Autor:
/
19. apríla 2018

Albánsko ponúka pozoruhodné množstvo jedinečných zaujímavostí, ktoré sú do značnej miery dôsledkom jej izolácie: tradičné zákonníky, obsahujúce starodávne normy správania a obyčaje, ktoré sa dodnes dodržiavajú v odľahlých horských oblastiach, zabudnuté archeologické náleziská a dediny, ktoré pôsobia dojmom, že sa v nich zastavil čas. Tlčúcim srdcom Albánska je rušná, pestrofarebná Tirana, kde sa nádeje a sny tohto malého národa spájajú do živého víru hustej dopravy, prehnaného konzumu a neobmedzenej zábavy.

Užitočné informácie pred cestou

 • Hlavné mesto
  Tirana
 • Mena
  Albánsky lek (ALL)
 • Jazyk
  Albánčina (Albanian)
 • Víza
  Maximálna doba bezvízového pobytu v Albánsku pre občanov SR je 90 dní počas 180 denného obdobia. O aktuálnej vízovej povinnosti sa informujte vopred na stránkach Ministerstva zahraničných vecí.
 • Peniaze
  Bankomaty a platby kartou len vo väčších mestách. Obchody, reštaurácie a hotely úplne bežne berú euro a vracia v liekom. Euro najmä malí predajcovia uvítajú viac ako miestnu menu.
 • Čas
  +0 GMT
 • Doprava
  Autobusom – Prvý autobus / furgon často odchádza v 5 hodín ráno, na poludnie bývajú dlhšie intervaly. Cestovné je nízke a platí sa sprievodcovi v autobuse alebo pri vystupovaní. Autom a na motocykli – Cestná infraštruktúra sa zlepšuje. Z Tirany do Kosova vedie vynikajúce diaľnice a pobrežnej diaľnice od hraníc s Čiernou Horou do Butrintu blízko Sarandy je v dobrom stave. Vlakom – Albánci dávajú prednosť cestovanie autobusom a Furgon, a až uvidíte rýchlosť a stav súčasných vlakov, pochopíte prečo. Vlaky sú však až smiešne lacné a cestovanie po železnici je skutočným dobrodružstvom.
 • Elektrina
  Zásuvky pre pripojenie k elektrickej sieti sú rovnaké ako v SR.
  mobilné telefóny
  Mobilná sieť pokrýva väčšinu albánskeho územia, nie je problém s roamingom ani miestne kartou.

Denný rozpočet

 • Nízky
  Menej ako 5.000 ALL
  Izba v hosteli okolo 4.000 ALL na noc
  Jedlo v samoobslužnej reštaurácii do 200 ALL
 • Stredný
  5.000 – 10.000 ALL
  Izba v hoteli pre jedného / dva 7.000 / 10.000 ALL na noc
  Jedlo o dvoch chodoch a s nápojmi 300 – 500 ALL
 • Vysoký
  nad 10.000 ALL
  Izba v hoteli najvyššej úrovne od 10.000 ALL
  Večera v luxusnej reštaurácii od 700 ALL

Kedy sa oplatí vyraziť

 • Hlavná sezóna
  apríl – máj / september – október
  Ideálna doba pre návštevu a cestovanie.
 • Vedľajšia sezóna
  jún – august
  Užite si dokonalé stredomorské podnebie a vyľudnené pláže. Albánske pláže sú síce preplnené, ale nastáva vynikajúce obdobie k poznávaniu horských oblastí. V júli sa teploty môžu vyšplhať na 30 – 40 ° C.
 • Mimo sezónu
  december
  Pozrite si celovečerné i krátke filmy na filmovom festivale v Tirane, zatiaľ čo tí odvážni sa môžu vydať na snežniciach do národného parku Theth.

Zaujímavé miesta v Albánsku

Berat

Takzvané “mesto tisícich okienje súčasťou svetového dedičstva UNESCO a medzi jeho najvýznamnejšie črty patria osmanské domy terasovito šplhajúce sa po svahu hore k hradbám beratskej pevnosti. Berat má prekrásnu polohu v drsnej horskej krajine. Mierne okolité svahy zdobia olivovníky a čerešne.

Ruiny starovekého Butrintu

Archeologický areál Butrint je spolu s okolitou prírodou súčasťou národného parku s rozlohou 29 km². Od vchodu vedie cesta k gréckemu divadlu skrytému pod akropolou a hneď pri ňom stoja zvyšky malých verejných kúpeľov. O kus ďalej tu nájdete aj múr so zachovanými gréckymi nápismi a ranokresťanské baptistérium.

Kruja

Narodil sa tu albánsky národný hrdina Skanderbeg, ktorý ju so svojím vojskom neľútostne bránil proti nájazdom Osmanov – miestni obyvatelia sú na neho dodnes náležite hrdí. Hneď ako vystúpite z furgonu (minibusu), zbadáte pred sebou sochu Skanderbega, držiaceho v jednej ruke svoj obrovský meč. Po strane sa za ním týči stredoveký hrad, ktorému dominuje obrovské múzeum v jeho mene.

Gjirokastra

Gjirokastra, ktorú charakterizuje hrad, ulica s vápencovou dlažbou, impozantné domy s bridlicovými škridlami na strechách a výhľad do údolia rieky Drin, je fascinujúce mesto. Prekrásne ju opísal albánsky spisovateľ Ismail Kadare v románe Kamenná kronika. V súčasnej dobe sem láka návštevníkov 600 “monumentálnych” domov, zmes osmanských a miestnych architektonických vplyvov.

Tirana

Po páde komunizmu prešlo hlavné mesto Albánska transformáciou nevídaného rozsahu. Budovy v Tirane sa rozžiarili pestrými farbami a upravené námestia a ulice premenené na pešie zóny lákajú k prechádzkam. Chaotická miestna doprava zvádza každodennú bitku ako sama so sebou, tak s chodcami. Hlučná, bláznivá, pestrofarebná a zaprášená – Tirana nie je nikdy nudná.

Národný park Llogara

Národný park tvorí horské pásmo tiahnuce sa pozdĺž pobrežia, prístupné cez Llogarský priesmyk (1 025 metrov). Oblasť pokrytá borovicovými lesmi je zlatým klincom cestovania po Albánsku. Krajina je tu skutočne nádherná, zdobia ju okrem iného vlajkové borovice, ktoré svojím tvarom pripomínajú orla na národnej vlajke.

Naše tipy na zážitky

Bunkre

Na horských svahoch, plážach aj na mnohých iných miestach v Albánsku uvidíte malé betónové kupoly s hranatými otvormi (často v skupinách po troch). Ide o vojenské bunkre, postavené v rokoch 1950 až 1985. Tieto železobetónové huby boli navrhnuté tak, aby zvládli odraziť inváziu a odolať aj tankovému útoku. Postavené boli v desaťtisícoch – niektoré sú dnes nápadito farebné, v jednom má sídlo umelec-tatér a v pár z nich dokonca provizórne hostely.

Pobrežie Iónskeho mora

Užívajte si slniečko v malebnom mestečku DHËRMI (grécky Drymades) alebo na niektoré z množstva pláží na južnom pobreží Iónskeho mora. Keď zostúpite Llogarským priesmykom z hôr národného parku na pobrežie, prilákajú vás príťažlivé biele pláže, tiahnuce sa v ladnom oblúku, rovnako ako azúrová hladina mora. Pláže strediska Drymades, ktoré sa môžu pochváliť pokojným pôvabom, obklopujú sady pomarančovníkov a borovicové mladiny, zatiaľ čo občerstvenie a zábavu ponúka centrum mesta.

Plavba po Komanskom jazere

Vydajte sa na plavbu po jazere Koman, ktorá sa vinie nádhernou horskou krajinou, potom pokračujte do Valbonë a absolvujte náročnú horskú túru cez “Prekliate hory”. Úžasná trojhodinová plavba po dlhom jazere, ktoré spája mestá Koman a Fierzë, patria nesporne k najväčším zaujímavostiam Albánska.

ZNAČKY
RELATED POSTS
Vietnam

23. apríla 2018

Jamajka

20. apríla 2018

Bali

19. apríla 2018

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek