínština je tu druhým najpoužívanejším jazykom. Chinatown leží východne od centra okolo ulíc East Tender a Keefer Street a jeho symbolom je brána Millenium Gate. História miestnych Číňanov je spätá so stavbou Kanadskej pacifickej železnice, ktorá spojila východ a západ krajiny. Dve tretiny robotníkov na úseku v Britskej Kolumbii boli čínski imigranti, ktorí opustili svoju chudobnú krajinu a odišli za vidinou bohatstva. Na stavbe železnice ale nezbohatli, platy boli príliš nízke. Navyše bola práca v horách nebezpečná – údaje, koľko mŕtvych Číňanov pripadá na míľu železnice, síce existujú, ale značne sa líšia.

Posledná vlna čínskych imigrantov sa dovalila do Vancouvru pred rokom 1997, kedy vypršal britský prenájom Hongkongu. Mnohí z najbohatších obyvateľov Hongkongu sem previedli svoje firmy a majetky, snáď dostávali aj nejaké daňové úľavy. Populárne sú miestne lekárne, kde dostanete tradičnú čínsku medicínu. Môžete sem prísť aj s diagnózou od klasického doktora, čínsky lekárnik alebo medik ju s vami preberie a pripraví prášok, ktorý navážia na decimálkách. Pripravte sa na to, že to môžu byť napríklad drvené jelenie parohy či hadia koža, čínska medicína je pre nás naozaj exotická. Ozdobou čínskej štvrti sú záhrady. 

Najznámejší je klasická čínska záhrada Dr. Sun Yat-Sena v taoistickom duchu v dokonalej harmónii kameňa, vody a rastlín. V čínskom meste mala kedysi reštauráciu babička Jimiho Hendrixa, súčasný vlastník domu vás nechá po objednaní nahliadnuť dovnútra, pravidelne ale otvára vraj len jeden deň v týždni (207 Union St.). V čínskej štvrti je aj údajne najtenšia komerčne využívaná budova na svete – Sam Kee Building (1,8 m), s týmto tvrdením, zapísanom v Guinnessovej knihe rekordov, ale v posledných rokoch polemizujú v Pittsburghu, kde stojí Skinny Building.

Táraj Jack

Gassy Jack

Najstaršou časťou mesta je Gastown. Tu sa nadýchate viktoriánskej atmosféry, mnoho domov pochádza z konca devätnásteho a zo začiatku dvadsiateho storočia. Zábavná legenda rozpráva, že mesto “založil” istý Gassy Jack (táraj Jack). Anglický námorník Jack vraj dorazil do týchto miest takmer bez peňazí, ale so súdkom whisky. Traduje sa, že Jack vyzval robotníkov z blízkej píly, že s ním môžu sud vypiť, pokiaľ mu pomôžu postaviť bar. Pretože vtedy nebol bar na každom kroku, nebol odmietnutý a bar stál počas 24 hodín. Čoskoro vznikla osada, ktorá dostala meno Gassy’s Town. Dnes pripomína už neexistujúci prvý saloon Vancouvru Gassyho socha na Maple Tree Square.

Čo na záver? Desať naj Vancouvru:

  1. výhľad z Grouse Mountain
  2. promenáda Seawall
  3. akvárium a bieluhy
  4. čínska štvrť
  5. Antropologické múzeum
  6. jazda na kajaku
  7. park a most Capilano
  8. Stanleyho park
  9. Wreck Beach
  10. … a keď vás mesto prestane baviť – dve hodiny autom je preslávené lyžiarske olympijské stredisko Whistler Blackcomb .
ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek