Autor:
/
19. apríla 2018

Ponorte sa do chaosu Kuty, doprajte si pôžitkárske radovánky Seminyaku a Kerobokanu alebo nájdite pokoj ostrova Nusa Lembongan. Objavte samozrejme aj Ubud, ktorý je srdcom Bali, miestom, kde je duša a kultúra ostrova najdostupnejšie. Spoločne s východným a západným Bali je to oblasť najkrajších ryžových terás a starobylých monumentov.

V vnútri Bali potom nájdete dramatické vulkány týčiace sa v centrálnych horách. Na ich svahoch stoja chrámy ako Pura Luhur Batukau, jeden z 20 tisíc na ostrove. Severná a západná časť Bali je zriedkavejšie osídlená, ale za potápaním a surfovaním sa oplatí vydať sa na cestu.

Za návštevu stojí aj Lombok, ostrov veľký takmer ako Bali, ležiace hneď vedľa. Zatiaľ je neobjavený, ale ochotný k objavovaniu – ponúka zaujímavosti od sopečného centra po prázdne idylické pláže, ako je Mawun. Práve tu je tiež druhá najvyššia sopka v Indonézii – mocná hora Gunung Rinjani.

A ďalšie argumenty, prečo vyraziť na cestu? Na Bali sa dohovoríte anglicky, je tam bezpečne, k dispozícii v turistických oblastiach sú rýchle wi-fi pripojenia a mobilné služby … Najväčšou obavou tak bude len to, že sa vám nebude chcieť domov.

Užitočné informácie pred cestou

 • Hlavné mesto
  Denpasar / Jakarta
 • Mena
  Rupia (IDR)
 • Jazyk
  Bahasa Indonesia a balijština
 • Víza
  Po prílete je zvyčajne vydané vízum oprávňujúce na 30 dňový pobyt
 • Peniaze
  Bankomaty sú na Bali všade okrem vidieckych oblastí a na Lomboku v turistických oblastiach. Kreditné karty sú prijímané hotelmi a reštauráciami strednej a najvyššej kategórie.
 • Čas
  SEČ +7 hodín (letný čas nemajú)
 • Doprava
  Vodiči sú tu priateľskí, jazdí sa po ľavej strane cesty

Denný rozpočet

 • Nízky
  Menej ako 100 USD
  Izba v GuestHouse alebo v domácnosti: menej ako 50 USD
  Lacné jedlo a nápoje, najmä v miestnych podnikoch
  Môžete vyžiť za 40 USD na deň
 • Stredný
  100 – 220 USD
  Izba v hoteli strednej kategórie: 50-150 USD
  Môžete si dať jedlo a nápoje takmer v akomkoľvek podniku
  Spa procedúry a ďalší luxus
 • Vysoký
  nad 220 USD
  Izba v luxusnom hoteli či resorte: viac než 150 USD
  Najväčšiu položku budú predstavovať luxusné spa

Kedy sa oplatí vyraziť

 • Hlavná sezóna
  júl a august
  Ceny vzrastú o 50 a viac percent. Mnohé hotely sú rezervované dlho vopred; najlepšie reštaurácie je treba rezervovať vopred. Na Vianoce a Nový rok je rovnako draho a preplnené.
 • Vedľajšia sezóna
  máj, jún a september
  V túto dobu je najlepšie počasie (menej vlhko). Môžete dostať zľavu na ubytovanie a sú možné rezervácie na poslednú chvíľu. Najlepšia doba pre mnohé aktivity vrátane potápania.
 • Mimosezóna
  január – apríl, október a november
  Zľavy všade, lacné letenky. Obdobie dažďov; avšak dažde nie sú nikdy nadmerné. Je možné sa venovať väčšine aktivít okrem výstupu na sopky.

Zaujímavé miesta na Bali

Ubud

Umelecké srdce Bali, slávne vďaka knihám a filmom, vyžaruje neodolateľné duchovné čaro. Ulice Ubudu lemujú galérie, v ktorých tvoria umelci, skromní aj vyhlásení. Každú noc sa konajú krásne vystúpenia predstavujúce bohatú a elegantnú kultúru. Múzeá oslavujú diela tých, ktorí sa tu nechali po roky inšpirovať, ľudia sa prechádzajú medzi ryžovými poliami, aby našli to pravé miesto, kde sa posadiť do pozície lotosového kvetu a uvažovať nad nekonečnými možnosťami života.

Nočná Kuta

Noc v Kute začína štýlovými kaviarňami a barmi Seminyaku, podniky s otvorenými stenami, kde v mihotavom lesku sviečok všetko vyzerá oveľa krajšie. Neskôr vás vtiahnu kluby svetovej úrovne so slávnymi zahraničnými DJ, ktorí vytáčajú svoje legendárne rytmy v elegantnom prostredí vhodnom pre celebrity. Ľahko pred úsvitom vás do svojich čiernych dier nasajú divokejšie, hlučnejší kluby Kuty, aby vás o niekoľko hodín neskôr vydali do neistého denného svetla, vyčerpaných, ale šťastných.

Ryžové terasy Jatiluwih

Prúžky zelene sa ladne vinú okolo svahov hôr porastených kokosovými palmami; tieto starobylé ryžové terasy Jatiluwih sú rovnako dômyselné ako elegantné a sú nadčasovou výpoveďou o láske a rešpekte balijských pestovateľov ryže k pôde. Ak pôjdete pešo alebo pôjdete na bicykli či autom po chodníkoch, cestičkách aj cestách touto úrodnou oblasťou, čoskoro vám dôjdu slová pre opis zelenej.

Selong Belanak, Lombok

Južné pobrežie Lomboku si uchováva divokú, drsnú krásu s veľmi málo návštevníkmi a generuje veľa rečí o obrovskom turistickom potenciále regiónu. Ako sa pozriete na nedotknutú pláž Selong Blanak, jednoducho to pochopíte. Prejdite po rozheganom moste z dediny na dokonalý pruh piesku s priezračnou tyrkysovou vodou, perfektnou na kúpanie. Vo vzdialenej časti zátoky sa rozprestiera oblúk jemného bieleho piesku. Po väčšinu dní je táto pláž snov úplne prázdna.

Seminyak

Ľudia chodia po Seminyaku a pýtajú sa sami seba, či sú vôbec na Bali. Samozrejme! Je to ostrov, ktorý si cení kreativitu ako málo iných miest, je to centrum luxusu, kde nájdete tvorivé butiky vedené miestnymi návrhármi, kde stojí tie najzaujímavejšie reštaurácie a malé boutique hotely, ktoré búrajú tunajšie klišé. Na ostrove žijúci cudzinci, miestni i turisti tu hodiny posedávajú v kaviarňach, vyrovnaní so svetom a naplno si užívajú potešenie života.

Sopka Rinjani, Lombok

Pri pohľade na mapu Lomboku si všimnete, že doslova celej severnej polovici ostrova dominuje masívna a veľkolepá hora Gunung Rinjani (3 726 m), druhá najvyššia sopka v Indonézii. Výstup na Rinjani nie je žiadny piknik a patrí k nemu plánovanie, nájom sprievodcu a nosičov, únava a pot. Chodník sa vinie po svahoch mohutnej hory až na hranu masívneho kráteru, odkiaľ sa naskytajú dych berúce výhľady na posvätné jazero, ktoré je významné pútnické miesto, a dymiaci, veľmi aktívny malý sopečný kužeľ Gunung Baru vnútri.

Gili Trawangan

Ak vám Gili Trawangan pripadá nádherný cez deň, mali by ste ho vidieť za úsvitu po pretancovanej noci v jednom z najlepších tanečných klubov v regióne. Nenájdete tu žiadnu elegantnú výzdobu, trblietavé efekty, vyhadzovača pri vchode, ani desivé vstupné; večierky na Trawangan začali na plážach a stále majú zábavnú, neorganizovanú atmosféru. Miestny DJ bežne vytáčajú hypnotické etnické zvuky a čas od času sa tu objavia hviezdni DJ a predvedú nové sety.

Naše tipy na zážitky

Surfovanie

V 60. rokoch minulého storočia práve surfovanie odštartovalo balijský turizmus. A od tej doby sa stále rozvíja. Surfovať začali aj mnohí Balijci a hovorí sa, že ich štýl ovplyvnili miestne tance. Na Bali sú desiatky skvelých lokalít v každom smere – od septembra do apríla choďte na východné pobrežie, vo zvyšku roka na západné.

Potápanie a šnorchlovanie

Bali, s teplou vodou, rozsiahlymi koralovými útesmi a bohatým podmorským životom, ponúka skvelé potápačské a šnorchlovacie dobrodružstvá. Nusa Penida je jednou z mnohých potápačských lokalít lemujúcich Bali. Legendárna 30 metrov hlboká stena pri ostrove Pulau Menjangan vás ohromí pri jednom ponore za druhým. Rovnako skvelé miesta sú aj na ostrovoch Gili alebo Lomboku, najmä pri jeho severozápadnom pobreží.

Pešie túry

Skvelými miestami pre turistov na Bali sú Ubud, oblasť Sideman a Munduk. Dokonca aj z rušnej Kuty a Seminyaku sa môžete vydať na pláž, zabočiť vpravo a ísť na sever tak ďaleko, ako sa vám bude chcieť, a tešiť sa z nádherného príboja a ubúdajúcej civilizácie. Bali neponúka pešie túry do odľahlej divočiny okrem výstupov na sopky a denných výletov do národného parku Taman Nasional Bali Barat. Väčšinou budete z najbližšej dediny chodiť na denné výlety, často ešte pred úsvitom, aby ste sa vyhli mrakom a hmle, ktorá dopoludnia hory väčšinou zahalí.

Cyklistika

Je ľahšie poradiť, kam na bicykli nejazdiť, než kam jazdiť – vyhnite sa oblastiam od Denpasaru po Sanur na juhu a od Kerbokanu po Kutu na západe. Lombok je tiež dobrým miestom pre cyklistiku. V obývaných oblastiach sú cesty ploché a doprava po celom ostrove je menej chaotická než na Bali. Niektorých ľudí od jazdy na bicykli odrádza tropická horúčava, ale keď idete po rovine alebo z kopca, vánok vás skutočne ochladí.

Rafting

Niektoré agentúry chodia na rieku Sungai Ayung blízkosti Ubudu, kde je medzi 19 a 25 perejami triedy II až III (teda potenciálne dobrodružné, nie však nebezpečné). Obľúbená je tiež rieka Sungai Telagawaja blízkosti dediny Muncan na východe Bali. Je drsnejšia než Ayung a scenéria je divokejšia.

Gastronómia

Je doslova nemožné nezačať sa tešiť na jedlo, keď vkročíte do klasického warungu (malá reštaurácia) na obed a zbadáte desiatky čerstvo pripravených jedál, ktoré tu na vás čakajú. Miestne špeciality, ako je babi guling (opekané prasiatko, ktoré bolo po mnoho hodín marinované v korení), vás budú lákať znovu a znovu. Rozhodne neodchádzajte, kým si nedoprajete obed v jednej zo skvelých malých balijských reštaurácií v Denpasare.

ZNAČKY
RELATED POSTS
Vietnam

23. apríla 2018

Jamajka

20. apríla 2018

Bosna a Hercegovina

19. apríla 2018

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek