Stredná a Severná Amerika

Najkrajšie pláže sveta – Grace Bay Beach

Autor:
/
12. augusta 2017

Súostrovie Turks a Caicos sa vynára z vôd Karibského mora, severne od ostrova Hispaniola, na ktorom sa rozkladá Dominikánska republika a Haiti. Ostrov Providenciales, ktorému miestni hovoria skrátene Provo, leží v západnej časti súostrovia a susedí s ostrovčekmi West Caicos a North Caicos. Sústreďuje sa na ňom väčšina turistického ruchu, pritom prvý hotel s kasínom tu vyrástol až v roku 1984. Do tej doby na neho zahraniční návštevíci zavítali len náhodou. V dnešnej dobe sa na Provo nachádza množstvo luxusných hotelových rezortov a nechýbajú ani kvalitné 18 jamkové golfové ihriská.

Plážová romantika i raj pre potápačov

Severozápadné pobrežie ostrova je v dĺžke asi 8 kilometrov lemované nádhernou piesočnou plážou Grace Bay Beach. Tvorí ju jemný biely piesok, obmýva kľudné, plytké a nádherne čisté more, ktorého farba sa mení od svetlo zelenej až po tmavo modrú. Grace Bay Beach sa každoročne umiestňuje na popredných priečkach medzi najkrajšími plážami planéty, v roku 2013 sa umiestnila na treťom a v roku 2011 dokonca na prvom mieste.


Táto lokalita priťahuje turistov z celého sveta nielen kvôli pláži Grace Bay Beach, ale atraktivitu miesta umocňuje ešte množstvo koralových útesov nachádzajúcich sa pozdĺž celého zálivu Grace Bay. Z toho dôvodu sa sem vo veľkom schádzajú nielen milovníci odpočinku, opaľovania a plážových športov, ale aj nadšení potápači a fanúšikovia šnorchlovania. Skvelé podmienky tu nájdu ako profesionálni potápači, tak i amatéri, ktorí sa s podmorským životom ešte len zoznamujú. V blízkosti pláže sa totiž nachádza niekoľko potápačských centier, kde si môžete objednať kurz potápania vedený skúseným inštruktorom. Oblasť Grace Bay na ostrove Providenciales sa tak pýši ako jednou z najkrajších pláží na svete, tak aj tým, že patrí medzi desať najlepších potápačských lokalít sveta. Návšteva sa tak rozhodne oplatí.

Dovolenka pre všetkých

Nielen pláž Grace Bay Beach, ale celé súostrovie Turks a Caicos, ktoré tvorí skupina asi 30 ostrovov, ponúka ideálne podmienky pre trávenie pohodovej exotickej dovolenky. Ostrovy sú skvelou lokalitou najmä pre zamilované páry, ktoré sa sem vydávajú tráviť medové týždne. Tunajšie pláže sú krásne a navyše takmer ľudoprázdne, takže si na nich môžete užívať súkromie. Rovnako tak sú však ostrovy obľúbené aj u rodín s deťmi, na Providenciales sa napríklad nachádza najväčší akvapark v celom Karibiku. Výhodou lokality je tiež to, že je tu na väčšine miest veľmi pozvoľný vstup do mora.

Kam Angličania odchádzajú za slniečkom

Súostrovie Turks a Caicos rozkladajúce sa na ploche asi 430 štvorcových kilometrov sa delí na dve skupiny – na západe ležia ostrovy Caicos, ktoré predstavujú asi 90% rozlohy, a žije na nich približne 80% obyvateľstva, zatiaľ čo na východe sa nachádzajú iba dva malé obývané ostrovy Turks. Tieto dve ostrovné skupiny sú od seba oddelené 35 kilometrov širokým prielivom. Turks a Caicos sú zámorským územím Veľkej Británie, preto medzi najpočetnejších návštevníkov patria práve Angličania a potom tiež Američania. Na rozdiel od ich domoviny tu nájdu po väčšinu roka príjemne teplé a slnečné počasie. Priemerná ročná teplota je 29 stupňov Celzia, najteplejšími mesiacmi sú jún, júl a august, v zime je o niečo chladnejšie, teploty sa pohybujú okolo 25 stupňov. Vzhľadom k tomu, že Turks a Caicos leží v pásme hurikánov, môže tu v ich sezóne trochu viac sprchnúťt. Hlavným mestom, alebo skôr mestečkom Turks a Caicos je Cockburn Town ležiaci na ostrove Grand Turk. Pýši sa krásnou koloniálnou architektúrou, pastelovo natretými domami a starobylým pouličným osvetlením, človek tak má pocit, ako by sa vrátil späť v čase.

ZNAČKY
RELATED POSTS
2 komentáre
 1. Odpovedať

  Cestovatel Franta

  13. augusta 2017

  Turks a Caicos vypada fantasticky, je na mem bucket list. Rad bych to videl na zivo.

 2. Odpovedať

  Anna

  13. augusta 2017

  nádherně předvedené,děkuji

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek