Základné informácie

Albánsko – Základné info

Autor:
/
3. novembra 2018

Albánska republika
Hlavné mesto: Tirana
Počet obyvateľov: 3,1 mil.
Rozloha: 28 748 km2
Mena: 1 lek (ALL) = 100 quindarek
Úradný jazyk: albánčina

 

Obyvateľstvo

Obyvateľstvo Albánska tvorí z 95% Albánci, z 3% Gréci a zvyšok Macedónci a Srbi. Albánsky národ sa skladá z dvoch skupín: Ghegovia (obývajú sever krajiny) a Toskovia (juh). Hlavným náboženstvom v krajine je islam, ktorý vyznáva asi 70% obyvateľov, ďalej sú tu ortodoxní a katolícki kresťania. Ortodoxní kresťania žijú prevažne na juhu a katolíci obývajú hlavne severozápad Albánska. V krajine je 87% gramotnosť.

Ekonomika

Albánsko patrí medzi najchudobnejšie krajiny Európy pretože sa potýka s veľmi vysokou nezamestnanosťou, korupciou a organizovaným zločinom. Obyvatelia sa venujú pestovaniu obilnín, kukurice, ryže, zemiakov, olív a viniča. Z vypestovaného tovaru ide 10% na export do zahraničia. Chovajú sa tu tiež ovce a kozy.Významný je v krajine tiež rybolov. Hlavný zdroj príjmu však predstavuje export ropy a chromovej rudy. V Albánsku je dôležitý potravinársky priemysel – vyrába sa olivový olej, víno, destiláty a rybie konzervy. Medzi ďalšie významné sektory v priemysle patria textilný, kožiarsky, ťažobný, chemický a spracovanie nerastných surovín. Hospodársky vývoj krajiny sa spomalil kvôli nedávnej vojne v Kosove. Krajina má však vysoký turistický potenciál, stavajú sa tu nové ubytovacie kapacity a materiálno-technická základňa pre budúcich návštevníkov. Cestovný ruch je pre Albánsko možnosť ako si vylepšiť svoju ekonomickú situáciu.

Dejiny a kultúra

Územie Albánska bolo od roku 167 pr.n.l. až do roku 1912 pod cudzou nadvládou. Boli tu Grécke kolónie, krajina bola dobytá Byzantskou ríšou a dostala sa aj pod osmanský vplyv. Len v rokoch 1443 – 1468 krajina čelila útlaku Osmanov. Národný albánsky hrdina Skanderbeg sa zaslúžil o zjednotení kmeňov, ktoré spoločne dokázali odporovať nadvláde. V roku 1912 bola v krajine vyhlásená nezávislosť a v roku 1942 sa Albánsko stalo ľudovou republikou. Albánsko sa ale vďaka komunistickému vedeniu Envera Hodžu ocitlo v medzinárodnej izolácii a svetu sa začalo otvárať až po jeho smrti v roku 1985. V dnešnej dobe sa Albánsko snaží o vstup do EÚ.

Geografia

Albánsko sa rozkladá v juhovýchodnej Európe na Balkánskom polostrove. Krajinu obmýva Jadranské aj Jónske more. Susedí s Macedónskom, Čiernou Horou, Kosovom a Gréckom. Na severe, východe aj juhu krajiny nájdeme divoké a rozoklané pohoria. Podnebie je tu suché s malým výskytom zrážok. Teploty v lete dosahujú až 40 stupňov Celzia.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek