Top 10 miest pre vegánov

Svetové veľkomestá, ktoré idú najviac s dobou, sú dnes okrem iného často tiež baštou stravovania bez krutosti a môžu sa pochváliť veľmi pestrou ponukou vegánskych jedál, či už ide o vegánske sushi, pokrmy čínskej kuchyne či trebárs vyprážané vegánske kurča (a mnoho ďalších "soul foods ").

Dnes vám prinášame svetové metropoly, ktoré sú pravým rajom pre všetkých vegánov – a určite by ste ich mali navštíviť alebo v nich nejaký čas žiť, bez ohľadu na to, či sa sami vegánsky stravujete, alebo nie!

1. Londýn

Londýn, to je naozajstná záplava vegánskych lahôdok – a nie je divu, keď si človek uvedomí, že toto mesto bralo práva zvierat vážne odjakživa. Ak sa teda živočíšnym produktom vyhýbate, v Londýne budete mať život ľahký: v tunajších supermarketoch nájdete celý rad vynikajúcich vegánskych jedál a pochúťok, v meste potom veľa neobyčajných, veľmi cool reštaurácií, ktoré sú nielen vegan-friendly, ale dokonca čisto vegánske (a bodka).

Temple of Hackney je rajom pre všetkých vegánov

Typický príklad? Temple of Hackney bolo prvým miestom na svete, kde si človek mohol kúpiť vyprážané vegánske kurča – tento podnik žiadny vegan, ktorý túži ochutnať (falošné) vyprážané kurča a ďalšie nezvyčajné “soul food” pochúťky, jednoducho nemôže vynechať.

2. Berlín

Pokiaľ ide o vegánstvo, len máločo sa vyrovná berlínskej Schivelbeiner Straße alias Vegánskej ulici. Vegetariánske a vegánske podniky sú tu jeden vedľa druhého: reštaurácie, kaviarne aj obchody s oblečením. Tiež Prenzlauer Berg, jedna z najkrajších berlínskych štvrtí, a Veganza, prvý reťazec vegánskych supermarketov v Európe, sú jasným dôkazom, že nemecká metropola, doteraz známa viac ako mesto klobások a rezňov, môže v skutočnosti ponúknuť oveľa viac.

Prenzlauer Berg – jedna z najkrajších štvrí v Berlíne

3. New York

Zrejme len málokoho prekvapí, že prvú priečku v rebríčku najviac vegan-friendly amerických miest v roku 2018 obsadil … New York. Vegánsku alternatívu tu zoženiete snáď úplne k akémukoľvek jedlu, ktoré vás len napadne, či už je to sendvič so sójovými bôbmi, falošný burger (ktorý “krváca”) či extravagantné vegánske raňajky (vrátane falošnej slaniny). To všetko v New Yorku majú – a oveľa viac. Medzi podniky, ktoré by ste rozhodne mali navštíviť, patrí napr. Blossom Vegan, Budha Boda a Dirt Candy (to je striktne vzaté vegetariánsky podnik, ale má pripravenú aj pestrú ponuku pre vegánov).

Blossom Vegan

4. Tel Aviv

Izraelský Tel Aviv patrí dnes medzi hlavné vegetariánske mestá sveta a je veľmi ústretový tiež k vegánom. Vynikajúci falafel tu nájdete na každom rohu a po celom meste sú tiež bistrá s vegetariánskym kebabom. Za všetky menujme aspoň podnik menom Anastasia, kam by sa mal každý neohrozený vegan rozhodne zájsť pozrieť.

Takto to vyzerá keď Vám v podniku Anastasia prinesie jedlo samotná šéfkuchárka.

5. Los Angeles

Little Pine Restaurant

Ďalším americkým útočiskom pre vegánov je LA so svojimi lahodnými vegánskymi dezertmi, vegánskym syrom a množstvom ďalších miestnych kulinárskych špecialít. Ak si chcete dať poriadne do nosa, zastavte sa v Little Pine Restaurant (tú nevlastní nikto iný ako sám Moby), v Crossroads Kitchen či v Sage Vegan Bistro a neskôr sa vyberte do Donut Friend, kde na vás čakajú skvelé vegánske donuty a spolu s nimi tiež veľa instagramových lajkov.

6. Amsterdam

Amsterdam je baštou veganského spôsobu života tak nejako odjakživa. Medzi popredné tunajšie podniky patria Jacketz so širokou ponukou jacket potatoes, doplnených mnohých chutnými vegánskymi prísadami. Špecialita podniku, zemiak so šalátom z červenej repy, je úplne famózna záležitosť. The Avocado Show tiež určite stojí za návštevu – ako už názov naznačuje, všetko sa tu točí okolo avokáda a všemožných dobrôt, ktoré sa z neho dajú vyrobiť.

Jacketz

7. Paríž

Hank Burger

Hoci je hlavné mesto Francúzska preslávené predovšetkým svojimi pekárenskými a cukrárskymi výrobkami (a tie práve dvakrát vegánske nie sú), zároveň je až prekvapivo progresívna a k vegánom ústretová – nájdete tu už viac ako 45 vegánskych reštaurácií. Za návštevu rozhodne stojí Hank Burger, so svojím vegánskym pop festivalom Smmmile, ktorý posúva vegánstvo na ďalšiu úroveň a propaguje ho ako životný štýl (a podľa nás sa im to naozaj darí). Bon Appetit!

8. Turín (Taliansko)

Vegánstvo možno nie je to prvé, čo človeka napadne, keď sa povie Taliansko či talianska kuchyňa, Turín však určite patrí medzi príslovečné prvé lastovičky (a k jeho návšteve sa dozaista nájdu aj ďalšie dôvody). Zájdite do Coox či Il Gusto di Carmilla na vegánsku pizzu a potom si dajte vynikajúcu zmrzlinu z mandľového mlieka.

Coox

9. Bombaj (India)

Bombaj je domovom najväčšej vegetariánskej komunity na svete, takže veľmi dobre sa tu budú cítiť aj vegáni. Mesto doslova prekypuje exotickými chuťami a čerstvými potravinami, stávkou na istotu je napríklad Sequel Bistro and Juice Bar alebo Bastian (čo nie je doslovne povedané vegánska reštaurácia, však tu majú aj veľa skvelých vegánskych jedál) či Bombay Bizar Bakers.

10. Rím

Úchvatné mesto v mnohých smeroch, ktorému sa aj v oblasti gastronómie vyrovná len máločo – však (hoci to možno znie prekvapivo) je tiež veľmi dobrou destináciou pre vegánov. Jednou z mnohých prvotriednych vegánskych reštaurácií, kde nájdete úžasné talianske jedlá v čisto vegánskom prevedení, je napr. Breaking Bread Bistro.

Breaking Bread Bistro

V Breaking Bread Bistro sme vyskúšali výbornú kavu s bábovkou


Všetky tieto mestá sú lákavé destinácie a je naozaj ťažké si vybrať, do ktorého z nich vyraziť. V súčasnej dobe veľa ľudí láka Veľké Jablko alebo ak chcete New York, ktorý je ikonou všetkých svetových metropolí. Mrknite na ďalší článok a zistite prečo všetci New York zbožňujú.

error: Obsah je chránený !!