Sveti Stefan – raj pre vyvolených

Len úzkym pásom piesočnej pláže je ostrovček Sveti Stefan, ktorý patrí medzi najvyhlásenejšie čiernohorské lokality, spojený s pobrežím. Tunajšie domčeky s tehlovými strechami predtým patrili rybárom, pred viac ako pol storočím sa však táto pôvodom rybárska dedinka s jedinečnou atmosférou premenila na luxusný hotelový komplex.

Keď sa vám dostane do rúk nejaký prospekt pojednávajúci o krásach Čiernej Hory, prípadne katalóg cestovnej kancelárie s ponukou dovolenky v tejto nádhernej balkánskej krajine, celkom určite v ňom nájdete aj fotku ostrovčeka Sveti Stefan. Je totiž tým najkrajším, čo čiernohorské pobrežie ponúka. Ostrov a letovisko Sveti Stefan leží necelých 5 kilometrov juhovýchodne od Budvy. A čím je tak jedinečný? Nikde inde nenájdete na skalnatom polostrove krásne zachovalú opevnenú stredovekú osadu obklopenú nádhernými temne modrými vodami Jadranského mora, ktorá by fungovala ako jeden veľký hotelový komplex.

História osady Sveti Stefan sa datuje do roku 1442, kedy ju založil kmeň Paštrovićov z Čiernej Hory. Za peniaze ukoristené v boji s útočnými Turkami si vystavali opevnenú osadu, ktorá v dobách ohrozenia poskytovala bezpečné útočisko ženám, deťom a chorým ľuďom. Tiež tu boli ukladané všetky zásoby a bohatstvo kmeňa. Miesto, kde sa rozhodli Paštrovići svoje sídlo vystavať, bolo strategicky veľmi výhodné. Malý skalnatý polostrov vybiehajúci do vôd Jadranu, ktorý je s pevninou spojený len úzkym nánosom piesku sa javil ako ideálny. V miestach, kde sa nenachádzala žiadna prírodná ochrana, ako sú napríklad skaliská, vybudovali Paštrovići hradby a doplnili ich početnými strieľňami.

Hradby obopínali malé mestečko, v ktorom bol pre každú rodinu kmeňa postavený domček. Dohromady sa tu pôvodne nachádzalo dvanásť domčekov. Dominantnou stavbou novovzniknutej obce sa stal kostol sv. Štefana zasvätený uctievanému mučeníkovi. Do obce bolo možné sa dostať iba hlavnou bránou, pred ktorou sa na vnútornej strane hradieb rozkladalo námestie “Pjaca”. Na tomto námestí sa dlhé štyri storočia konali tzv. snemy Paštrovićovcov, na ktorých sa rozhodovali politické a súdne záležitosti. Súd, ktorý v týchto miestach zasadal, sa nazýval “bankada” a naposledy tu bol vynesený rozsudok ešte v roku 1929.

Počas storočí počet domčekov nachádzajúcich sa vo vnútri hradieb stúpal, v časoch najväčšieho rozkvetu tvorilo ostrovček Sveti Stefan celkom okolo sto domov, z ktorých každý bol obývaný asi 4 osobami. V prízemí každého domčeku sa nachádzalo veľké skladisko, kde sa ukladali najdôležitejšie potraviny, najmä potom olivový olej, ktorý bol veľmi cenený. Medzi jednotlivými domčekmi vedú úzke dláždené kľukaté uličky, ktoré i dnes dýchajú atmosférou starých čias. Počas 20. storočia zažil Sveti Stefan, rovnako ako mnohé ďalšie čiernohorské mestá a obce, odchod väčšiny obyvateľov.

Ľudia často mierili do perspektívnejších krajín, kde dúfali, že nájdu lepšie podmienky k životu. Rybolov v tunajšej oblasti nebol inak výnosný, rovnako tak pestovanie olivovníkov a výroba olivového oleja. Vo mestečku tak zostali prevažne len starí ľudia. V roku 1912 na polostrove žilo iba 150 obyvateľov a tento počet sa neustále znižoval.

Zásadnú zmenu potom Sveti Stefan pocítil roku 1950, kedy dostala skupinka umelcov z Čiernej Hory nápad, premeniť ho na umeleckú kolóniu. Juhoslovanská vláda však s týmto nápadom nesúhlasila a začala konať po svojom, Sveti Stefan nechala prestavať na hotelové mestečko. Starousadlíkom, teda zvyšným jedenástich rodinám, nechala vláda vystavať domy na pobreží. Niekomu to môže pripadať ako zlé riešenie, prestavať takúto významnú historickú lokalitu na hotel, ale Sveti Stefan v tej dobe už dosť upadal a mnoho domov bolo v dezolátnom stave. Ktovie, ako by vyzeral dnes, keby sa vláda k tomuto razantnému kroku nerozhodla. Juhoslovanskí pamiatkari tak začali premieňať Sveti Stefan na prepychové letovisko, kde bol kladený dôraz na zachovanie exteriérov, ktoré mali vracať miestu autenticitu pôvodnej rybárskej obce. Jedným z hlavných architektov, ktorí sa na premene podieľali, bol aj Srb Branko Bon, ktorého špecializáciou bola obnova historických objektov.

Komplexná premena Sv. Stefana na luxusné päťhviezdičkové letovisko bola dokončená v roku 1960. Z domčekov sa stali samostatné apartmány, ktoré poskytovali hosťom úplné súkromie a vysoký komfort. Niektoré z nich mali vlastný prístup k moru, vlastné bazény či malé nádvoria pre odpočinok. Polostrov sa stal razom vyhľadávaným cieľom zámožných turistov z radov spisovateľov, hercov, športovcov, politikov a ďalších významných osobností. V tunajších izbách trávili noci také hviezdy, ako napríklad herečka Sharon Stone či Sophia Loren, herec Silvester Stalone, modelka Claudia Shiffer, alebo pilot Formuly 1 Niki Lauda. V časoch bývalej Juhoslávie tak patril Sveti Stefan medzi najznamejsie hotelové zariadenia v celom Stredomorí.

Bohužiaľ vojnové besnenie v 90. rokoch sa na jeho vzhľade a prestíži dosť podpísalo. Domy boli poškodené, ľudia do Čiernej Hory prestali jazdiť a tak Sveti Stefan pomaly upadal do zabudnutia. Až do roku 2007 chátral, ale potom, čo od čiernohorskej vlády získala koncesiu na jeho 30 ročné užívanie singapurská spoločnosť Aman Resorts, sa začalo Sv. Stefanovi blýskať na lepšie časy. Nechala celý polostrov nákladne opraviť a po piatich rokoch revitalizácie mohol byť v roku 2012 opäť otvorený prvý hotel. Táto rozsiahla rekonštrukcia navrátila Sv. Stefanovi všetok vtedajší lesk a slávu.

V súčasnosti tak čiernohorský Sveti Stefan ponúka ubytovanie v 50 izbách a apartmánoch, ktorých komfortu a ohlasu zodpovedá samozrejme aj cena. Za jednu noc v tunajšom izbe či apartmáne zaplatíte od 750 až do 3 000 eur. Najdrahší je prenájom presláveného apartmánu č. 118 s rozlohou 165 m2, ktorý sa nazýva Sveti Stefan Suite, v ktorom sa v minulosti ubytovávali najlepšie celebrity. Do hotelového mestečka majú prístup iba hoteloví hostia, prípadne ľudia, ktorí majú rezervované miesto v hotelovej reštaurácii. Pokiaľ na takto drahé ubytovanie ani stravovanie nemáte a chceli by ste zahliadnuť niektorú zo známych osobností, nezúfajte, s celebritami sa môžete stretnúť napríklad aj na miestnej pláži, ktorá lemuje prístup na ostrov z pevniny. Aj táto pláž bola spoločnosťou Aman Resorts rozšírená a v súčasnosti patrí medzi najlepšie pláže čiernohorského prímoria.

Exkluzívne zábery z môjho pobytu v luxusnom hoteli siete Aman Resorts

error: Obsah je chránený !!