Stredná a Severná Amerika

Ostrovy blaženosti známe ako Havaj

Autor:
/
8. apríla 2018

Najvýznamnejším ostrovom Havajského súostrovia je Oahu, kde sa nachádza hlavné mesto Honolulu s preslávenou plážou Waikiki. Havajské súostrovie leží asi 3 800 km na juhozápad od pobrežia Kalifornie a je najvzdialenejším štátom od hlavného mesta USA.

Havaj je nazývaná rajom Pacifiku. Dovolenka na Havaji splní každému sen o prekrásnych piesočných plážach, kúpaní v azúrovo modrom mori a kráse havajskej flóry. Havaj vie očarovať priateľskou atmosférou, polynézskou pohostinnosťou a kultúrnymi tradíciami. Tento čarovný kút našej planéty tvorený sopkami, vodopádmi, koralovými útesmi, dažďovými pralesami a nádhernými kvetmi bude pre návštevníkov nezabudnuteľným zážitkom.

Havajské ostrovy boli a vlastne sú, pretože tento proces neskončil, vytvorené sopečnou činnosťou. Všetky ostrovy majú tropické vlhké podnebie. Teplota vzduchu sa pohybuje okolo 27º C v zime a 33ºC v lete. Okolité ostrovy, ktoré nie sú toľko zasiahnuté turistickým ruchom, si zachovali vo väčšej miere pôvodný ráz krajiny. Športovo ladení návštevníci môžu prežiť aktívnu dovolenku pri surfingu, tenise, golfe, jazde na koni alebo potápaní.

Ostrov Oahu

Tri milióny rokov starý ostrov Oahu predstavuje kultúrne i vzdelávacie centrum celého štátu. Ostrov je miestom tých, ktorí sa chcú cez deň venovať surfingu, plávaniu, opaľovaniu alebo potápaniu a život pre nich začína až za súmraku, kedy sa otvoria tanečné kluby a kedy sa na hlavnom Waikiki Boulevard rozhoria pochodne, oznamujúce začiatok večernej zábavy. Oahu ponúka nielen kúpanie, rušný nočný život ale aj rad zaujímavostí a pamätihodností. Patrí medzi ne kráľovský palác Iolani, námorná základňa Pearl Harbor, Čínska štvrť v Honolulu, botanické záhrady, ananásové plantáže a morské akvária. Najnavštevovanejším miestom ostrova je Pearl Harbor (Perlová zátoka).

Ostrov Kauai

– “Zahradný ostrov” je najstarší z havajských ostrovov, ktorý sa rozprestiera najsevernejšie a je skutočným tropickým rajom na zemi. Medzi najväčšie prírodné atrakcie patrí útesová oblasť na severozápade nazvaná Na Pali Coast a Waimea Canyon – “Grand Canyon Pacifiku”. Severne od tohto kaňonu sa rozprestiera Koke’e State Park. Kauai je jediný z havajských ostrovov, ktorý má splavné rieky. Môžete si požičať kajak a plávať po Wailua River ku “kotvisku” a potom ísť kilometer k vodopádom s možnosťou kúpeľa.

Ostrov Maui

– “Údolný ostrov” vznikol spojením pôvodne dvoch samostatných sopečných ostrovov. Mesto Lahania je domovom mnohých kurióznych obchodíkov a galérií všetkého druhu. Nenechajte si ujsť návštevu miestnych pláží Hamo, Koki a národný park Waianapanapa. Letovisko Wailea, ktoré nájdete na južnom pobreží Maui, ohromí návštevníkov svojimi plážami a golfovými ihriskami. Miestne pláže sú vhodné na šnorchlovanie. V blízkosti južného pobrežia Maui je ostrov Molokini – raj potápačov známy predovšetkým vďaka svojmu podmorskému kráľovstvu, ktoré ponúka jedinečné pohľady napr. na žralokov, morské korytnačky a raje.

Ostrov Big Island

– “Veľký ostrov” je najväčší a zároveň najmladší z havajských ostrovov. Medzi najväčšie atrakcie tohto ostrova patrí národný park Hawaii Volcanoes. Ďalšou zaujímavosťou je napríklad najvyššia hora štátu Hawaii alebo Waipio Valley – tzv. “Údolie Kráľov”, kde na útesoch vysokých 600 m lemujúcich okolie sú jedny z najvyšších havajských vodopádov. Big Island je ideálnym ostrovom pre milovníkov golfu a tenisu. Nezabudnuteľným zážitkom bude podmorský život ostrova, ktorý je bohatý na koraly, ďalej od pobrežia je možné pozorovať veľryby a delfíny.

Pobyt pri mori si môžete spestriť výletom terénnym vozidlom na vrchol najvyššej hory Havajských ostrovov – sopku Mauna Kea (4 205 m) a počkať tu do západu slnka, ide o úchvatný zážitok.
Havaj sa stal prvým federálnym štátom USA, ktorého dopravná infraštruktúra závisí úplne na elektrine, nie rope. Na Havajských ostrovoch vyrástlo sto tisíc nabíjacích staníc na uliciach a na parkoviskách a po cestách jazdia prevažne elektromobily. Informoval o tom britský denník The Times.

Kvetinové vence Lei

Preslávené havajské kvetinové vence – slávne lei – sú prevažne viazané z orchideí. Ako inak, pretože Havaj, zvlášť potom vulkanické plantáže v okolí mesta Hilo na Veľkom ostrove, sú najväčším producentom týchto kvetov na svete. Milióny kvetov cestujú z tohto kúsku zeme letecky do všetkých kútov planéty! Viazanie vencov je doslova havajskou národnou vášňou. Nenosia ich len ženy. Ešte dnes môžeme na Havaji stretávať s kvetinovými vencami aj mužov. Domorodcov a aj turistov.

ZNAČKY
RELATED POSTS
2 komentáre
 1. Odpovedať

  kamea

  9. apríla 2018

  pekne spracované…len mapka chýba !

  • Odpovedať

   Juraj

   9. apríla 2018

   Ďakujeme za podnet. Už sme mapku ostrovov pridali do článku…

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek