Autor:
/
20. apríla 2018

Jamajka je neuveriteľne krásna krajina, ktorá uchváti oči i dušu. Jamajská kultúra môže cudzinca odrádzať, ale v zásade sa jedná o otázku pochopenia a ocenenia tejto krajiny a toho, ako jej periodické rytmy udávajú tempo veľkej časti života na ostrove.

Jamajka volá po objavovaní. Či už pod vodou, na peších túrach, na bambusovej plti, pod zemou s baterkou na čele, autom alebo na bicykli. Keď sa vzdialite od krásnych pláží, spoznáte zákutia ostrova, ktoré mnohí turisti minú. A to by bola škoda. Nepotrebujete vrcholnú kondičku Usaina Bolta, napríklad najznámejšiu túru na vrchol Blue Mountain Peak zvládnu aj ľudia s priemernou fyzičkou.

Nalaďte sa na rytmus tejto hudobnej veľmoci, ktorý sa odráža v basoch sound systémov aj v lyričnosti dialektu patois či v gospeloch znejúcich z množstva kostolov po celom ostrove. Jamajčania hudbou žijú a vy sa čoskoro budete pohupovať do rytmu s nimi. Je naozaj až neznesiteľne ľahké si krajinu pulzujúcu životom zamilovať

Užitočné informácie pred cestou

 • Hlavné mesto
  Kingston
 • Mena
  Jamajský dolár (JMD) a americký dolár (USD)
 • Jazyk
  Angličtina a patois (miestny dialekt)
 • Víza
  Pre pobyty kratšie ako 90 dní občania EÚ víza nepotrebujú
 • Peniaze
  Na bankomaty, banky a zmenárne narazíte úplne bežne vo veľkých mestách, na vidieku už menej. Vo významnejších hoteloch, rezortoch a reštauráciách je preferovanou menou americký dolár (USD).
 • Čas
  SEČ -6 hodín (letný čas nemajú)
 • Elektrina
  110 V / 50 Hz; adaptér je potrebný, prevažujú zásuvky používané v USA a Kanade
 • Doprava
  Jamajskú hromadnú dopravu zabezpečujú autobusy, minibusy a route taxi; jazdia medzi Kingstonom a zvyškom ostrova. Autobusy sú lacné, ale často preplnené a nie príliš bezpečné, existujú aj drahšie a spoľahlivejšie spoje. Route taxi sú lacné a výhodné, automobil si môžete prenajať vo väčších i menších mestách – jazdí sa vľavo.

Denný rozpočet

 • Nízky
  Menej ako 100 USD
  Mimo Kingston, Montego Bay, Negril and Ocho Rios je všetko lacnejšie
  Porcia pikantného sušeného mäsa jerk: 3,50 USD
  Poplatok za route (zberné) taxi: 1-2 USD
  Dvojlôžková izba: 50 USD
 • Stredný
  100 – 200 USD
  Vstup na väčšinu turistických atrakcií: 20 USD
  Krátka jazda taxíkom: 20 USD
  Jedlo v reštaurácii strednej kategórie: 20 USD
  Zdieľané vily s luxusnými izbami za stredný poplatok
 • Vysoký
  nad 300 USD
  Doprava súkromným taxi
  Drahá večera: od 30 USD
  Luxusné ubytovanie: od 200 USD

Kedy sa oplatí vyraziť

 • Hlavná sezóna
  december – marec
  Pripravte sa na horúce, slnečné dni, najmä na pobreží. Zrážok je málo, výnimkou je Port Antonio a severovýchod. V noci môže byť pomerne chladno, najmä na horách.
 • Vedľajšia sezóna
  apríl, máj
  Príhodná doba k návšteve; ešte stále takmer neprší (výnimkou je opäť Port Antonio). Ceny za ubytovanie sú nižšie. Oveľa menej turistov, najmä vo veľkých rezortoch a prístavoch výletných lodí.
 • Mimosezóna
  jún – november
  Občasné prudké lejaky po celom ostrove, s výnimkou južného pobrežia. Medzi augustom a októbrom sa prichystajte na silné búrky a hurikány. Uprostred leta sa koná množstvo jamajských festivalov.

Zaujímavé miesta na Jamajke

Vodopády Reach Falls

Vysoko v kopcoch na východnom pobreží Jamajky, bokom záujmu väčšiny turistov, nájdete možno najkrajšie jamajské vodopády. A to je tu krásnych vodopádov veľa. Najmite si sprievodcu (vážne, verte nám) a šplhajte po klzkých kameňoch porastených machom medzi horskými jazierkami k nebu. Odmena bude stáť za to.

Treasure Beach

Na južnom pobreží Jamajky nájdete najrozmanitejšie a najzaujímavejšie možnosti ubytovania. Nie sú tu žiadne obrovské rezorty, skôr pokojné a prívetivé penzióny, preumelkované domy pripomínajúce divadelné kulisy, rastafariánske útočisko pre batôžkárov alebo súkromné vily, najštýlovejšie a najluxusnejšie v krajine. Na mnohých miestach ponúkajú okrem nocľahu aj kurzy varenia, jogu na streche, rauty či filmové večery.

Nočný Kingston

V Kingstone to žije v ktorúkoľvek dennú a nočnú hodinu, obzvlášť to ale stojí za to práve v noci. Vyrazte do klubu alebo na pouličnú party a počítajte s tým, že zažijete vzrušujúcu udalosť, kde sa nikto nedrží späť. Na pouličnej party sú zvyčajne dva obrie reproduktory namierené proti sebe a celá ulica vibruje basmi. A podobne to vyzerá aj v nočných kluboch. Budete sa musieť predviesť “na parkete”, miestni chcú vidieť, ako viete tancovať. Tak im ukážte, čo vo vás je.

Mandeville

Piate najväčšie mesto na ostrove, kde žije veľa jamajských dôchodcov s napchatými peňaženkami a veľa dobrovoľníkov a zamestnancov zo západných neziskoviek. Mandeville tak má veľmi kosmopolitný ráz. V panskom sídle Bloomfield Great House veľmi dobre varia, navyše si môžete dopriať skvelú kávu pestovanú na okolitých plantážach. A medzitým budú zlaté slnečné lúče rozpúšťať horskú hmlu.

Blue Mountain Peak

Byť na najvyššej hore Jamajky pri východe slnka je čarovným zážitkom. Už nočný výšľap si užijete, lebo vás pri ňom budú sprevádzať milióny svetlušiek. Na vrchole si potom počkajte na prvé slnečné lúče dňa a sledujte, ako zalejú husto zalesnené vrcholky okolitých hôr, kávové plantáže aj neďalekú Kubu.

Port Royal

Ospalá rybárska dedina Port Royal je už len zašlou spomienkou na slávu bývalého hlavného mesta karibských pirátov a “najzkazenejšieho mesta pod slnkom”. Prejdite sa pozdĺž hradieb pevnosti Fort Charles po stopách piráta Henryho Morgana (pevnosť je dodnes lemovaná delami, ktoré mali odstrašiť prípadných útočníkov), nechajte sa dezorientovať v smiešne naklonenej zbrojnici Giddy House alebo navštívte námorné múzeum a obdivujte poklady vytiahnuté z morského dna, kde po zemetrasení v roku 1692 skončili dve tretiny mesta.

Múzeum Boba Marleyho

Marleyho staručký dom v Kingstone je preplnený osobnými vecami, ale každého zaujíma hlavne spálňa. Zostala v pôvodnej podobe a je v nej rad artefaktov duchovného významu. Uvidíte kuchynku, v ktorej si Marley pripravoval vegetariánsku, nesolenú stravu i-tal, ďalej hojdacia sieť, v ktorej líhal, keď hľadal inšpiráciu. A tiež miestnosť prevŕtanú guľkami, kde Marley s manželkou takmer prišiel o život pri pokuse o atentát.

Destilérka Appleton

Keď sa povie Jamajka, okamžite na myseľ príde rum. Netvrdíme, že Appleton vyrába ten najlepší na ostrove, každopádne sa jedná o vôbec najdostupnejší a navyše si môžete vybrať z niekoľkých druhov. V distilérke v Centrálne vrchovine môžete ochutnať ohnivú vodu vo všetkých jej podobách. A počítajte s tým, že toho rumu bude vážne veľa – druhý deň asi nič moc nestihnete …

Naše tipy na zážitky

Pešia turistika

Jamajské vnútrozemie najlepšie spoznáte peši, ale majte na pamäti, že na výpravu do hôr a do džungle je vždy najlepšie vyraziť so sprievodcom. V divočine sa môžete ľahko stratiť a je dobré mať nejaký kontakt, ktorý sa za vás zaručí u miestnych.
Najvhodnejšími oblasťami pre pešiu turistiku sú Blue Mountains, národný park John Crow a Rio Grande Valley vo farnosti Portland. Z poslednej menovanej oblasti vedú niektoré túry aj do Blue Mountains a John Crow Mountains. Dramatickou krajinou sa vyznačuje odľahlá oblasť Cockpit Country s vápencovými kopcami zarastenými džungľou.

Jaskyniarstvo

Jamajka je doslova prešpikovaná vápencovými jaskyňami a kavernami, pričom v mnohých z nich sa nachádzajú stalaktity a stalagmity, podzemné rieky či dokonca vodopády.
Prehliadky so sprievodcom si možno zabezpečiť v jaskyniach Fox Caves, Green Grotto, Roaring River, Windsor Caves, pre skúsených jaskyniarov sú cieľovými destináciami Coffee River Caves, Gourie Cavesči Peterkin-Rota Caves.

Cyklistika

Bicykle si môžete prenajať vo väčšine rezortov aj v mnohých menších penziónoch. Ak cyklistiku neberiete na ľahkú váhu, prineste si vlastný horský alebo viacúčelový bicykel – k jazde po deravých cestách bude potrebné, aby mal pevnú konštrukciu. Obľúbený (nie slabšími povahami) je zjazd Hardwar Gap (1700 m) v Blue Mountains. Fajn sú vychádzky v okolí Ocho Rios.

Splavovanie riek

Ako prvý sa splavovaním rieky na bambusovej plti bavil Errol Flynn. Dnes majú zvýšené sedadlá s mäkkým polstrovaním, na ktorých si hoviete, zatiaľ čo s vami “kapitán” prepláva plytčinami a drobnými perejami.
Najlepší riečny rafting na Jamajke ponúka hornatá vnútrozemská oblasť na severozápade ostrova, menovite rieky Great River a Martha Brae River. Z Montego Bay a Ironshore vám na tieto výlety bude stačiť jeden deň. Na opačnom konci Jamajky, na východe, zamierte do Rio Grande Valley, ktoré sa nachádza asi v polovici cesty medzi Kingstonom a Port Antoniom.

Kultúra Maroonov

V maroonských osadách ožívajú mystické prvky jamajskej kultúry. Marooni z miest Accompong, Moore Town a Charles Town si hrdo zachovávajú svoj pôvodný spôsob života. Radi vás prevedú miestami, kde je pôda ešte stále vlastnená celou komunitou a kde sa praktizuje ľudové liečiteľstvo. Môžete sa tu tiež vydať na pešiu túru do kopcov po starých maroonských chodníkoch.

Potápanie a šnorchlovanie

Potápanie je neoddeliteľnou súčasťou jamajského cestovného ruchu od konca šesťdesiatych rokov 20. storočia, kedy začali v Montego Bay, už vtedy hlavnom meste turizmu na ostrove, vznikať prvé strediská.
Vďaka neďalekým útesom a morskému parku v MoBay je celé severozápadné pobrežie od Negrilu po Ocho Rios dodnes centrom jamajského potápania. Podľa jamajských zákonov sú všetky ponory obmedzené maximálnou hĺbkou 30 metrov a všetci sa musia potápať so sprievodcom.
Na potápanie sú ideálne miesta ako Airport Reef, Rose Hall Reef či The Throne, šnorchlovanie si užijete na Belmont Beach či Seven Mile Beach (Long Beach).

Rybolov

Kajmanská priekopa, ktorá začína len 3 km od západného pobrežia ostrova, je celoročným rajom pre podmorský rybolov. Ideálne na športové rybárčenie je tiež severné pobrežie, kde sa to rybami hemží najmä v morskej priepasti “Marlin Alley”.

Reggae

Tóny reggae vás na ostrove budú sprevádzať na každom kroku. Užite si dve významné podujatia, festivaly oslavujúce jamajskú vášeň pre “riddims”: Rebel Salute, organizovaný každoročne v januári v St. Ann, aj Reggae Sumfest, ktorý sa koná v Montego Bay uprostred sparného jamajského leta a na ktorom môžete uprostred vlniaceho sa davu spotených tiel tancovať až do vyčerpania.

Surfing a kiteboarding

Stály východný vietor robí z Jamajky krajinu zasľúbenú kvalitnému letnému surfovaniu. Domovom tohto športu na ostrove je bezpochyby Jamnesia Surf Club, surferský klub na pláži Bull Bay, 13 km východne od Kingstonu.
Boston Bay, 14 km východne od Port Antonia, je pláž s tradične dobrými vlnami. V malej búde si tu môžete lacno prenajať surferské dosky. Kiteboarding Jamaica v Glistening Waters neďaleko Falmouthu je zase kolískou kiteboardingu.

Jazda na koni

Prechádzky na koni sú veľmi obľúbené, najmä pozdĺž pobrežia, kde môžete využiť možnosť plaviť sa s koňom v mori alebo preskúmať niektorú z väčších plantáží.

ZNAČKY
RELATED POSTS
Vietnam

23. apríla 2018

Bali

19. apríla 2018

Bosna a Hercegovina

19. apríla 2018

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek