Hlavná stránka » Výkladná skriňa Kuby – Varadero
Kuba

Výkladná skriňa Kuby – Varadero

Varadero nachádzajúci sa na polostrove Hicacos je bezpochyby najznámejším turistickým magnetom Kuby. Dovolenkový raj tu nájdu priaznivci plážového leňošenia, vyznávači golfu, ale aj milovníci potápania alebo rybolovu. Varadero je krásne na pohľad, ale chýba mu typická kubánska atmosféra.

Úzky polostrov Hicacos je kubánskou riviérou. Vyzerá ako ukazovák namierený smerom k Floride. Vyhlásený turistický raj leží necelých 140 kilometrov od Havany. Prachovo jemný belostný korálový piesok, priezračné vody Karibiku a teplé lúče tropického slnka vytvárajú príjemné zázemie pre nezabudnuteľnú dovolenku. Najznámejšie turistické stredisko Kuby je medzi priaznivcami luxusu a západného strihu veľmi populárne. Jazdia sem predovšetkým turisti zo Severnej Ameriky a Európy a pre obyčajných Kubáncov je finančne skoro nedostupné.

Severná strana polostrova je lemovaná vyše 20 km dlhou plážou z koralového piesku a azúrovým morom. Pozdĺž pláže sa rozkladajú hotely tohto najlepšieho a najšpičkovejšieho kalibru. Je to luxusná výkladná skriňa, v ktorej si turisti zo všetkých krajín sveta vrátane USA užívajú nádherné prázdninové prostredie.

Od západného konca polostrova k samotnej špičke v dĺžke 16 km nájdete nielen pláže a hotely, ale aj reštaurácie a veľa zábavných možností. Varadero je ideálnym miestom pre rodiny s deti a milovníkov vodných športov ako je potápanie, šnorchlovanie, plachtenie a paragliding. Pláže na severnom pobreží obmýva tyrkysové more a koralové útesy pri pobreží lákajú potápačov, čo platí predovšetkým o národnom parku Parque Nacional Marino Cayo Piedras del Norte. Potápači tu na morskom dne objavia všeličo – napríklad lietadlo, loď alebo raketomet.

Ako turistická zóna nemá letovisko jasne vyhranené centrum, ale sú tu aj parky a miesta, kde je sústredený predaj ručne vyrábaných suvenírov, reštaurácie a zábavné parky, prvotriedne golfové ihrisko aj malá ukážka tropickej prírody na okolitých ostrovčekoch. Celkový obraz dopĺňajú vily z 20. – 30. rokov minulého storočia, kedy bolo Varadero akousi obdobou americkej Palm Beach a obľúbeným miestom dovoleniek milionárskej smotánky.

Varadero bolo pôvodne malou dedinkou zásobujúcou Kubu soľou zo svojich výrobní. Turisticky objaveným sa stalo v zlatých 20. rokoch 20. storočia, kedy tu začal s investíciami americký multimilionár Irénée Du Pont, ktorý nechal po celom ostrove postaviť súkromné vily. Z tej doby pochádzajú drevené domy s červenými strechami okolo ulice Avenida Ira. V 50. rokoch tu pribúdalo hotelov ako húb po daždi a tiež kasín, ktoré priťahovali hollywoodske hviezdy.

Varadero sa veľmi rýchlo stalo vyhľadávaným centrom luxusných hotelov, turistického servisu, bielych udržovaných pláží a tyrkysového mora. Dnes sú vily rodiny Du Pont a ďalšie mondénne reštaurácie súčasťou hotelových komplexov. Du Pontov dom v španielskom štýle stojí na východnom konci hlavnej pláže a dnes slúži ako hotel a reštaurácia Las América. Slávne Du Pontovo 9 jamkové golfové ihrisko bolo rozšírené na 18 jamkové a neskôr bolo premenované na Varadero Golf Club.

V neďalekom delfináriu môžu návštevníci vzhliadnuť predstavenie delfínov. Vidiecku idylu s jazierkom, kde sa môžete prejsť na loďke, ponúka Parque Retiro-Joson. Sú tu k videniu aj pštrosy a môžete sa dokonca zviesť na ťave. Ak vás zaujíma, ako sa balia cigary, navštívte Casa Vegueros. Miestnu faunu a flóru vám predstaví Museo Municipal de Varadero.

Za zmienku určite stojí tiež rezervácia, ktorá by mala v budúcnosti slúžiť pre ekoturistiku. Reserva ecologico Varahicacos zaberá územie o rozlohe 290 hektárov na východnom konci ostrova porasteného väčšinou krovinami. Označené chodníky dovedú turistov k zaujímavým jaskyniam. Jedna z nich – Cueva Ambrosio – skrýva zaujímavé indiánske kresby.

Na dohľad ležia koloniálne mestá Matanzas a Cárdenas s množstvom pamiatok. Po celej dĺžke mesta je zabezpečená doprava miestnym turistickým shuttle busom alebo taxíkom. Priamo vo Varadere sa nachádza medzinárodné letisko, kde pristávajú i lety z Európy.

Foto: Kees  de Vos

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Partner:

Najčítanejšie články

Kategórie

Reklama

WordPress Image Lightbox Plugin