Hlavná stránka » Videos » Izrael (4k)
Video Travel & Cities

Izrael (4k)

Izrael, oficiálne Izraelský štát sa z rozlohou 20 072 km2 rozprestiera v juhozápadnej časti Ázie. Jeho hranice tvoria na západe 273 km dlhé pobrežie Stredozemného mora, na severe hory Libanonu, na severovýchode Sýrska arabská republika, na východe Jordánske hášimovské kráľovstvo, na juhozápade Egyptská arabská republika a záliv Aqaba na juhu. Krajina sa nachádza v subtropickom pásme s malým množstvom zrážok.

Malá krajina je tvorená rozmanitými prírodnými krásami a zvláštnosťami. Jednou z nich je Negevská púšť, ktorá sa rozpína na 14.000 km2 čo je zhruba 70% Izraela. V púšti sa nachádza najväčší machteš na svete, Machteš Ramon, ktorý je dlhý 40km a široký 10km. Machteš sú jedinečné erodované kráterové útvary na ktoré je Izrael hrdý. Druhou turistickou atrakciou je Mŕtve more. Najslanšie jazero na svete, je zároveň aj najnižšie položená vodná plocha. Leží 393 metrov pod hladinou mora a jeho dno je o ďalších 400 metrov pod hladinou svetového oceánu. Rozsiahli prírodný jav predstavuje aj Jordánska údolie. Východoafrická priekopová prepadlina prechádza od severu Sýrie až do juhovýchodnej Afriky. Cez Izrael sa tiahne údolím Chula, medzi Golanskými výšinami a pohorím Galilea, pokračuje cez Mŕtve more, Galilejským jazerom, Arabah, Akabský záliv až po Červené more. Tento úsek sa označuje aj ako zlom Mŕtveho mora.

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Partner:

Najčítanejšie články

Kategórie

Reklama

WordPress Image Lightbox Plugin