Stredná a Severná Amerika

Sprievodca Vancouver-om

Autor:
/
13. júla 2018

A pokiaľ sami navštívite toto užasné mesto, tak ako už o pár dní aj moja kamarátka Lenka, a budete sa aspoň z časti držať rád a tipov z tohto sprievodcu, určite budete vedieť čo navštíviť v tejto metropole. Verím, že tento Lenkin sprievodca Vám aspoň trochu pomôže sa v tomto úžasnom meste zorientovať a že si ho zamilujete tak ako ja.

Príchod a doprava

Hlavný spojnicou medzi letiskom a zvyškom mesta je vo Vancouveri bezpilotná rýchlodráha. Toto “metro” má tri linky, ktoré jazdia ako pod, tak nad zemou. Rozhodne by ste nemali zabudnúť zviezť sa žltou linkou Skytrain, budete si pripadať ako na vyhliadkovom lete nad mestom. Odporúčam sadnúť si úplne dopredu na “miesto vodiča”.

V meste je tiež veľmi zložitá sieť autobusov, ktoré brázdia skoro každú ulicu. Ak však chcete doraziť na čas, je dobré vyraziť aspoň o jeden spoj skôr, než radí Google. Zastávky sú na každom rohu a nemajú cestovné poriadky, čo má svoj opodstatnený dôvod: autobusy totiž spravidla prídu nepresne a vy neviete, či prišiel predchádzajúci bus neskôr alebo nasledujúci bus skôr. Aj tak by sa vám ale nemalo stať, že v zložitej sieti spojov a prestupov uviaznete. Dobré je tiež vedieť, že všetky zastávky sú na znamenie a ak chcete na niektorej zastávke vystupiť je potreba s predstihom zatiahnuť za žltú šnúru nachádzajúcu sa v priamo každom autobuse.

Ďalším častým dopravným prostriedkom medzi centrom (Downtown) a North Vancouverom je SeaBus, kompa. Opäť by ste ho pri svojom prieskume mesta nemali vynechať, ponúka krásny výhľad na mrakodrapy obzvlášť pri popoludňajšom slnku.

Mesto je rozdelené na tri zóny a tým aj cestovné lístky sa predávajú 1-3 zónové. Najbežnejším cestovným lístkom je dvojzónový za 3,75 CAD. (Jednozónový je za 2,50 CAD, mesačný dvojzónový za 110 CAD.) Na letisku sú bohužiaľ ceny skoro dvojnásobné. Ušetriť sa dá nákupom balíčka desiatich cestovných lístkov, v rôznych obchodoch podobných trafikám. Takýto balík sa dá zohnať aj na letisku v obchode 7-Eleven.

Lístok sa označuje pred vstupom do metra. Pri nástupe do autobusu sa označuje u vodiča, slušné je ho pri tej príležitosti pozdraviť a pri výstupe mu poďakovať, za to že zastavil. V Kanade sú ľudia slušní a dobrí, ak vám v autobuse chýba pár drobných, nezúfajte, vodič Vás určite aj tak do autobusu pustí.

Keďže pozemná doprava či už hromadná alebo autom je vďaka nadmernej prevádzke zdĺhavá a stresujúca, veľkej obľube sa tu teší aj cyklistika. Mesto je pretkané hustou sieťou krásnych cyklotrás a cyklistov tú uvidíte celoročne na každom rohu. Sympatické je, že MHD prepravuje bicykle zdarma.

Orientácia

Názvom Vancouver je často označovaná celá oblasť, v skutočnosti je však “Vancouver” len časť ohromnej mestskej aglomerácie. Ďalšie časti tohto veľkomesta tvoria North Vancouver, Burnaby, New Westminster, Richmond, Coquitlam, Surrey atď.

Samotný Vancouver má asi 600 tis. obyvateľov, celá aglomerácia potom okolo 2,2 mil. Pohľad na mapu často skresľuje a zo začiatku môžete mať problém uvedomiť si skutočnú rozlohu mesta. Vďaka tomu, že skoro každý z obyvateľov má svoj vlastný domček so záhradkou, mesto je cez 100 km dlhé.

Aj napriek značnej rozlohe, orientácia je v meste veľmi jednoduchá. Drvivá väčšina ulíc je k sebe pravouhlá, pričom tie vedúce od severu na juh sú spravidla označované menom a príponou “Street” ulice vedúce od západu k juhu číslom a príponou “Avenue“. V praxi to potom vyzerá tak, že ak máte v pláne napríklad 40 kilometrovú cestu autom cez mesto, stačí ísť rovno a na správnom mieste odbočiť.

Centrom celého Vancouveru je Downtown typický ako svojimi vysokými mrakodrapmi, tak aj historickými domami z prelomu storočia. Z rušného centra môžete ľahko uniknúť do pokoja hlbokého dažďového lesa Stanley Parku, svojou rozlohou presahujúceho samotný Downtown. Okolo celého polostrova s centrom aj parkom potom vedie 17 kilometrov dlhá prímorská promenáda s cyklistickým chodníkom a plážami. Iste mi dáte za pravdu, že takáto dispozícia umocnená výhľadom na hory vypínajúce sa vysoko nad mestom radí toto miesto medzi jedno z najkrajších na svete.

Skôr ako sa vrhneme na samotný článok, pozrite si naše krátke video, kde uvidíte ako toto krásne mesto vyzerá:

Kde sa najesť

Od kanadskej kuchyne žiadne extra kulinárske zážitky neočakávajte. Tak ako v každom inom americkom meste tu v stravovaní prevládajú hamburgery, hranolky a CocaCola.

Útechu je však vo Vancouveri možné hľadať v kuchyniach iných kultúr, časté sú tu pizzerie, turecké reštaurácie a exotické kuchyne ďalekého východu. Odvážnejšie povahy by nemali vynechať čínsku štvrť Chinatown. Pri pochôdzke po tunajších svojráznych obchodíkoch s potravinami často nespoznáte, či sa jedná o suroviny živočíšneho alebo rastlinného pôvodu.

Dalo by sa povedať, že najlacnejšie a najlepšie jedlo vo Vancouveri je sushi. Sushi bary nájdete na každom rohu. Vyhlásené sú predovšetkým tie na ulici Davie Street. Kúpte si sushi “to go” a zjedzte si ho v tráve na neďalekej pláži English Bay.

V letnom období tiež stojí za to reštaurácie so záhradkami priamo na promenáde, napríklad pod mostom Burrard Bridge. Môžete si tu vychutnať poriadny steak či čerstvého lososa okoreneného výhľadom na jachty pohojdavajuce sa na vlnkách zálivu False Creek.

Ten najlepší výhľad sa vám ale zaručene dostane v reštaurácii v televíznej veži Harbour Center. Guľatá reštaurácia má otáčajúcu sa podlahu a vy počas jednej hodiny máte priamo od stola rozhľad do všetkých strán. Ak vychytáte dobré počasie a strávite v reštaurácii západ slnka, je to nezabudnuteľný zážitok! Nechoďte sem však príliš hladní, reštaurácia vyznáva modernú gastronómiu, teda miniatúrne porcie za cenu troch bežných večerí.

A ak by počasie dobrým vyhliadkam neprialo, najlepšie je zapadnúť do niektorého zo štýlových podnikov v starej časti mesta Gastown pripomínajúceho svojím štýlom staré Anglicko. Sú tu dobré pizzerie či pasta reštaurácie.

Cena večere: Sushi – 5 CAD, hamburger + hranolky + CocaCola – 8 CAD, bežná reštaurácia – 12 až 20 CAD.

Kde sa ubytovať

Vo Vancouveri je pre neznalých návštevníkov dôležitá predovšetkým informácia, kde sa neubytovať. Rozhodne by ste sa mali vyvarovať hostelov v okolí ulíc Main a Hastings. Hastings je totiž v tomto mieste stredobodom bezdomovcov a narkomanov, ktorých tu sú predovšetkým vďaka štedrej sociálnej politike stovky aj tisíce. Znalci tvrdia, že je to najhoršie miesto Severnej Ameriky. Aspoň je dobré, že sa všetky tieto existencie pohybujú výhradne na tomto jednom mieste a pár blokov odtiaľto ich skoro nestretnete.

Inak možno po Downtowne nájsť veľa relatívne kvalitných hostelov (napr. Siete Hi-Hostel) a ak by ste chceli siahnuť hlbšie do peňaženky, nie je núdza o luxusné hotely.

Cestovatelia, ktorí chcú v meste pobudnúť dlhšiu dobu, môžu ľahko nájsť dlhodobé ubytovanie v niektorom z podnájmov. Pozor si pri výbere ubytovania dajte na kusavé ploštice “bed bugs”, ktoré žijú skryté v matracoch a vyliezajú len v noci. Vlhké a teplé prostredie mesta je pre nich rajom.

Ceny hostelov sa pohybujú od 12 CAD na noc, dlhodobé ubytovanie potom nájdete od 350-400 CAD.

Nočný život

Uvoľnená atmosféra západného pobrežia vládne aj Vancouveru. V meste je rad vyhlásených ulíc. Úplným centrom centra je svetoznáma Granville Street plná barov a kasín. V noci to tu naozaj žije!

Dlhoročnú históriu má už za sebou preslávený Cambie Pub na Cambie Street, kde sa počas večera zaručene zoznámite aj s ďalšími Čechmi a Slovákmi.

Predovšetkým medzi homosexuálmi sú vyhlásené kluby na Davie Street, ulici s ružovo nafarbenými autobusovými zastávkami a odpadkovými košmi. Pre “konzervatívnych” cestovateľov, ktorí nestoja o to vidieť bozkávajúcich chlapov na ulici je však rozhodne lepšie zamieriť o kúsok ďalej do niektorého z podnikov na English Bay. Na tejto pláži si to však užijete hlavne v letných mesiacoch.

Alkohol sa mimo barov dá kúpiť iba v štátom kontrolovaných špecializovaných predajniach. Na verejnosti platí prísna prohibícia, čo však v praxi znamená: “Môžeš piť, čo chceš, keď je to schované v papierovom sáčku.” Takýto sáčok vám potom štandardne ponúknu v každom Liquor-Store.

Vancouver je tiež rajom fajčiarov marihuany, môžete ju tu cítiť aj dostať na každom rohu. Aj na to si ale dajte pozor, lebo je to v krajine nelegálne a polícia príliš exhibicionistických fajčiarov čas od času manifestačne zatkne.

Nakupovanie

Vládne mýtus, že na Americkom kontinente je všetko lacnejšie ako v Európe. Neverte však tomu. Vancouver je ohromná pulzujúca metropola a peniaze tú tečú prúdom. Tomu zodpovedajú aj ceny, ktoré sú predovšetkým v Downtowne naozaj “luxusné“.

Sú tu však aj miesta, kde sa dá nakupovať rozumne. Ak si chcete niečo priviezť domov, vaše prvé kroky by mali viesť do Gastown. Zoženiete tu suveníry od pohľadníc, cez tričká až po indiánske artefakty.

Pre lacný nákup všetkého druhu je dobré ísť rýchlodráhou kus z centra a navštíviť ohromné nákupné bludisko Metrotown. Odporúčam však robiť si značky, inak hrozí, že nenájdete cestu von.

Medzi nadšencami pre outdoorové aktivity je potom vyhlásená ulice Broadway, na ktorej sa vyskytujú takmer výhradne športové obchody. Tým vládne predajňa Mountain Equipment Co-op, kde nájdete všetko od A do Z.

Služby

Podobne ako s nakupovaním je to vo Vancouveri aj so službami. Čím ďalej od centra, tým menej snobské a cenovo prijateľnejšie.

Najlacnejšie sa ostrihať môžete v Chinatownu, ak však neviete čínsky, hrozí tu, že vás usmievavý Číňan vezme mašinkou na 3 mm. Dostupné služby nájdete tiež vo veľkých obchodných centrách či na nekonečnej ulici Broadway.

Ak sa potrebujete “spojiť so svetom” najlepšie je navštíviť niektorú z kaviarní či fast foodov, ktoré sú doslova na každom rohu. Wi-Fi ponúkajú všetky.

Čo vidieť

Vancouver je mladé mesto a menej historických pamiatok je vyvážené precíznou modernou architektúrou. Nikde inde asi nenájdete tak dômyselne prepracovanú promenádu, po ktorej si môžete celé centrum prejsť pešo alebo obísť na bicykli. Chodník vedie po pobreží, dobré je začať pri starom nádraží na Waterfront a pokračovať okolo celého polostrova vrátane Stanley Parku. Bicykel možno požičať na rohu Denman a Georgia Street.  Odtiaľto budete mať perfektný výhľad na mrakodrapy, more aj hory a váš foťák sa nezastaví.

Určite tiež nebudete ľutovať, ak sa prejdete mostoch vedúcich cez záliv False Creek, po Burrard či Granville Bridge. Obdobou slávneho mosta zo San Franciska je Lions Gate, zelený most vedúci zo Stanley Parku do North Vancouveru. Všetky tieto mosty vám ponúknu nezabudnuteľné “panorámy”.

V meste je tiež veľa zaujímavých parkov, najmä tie na úpätí hôr v North Vancouveri. Určite neutrácajte za vstupné na sprofanovaný Suspension Bridge nad Capilano Canyonom, poskáčte si radšej na zavesenom moste v Lynn Canyonu, ktorý je takmer rovnaký a zadarmo. Ak sa chcete na mesto pozrieť z iného uhla, pekné je to zo skaly s majákom v Light House parku.

Pre viac tipov si pozrite aj článok:  11 miest, ktoré si nesmiete nechať ujsť vo Vancouveri

Výlety do okolia

Vancouver má úplne jedinečné okolie, prostredie pre outdoorové aktivity všetkého druhu ako stvorené. Hory, more, rieky a jazerá, to všetko dostupné aj mestskou dopravou. Niet divu, že predovšetkým medzi mladými a dobrodružstvá chtivými sa toto mesto teší tak ohromnej obľube.

Nad mestom sa týčia tri vrcholy, ktorých nadmorská výška začína na 1300 metroch. Najlepšie si zalyžujete na Cypress Mountain. Z Grouse a Seymour Mountain dostanete ako odmenu nádherný výhľad na mesto. Pre nevšedný zážitok odporúčam vydať sa na tieto vrcholky v noci.

Pre výlet z mesta je jednoznačne najlepšie zvoliť cestu Sea-To-Sky Highway, ktorej názov nie je nijako nadsadený, pretože z týchto perspektív sa vám zatají dych. Dostanete sa tadiaľ do srdca divokých rozoklaných Coast Mountains, k východiskovej trase nejednej vysokohorskej túry aj do svetoznámeho lyžiarskeho strediska vo Whistleri.

Ak by ste zatúžili skôr po vodných aktivitách, požičajte si morský kajak v Deep Cove a vydajte sa buď na niekoľkohodinový výlet k ostrovčekom v zálive Indian Arm, alebo až na jeho koniec, kde prespíte pri búrlivých vodopádoch.

Kultúra a sviatky

Vancouver je multikultúrne mesto, preto nie sú najdôležitejším sviatkom v roku kresťanské Vianoce, ako by možno mnohí očakávali.

Hlavným sviatkom, ktorý všetky komunity spája, je Deň vďakyvzdania. Ten sa v Kanade oslavuje inokedy ako v Amerike. Tradične sa však oslavuje v tichu v rodinnom kruhu podávaním moriaka.

Naproti tomuto sviatok, ktorý je naozaj všade viditeľný je jesenný Halloween. O strašidlá a príšery nie je v tento deň na ulici núdza. Nečudujte sa, keď budete v metre medzi King Kongom, upírmi a mimozemšťanom jediný normálny človek.

Za zmienku tiež stoja sviatky čínskej komunity, predovšetkým oslava ich nového roka. Tradične nechýbajú sprievody s čínskymi drakmi a stánky s roztodivnými čínskymi pochúťkami.

Vancouver žije predovšetkým v lete, kedy tu na rozdiel od zvyšku roka neprší a je takmer stále jasno. V Stanley Parku môžete pravidelne navštevovať bezplatné letné kino, na Third Beach sa každý letný utorok koná ohromná neviazaná Drum session doplnená o ohnivú šou, a určite tiež stojí za to vidieť Súťaž ohňostrojov, kedy medzi sebou súťaží vždy niekoľko krajín. Tak veľkorysý ohňostroj som zatiaľ nikde inde nevidel.

Ďalšie zaujímavosti

Vancouver, miestnymi často výstižne prezývaný “Raincouver”, je najlepšie navštíviť v letných mesiacoch. Inokedy máte totiž veľkú pravdepodobnosť, že bude mesto aj niekoľko týždňov v kuse zahalené hustými mrakmi, z ktorých sa bez prestania spúšťajú povrazy dažďa. Pri dlhodobejšom pobyte však rozhodne stojí za to si na pekné počasie počkať a využiť ho výletom na hrebene hôr. Nezabudnuteľné prírodné scenérie pre vás za to čakanie budú zaručenou odmenou!

Pri dobrodružných výletoch však majte na mysli, že sa nachádzate v divočine a opatrnosti tu rozhodne nie je nazvyš. Okrem mesta nepočítajte so signálom mobilného telefónu. Horské trasy tu sú niekedy zle značené a vďaka nepredvídateľným podmienkam sa môžete ľahko stratiť či oneskoriť. Nemusíte ani chodiť príliš hlboko do lesa, aby ste sa stretli s medveďom, žijú tu tiež kojoti, vzácnejšie potom vlci a jaguáre. Dobré je mať po ruke anti-medvedí korenistý sprej, z vlastnej skúsenosti viem, že sa budete menej báť.

Vancouver a jeho okolie Vám ponúkne takmer nevyčerpateľný zdroj nezabudnuteľných zážitkov všetkého druhu, prajem Vám, nech ich počas pobytu načerpáte čo najviac!

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prihláste sa k odberu noviniek

Naši partneri
 
WY
Hotel Pod Bránou
Permon
DJI
Patince
British Airways
KLM
Bardejov
Waldtour
Marriott
 
Sme aj na Instagrame
Instagram did not return a 200.

Sledujte ma!