Autor:
/
10. apríla 2018

Vďaka historii, obyvateľom a prírodným krásam, ktoré Kanadu obdarujú hojnosťou preslávených historických pamiatok, miest, turistických atrakcií, prírodných rezervácií a zaujímavých miest, predstavuje Kanada fantastické miesto, kam sa môžete vypraviť za vzdelaním, pre inšpiráciu alebo len pre zábavu.

V priebehu dvanástich mesiacov môžete v Kanade zažiť štvoro veľmi rozdielnych ročných období, kedy legendárnu drsnú kanadskú zimu spájajú s parnými letnými dňami dramatické prechody v podobe krátkej, náhlej jari a nádhernej, nemenej intenzívnej jesene.

Bola by škoda nechať si počas vašej cesty po Kanade ujsť návštevu niektorého z turistov menej frekventovaných miest; na samých hraniciach obývaného sveta na vás čakajú veľké dobrodružstvá, jedinečné zážitky a pohostinní ľudia.

Užitočné informácie pred cestou

  • Hlavné mesto: Ottawa
  • Mena: Kanadský dolár (CAD)
  • Jazyk: Angličtina a francúzština
  • Víza: Slovenská republika má s Kanadou bezvízový styk pre krátkodobé cesty do Kanady. Pri leteckých cestách je však od roku 2016 po novom vyžadovaná registrácia eTA. Táto elektronická registrácia je povinná pre občanov Slovenskej republiky od 29. 9. 2016. eTA (skratka pro electronic travel authorization) je elektronická cestovná registrácia, ktorú po novom potrebujú občania Slovenskej Republiky pri letoch do Kanady. Ak ste v minulosti cestovali do USA, kde sa musí vypĺňať registrácia ESTA, funguje to v Kanade veľmi podobne. eTA je platná po dobu 5 rokov, alebo do doby, keď vyprší platnosť pasu, do ktorého bola eTA vystavená. Vybavenie tejto registrácie stojí 7 CAD a býva väčšinou schválená do 72 hodín. Žiadosť sa podáva online a budete potrebovať platný cestovný pas, platobnú kartu s povolenou platbou cez internet a platný email. Ak sa chystáte do Kanady a máte už udelené iné viza (Working Holiday, študentské viza), eTA sa vás už netýka.
  • Čas: SEČ -3: 30 až -8 (v lete -2: 30 až -7)
  • Elektrina: 110 V / 60 Hz; je potreba adaptér
  • Prepitné: Zvyčajne by sa malo pohybovať vo výške 10 až 15 percent z účtu. Očakávajú ho taxikári, obsluha v reštaurácii, u kaderníka alebo holiča a tiež hotelový personál.
  • Dôležité čísla: Tiesňová linka (polícia, prvá pomoc, hasiči) – 911
  • Doprava: Mali by ste mať na pamäti, že napriek veľkosti žije v Kanade len málo obyvateľov. To znamená, že doprava nie je vždy častá, príhodná alebo vôbec dosiahnuteľná. Naskočiť do vlaku alebo autobusu v okamihu, kedy vás práve napadne niekam ísť, je v Kanade uskutočniteľné iba v najhustejšie obývaných oblastiach. Náklady na dopravu vlastným autom sa pohybujú v únosných medziach. Benzín je v Kanade výrazne lacnejší ako v Európe. Letenky sú drahé.
  • Ceny: Všeobecne platí, že draho je predovšetkým v Ontáriu, Alberte a Britskej Kolumbii. Ešte drahšie je potom vo všetkých troch severných teritóriách. Najviac za svoje peniaze kúpite v Manitobe, Saskatchewane, Québecu a v atlantickej časti Kanady. Veľké mestá bývajú takmer vždy drahšie ako malé mestečká a vidiek, s výnimkou ďalekého severu. Najväčšie výdavky bude pre väčšinu návštevníkov predstavovať ubytovanie. Potraviny a jedlo sú lacnejšie ako vo väčšine krajín západnej Európy, ale drahšie ako v USA.

Zaujímavé miesta v Kanade

Toronto

Toronto je najväčšie kanadské mesto, ale jeho centrum je malé a bezpečné, takže ho možno preskúmať pešo. Príťažlivosť dodávajú mestu niektoré dramatické staviteľské projekty podľa špičkových svetových architektov. Hovorí sa mu tiež Hollywood Severu, pokojne sa vám preto môže stať, že sa znenazdajky ocitnete uprostred záberu nejakého práve nakrúcaného filmu.

Toronto

Vancouver

Jedno z najokázalejších malebných veľkomiest je uvelebené medzi horami a morom. A príroda vniká do života Vancouvru na každom kroku – zátoky Pacifiku siahajú ďaleko do vnútrozemia, piesčité pláže sú roztrúsené na pobreží, všade je veľa parkov. Vancouver je kozmopolitným centrom umenia, obchodu, módy, športu a politiky.

Vancouver

Dawson City

Neveľké mesto na sútoku riek Yukon a Klondike, len 240 km južne od severného polárneho kruhu, bolo srdcom niekdajšej zlatej horúčky. Bola to kedysi “Paríž Severu” s luxusnými hotelmi a reštauráciami, riečnymi parníkmi a obchodmi s prvotriednym tovarom. Niektoré z pôvodných budov stále stoja, Kanaďania ich dôsledne renovujú. S nespevneným ulicami a širokými chodníkmi má mesto stále atmosféru osobitého konca sveta.

Dawson City

Pacific Rim

S dažďovými pralesmi ohromných cédrov a jedlí a velikánskými vlnami valiacimi sa od oceánu, sa národná rezervácia Pacific Rim stáva jednou z vrcholných atrakcií v Britskej Kolumbii.

Pacific Rim

Niagarské vodopády

Preľudnené? Gýčovité? Áno, iste. Niagarské vodopády sú navyše nízke – sotva patria do prvej päťstovky najvyšších vodopádov sveta. Ale napriek tomu sú mimoriadne pôsobivé. Zvlášť keď sa k vodnej triešti blížite na maličkom parníčku. A čo sa týka zvuku, ručiacu kaskádu Niagarských vodopádov neprekoná nič iné v Severnej Amerike – cez okraje sa každú sekundu prevalí viac ako milión vaní vody.

Niagarské vodopády

Dinosaur Provincial Park

Nie je to Jurský park, ale svetová pamiatka UNESCO na polceste medzi Calgary a Medicine Hat. Suchá, mesačná krajina parku bola kedysi tropickým dažďovým pralesom na brehu vnútorného mora, kde sa dinosaurom dobre žilo – archeológovia tu odkryli vyše 300 kompletných kostier. Skúmaním divokej prírody a divokých skalných formácií tú môžete stráviť celý deň.

Dinosaur Provincial Park

Montreal

Niekde chvíľu trvá, než sa vám tam zapáči. To ale nie je prípad Montrealu, ktorý má jedinečnú atmosféru priateľského, romantického miesta s pútavou a živou zmesou anglických a francúzskych vplyvov, okorenenú kanadským prostredím. Montreal má ľahký parížsky nádych, dýcha hrejivou, uvoľnenou a vzrušujúcou atmosférou.

Montreal

Quebec City

Klenot a kolíska francúzskej kultúry za oceánom. Mesto obklopené hradbami je živým múzeom, ale zároveň energiou kypiacou metropolou. Vďaka tomu patrí medzi desať najnavštevovanejších miest Severnej Ameriky.

Quebec City

Naše tipy na zážitky

Cyklistika

Na východe Kanady patrí medzi najobľúbenejšie oblasti pre cyklistiku hornatý quebecký polostrov Gaspé a atlantické provincie, s výnimkou Newfoundlandu. Na ostrove princa Edvarda na vás čakajú príjemné jazdy bez väčšieho prevýšenia. Rozmanitejšie prostredie a pôvabnú krajinu ponúkajú New Brunswick a Nové Škótsko. Mestá sú tu umiestnené pomerne blízko seba, takže si počas jazdy prehliadnete ako vidiek, tak mestské prostredie.

V Ontáriu stojí za návštevu polostrov Bruce a oblasť Thousand Islands Parkway okolo Kingstonu. Ďalšie významné cyklistické oblasti Kanady sa nachádzajú v okolí Skalistých hôr a na území Britskej Kolumbie.

Thousand Islands Parkway

Jazda na horskom bicykli sa teší veľkej obľube po celej krajine, najmä v rekreačných oblastiach, akými sú napríklad Laurentinské hory v Québecu a tiež Skalisté hory.

Pešie túry

Kanada ponúka široký výber trás a chodníkov, ktoré môžu byť krátke alebo dlhé, ťažké alebo nenáročné, horské alebo pobrežné. Prakticky všetky kanadské trasy, a rozhodne väčšina tých najlepších, sa nachádzajú na území národných parkov alebo provinčných prírodných rezervácií.

Medzi najlepšie miesta pre pešie túry patrí 700 km dlhá trasa Bruce Trail v provincii Ontario, ktorá vedie od jazera Ontario smerom na sever ku Georgijskej zátoke, ďalej potom Ontárijskou prírodnou rezerváciou Killarney a národným parkom Pukaskwa na Hornom jazere; prírodnou rezerváciou Parc de la Gaspésie a Parc du Mont Tremblant v Québecu; newfoundlandským národným parkom Gros Morne, trasa Fundy Trail v Novom Brunswicku, spájajúca St. Martins a národný park Fundy, pobrežná trasa v národnom parku Pacific Rim.

Ukázať trasu Bruce trail

Trasa Bruce Trail

Ukázať trasu Fundy trail

Trasa Fundy Trail

Ekoturistika

Príležitostí pre rekreáciu pod holým nebom je v Kanade, krajine plnej vzdialených, človekom nedotknutých oblastí a prírody, ktorej ochrane sú Kanaďania podľa všetkého veľmi oddaní, nespočetné množstvo. Patrí medzi ne pešie túry dažďovým pralesom na západnom pobreží Kanady, pozorovanie veľrýb, rafting na divokej vode, fotografovanie ľadových medveďov a zoznamovanie sa s kultúrou kanadských Indiánov. Súčasťou výletov bývajú často tiež prednášky na tému rastlinnej ekologie, geológie, turistiky šetrnej k prírodnému prostrediu a podobne.

Horolezectvo

Záujemcov o horolezectvo je čím ďalej viac, vrátane úplných nováčikov. Skupinové výpravy s inštruktormi aj vybavením ponúkajú kancelárie po celej krajine. Medzi horolezecky zaujímavé miesta patrí Collingwood, Sault Ste Marie a Thunder Bay v Ontariu, Banff a Jasper v Alberte a Squamish na území Britskej Kolumbie.

Vodácke športy

Možností pre plavbu na kanoe je prakticky neobmedzený počet, nezávisle na tom, či máte v úmysle zmerať svoje sily s niektorou z najdivokejších riek, alebo si len chcete počas popoludnia trošku zapádlovať.

Medzi najnavštevovanejšie kanoistické regióny patrí národný park Kejimkujik v Novom Škótsku; quebecký národný park La Mauricie a prírodná rezervácia La Verendrye; prírodná rezervácia Algonquin a Killarney v Ontáriu; národný park Prince Albert v Saskatchewane; prírodná rezervácia Bowron Lake a Wells Gray v Britskej Kolumbii; národný park Nahanni na území Severozápadných teritórií a rieka Yukon pretekajúca Yukonským teritóriom.

Národný park Kejimkujik v Novom Škótsku

Rybolov

Chytanie rýb v sladkovodných tokoch je obľúbenou a veľmi rozšírenou záľubou u turistov, aj Kanaďanov samých. Nahadzovanie vlasca je jednou z najbežnejších činností vykonávaných pod tunajším šírym nebom. Na zimu si možno na mnohých miestach na severe krajiny prenajať búdu (hut), jednu z malých drevených chatrčí pri jednom zo zamrznutých jazier, vnútri ktorej nájdete stoličku, občas tiež ohrievadlo, dieru do ľadu a mnohokrát aj viac než dosť pivných fliaš.

Korčuľovanie

Zašnurovať sa do korčúľ kvôli korčuľovaniu na zamrznutých riekach, tôňach a umelých klziskách predstavuje súčasť kanadských tradícií. Korčule si môžete vypožičať v niektorých väčších mestách (napr. v Montreale, Toronte a Winnipegu) priamo na klzisku.

Zájdite na hokej

Hokej je skutočným národným športom a hrou, ktorá vybudí vášne všetkých Kanaďanov. Platí to hlavne o Quebecu, domove legendárnych Montreal Canadiens. Ale zájsť si môžete aj na ďalšie kanadské celky, ktoré sú súčasťou prestížnej NHL, najlepšej súťaže na svete – a pochopíte, že aj keď je na Slovensku hokej populárny, v Kanade je skutočným náboženstvom.

Štadión legendárnych Montreal Canadiens

ZNAČKY
RELATED POSTS
Vietnam

23. apríla 2018

Jamajka

20. apríla 2018

Bali

19. apríla 2018

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek