Stredná a Severná Amerika

Výkladná skriňa Kuby – Varadero

Autor:
/
22. septembra 2018

Úzky polostrov Hicacos je kubánskou riviérou. Vyzerá ako ukazovák namierený smerom k Floride. Vyhlásený turistický raj leží necelých 140 kilometrov od Havany. Prachovo jemný belostný korálový piesok, priezračné vody Karibiku a teplé lúče tropického slnka vytvárajú príjemné zázemie pre nezabudnuteľnú dovolenku. Najznámejšie turistické stredisko Kuby je medzi priaznivcami luxusu a západného strihu veľmi populárne. Jazdia sem predovšetkým turisti zo Severnej Ameriky a Európy a pre obyčajných Kubáncov je finančne skoro nedostupné.

Severná strana polostrova je lemovaná vyše 20 km dlhou plážou z koralového piesku a azúrovým morom. Pozdĺž pláže sa rozkladajú hotely tohto najlepšieho a najšpičkovejšieho kalibru. Je to luxusná výkladná skriňa, v ktorej si turisti zo všetkých krajín sveta vrátane USA užívajú nádherné prázdninové prostredie.

Od západného konca polostrova k samotnej špičke v dĺžke 16 km nájdete nielen pláže a hotely, ale aj reštaurácie a veľa zábavných možností. Varadero je ideálnym miestom pre rodiny s deti a milovníkov vodných športov ako je potápanie, šnorchlovanie, plachtenie a paragliding. Pláže na severnom pobreží obmýva tyrkysové more a koralové útesy pri pobreží lákajú potápačov, čo platí predovšetkým o národnom parku Parque Nacional Marino Cayo Piedras del Norte. Potápači tu na morskom dne objavia všeličo – napríklad lietadlo, loď alebo raketomet.

Ako turistická zóna nemá letovisko jasne vyhranené centrum, ale sú tu aj parky a miesta, kde je sústredený predaj ručne vyrábaných suvenírov, reštaurácie a zábavné parky, prvotriedne golfové ihrisko aj malá ukážka tropickej prírody na okolitých ostrovčekoch. Celkový obraz dopĺňajú vily z 20. – 30. rokov minulého storočia, kedy bolo Varadero akousi obdobou americkej Palm Beach a obľúbeným miestom dovoleniek milionárskej smotánky.

Varadero bolo pôvodne malou dedinkou zásobujúcou Kubu soľou zo svojich výrobní. Turisticky objaveným sa stalo v zlatých 20. rokoch 20. storočia, kedy tu začal s investíciami americký multimilionár Irénée Du Pont, ktorý nechal po celom ostrove postaviť súkromné vily. Z tej doby pochádzajú drevené domy s červenými strechami okolo ulice Avenida Ira. V 50. rokoch tu pribúdalo hotelov ako húb po daždi a tiež kasín, ktoré priťahovali hollywoodske hviezdy.

Varadero sa veľmi rýchlo stalo vyhľadávaným centrom luxusných hotelov, turistického servisu, bielych udržovaných pláží a tyrkysového mora. Dnes sú vily rodiny Du Pont a ďalšie mondénne reštaurácie súčasťou hotelových komplexov. Du Pontov dom v španielskom štýle stojí na východnom konci hlavnej pláže a dnes slúži ako hotel a reštaurácia Las América. Slávne Du Pontovo 9 jamkové golfové ihrisko bolo rozšírené na 18 jamkové a neskôr bolo premenované na Varadero Golf Club.

V neďalekom delfináriu môžu návštevníci vzhliadnuť predstavenie delfínov. Vidiecku idylu s jazierkom, kde sa môžete prejsť na loďke, ponúka Parque Retiro-Joson. Sú tu k videniu aj pštrosy a môžete sa dokonca zviesť na ťave. Ak vás zaujíma, ako sa balia cigary, navštívte Casa Vegueros. Miestnu faunu a flóru vám predstaví Museo Municipal de Varadero.

Za zmienku určite stojí tiež rezervácia, ktorá by mala v budúcnosti slúžiť pre ekoturistiku. Reserva ecologico Varahicacos zaberá územie o rozlohe 290 hektárov na východnom konci ostrova porasteného väčšinou krovinami. Označené chodníky dovedú turistov k zaujímavým jaskyniam. Jedna z nich – Cueva Ambrosio – skrýva zaujímavé indiánske kresby.

Na dohľad ležia koloniálne mestá Matanzas a Cárdenas s množstvom pamiatok. Po celej dĺžke mesta je zabezpečená doprava miestnym turistickým shuttle busom alebo taxíkom. Priamo vo Varadere sa nachádza medzinárodné letisko, kde pristávajú i lety z Európy.

Foto: Kees  de Vos

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek