Stredná a Severná Amerika

Najlepšie miesta USA, ktoré musíte vidieť v roku 2018

Autor:
/
3. mája 2018

Redwood Coast / Kalifornia

Na kalifornskom Redwoodskom pobreží stratíte pojem o čase (aj mobilný signál). Filmoví nadšenci možno spoznajú úchvatné prostredie z hollywoodskych trhákov, ako je Jurský park, E. T. Mimozemšťan a Hviezdne vojny. Ale pôsobivú nádheru kalifornských sekvojových lesov, starých dvetisíc rokov, nie je možné v celej jej šírke na žiadne plátno či obrazovku zachytiť. Niektoré stromy dosahujú výšku dvadsaťposchodovej budovy. Pozrite hore na klenbu stromov: posledných tridsať metrov výšky sekvojov vyrástlo za päťdesiat rokov od založenia Redwoodského národného parku (Redwood National Park), ktorý predstavuje víťazstvo kalifornských ekológov nad ťažiarmi. A tento rok, pri príležitosti osláv svojho stého výročia, ponúka Save the Redwoods League (Spolok pre záchranu sekvojí) každú druhú sobotu v mesiaci vstup do viac ako štyridsiatich štátnych parkov Redwood zadarmo.

Dnes je na obzore ďalší rozkvet oblasti. Od tohto roku bude v kalifornskom okrese Humboldt pestovanie marihuany legálne, čo povedie k rozvoju nových osobitých predajní, krčiem, pražení kávy a ustricových šťastných hodiniek v podnikoch. Cestovatelia tak budú zostávať o niečo dlhšie, aby si všetky príjemnosti Kalifornie dokonale užili.

Prejdite sa lesom obrovských sekvojov v kalifornskom Redwoodskom pobreží © Travelista

Boise, Idaho

Mesto Boise, domov odvážnej umeleckej komunity, explózia vysoko oceňovaných vinárstiev a remeselných pivovarov a oblasť spoločensky zodpovedného nakupovania, v mnohom predstihlo zvyšok sveta. V hlavnom meste štátu Idaho sa usporadúva veľa zábavných festivalov, od Treefort Music Festivalu (oslavovaného ako nová alternatíva SXSW) v centre mesta po Boise Brew Olympics a Punk in Drublic – prekrásne spojenie punk rocku a remeselného piva.

Vzhľadom na blízkosť mesta k bohatým prírodným krásam ľahko prejdete od mestských dobrodružstiev k úniku do prírody. Prejdite sa zeleným parkom Boise River Greenbelt, ktorý sa tiahne centrom mesta v dĺžke 40 kilometrov, alebo sa vydajte do okolitých hôr a predhoria na pešiu túru, odvezte sa na horskom bicykli, zalyžujte si alebo sa splavte na rafte po rieke.

Na okraji Boise na vás čaká impozantná divoká príroda

Chattanooga, Tennessee

Mesto ‘Noog, kedysi len o málo viac než len zastávka na ceste medzi Atlantou a Nashvillom, sa premenilo na baštu južanov s vyšším životným štýlom. Do Chattanoogy prúdia milovníci outdoorových športov kvôli horolezeckým príležitostiam, ktoré patria k najlepším v krajine, kvôli ohromným možnostiam pešej turistiky a horskej cyklistiky a kvôli splavovaniu rieky Ocoee, ktorá predstavuje jednu z najlepších lokalít v Amerike pre rafting na divokej vode.

Uspokojí však aj gurmánov, horúce hlavy a počítačových nadšencov. Centrum Chattanoogy prešlo revitalizáciou, ktorého súčasťou bola najmä prestavba charakteristickej vlakovej stanice za 20 miliónov dolárov na viacúčelové centrum nočného života a zábavy (vrátane prvotriedneho múzea gitár). Dnes mesto stojí za návštevu aj kvôli vynikajúcej novojužanskej kuchyni, báječným pivovarom a rýchlemu internetu. Spoznajte nový Juh!

Chattanooga vystihuje vyšší životný štýl južanov © createthis / Shutterstock

Space Coast, Florida

Vesmírna turistika je na vzostupe. V roku 2018 sa má uskutočniť prvá mesačná turistická misia spoločnosti SpaceX na svete. Nechcete nechať svoje životné úspory v čiernej diere? Navštívte teda aspoň floridský región Space Coast, kde sa nachádza Kennedyho vesmírne stredisko (Kennedy Space Center), odkiaľ bolo vypustených nespočetné množstvo rakiet a raketoplánov vrátane Apolla 8 – prvého letu na svete, pri ktorom sa ľudská posádka dostala na obežnú dráhu Mesiaca. V roku 2018 sa oslavuje päťdesiate výročie štartu Apolla 8.

Pozriete si záznam vypustenia satelitov z amerického kozmodrómu na myse Canaveral a Titusville alebo navštívte nové tréningové centrum ATX (Astronaut Training Experience) v Kennedyho vesmírnom stredisku, kde si záujemcovia môžu skúsiť simulovaný let na Mars. Pokračujte v nadpozemských dobrodružstvách nočnou plavbou na kajaku v bioluminiscenčnej vode okolo ostrova Merritt a pozorujte hniezdiace morské korytnačky.

Motory prvého stupňa rakety Saturn 5, vystavené v Kennedyho vesmírnom stredisku © NaughtyNut / Shutterstock

Cincinnati, Ohio

Mesto Cincinnati, rozložené medzi strmými svahmi okolitých kopcov pri rieke Ohio, cez ktorú sa klenie niekoľko mostov, bolo vždy veľmi pekné. Dnes sa navyše môže pochváliť svojim pivom, umením a rozvojom štvrtí. Nový chodník Brewing Heritage Trail rozpráva príbeh tunajšieho pivovarníctva: ako bolo Cincy na začiatku 19. storočia popredným výrobcom piva a jeho obyvatelia vypili 2,5 krát viac tohto zlatého moku, než bol celoštátny priemer. Dnes sa tohto starého remesla opäť chopil Rhinegeist a ďalšie moderné pivovary, z ktorých mnohé sú prístupné verejnosti v starej nemeckej štvrti Over-the-Rhine so zdobenými tehlovými budovami, sviežimi reštauráciami a módnymi obchodmi.

Rok 2018 otvára novú kapitolu umeleckých ikon mesta. Music Hall (koncertná sieň) oslavuje tento rok po rozsiahlej renovácii svoje 140. výročie a Cincinnati Shakespeare Company získala nové dynamické priestory.

Svitanie nad centrom Cincinnati © photo.ua / Shutterstock

Midcoast, Maine

Jedno slovo hovorí za všetko: “ayuh”. Toto slovo sa v Maine používa ako ekvivalent pritakanie “áno” a miestni obyvatelia túto charakteristickú svojráznu odpoveď s obľubou používajú. Pýtate sa, či je pravda, že zhruba 90% rozlohy Maine tvoria lesy (najvyššie percento zo všetkých štátov), a tak je ideálnou destináciou pre dobrodružné aktivity a únik od davov turistov? Ayuh. A čo skvelé námorné múzea a prekvitajúca reštauračná a barová scéna s remeselnými pivovarmi, miestnymi vinicami a gurmánskymi reštauráciami zásobovanými čerstvými výrobkami priamo od farmárov v regióne Midcoast v štáte Maine? Už to nie je zaostalá oblasť, akou kedysi bývala. Ayuh. V skutočnosti sa v roku 2018 bude konať už 70. Maine Lobster Festival (humrové slávnosti) a stále viac sa presadzuje ako vzrušujúce kultúrne centrum prvotriednych galérií a múzeí umenia, že? Ayuh. Takže teraz je ten pravý čas na návštevu oblasti? Rozhodne.

Midcoast v štáte Maine vyniká dokonalou pobrežnou krásou

Richmond, Virgínia

River City opustilo jednotvárnosť a vrhlo sa do víru diania, ale jeho pohostinnosť “hey y’all” (“ahoj všetci”) zostala. Kedysi drsná priemyselná štvrť Scott ‘s Addition sa dnes môže pochváliť minipivovarmi, výrobňami brandy a živými reštauráciami, zatiaľ čo James River priťahuje milovníkov dobrodružstva divokou vodou a novým cyklistickým chodníkom po jej brehoch, dlhom vyše 80 kilometrov.

K umeleckým zaujímavostiam patria živé nástenné maľby v centre mesta, rozmarný Quirk Hotel (s jedinečnými dizajnovými prvkami a svojou vlastnou galériou umenia) a novátorské dočasné výstavy vo Virginia Museum of Fine Arts (Mestskom múzeu výtvarných umení). American Civil War Museum (múzeum americkej občianskej vojny), ktoré vzniklo zlúčením troch samostatných múzeí občianskej vojny, ponúka všestranný pohľad na rolu Richmondu ako hlavného mesta Konfederácie. Nejaká konštanta? Preslávená reč Patricka Henryho, v ktorej v roku 1775 požadoval slobodu, alebo smrť a ktorú v lete môžete počuť každú nedeľu v kostole svätého Jána (St John’s Episcopal Church).

James River priťahuje cyklistov, korčuliarov a milovníkov adrenalínových zážitkov © Xavier Ascanio / Shutterstock

Bourbon Country, Kentucky

Štát Kentucky je známy svojimi zvlnenými kopcami, na ktorých ležia impozantné konské farmy, urputným zanietením pre školský basketball a predovšetkým svojim bourbonom. Tradícia pálenia bourbonu má v tomto štáte hlboké korene. Záujemcovia o ochutnávku by mali zamieriť priamo do kentuckého okresu Bourbon, do zlatého trojuholníka medzi mestami Louisville, Lexington a Elizabethtown, kde sa táto americká whiskey vyrába. Nájdete tu atraktívnu sieť najznámejších kentuckých páleníc a prvotriedne reštaurácie s ponukou jedál inšpirovaných bourbonom.

Tento priemysel sa však nedrží tradícií natoľko, aby zabúdal na pokrok – svoje dvere otvárajú remeselné pálenice, revitalizujú sa oblasti s dávno zaniknutými liehovarmi bourbonu a v roku 2018 sa oficiálnym počiatočným bodom Bourbon Trail (Bourbonového chodníka) stane Frazier Museum.

Sudy whiskey vo Woodford Reserve Distillery, Kentucky © thomas carr / Shutterstock

Minneapolis, Minnesota

Hoci sa Minneapolis umiestnil na horných priečkach rebríčkov “cenovo najdostupnejších miest” a “najlepších miest pre život” – navyše v štáte považovanom za “najšťastnejší” v USA -, zdá sa, že je trochu podceňovaný. Tento rok sa to však možno zmení, pretože sa stane dejiskom finálového zápasu play-off severoamerickej National Football League v americkom futbale. Mesto sa starostlivo na túto veľkú udalosť pripravovalo, renováciou prešla najmä hlavná trieda Nicollette Mall v centre, ktorá získala moderné osvetlenie, umelecké inštalácie a inovatívne spoločenské priestory.

Renováciou prešla aj Minneapolis Sculpture Garden (Minneapoliská záhrada sôch), v ktorej je dnes 18 nových diel preslávených sochárov. A multifunkčná NBA aréna Target Center bola prestavaná za 140 miliónov dolárov. Medzitým sa po meste objavujú ako huby po daždi nové boutique hotely a moderné severské reštaurácie (s množstvom miestnych, údených a nakladaných ingrediencií).

Štadión US Bank, kde sa v roku 2018 koná Super Bowl © kriviť / Meet Minneapolis

Juhovýchodný Utah

Národný park Arches (Arches National Park) je preslávený svojimi pieskovcovými oblúkmi v rôznych farebných odtieňoch. Rieka Colorado vyryla do pieskovcového podložia divokú krajinu Island in the Sky (Ostrov na oblohe). Región Monument Valley vyniká množstvom vysokých pieskovcových skalných útvarov, ktoré sa týčia k oblohe ako veže. Juhovýchodný Utah so svojimi významnými zaujímavosťami sa teší trvalej obľube medzi cestovateľmi už desiatky rokov. V poslednej dobe sa však následkom politického boja vo Washingtone, DC kvôli ochrane prírodného a kultúrneho bohatstva dostávajú do centra pozornosti menej známe lokality, ako lesnaté plošiny novej národnej pamiatky Medvedie uši (Bears Ears National Monument).

V rozľahlej oblasti Beehive State sa nachádza mnoho pozoruhodných destinácií, počnúc mestom Moab, oplývajúcim množstvom hotelov, a málo navštevovaným národným parkom Capitol Reef a končiac pôsobivými ruinami Hovenweep indiánskej kultúry Anasaziov. Voda sa tu zarezáva do púštnej krajiny a vytvára úžasné pieskovcové útvary, ako sú malebné Natural Bridges (Prírodné mosty) a obrovské jazero Lake Powell. Toto je typická americká krajina, kam vyraziť na výlet autom.

Reflection Canyon, jeden z množstva geologických divov pozdĺž celej dĺžky Lake Powell © Johnny Adolphson / Shutterstock

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek