Stredná a Severná Amerika

Juhovýchodné pobrežie Dominikánskej republiky

Autor:
/
9. apríla 2017

Juhovýchodná časť ostrova, alebo skôr pobrežné časti, je možné rozdeliť do troch samostatných úsekov. Prvým je Costa Caribe, teda Karibské pobrežie, tiahnuce sa od rieky Río Soco až k národnému parku Parque Nacional del Este. Druhou časťou je Costa del Coco – Kokosové pobrežie, rozkladajúce sa severne od NP Este až k Punta Gorda neďaleko Miches. A tretia oblasť je potom pobrežie Bahía de Samaná, ktoré sa od Punta Gorda tiahne až po Národný park Los Haitises neďaleko polostrova Samaná.

Národný park Los Haitises

Juhovýchod Dominikánskej republiky je tvorený veľmi rozmanitou krajinou, ktorá je v strede prevažne rovinatá, porastená trstinovými plantážami a na severe zvlnená chrbtom pohoria Cordillera Oriental. V týchto miestach je možné sa oboznámiť hneď s niekoľkými rôznymi biotopmi ostrova. Nájdete tu prírodné rarity, jedinečnú flóru a vzácne zvieratá. V tomto regióne sa nachádza aj niekoľko väčších miest, ktoré zbohatli vďaka cukrovarníctvu. Juhovýchodné pobrežie sa pýši množstvom prírodných krás v podobe oslnivých ostrovov a ostrovčekov roztrúsených v blízkosti národného parku Parque Nacional del Este. Pobrežie je na mnohých miestach tiež lemované plážami s bielym pieskom, ktoré sú ohraničené sviežo zelenými palmami. Mnoho ľudí označuje túto oblasť za pravý karibský raj.

Keď sa vydáte z hlavného mesta Santo Domingo smerom na východ, prejdete okolo medzinárodného letiska Las Américas a neďaleko za ním objavíte krásne plážové stredisko Boca Chica. Vyrástlo v zálive, ktorý nie je hlbší ako 1, 5 metra. Práve Boca Chica je považované za miesto zrodu turistického ruchu v Dominikánskej republike. Ešte za Trujillovho režimu sa tu začalo s výstavbou ubytovacích kapacít. Dnes sa tu nachádza živé letovisko, ku ktorého najčastejším návštevníkom patria bohatí Dominikánci snažiaci sa utiecť pred znečistením a preľudnením hlavného mesta.

Asi 24 km východne od Boca Chica sa nachádza pokojné prázdninové stredisko Juan Dolio, ktoré je ako stvorené pre milovníkov potápania, športovcov, turistov a tiež pre rodiny s deťmi. Môžete si v ňom vychutnávať luxus hotelových rezortov, kľud a relaxáciu na nádherných plážach, či potápanie a šnorchlovanie pri koralových útesoch. Cez víkendy je však aj toto letovisko pravidelne zaplavované návštevníkmi zo Santo Dominga, tak v tejto dobe môžu byť pláže v Juan Dolio trochu preplnené. K hlavným plážam patria Embassy Beach, Playa Guayacanes a Playa de Juan Dolio. Priamo v dedine sa nachádza menšie nákupné centrum, reštaurácia, bary a obchody s najrôznejším tovarom. V blízkom okolí letoviska už toho príliš nenájdete.

Jedným z najväčších miest na juhovýchodnom pobreží Dominikánskej republiky je San Pedro de Macorís na ústí rieky Río Higuama. Od Juan Dolio je vzdialené necelých 15 km. San Pedro de Macorís bolo v minulosti jedným z hlavných centier dominikánskeho cukrového priemyslu. Zlatá éra prišla na prelome 19. a 20. storočia, kedy v meste na Avenida Independencia vyrástlo mnoho drevených viktoriánskych domov, postavený bol novoklasicistický kostol San Pedro Apostol aj požiarna stanica. Mesto je dnes zaujímavé aj tým, že je v ňom patrný bývalý vplyv neďalekých Náveterných a Záveterných ostrovov, ktoré sú ovládané Britmi.

La Romana

Hlavným mestom provincie je La Romana – mesto žijúce z obchodu s cukrovou trstinou. Takmer všetko sa tu točí okolo cukrovaru spoločnosti Central Romana. V období žatvy, teda od novembra do júla, je v meste počuť neustály hluk a jeho ulice sú plné nákladných vozov, ktoré do cukrovaru dovážajú trstinu. Niet sa čo čudovať, súkromná spoločnosť Central Romana je jedným z najväčších výrobcov trstinového cukru na svete. Vo vodách pri pobreží La Romany sa nachádza ostrov Isla Catalina lemovaný nádhernými plážami. Jeho vnútrozemie je síce nehostinné, ale útesy, ktoré ho obklopujú, sú plné života a ako stvorené pre potápanie.

Blízko La Romany vyrástol v 70. rokoch 20. storočia turistický komplex známy pod názvom Casa de Campo (Dedinský dom). Ide o najväčšie letovisko v regióne, ktoré má dokonca vlastné medzinárodné letisko s priamym spojením do USA. Casa del Campo sa rozprestiera na ploche 28 kilometrov štvorcových a zahŕňa pod seba aj štyri golfové ihriská. Jedno z nich, ktoré sa v preklade nazýva “Psie zuby” (Teeth of the Dog), navrhoval Pete Dye a patrí k najlepším v celom Karibiku. Okrem toho sa tu nachádza ešte stohektarová strelnica, stajne s viac ako stovkou jazdeckých koní a poníkov pre hru pólo, na 19 plaveckých bazénov, 13 tenisových kurtov, 10 reštaurácií, súkromná pláž s prístaviskom a celý rad ďalších vymožeností. Stredisko Casa de Campo je naozaj rozľahlé a pre prepravu po ňom sú využívané golfové vozíky.

Casa de Campo

Na okraji Casa de Campo vyrástla v 70. a 80. rokoch pseudotalianská dedinka Altes de Chavón, ktorá má byť rekonštrukciou stredovekej dediny z 16. storočia. Bola postavená z kameňa a koralu, je pretkaná dláždenými uličkami a nechýba v nej obrovský amfiteáter z roku 1982, ktorý je schopný pojať až 5000 ľudí. Slávnostne ho otvárali pri koncerte Franka Sinatru. Dedina postavená nad korytom rieky Río Chavón ponúka ďalej tiež niekoľko umeleckých galérií, remeselné obchodíky, kostol, návrhársku školu a množstvo reštaurácií. Originalita dediny sa samozrejme odráža na vysokých cenách, napriek tomu za návštevu stojí. Vynechať by ste rozhodne nemali Museo Arqueologica Regional vystavujúci tainské umelecké a obradné predmety. Zlatým klincom je vyrezávaný drevený idol, ale okrem neho si tu môžete prezrieť tiež amulety, šperky, umelecké predmety, obradné a domáce nástroje.

Nezávislí cestovatelia si obľúbili rybársku dedinku Bayahibe, ktorá leží asi 25 km východne od La Romany. Medzi drevenými domčekmi a kaviarňami je možné nájsť menšie hotely, ktoré poskytujú ubytovanie za rozumné ceny. Bayahibe sa môže pochváliť 1, 5 km dlhou plážou lemovanou kokosovými palmami. Z letoviska pravidelne vyplávajú katamarány k neďalekému ostrovu Isla Saona, ktorý je súčasťou národného parku Parque Nacional del Este. Isla Saona má rozlohu 137 km štvorcových a nájdete na ňom len dve malé rybárske dedinky – Adamanay a Punta Gorda. Keďže ostrov obklopujú nádherné pláže, nie je ani tak o turistov núdza.

Isla Saona

Jedným z najstarších miest Dominikánskej republiky je Higüey, ktoré bolo založené roku 1502. Leží 32 km smerom do vnútrozemia od La Romany a návštevníkom toho, okrem kostola Basilica de Nuestra Seňora de la Merced z 16. storočia, príliš neponúka. Ďalšou zaujímavou, aj keď dosť kontroverznou stavbou v meste, je mohutná betónová Basilica de Nuestra Seňora de Altagracia zasvätená patrónke krajiny. Budova vysoká 60 metrov pochádza z 50. rokov 20. storočia a má predstavovať ruky zopnuté k modlitbe.

Kto by chcel nájsť tie najkrajšie pláže oblasti, musí sa vydať z Higüey smerom na východ, kde začína Costa del Coco, teda Kokosové pobrežie. Ide o pás tvorený nádhernými plážami, ktoré sa tiahnu od mysu Punta Espada, pokračujú cez Punta Cana a Bávaro až k mysu Punta Sabaneta. Práve tu sa nachádzajú tie najlepšie podmienky pre plávanie, vodné športy i sladké ničnerobenie s nohami zaborenými v jemnom piesku. Táto časť Dominikánskej republiky patrí k jedným z najintenzívnejšie rozvíjaných z hľadiska cestovného ruchu. Ako huby po daždi tu vyrastajú hotely disponujúce prvotriednym vybavením a službami.

Za hotelovou zástavbou môžete navštíviť Manatí Park Bávaro, kde sú k videniu leguány, papagáje, supy, bociany, sú tu chované tiež motýle a nechýba ani akvárium so žralokmi a rajami. V tomto parku sa pravidelne konajú vystúpenia s papagájmi, tancujúcimi koňmi, tuleňmi a delfínmi. Je možné si tu prezrieť tiež rekonštrukciu tainskej dediny, v ktorej sa odohrávajú bohaté programy približujúce tainský spôsob života.

 

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek