Autor:
/
19. apríla 2018

Najväčšiu príťažlivosť pre turistov majú obnovené starobylé mestá Sarajevo a Mostar, kde zrekonštruované historické budovy kontrastujú s módnymi barmi a kaviarňami.

Architektonické obludnosti zo socialistickej éry sú po celej krajine prekvapivo vzácnymi škvrnami na kráse prevažne vidieckej krajiny. Mnohé bosnianske mestá sú čarovne malé, rozložené okolo stredovekých hradov a obklopené horskými hrebeňmi alebo riečnymi kaňonmi. Len málo miest v Európe ponúka lepšie podmienky pre rafting alebo lacné lyžovanie.

Užitočné informácie pred cestou

 • Hlavné mesto
  Sarajevo
 • Mena
  konvertibilná marka (BAM / KM)
 • Jazyk
  Bosniančina, Chorvátčina, Srbčina
 • Víza
  Vstup na územie Bosny a Hercegoviny do 90 dní je pre slovenských občanov bezvízový bez ohľadu na účel pobytu. Pre všetkých cudzincov platí prihlasovacia povinnosť, ktorá musí byť splnená do 24 hodín po príchode na územie Bosny a Hercegoviny. O aktuálnej vízovej povinnosti sa informujte vopred na stránkach Ministerstva zahraničných vecí.
 • Peniaze
  Bankomaty a platby kartou sú v mestách bežné.
 • Čas
  GMT +0
 • Doprava
  Cestovné lístky sa predávajú vopred na autobusových staniciach. Medzi mestami býva obvykle ľahké zastaviť mávnutím ruky akýkoľvek autobus idúci po svojej trase. Rezervácia vopred je niekedy potrebná na nočné spoje a v hlavnej turistickej sezóne. Do najpôsobivejších odľahlých oblastí je zavedená len minimálna verejná doprava, a tak sa niekedy oplatí mať vlastný dopravný prostriedok. Na bosnianskych cestách, plných zákrut, je len mierna doprava, a ak sa neponáhľate, je jazda po nich skutočnou radosťou. Vlaky sú pomalšie a jazdia menej často ako autobusy, ale všeobecne sú zhruba o 30% lacnejšie.
 • Elektrina
  Zásuvky pre pripojenie k elektrickej sieti sú rovnaké ako v SR.
 • Mobilné telefóny
  Miestne SIM sa dá zakúpiť na každej pošte. Dostupnosť Wi-Fi vo väčšine hotelov a v niektorých podnikoch.

Denný rozpočet

 • Nízky
  Menej ako 100 KM
  Lôžko v hosteli + raňajky 30 KM
  Hlavný chod a pohár piva v pouličnom bistre do 10 KM
  Vstup do historického múzea v Sarajeve 10 KM
 • Stredný
  100 – 200 KM
  Izba pre dvoch s vlastnou kúpeľňou 140 KM
  Večera v tradičnej reštaurácii s výhľadom na jazero 20 KM
 • Vysoký
  nad 200 KM
  Izba pre dvoch v lepšom hoteli od 190 KM
  Večera s tromi chodmi 30 KM
  Drink v kokteil bare 10 KM

Kedy sa oplatí vyraziť

 • Hlavná sezóna
  apríl – júl
  Príjemne teplé počasie v Hercegovine; rozkvitnuté kvety v Bosne; hladiny riek kulminujú. Ubytovacie zariadenia v Mostare a Sarajeve bývajú plné, ale nastáva najlepšia doba pre začiatočníkov na splavy riek na raftoch.
 • Vedľajšia sezóna
  január – marec
  Po Novom roku vychádza lyžovanie lacnejšie.

Zaujímavé miesta v Bosne a Hercegovine

Staré mesto v Mostare

Prezrite si Mostarské Staré Mesto, presiaknuté historickou atmosférou, a obdivujte nádherne zrekonštruovaný Starý most, ktorý sa klenie nad riekou Neretvou. Za súmraku sa rozžiaria svetlá početných reštaurácií v objektoch bývalých mlynov nad riekami. Úzka “zlatá ulička” Kujundžiluk, v ktorej miestni obchodníci ponúkajú veľa ručne vyrobených a najrôznejších čačiek, je plná radostného hemženia.

Most Mehmed Pašu Sokolovića vo Višegráde

Most Mehmeda Pašu Sokolovića s jedenástimi oblúkmi, zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, bol postavený v roku 1571. V dnes už klasickom románe Most na Drine ho zvečnil juhoslovanský spisovateľ Ivo Andrić, ktorý za neho dostal Nobelovu cenu za literatúru. Na jeho počesť Višegrád buduje Andrićgrad – malé “staré” mesto obohnané kamennými hradbami, fantazijnú historickú štvrť, ktorá zároveň slúži ako kultúrne múzeum. Mesto je inak architektonicky nevýrazné, ale má úžasnú polohu medzi sériou pôsobivých riečnych kaňonov.

Sarajevo

Túlajte sa nadčasovými sarajevskými uličkami, zájdite do tunajších módnych kaviarní a spoznajte eklektický nočný život tohto mesta. Rušná stará turecká štvrť Baščaršija je spleťou peších uličiek, dvorov a malých námestí s mramorovou dlažbou, ktoré sú plné mešít, remeselníckych, najmä kovotepeckých dielní, klenotníctiev a lákavých reštaurácií. O tradičnej náboženskej tolerancii obyvateľov Sarajeva svedčí niekoľko mešít a synagóg umiestnených neďaleko od seba, rovnako ako krásne osvetlená pravoslávna katedrála z roku 1872 a katolíckej katedrály.

Blagaj

Charakteristickou zaujímavosťou peknej dediny Blagaj je dervišský kláštor (Tekija), stojaci na brehu nadpozemsky modrozelenej rieky Buna, ktorej prameň vyviera z jaskyne pod strmou skalnou stenou. V drevenom interiéri na hornom poschodí budovy kláštora sa nachádzajú hroby dvoch tadžických dervišov z 15. storočia, ktoré priťahujú pobožných pútnikov. Najlepší výhľad na kláštor sa otvára z druhého brehu rieky, z cesty vedúcej k atraktívnej reštaurácii.

Počitelj

Dedina Počitelj, stupňovito rozložená na príkrom svahu, pochádza z obdobia Osmanskej ríše a patrí k architektonicky najmalebnejším obciam v krajine. Kvôli svojej polohe v prírodnom skalnom amfiteátri je spleťou schodísk, šplhajúcich po svahu medzi schátralými kamennými domami a granátovníkmi. Nad obcou sa týči jej charakteristická dominanta, osemboká hradná veža, ktorá bývala súčasťou opevnenia. Dokonca ešte krajší výhľad sa otvára z hradných bášt.

Naše tipy na zážitky

Lyžovanie

Zajazdite si na olympijských zjazdovkách z roku 1984 v lyžiarskom areáli Jahorina a v pohorí Bjelašnica alebo vyrazte na výlet horskou krajinou. Olympijský areál Jahorina ponúka mnoho upravených zjazdoviek a zďaleka najširší výber hotelov, ktorých vzdialenosť k niektorému zo siedmich hlavných lyžiarskych vlekov v stredisku nie je nikdy vyššia ako 300 metrov. Najväčšou atrakciou Bjelašnice je možnosť nočného lyžovania na osvetlenej zjazdovke a v lete pešie túry prekrásnou prírodou k magickým horským dedinkám.

Rafting na rieke Una

Zíďte si na rafte jednu z rýchlo tečúcich riek v Bosne a Hercegovine. Očarujúca rieka Una má úseky rozmanitej obtiažnosti: vo sviežo zelených roklinách severozápadne od Bihaća je v niektorých častiach hladina pokojná ako zrkadlo, zatiaľ čo v iných tvorí divoké pereje. V mestách Bosanska Krupa a Bosanska Otoka vznikli v objektoch vodných mlynov kúzelné reštaurácie. Juhovýchodne od Bihaća je pri dedine Martin Brod komplex kaskád a o niečo ďalej v oblasti Štrbački buk vás čakajú úchvatné vodopády, ktoré sú hlavnou atrakciou nového národného parku Una.

ZNAČKY
RELATED POSTS
Vietnam

23. apríla 2018

Jamajka

20. apríla 2018

Bali

19. apríla 2018

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek