Autor:
/
19. apríla 2018

Dvojjazyčný Brusel je dynamické, a napriek tomu príjemné, hlavné mesto Európskej únie, ktoré sa honosí pravdepodobne najkrajším námestím na svete.

Rovinaté, holandsky hovoriace Flámsko má mnoho ďalších príťažlivých stredovekých miest, ľahko dostupných pravidelnými vlakmi. Naopak v kopcovitom, frankofónnom Valónsku nájdete najzaujímavejšie miesta na vidieku – opevnené dediny, možnosti aktivít v prírode a rozsiahle jaskynné systémy.

Pripravte si veľa miesta v žalúdku. Belgičania vytvárajú pozoruhodné množstvo rozmanitých špecialít, ako je jedna z najúžasnejších čokolád na tejto planéte. Obrie mušle nasiaknuté vínom sa podávajú s chrumkavými, dvakrát vyprážanými frites (hranolkami). V Belgicku je pivovarníctvo takmer mystické umenie. Niektoré z tých najlepších ležiakov sa stále varia v kláštoroch podľa starodávnych predpisov. Vychutnávajte ich pomaly, malými dúškami!

Užitočné informácie pred cestou

 • Hlavné mesto
  Brusel
 • Mena
  EUR
 • Jazyk
  Holandčina a francúzština
 • Víza
  Občania Slovenskej republiky môžu zdržiavať na území Belgicka bez obmedzenia a víza nepotrebujú.
 • Peniaze
  Bankomaty sa dajú nájsť na každom rohu. Platby kartou tiež takmer všade, ale niekde len Maestro, nie Visa. V menších obchodoch sa preferuje hotovosť.
 • Čas
  GMT +1
 • Doprava
  V rovinatom Flámsku je vynikajúcim dopravným prostriedkom bicykel, menej vhodný je v chaotickom Bruseli alebo zvlnenom Valónsku. Autobusy jazdia častejšie v dňoch školskej dochádzky. Cez soboty jazdí menej spojov a v nedeľu takmer žiadne. Cesta autobusmi jazdiacimi vidieckymi oblasťami býva pomalá.
  Autom – v Bruggách, Gente, Antverpách a Bruseli strávite viac času hľadaním miesta na zaparkovanie než účelnou jazdou. Vo vidieckych oblastiach však môže byť auto výhodou.
  Vlakom – v Belgicku je rozsiahla železničná sieť, viac pravidelných spojov jazdí vo Flámsku než vo Valónsku. Belgické dráhy ponúkajú cenovo výhodné balíčky spojov do hlavných turistických destinácií, známe ako B-Excursions.
 • Elektrina
  Zásuvky pre pripojenie k elektrickej sieti sú rovnaké ako v SR.
 • Mobilné telefóny
  Telefóny európskych poskytovateľov fungujú bez problemov. Internet je takmer všade.

Denný rozpočet

 • Nízky
  Menej ako 60 EUR
  Posteľ v hosteli v spoločnej izbe 25 – 35 EUR
  Nákup potravín v supermarkete alebo obedové menu v reštaurácii
  Návšteva národných múzeí so vstupom zdarma
 • Stredný
  60-150 EUR
  Izba s dvojlôžkom 90 EUR
  Večera o dvoch chodoch a pohárom vína 30 EUR
  Lístok na jazzový koncert 15 EUR
 • Vysoký
  nad 150 EUR
  Izba s dvojlôžkom v štvorhviezdičkovom hoteli 200 EUR
  Večera s tromi chodmi a pohárom vína v luxusnej reštaurácii 60 eur
  Lístok na koncert klasickej hudby v Bozar 65 EUR

Kedy sa oplatí vyraziť

 • Hlavná sezóna
  júl a august
  Teplé počasie, veľa možností outdoorových aktivít a festivalov. Hotely v Ardenách, Bruggách a pobrežných mestách praskajú vo švíkoch pod náporom turistov, ale v Bruseli sú lacnejšie.
 • Vedľajšia sezóna
  máj, jún, september
  Veľká pravdepodobnosť príjemného počasia. Menšie davy ľudí, ceny môžu mierne klesnúť, ale väčšina turistických zariadení je stále v prevádzke. Dopravné zápchy v špičke.
 • Mimo sezónu
  november, február, marec
  Zimy sú často chladné a s množstvom zrážok. Hotely sú lacnejšie, ale niektoré turistické atrakcie bývajú zatvorené. Po začiatku predveľkonočného pôstu sa koná množstvo nádherne pestrofarebných karnevalov.

Zaujímavé miesta v Belgicku

Bruggy

Vďaka kombinácii dláždených uličiek, zasnených kanálov, štíhlych vežičiek vypínajúcich sa k nebu a nabielených starých chudobincov sú Bruggy jedným z najmalebnejších historických miest v Európe. A keď prídete vo februári, budete mať mesto takmer pre seba. Navštívte tiež neprekonateľné Groeningemuseum, ktoré podáva prehľad dejín belgického umenia spolu s úplne mimoriadnym výberom diel predstaviteľov flámskeho primitivizmu.

Bruselské Grand – Place

Grand – Place patrí k úžasným mestským celkom na svete. Prekvapivo skryté, uzavreté, dláždené námestie, ktorého ústredným bodom je nádherná radnica so skvostnými vežičkami, ale svoje vlastné kúzlo má každý z prekrásnych historických cechových domov. Grand – Place bolo vydláždené v 12. storočí a slúžilo ako trhovisko. Aj naďalej sa tu koná kvetinový trh, vianočné trhy a koncerty a raz za dva roky námestie pokryje oslnivo pestrofarebný “kvetinový koberec”.

Antverpské umenie a móda

Antverpy sú kozmopolitné a sebaisté mesto. Dnes svojimi úžasne modernými múzeami a galériami, čulým nočným životom a povesťou jedného z hlavných miest haute couture láka milovníkov umenia, módnych magnátov, kráľovné klubov a obchodníkov s diamantmi. Len ťažko by ste hľadali iné miesto na svete s toľkými butikmi významných módnych návrhárov, natlačenými tak blízko seba.

Flanderské polia

Flanderské polia so po väčšiu časť 20. storočia spájali s červenými makmi ako symbolom padlých vojakov v nezmyselných bojoch I. svetovej vojny. Oblasť v okolí mesta Ypry je posiata upravenými cintorínmi, kde biele pamätné kríže, vyrovnané v zdanlivo nekonečných radoch, nesú nemé svedectvo krutých bitiek. Každým rokom ponúkajú múzeá dokonalejšie vysvetlenie situácie a pomáhajú návštevníkom vytvoriť si lepšiu predstavu o podmienkach na vtedajšej fronte.

Gent

Gent sa môže pochváliť fotogenickým kanálmi stredovekými vežami, skvelými kaviarňami a múzeami, ktoré patria k najinšpirativnejším v Belgicku. Toto stále živé študentské mesto je dostatočne malé, aby ste sa v ňom cítili príjemne, ale dostatočne veľké, aby zostalo živé a dynamické.

Naše tipy na zážitky

Ardénske jaskyne

Nemusíte byť práve odvážni speleológovia, aby ste si prezreli jedny z najúžasnejších jaskynných systémov Európy, ktoré sa vytvorili pod kopcovitou krajinou belgických Arden. K najznámejším jaskyniam u Han-sur-Lesse vás dokonca zavezie historická električka, zatiaľ čo pri prehliadke jaskyne Remouchamps sa budete plaviť časť prehliadky po podzemnej rieke.

Komiksová kultúra

Cudzinci možno poznajú neohrozeného reportéra Tintina, ktorý je desiatky rokov najznámejšou belgickou komiksovou postavou. V Tintinových dobrodružstvách vystupuje milovaný i humorný tím nesúrodých priateľov, ako sú foxteriér Milou, nedotklivý kapitán Haddock a takmer hluchý profesor Tryphon, s obľubou zamieňajuci slová. Aj napriek kritike kvôli rasovým stereotypom boli komiksy o Tintinovi preložené do viac ako päťdesiatich jazykov a stále sa predáva viac ako dva milióny výtlačkov ročne.

Belgické pivo

Ak si chcete v Belgicku objednať pivo, musíte sa prebojovať ponukou, ktorá môže obsahovať až dvesto druhov. Je neuveriteľné, že sa každé pivo podáva vo svojom vlastnom, špeciálnom, príležitostne až bizarnom pohári. Zásluhou vývozu značiek Hoegaarden, Leffe a Stella Artois sa hlavné belgická pivá dostali do barov po celom svete. Mnohé pivovary ponúkajú prehliadky po predchádzajúcej dohode. Návštevy pivovaru bez objednania umožňuje De Halve Maan v Bruggách a nádherne staromódny pivovar Cantillon v Bruseli, ktorý varí spontánne kvasený lambik.

ZNAČKY
RELATED POSTS
Vietnam

23. apríla 2018

Jamajka

20. apríla 2018

Bali

19. apríla 2018

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek