Stredná a Severná Amerika

Kanada – krajina neuveriteľných rozmanitostí

Autor:
/
25. júna 2018

Po Ruskej federácii druhá najväčšia krajina sveta je nepredstaviteľne rozľahlá a jej územie sa rozkladá ako na rovnakej rovnobežke ako stred Talianska, tak aj za severným magnetickým pólom.

Na tejto veľkej ploche sa toho ponúka k videniu a vstrebaniu skutočne veľa a ona kanadská rozmanitosť tak vytvára ohromné bohatstvo zážitkov, ktoré si človek z tejto fascinujúcej krajiny môže odviezť.

Prírodné krásy a pravá kanadská divočina

Kanadské územie o rozlohe viac ako desiatich miliónov štvorcových kilometrov sa tiahne od Atlantického oceánu k Tichému, cez šesť rôznych časových pásiem. Prvou asociáciou, ktorá väčšinu ľudí pri vyslovení slova “Kanada” napadne, je jej drsná a divoká príroda.

Vrcholky Skalistých hôr, ľadovce, vodopády, rozsiahle stepi, husté lesy, prérie, slovami neopísateľná nádhera polárnej žiary, hlboké jazera, národné parky, prírodné rezervácie, panenská príroda bez stôp civilizácie … A dlhý zoznam rozmanitostí kanadskej krajiny by mohol ďalej pokračovať.

Ak ste milovníci zvierat, môžete sa v Kanade vydať po stopách losov či medveďov alebo napríklad pozorovať veľryby a tulene. S voľne žijúcou divokou zverou sa stretnete vo všetkých kanadských národných parkoch. Vo vtáčej rezervácii Witless Bay v Newfoundlande si zase môžete užívať pozorovanie rozkošných mníškov a desiatok ďalších operencov.

Mníšik čiernobradý vo vtáčej rezervácii Witless Bay v Newfoundlande

Na svoje si v Kanade prídu tiež milovníci najrôznejších športov a outdoorových aktivít. Plávať na kanoe divokou krajinou obrovského parku Algonquin? Jedny z najlepších turistických trás na svete? Alebo snáď lyžovanie v Skalistých horách so skvelými zjazdovkami a dokonalým prachovým snehom?

K najobľúbenejším kanadským “prírodným” cieľom, ktoré by ste pri vašej návšteve rozhodne nemali vynechať ani vy, potom patrí bezosporu impozantná vodná masa Niagarských vodopádov. Previezť sa loďou vybavení modrými pláštenkami priamo pod tento rachotiaci vodný kolos patrí k tým druhom vnemov, ktoré vo vás zostanú po celý život.

Kúzlo kanadských metropol

Kanada však nie je len krajinou prírodných krás. Je tiež krajinou moderných veľkomiest s mrakodrapovými panorámami. Neďaleko od Niagarských vodopádov nájdete jednu z najdôležitejších kanadských metropol, Toronto, ktorého dominantou je viac ako 500 metrov vysoká telekomunikačná veža CN Tower, kedysi najvyššia stavba sveta.

Toronto

Z tej si užijete pôsobivý výhľad na torontské panorámy a ak ste dostatočne odvážni, budete si môcť ľahnúť aj na tunajšiu presklenú podlahu. Toronto nám môže zároveň byť blízke napríklad tiež vďaka českým stopám – či už spomenieme na Josefa Škvoreckého, ktorý v meste kedysi založil významné exilové nakladateľstvo ’68 Publishers, alebo na Tomáša Baťu, ktorý zo Zlína premiestnil vedenie svojej firmy práve do Toronta.

Dnes tak v meste môžeme hrdo navštíviť Bata Museum a obdivovať v ňom na desaťtisíc párov topánok.

Protipólom anglofonneho Toronta je potom frankofónny Montreal v provincii Québec. Rušné, živé a veľmi kultúrne mesto s nádychom francúzskeho šarmu rozkladajúce sa na ostrove uprostred rieky Svätého Vavrinca. Preskúmať môžete v Montreale jeho Staré mesto alebo historický prístav, nahliadnuť do miestnej veľkolepej katedrály, navštíviť veľké množstvo múzeí a galérií, oddýchnuť si v mnohých parkoch alebo v krásnej botanickej záhrade.

Pre milovníkov horských dráh a ďalších adrenalínových atrakcií je tu zábavný park La Ronde a pre športových nadšencov zase futuristická stavba Olympijského štadióna. V Montreale sa navyše počas roka koná mnoho zaujímavých festivalov a kultúrnych podujatí a napríklad prázdninový festival “Juste pour rire” (“Len tak pre smiech”) je jedným z najväčších komediálnych a kabaretných festivalov na svete.

Alebo že by ste snáď radšej spoznali kanadské hlavné mesto? Vydajte sa do Ottawy! Jej dominantou je majestátna novogotická budova kanadského Parlamentu a k tým najkrajším zákutiam patrí oblasť kanálu Rideau, ktorý si môžete užívať z paluby výletnej loďky.

Z každého veľkého kanadského mesta je to navyše neďaleko na vidiek a ak budete mať ruchu veľkomiest naraz dosť, môžete už za chvíľu križovať oblasť plnú viníc v Québecu a zastaviť sa v niektorom z vínnych pivníc, prechádzať sa v malebných rybárskych dedinkách v Novom Škótsku alebo preskúmavať banské mestá v Britskej Kolumbii.

Pestrá mozaika kanadského obyvateľstva

V Kanade vás vaše kroky môžu zaviesť tiež po stopách pôvodných obyvateľov. Prvé národy, ako by sa správne indiánom malo hovoriť, tu žijú v bezmála troch tisícoch rezervácií a je im venovaná taktiež rada zaujímavých múzeí, ktoré nájdete po celej krajine. V posledných rokoch sú navyše indiánske národy v kanadskej politike dosť počuť a prostredníctvom svojho zástupcu, voleného Najvyššieho náčelníka, sa snažia zlepšiť svoje životné podmienky.

Domorodé kanadské obyvateľstvo však nepredstavujú iba Prvé národy, ale aj Inuiti – ako by sa pre zmenu správne mali nazývať Eskimáci. Tí dnes žijú v severných častiach krajiny roztrúsení v mnohých osadách a stretnutie s ich kultúrou a pohostinnosťou býva vskutku nezabudnuteľné.

Inuiti alebo aj Eskimáci

Napokon, aj “moderní” Kanaďania sú kapitolou samou pre seba. Obyvateľstvo je rozdelené na dve odlišné skupiny – francúzsky hovoriacu a početnejšiu anglicky hovoriacu – a v krajine tak vládnu dva úradné jazyky. Navyše je Kanada tiež veľmi pestrou multikultúrnou krajinou s ohromným množstvom prisťahovalcov z celého sveta obývajúcich v kanadských mestách často rozľahlé etnické štvrte.

Kanadská farebná mozaika tak predstavuje ďalšiu z radostí, z ktorých sa môže zvedavý turista s otvorenou mysľou tešiť.

Veľká časť kanadského územia je potom úplne neobývaná a neuveriteľných 90% obyvateľstva žije do vzdialenosti dvesto kilometrov od hranice s USA. V Kanade je teda úplne jednoduché a zároveň fascinujúce stráviť jeden deň v pustej panenskej krajine a druhý deň si už užívať radovánky kanadských veľkomiest.

A aby toho nebolo málo, celej krajine vládne britská kráľovná, hoci zastáva iba ceremoniálnu a reprezentačnú funkciu. Tou najkrajšou vecou na Kanade je práve ona nesmierna rozmanitosť a hocikedy vzájomne si odporujúce či kontrastné javy. Neváhajte aj vy spoznať aspoň malé čriepky z toho, čo všetko Kanada svojim návštevníkom dokáže ponúknuť.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek