Základné informácie

Belgicko – Základné info

Autor:
/
3. novembra 2018

flag_of_belgium_civil-svgBelgické kráľovstvo
Hlavné mesto: Brusel
Počet obyvateľov: 10,6 mil.
Rozloha: 32 545 km²
Mena: 1 euro (EUR) = 100 centov
Úradný jazyk: holandčina, francúzština a nemčina

Obsah:

belgiummapwithcities

Vstupné formality a základné informácie

Kedy do Belgicka

Belgicko patrí do mierneho podnebného pásu s prímorským podnebím a častými zrážkami. Nie je preto krajinou, kde by sa očakávali nejaké extrémne výkyvy teplôt, zimy tu nie sú nijako tuhé a leta nie sú príliš teplé. V letných mesiacoch sa tu priemerná teplota pohybuje medzi 14 – 18 ° C. Počítajte s tým, že sa môže veľmi ochladiť, preto nezabúdajte na teplé oblečenie. V lete si tu môžete dosytnosti užívať nekonečné kilometre cyklistických chodníkov alebo vyraziť na pešie túry, v zime je zase rajom bežkárov, ale na svoje si tu prídu aj vyznávači zjazdového lyžovania. Priemerná teplota je v zime okolo nuly.

Pasy, víza, doklady

Občan Slovenskej republiky potrebuje pre cestu do Belgicka iba platný cestovný pas alebo preukaz totožnosti so strojovo čitateľnou zónou, pre prípad kontroly. Rovnako ako ostatní občania Európskej únie, máme právo sa po zemi neobmedzene pohybovať. Slovenská republika je súčasťou schengenského priestoru a tak môžu osoby prekračovať hranice zmluvných štátov bez hraničnej kontroly. Občania Slovenskej republiky nepotrebujú pre cestu do Belgicka víza. Ak nebudete ubytovaní vo verejnom ubytovacom zariadení, mali by ste sa do 8 pracovných dní po príchode ohlásiť na príslušnom úrade.

Zdravotníctvo

Keďže je Slovenská republika rovnako ako Belgicko členom Európskej únie, majú slovenskí občania nárok na nutnú a neodkladnú zdravotnú starostlivosť na účet svojej zdravotnej poisťovne. Pred odchodom je však nutné, aby ste si u svojej poisťovne vyžiadali Európsku kartu zdravotného poistenia, ktorú by ste v prípade ošetrenia predkladali v nemocnici alebo u lekára. Napriek tomu sa odporúča sa na cesty pripoistiť, čím by sa uhradili prípadné nadštandardné služby. Štátne zdravotnícke zariadenia sú kvalitné, majú veľmi dobré vybavenie a nájdeme ich v každom väčšom meste. Pohotovosť funguje 24 hodín denne a lekárne majú otvorené od 10 do 18 hodín. Ak pravidelne užívate nejaké lieky, radšej sa nimi zásobte ešte doma.

Peniaze

Oficiálnou menovou jednotkou Belgicka je euro. Majte pri sebe cestovné šeky a kreditné karty, ktoré vám umožnia vyberať hotovosť z bankomatov. Cestovné šeky sa dajú vymeniť v bankách alebo zmenárňach, ktoré nájdete na letiskách, staniciach a ďalších frekventovaných miestach. Platobné karty prijímajú v úplnej väčšine obchodov, v reštauráciách i hoteloch. V hotovosti budete musieť platiť v menších obchodíkoch a tiež na trhoviskách.

Domáci maznáčikovia

Pri cestovaní so psom, mačkou alebo fretkou je nutný Európsky pas vydaný a vyplnený veterinárom. Okrem toho musí byť zviera identifikovateľné buď tetovaním, alebo mikročipom a zároveň očkované proti besnote.

Poloha a prírodné pomery

Belgicko sa rozkladá v západnej Európe, kde hraničí s Nemeckom, Francúzskom, Holandskom a Luxemburskom. Geograficky možno územie Belgicka rozdeliť na tri časti – dolné Belgicko stredné Belgicko a Ardeny. Na severozápade sú jej brehy obmývané Severným morom. Krajina je veľmi rozmanitá, pri dlhom pobreží Severného mora sa rozkladajú roviny s pásmom piesočných dún. Vo vnútrozemí sa dvíhajú mierne kopce s priemernou výškou 300 metrov, ktoré zaberajú najväčšiu časť krajiny, a v Ardenách na juhozápade krajiny nájdeme lesnaté pohorie. Najvyššou horou Belgicka je Signal de Botrange s výškou 694 metrov nad morom. V Ardenách sa vyskytujú početné rašeliniská a mokrade, ktoré sú zavlažované drobnými riečkami a potôčikmi. Najvýznamnejšími riekami sú Meuse a Šelda, ďalej krajinou preteká ešte Ijser a Sambre.

Ako cestovať do Belgicka?

Letecká doprava

Do Belgicka odlietajú pravidelné linky jednak priamo z Bratislavy ale aj z Prahy či Viedne, ktoré pristávajú v Bruseli. Niekoľkokrát denne lietajú do Bruselu linky Ryanairu či Travel Service, ale letieť môžete aj s niektorou zo zahraničných spoločností, ako napríklad ČSA, KLM, Brussels Airlines atď.

Železničná doprava

Priame vlakové spojenie Slovenskej republiky a Belgicka zatiaľ neexistuje. Z Bratislavy sa s niekoľkými prestupmi do Belgicka dostanete väčšinou cez Rakúsko, Nemecko alebo Českú republiku. Cesta trvá asi 15,5 hodiny. Vlaky jazdia do Belgicka každý deň.

Autobusová doprava

Priame autobusové linky do Bruselu vyrážajú z Bratislavy, ale aj z iných miesr SR. Cesta autobusom je síce menej pohodlná ako vlakom, ale máte menej starostí s prestupom. Autobusové spojenie s Belgickom zaisťujú spoločnosti Eurolines, Turancar a niekoľko ďalších.

Automobilová doprava

Ak sa rozhodnete do Belgicka vycestovať so svojím vlastným autom, budete potrebovať medzinárodný vodičský preukaz, technický preukaz, označenie SK na vozidle a doklad o zaplatení zákonného poistenia. Ak nejdete vlastným vozidlom, potrebujete notársky overenú plnú moc o zapožičaní auta, potvrdený právoplatným majiteľom automobilu. Vzdialenosť z Bratislavy do Bruselu je okolo 1180 km a cesta nám zaberie približne 10 hodín. Ak však vyjdete cez víkend, môžete počítať aj s cestou dlhou 14 hodín.

Ako cestovať po Belgicku?

Autom

Cestná sieť je v Belgicku pomerne rozsiahla, cesty sú kvalitné a prevažne v dobrom stave. Pravidlá cestnej premávky sú takmer rovnaká ako u nás. Jazdí sa vpravo, povinnosťou je mať zapnuté bezpečnostné pásy a stretávacie svetlá počas celého dňa. Predpísaná rýchlosť na belgických diaľniciach je 120 km / hod., Mimo mesta 90 km / hod. a v obci 50 km / hod. Pokuty za nedodržanie cestných pravidiel sú veľmi vysoké a kontrolné zariadenia sledujúce vašu rýchlosť sú nainštalované na diaľniciach aj v mestách. Diaľničné poplatky sa v Belgicku nevyberajú. Poplatok sa platí len za prejazd tunelom Liefkenhoesk v Antverpách. Povolený limit alkoholu v krvi je 0,5 ‰. Čerpacích staníc je v krajine dostatok.

Pokiaľ si chcete v Belgicku požičať automobil, navštívte niektorú z medzinárodných autopožičovní ako je Avis alebo Herz. Aby vám vozidlo požičali, musíte mať aspoň 21 rokov a vlastniť vodičský preukaz najmenej 1 rok. Budete musieť predložiť cestovný pas a ďalší doklad totožnosti, spoločne s vodičským a technickým preukazom. Ceny sa pohybujú okolo 50 euro za deň alebo 200 euro za týždeň a v cene je zahrnuté aj poistenie vozidla. Ak to bude možné, požičajte si auto v niektorom menšom meste, pretože tam bude výrazne lacnejšie ako v meste hlavnom alebo na letisku.

Autobusom

V Belgicku funguje rozsiahla sieť regionálnych autobusových liniek, ktoré sú prevádzkované súkromnými autobusovými spoločnosťami. Autobusy zaisťujú v Belgicku dopravu medzi väčšími mestami, ale dostanete sa s nimi aj do odľahlejších oblastí. Cez víkendy však jazdia veľmi málo, preto môže byť problém sa niekam dostať. Autobusová doprava je najviac využívaná v Ardenách, pretože tam nie je tak hustá železničná sieť. Autobusy sú vo výbornom technickom stave, pravidelne udržiavané, vybavené a sú pohodlné.

Lietadlom

V Belgicku lieta jediná vnútroštátna linka medzi Bruselom a Antverpami. Hlavným medzinárodným letiskom je bruselský Zaventem, ďalšie menšie letiská sú v Deurne a Charleroi. Letisko v Ostende a v Liege sú vyhradené iba pre nákladné lety a letné charterové lety.
Na letisku v Bruseli je hneď pri odbavovacej hale vlaková stanica. Do Bruselu to trvá asi 20 minút. Prvý vlak odchádza okolo piatej hodiny rannej, posledný vlak po polnoci.

Vlakom

Cestovanie vlakom je jedným z najobľúbenejších druhov prepravy v Belgicku. Železnice tu majú dlhoročnú tradíciu, prvá vlaková linka jazdila medzi Bruselom a Mechelom už v roku 1830. Dnes je tu hustá sieť železničných tratí, celkovo je dlhá 3398 km. Vlaky sú čisté a pohodlné, preto je cestovanie príjemným zážitkom. Belgické vlaky prevádzkuje spoločnosť Belgische Spoorwegen / Société National des chemins de fer Belges. Ceny lístkov sú rozdielne v závislosti od vzdialenosti a triede vlaku, prvá trieda býva niekedy drahšia až o polovicu. V Belgicku však môžete využiť množstvo ponúkaných zliav, najvýhodnejšie zľavy pre cestovanie po Belgicku sú cez víkendy. Najrýchlejšími vlaky sú vlaky IC – Intercity, takmer rovnako rýchle sú IR – Interegional, ktoré majú iba viac zastávok na trase, ďalej tu jazdia pomalšie miestne vlaky – L a v čase špičky a preťaženia dopravy odchádzajú vlaky Peak-hour – P.

Trajektom / loďou

V Belgicku sa na mnohých riekach aj kanáloch organizujú vyhliadkové plavby. Najobľúbenejšie sú v Bruggách a v Gente.

Ako cestovať po Bruseli?

Autobusom a električkou

Väčšina autobusov a električiek premáva od 6.00 hod do 24.00 hod. Stanice bývajú v mestách označené červenými a bielymi značkami. Ak je zastávka označená nápisom “sur demande” znamená to, že ide o zastávku iba na znamenie.

Metrom

Bruselské metro bolo slávnostne otvorené už v roku 1965, tvoria ho tri hlavné trasy s 59 zastávkami a predstavuje veľmi dôležitú súčasť mestskej dopravy v metropole. V Bruseli však existujú aj ďalšie dve trasy určené pre podpovrchovú prevádzku električiek. V budúcnosti je počítané s tým, že budú upravené pre prevádzku klasického metra. Metro je v prevádzke každý deň od 6 do 24 hodiny a jednotlivé vlaky jazdia v 10 – 15 minútových intervaloch. Metro je označené modrou značkou s písmenom M.

Taxi

Taxi si môžete v Bruseli objednať buď telefonicky, alebo si ho priamo vyzdvihnúť na niektorom z ich stanovíšť, ktoré sa nachádzajú prevažne pri stanici, letisku a na dosť frekventovaných miestach. Najväčšou bruselskou taxislužbou je Taxis Iris Service. Taxíky sú v Bruseli pomerne lacné a je dobré ich využiť, ak sa potrebujete dostať niekam, kde to nepoznáte. Vodiči totiž bývajú ochotní a radi vám poradia. Taxíkov je v Bruseli dostatok. Prepitné pre vodiča je započítané v cene cestovného.

Na bicykli

Rovnako ako v okolitých krajinách, tak aj v Belgicku je snáď najobľúbenejším dopravným prostriedkom bicykel. Môžete si ho zapožičať na bruselskej stanici, kde sú zaparkované v stojanoch. Požičanie bicykla na deň vyjde na 5 – 10 euro a vrátiť ho môžete v ktoromkoľvek inom stojane v meste. Na bicykloch sa jazdí za každého počasia a na akúkoľvek príležitosť. Jeho výhodou je, že sa s ním dostanete úplne všade a nezdržiavajú vás žiadne dopravné zápchy či výluky spojov.

Stravovanie

Belgická kuchyňa

Belgická kuchyňa je veľmi rôznorodá, kvalitná a ovplyvnená kuchyňami okolitých krajín, najmä tou francúzskou. Veľký dôraz je kladený na čerstvé ryby a mäso, predovšetkým hovädzie, jahňacie a baranie. Belgičania radi pripravujú pokrmy z darov mora, veľmi obľúbené sú teda mušle, ktoré jedia s hranolkami a majonézou. Dôležité je tiež ovocie ako jablká, hrušky, čerešne a zelenina, z ktorej sú pre Belgicko typické čakankové puky a špargľa.

Národným jedlom je pravdepodobne waterzooi, čo je dusené kura s bielym pórom, bujónom, smotanou a vaječnými žĺtkami. Z chudého hovädzieho sa pripravujú Vlaamse karbonnades, ktoré sa najskôr opečú na panvici, potom varia v pive s kopou cibule. Medzi tradičné jedlá patrí pivná polievka s kuracím vývarom a cibuľou či slaný syrový koláč s pórom. Veľmi často je pripravovaná polievka hochepot zo šiestich druhov mäsa, ktorá sa potom podáva ako samostatný pokrm s chrenom a horčicou. V Belgicku sa vyrába výborná ardénska dusená šunka. Typicky belgickými zákuskami sú jablkové palacinky, šišky, lievance a skvelé oblátky čiže wafels. Pôvodne belgické sú dnes svetoznáme hranolky, ktoré svoje meno získali podľa podnikateľa Fritsa. Ten si tu založil prvý stánok s hranolkami už v roku 1861.

Belgické reštaurácie

V belgických reštauráciách sa môžete stretnúť s gastronomickými špecialitami, alebo typickými miestnymi jedlami. Od roku 2007 je v belgických reštauráciách zakázané fajčiť. Tento zákaz neplatí pre bary, kaviarne a diskotéky. Keďže sú Belgičania veľkými milovníkmi piva, na každom rohu nájdete nejakú krčmu, kde sa tento zlatistý mok čapuje. V menších mestách a na dedinách sa môžete tešiť na tradičné podniky so skvelou atmosférou a pôvodným vybavením. Nie je povinnosťou dávať obsluhe prepitné, ale je zvykom zaokrúhľovať sumu na päťky a desiatky nahor. V reštauráciách, hoteloch a taxi je to brané tak, že je sprepitné už zahrnuté v cene.

Belgické nápoje

Tradičným a obľúbeným nápojom je pivo. Varí sa tu niekoľko stoviek rôznych značiek a druhov, z ktorých milovníci piva v Slovenskej republike poznajú prevažne Stella Artois, veľmi svetlé pivo Hoegaarden či špeciál ako je kláštorné tmavé pivo Leffe. Pre Brusel sú typické horkasté pivo Guez, silné pivo bez peny Lambic a čerešňové ovocné pivá Kriek červenkastej farby. Obľúbenou pálenkou je jalovcový Genever. Ďalej Belgičania popíjajú limonády, dovážané víno, francúzske aperitívy, koňaky a holandské pálenky. Počas dňa si dajú kávu, miestnou špecialitou je však silná čierna káva, do ktorej sa vmieša jogurt.

Ubytovanie

V Belgicku je vám k dispozícii veľké množstvo ubytovacích zariadení najrôznejšej kvality a ceny. Najdrahšie vyjde ubytovanie v hoteli, ale dajú sa nájsť aj také, ktoré budú cenovo prijateľné. Cena za pobyt sa totiž odvíja od lokality kde je umiestnený, od ročného obdobia, počtu ľudí a tiež jeho vybavenosti. Hotely sa tu delia rovnako ako v Slovenskej republike do piatich kategórií, z ktorých každá je označená určitým počtom hviezdičiek. Čím viac ich hotel má, tým je jeho kvalita, služby a vybavenosť vyššia. Jedným z najlacnejších ubytovacích zariadení sú hostely či mládežnícke ubytovne, ktorých je v Belgicku asi 30. Poskytujú ubytovanie študentom do 26 rokov, ale ubytovať sa tu môže v podstate ktokoľvek. V krajine je tiež asi 800 kempov, kde si môžete prenajať jednoduchú chatku, stan alebo len miesto na váš príves. Cena za noc sa pohybuje okolo 3-5 eur za osobu. Niekde sú postavené dokonca zruby so základným vybavením, kde môžu prespať maximálne 4 osoby. V Belgicku môžete tiež voľne kempovať na k tomu neurčených miestach, ale len po dobu 24 hodín. Obľúbeným spôsobom ubytovania sa stalo tiež ubytovanie v súkromí a na farmách. To vyjde asi na 500 eur za osobu a týždeň. Penzióny Bed and Breakfast vám poskytnú ubytovanie s raňajkami. Pri pobreží alebo v oblastiach s krásnou prírodou sa nachádzajú prázdninové centrá s bungalovmi.

Bezpečnosť v Belgicku

Belgicko je pre turistov veľmi bezpečná a nie sú tu ničím vážne ohrození. Pozor na osobné veci si dávajte najmä v miestach s veľkou koncentráciou ľudí, tzn. pri pamiatkách, na staniciach, na trhoch alebo v hromadnej doprave. Pretože vreckári existujú všade, majte svoje cennosti uschované na bezpečnom mieste, najlepšie v hotelovom sejfe. Tiež sa radšej vyhýbajte odľahlejším štvrtiam a zapadnutým uličkám. Vždy je lepšie, keď chodíte v noci po meste aspoň v dvojici.

Nakupovanie v Belgicku

Belgicko je centrom svetového obchodu s diamantmi, vedľa burzy sa tu nachádza niekoľko obchodov, ktoré diamanty vykupujú, spracúvajú, čistia a samozrejme tiež predávajú. Obchod s diamantmi má v krajine už dlhoročnú tradíciu.

Obchody majú otvorené zvyčajne od pondelka do soboty, vo veľkých mestách aj v nedeľu. Najčastejšie nakupovanými suvenírmi sú bruselské čipky, belgické gobelíny, keramika, vyrezávané predmety a sklenené výrobky. Páni určite ocenia fľašu Genever, čo je dobrá a chutná borievková pálenka. Pri návšteve Belgicka určite neodoláte miestnej výbornej čokoláde a čokoládovým pralinkám. Tie sú vyrábané v malých rodinných firmách, ale aj vo veľkých spoločnostiach (napr. Leonidas), ktoré ich vyváža dokonca aj do Slovenskej republiky. Určite sa v Belgicku zastavte na miestnom trhovisku, kde nájdete širokú ponuku potravín, hlavne ovocia a zeleniny, ďalej tiež veľa rýb a dobrôt z čokolády. Vo väčších mestách sa organizujú aj trhy s oblečením alebo so starožitnosťami. Aj na “blších trhoch” môžete naraziť na zaujímavé a nezvyčajné veci, ktoré sa vám budú hodiť do bytu alebo ako darček.

Turistické ciele

Brusel

atomium-original-11391

Hlavné belgické mesto sa rozkladá na rieke Senne v samotnom strede štátu. Táto moderná metropola sa môže pochváliť množstvom cenných historických pamiatok aj novodobou architektúrou. Vďaka početným parkom a lesom býva nazývaná “zeleným mestom”. Zároveň je tiež označovaná ako “hlavné mesto Európy”, pretože tu sídli niekoľko dôležitých inštitúcií, ako je NATO, Európska únia, Euratom a CECA. Zasadajú tu výbory Európskeho parlamentu, Rada Európskej únie, Európska komisia a Hospodársky a sociálny výbor. Mesto je veľmi kozmopolitné, stretnúť sa tu môžete s občanmi viac ako 120 národností, navyše je Brusel oficiálne dvojjazyčnou metropolou – úradnými jazykmi sú francúzština a holandčina.

belgium-brussels-manneken-pis

 

Symbolom mesta je stalo Atomium postavené v roku 1958 pre účely 2. Svetovej výstavy EXPO 58. Prvá Svetová výstava sa tu konala už v roku 1935. Ide o mnohonásobne zväčšený model molekuly železa postavený z ocele a hliníka. Celková výška je 102 metrov. Historickým jadrom mesta a najvýznamnejším architektonickým celkom v Belgicku sa stalo Námestie Grand – Place, ktorému dominuje gotická radnica z 15. storočia. Na jej 96 m vysokej veži je umiestnená socha svätého Michaela, ktorý je patrónom Bruselu. Stojí tu tiež cechové domy, ktoré boli vybudované na mieste tých pôvodných, ktoré boli roku 1695 zničené francúzskymi delami. Každý z domov má iné priečelie, ale napriek tomu spolu tvoria harmonický celok.

grand-place

Bruselské námestie Grand – Place

Celé námestie je pre svoju jedinečnosť od roku 1998 zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Keď sa povie Brusel, mnoho ľudí si ihneď vybaví ďalší jeho symbol, a to sošku “cikajúceho chlapčeka” Manneken Pis, ktorá bola vytvorená už v 17. storočí. Chlapček sa môže pochváliť asi 800 oblekmi, ktoré si záujemcovia môžu pozrieť v Mestskom múzeu. Najstarší kroj pochádza z roku 1698. Dnešná soška však už nie je originál, ten bol zničený v roku 1817 väzňom Antoinom Lycasom. Na kopci Coudenberg stojí klasicistická budova Kráľovského paláca z 18. storočia, ktorá je aj dnes sídlom Belgického kráľa. Palác je obklopený kráľovskými záhradami so skleníkmi Serres van Laken vytvorených architektom Victorom Hortom. V štýle Ľudovíta XVI. potom bolo postavené Kráľovské námestie. V meste sa nachádza niekoľko významných múzeí a galérií, z tých najvýznamnejších menujme aspoň Múzeum starého umenia a Múzeum moderného umenia, Múzeum voskových figurín, Kráľovské múzeum armády a dejín vojenstva či Svet automobilov. Prekrásnou cirkevnou stavbou je katedrála sv. Michala a Guduly postavená v štýle brabantskej gotiky v 13. – 15. storočí. Na jej mieste pôvodne stával románsky kostol sv. Michala z roku 1010. Dnes je táto katedrála hlavným bruselským chrámom. Za videnie stojí aj budova parlamentu, bývalý Palais de la Nation a Kongresový palác. V roku 1880 bol pri príležitosti osláv 50. výročia belgickej nezávislosti otvorený Parc du Cinquantenaire s oblúkom Palais du Cinquantenaire. Veľmi príťažlivou turistickou atrakciou sa stal park Mini Europe, kde je k videniu viac ako 300 zmenšenín významných európskych budov. Ak radi plávate, potom nevynechajte návštevu subtropického plaveckého areálu Océade s krytými a vonkajšími vodnými plochami, množstvom šmýkačiek a 140 metrov dlhým tobogánom, ktorý je najdlhší v Belgicku.

Antverpy

Druhé najväčšie mesto Belgicka je správnym strediskom rovnomennej provincie. Preteká ním rieka Šelda, čo tu umožnilo postaviť jeden z najväčších prístavov v krajine. Za druhej svetovej vojny utrpeli Antverpy silnú ranu, keď sa stali cieľom nemeckých rakiet, ktoré mesto dosť zničili. Antverpy boli kedysi vojenským mestom obohnaným hradbami. Tie sa síce nezachovali, nahradili ho parky, ale napriek tomu tu zostalo niekoľko pevností. Mesto sa preslávilo aj ako centrum diamantového priemyslu, obchodu a spracovania. Ukážky spracovanie diamantov si môžete pozrieť v Provenciaal Diamantmuseum. Dnes je však tiež mestom módy, dizajnu a umenia.

ant

Najvýznamnejšou pamiatkou je katedrála Panny Márie dostavaná v roku 1521, ktorá sa svojou mohutnou vežou vysokou 123 metrov predstavuje jednu z najväčších gotických stavieb v Belgicku. V jej interiéri nájdeme 3 obrazy od Petera Paula Rubensa a v spomenutej veží je umiestnená zvonkohra so 47 zvonmi. Okolo katedrály sa rozkladá historické jadro mesta. Neďaleko nájdeme hlavné trhovisko Grote Markt, ktorému dominuje renesančná radnica s novobarokovou fontánou a bohato zdobené cechové domy z 16. a 17. storočia. Tieto domy sú skvelou ukážkou flámskej renesancie. Uprostred Zeleného námestia sa nachádza socha Rubensa v nadživotnej veľkosti. Prekrásna je secesná stavba Antverpskej železničnej stanice. Antverpy sa môžu pochváliť jednou z najstarších zoologických záhrad na svete, kde je chovaných okolo 4000 zvierat.

ant2

ZOO v Antverpách patrí k najstarším na svete.

Na nábreží stojí hrad Steen, ktorý bol postavený v 10. storočí a následne niekoľkokrát prestavaný a upravovaný. Dnes v ňom sídli Námorné múzeum s lodnými modelmi, navigačnými prístrojmi aj historickými plavidlami. Ďalšími významnými pamiatkami sú napríklad trojloďový kostol sv. Pavla, Pivovarský dom, Kráľovský palác, sirotinec Maagdehuis alebo barokový Rubensov dom. Vašej pozornosti by nemal uniknúť ani renesančný dom, kde sídli Platin – Moretus Museum. Tu sa tlačili dôležité knihy a tlačiareň bola preslávená po celej Európe. Veľa jedinečných diel od popredných európskych umelcov môžete zhliadnuť v Kráľovskom múzeu krásnych umení.

Bruggy

Správne stredisko a historické centrum provincie Západné Flámsko sa nachádza na rieke Reya a býva často označované ako “Benátky severu”. Je totiž pretkané množstvom kanálov, ktoré ho dokonca spájajú s inými mestami. Plavba loďmi po kanáloch sa stala rovnako ako v talianskych Benátkach veľmi obľúbenou turistickou atrakciou. Mestské historické centrum s množstvom gotických stavieb si neustále udržiava svoj stredoveký ráz a architektúru, preto bolo v roku 2000 zapísané na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V roku 2002 boli Bruggy dokonca vybrané ako Európske hlavné mesto kultúry.

b1

Najstarší budovou v meste je gotická radnica. Krásny pohľad na mesto sa vám naskytne z 83 metrov vysokej veže Belfort. Významnou stavbou je bazilika Svätej Krvi, ktorá údajne uchováva ampulku s kvapkou Ježišovej krvi. Turisticky najpríťažlivejší je však kostol Panny Márie s dominantnou 122 metrov vysokou tehlovou vežou, vďaka ktorej sa stal najvyššou tehlovou stavbou v Európe. Vnútri je k videniu tzv. Bruggská madona, čo je soška z bieleho mramoru vytvorená Michelangelom a predstavujúce Máriu s dieťaťom. V Bruggách sa nachádza celý rad významných cirkevných stavieb, ako napríklad Jeruzalemský kostol, kostol sv. Anny, kostol sv. Magdalény, kostol sv. Jakuba alebo katedrála Spasiteľa.

Gent

Na sútoku rieky Šelda a Leie sa nachádza správne centrum provincie Východné Flámsko, mesto Gent. Dnes je to univerzitné a prístavné mesto pretkané sieťou vodných kanálov, cez ktoré vedú najrôznejšie mosty a mostíky. Univerzita v Gente patrí so svojimi 11 fakultami medzi najvýznamnejšie univerzity Beneluxu. V centre mesta je zachované množstvo stredovekých historických stavieb, múzeí a galérií.

gent

Na sútoku riek Leie a Lieve sa týči majestátny hrad z 12. storočia s expozíciou mučiacich nástrojov a s autentickou gilotínou. Z jeho veže sa ponúka krásny výhľad na celé mesto. Za videnie určite stojí aj gentská radnica a zvonica Belfort a Gravensteen. V katedrále sv. Bavona je uchovaný svetoznámy oltár bratov Eyckových – Klaňanie baránkov. V modernom Mestskom múzeu súčasného umenia je k videniu stála expozícia povojnového umenia. Nábrežie Granslei a Korenlei je lemované úchvatnými cechovými domami so štítmi, ktoré sa zrkadlia na vodnej hladine. Niektoré z týchto domov pochádzajú dokonca už z 12. storočia. Na každom kroku tu narazíte na bary a reštaurácie lákajúce na tradičnú belgickú kuchyňu alebo na vyhlásené pivo. Významnou cirkevnou stavbou je kostol sv. Mikuláša a kostol sv. Anny.

Leuven

Leuven je menšie mestečko s pomerne pokojnou atmosférou, ktoré vás očarí svojou zaujímavou architektúrou. V Leuvene je cítiť vplyv mladých ľudí, ktorí tu navštevujú Katolícku univerzitu, ktorá bola založená v roku 1425 a patrí tak medzi najstaršie univerzity v krajine. Preto na študentov narazíte na každom kroku, ich centrom je však námestie Oude Markt, kde sa schádzajú a debatujú pri posedení v niektorej z asi 60 kaviarní.

castle_arenberg_katholieke_universiteit_leuven_adj

Katolícka univerzita v Leuvene

Námestie Oude Markt postupne prechádza na námestie Grote Markt s pešou zónou lemovanou cennými budovami. Prekrásnou stavbou je budova neskoro gotické Leuvenské radnica s priľahlým kostolom Sint Pieter z 15. storočia. V jeho interiéri nájdeme vzácny obraz “Posledná prijímanie” od Dirka Boutse. V kostole sv. Petra je uchovaná vzácna gotická soška Panny Márie, ktorá je patrónkou miestnych študentov. Zaujímavá je tiež Univerzitná knižnica, ktorou bola postavená podľa návrhu amerického architekta Whitneyho Warrena.

Mechelen

Mechelen je správnym centrom provincie Antverpy a leží na rieke Dijle. Mesto sa pýši historickým centrom s krivolakými uličkami a unikátny je tiež tým, že so tu nachádza Vysoká škola hry na zvonkohru. Najväčšou pýchou Mechelene je katedrála sv. Rumolda s 97 metrov vysokou vežou Saint Romboutstoren, kde sa nachádzajú dve zvonkohry so 49 zvonmi. Katedrála bola vystavaná v štýle brabantskej gotiky medzi 13. – 16. storočím. Dnes je zapísaná na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Centrum mesta tvorí námestie Grote Markt s radnicou a mnohými historickými domami. Súčasťou radnice je ešte bývalá gotická tržnice so súknom a hláska, ktoré sú tiež zapísané na zozname UNESCO. Rovnako tak sú tam od roku 1998 zapísané Klein Begijnhof a Groot Begijnhof, čiže Veľký a Malý dvor.

mechelen

V meste je veľa významných cirkevných stavieb, ako napríklad kostol sv. Jána, baroková bazilika Basiliek van Onze-Lieve-Vrouw-van-Hanswijk, kostol sv. Petra a Pavla alebo kostol Kerk van Onze-Lieve-Vrouw-over-de-Dijle. Ako mestské divadlo slúži Palác Markéty z Yorku, ktorý zdobí gotická fasáda. Palác Markéty Rakúskej je obklopený renesančnými záhradami a dnes je z neho justičný palác. Malé deti určite poteší návšteva Múzea hračiek, kde sú vystavené najrôznejšie stavebnice, bábiky aj so svojimi izbičkami, autá a mnoho ďalších. Počítajte s tým, že návšteva tohto múzea vám zaberie niekoľko hodín. Pre milovníkov piva je v Mechelene pripravená exkurzia do miestneho pivovaru alebo návšteva reštaurácie Het Anker, kde sa všetky pokrmy varia z piva. Na mestských trhoch v centre mesta môžete nakúpiť veľa suvenírov a predmetov typických pre túto oblasť Belgicka.

Oostende

Najväčšie mesto na belgickom pobreží je obmývané Severným morom, leží v provincii Západné Flámsko a preslávilo sa ako kúpeľné a prístavné mesto. Od druhej polovice 19. storočia sa do tohto kúpeľného mesta začala schádzať smotánka zo širokého okolia. V tom čase tu boli vystavané neoklasicistické budovy zdobené rokokovými detailmi. Pozdĺž pobrežia vedie široká kamenná hrádza s promenádou, kde môžete vidieť veľa športovcov preháňať sa na kolieskových korčuliach, na bicykloch alebo len tak behať. Promenáda je lemovaná kúpeľnými domami, hotelmi, kaviarňami, reštauráciami a butikmi s najrôznejším tovarom. Oostende je miestom, kde Belgičania najčastejšie trávia svoje dovolenky. More je na kúpanie pomerne studené, ale nájdu sa aj odvážlivci, ktorým to nevadí. Ostatní návštevníci sa povaľujú na ležadlách, vyhrievajú sa na slnku a pozorujú plávajúce lode.

Weekend in Oostende

Vyhľadávanou časťou mesta je rybárska štvrť, kde je k videniu plachetnica Mercator slúžiaca dnes ako Námorné múzeum. Ak sa chcete na mesto a okolie pozrieť z výšky, vyjdite si na 100 metrov vysokú Európsku veža s vyhliadkovou terasou. Výhodná poloha mesta na pobreží Severného mora však prinášala aj problémy, pretože bolo terčom útokov nepriateľských armád. V Domein Riversijde neďaleko Oostende sa rozkladajú zvyšky pobrežného opevnenia z oboch svetových vojen. Ide o v piesku vyhĺbené zákopy tiahnuce sa v dĺžke 2 kilometrov, pozorovateľne, stanovište aj úkryty vojakov. Dnes je však Oostende známe ako “Kráľovná belgických prímorských letovísk” a obľúbenou turistickou destináciou.

Hasselt

fc_20110820_2492-ps1

Administratívne centrum provincie Limburg je známe najmä svojou tradičnou mnohoročnú produkciou borievkovej pálenky. V bývalej 200 rokov starej pálenici je dnes Národné múzeum borievky, ktoré návštevníkom približuje historické destilačné zariadenia, fľaše, poháre, etikety a všetko čo k nej ešte patrí. Prehliadka je samozrejme zakončená ochutnávkou pálenky v miestnom bare. Mestom preteká rieka Demer a prechádza tadiaľ Albertov kanál. Milovníci histórie i módy si na svoje prídu v Múzeu módy, ktoré opisuje vývoj obliekania od 18. storočia do dnešných dní. Takéto múzeum je jediné v krajine. Zaujímavé je tiež Múzeum váh a meradiel, kde sú uchované napríklad 2500 rokov staré byzantské váhy. Dominantou mesta je gotická katedrála sv. Kvintina vyzdobená peknými nástennými maľbami, v ktorej veži sa nachádza Múzeum zvonkohry. Centrum Hasselte tvorí námestie Grote Markt. Neďaleko nájdeme opátstvo Herkenrode a krásnu Japonskú záhradu.

Liège

Hlavné mesto rovnomennej provincie leží na východe, na sútoku rieky Meuse a Ourthe a je tretím najväčším mestom v krajine. Liège je dôležité kultúrne centrum oblasti, v ktorom sídli štátna univerzita založená roku 1817. Obyvatelia mesta sú prevažne frankofónni a žije tu tiež početná talianska menšina. Prvá zmienka o meste pochádza z 5. storočia, kedy na tomto mieste bola Rimanmi založená osada Legia. V 8. storočí sa Liége stal sídlom biskupa a následne tiež najvýznamnejším centrom obchodu v krajine. Dnes je mesto tiež dôležitým dopravným uzlom krajiny a riečnym prístavom.

liege

V centre mesta sa rozprestiera Trhové námestie s fontánou a historickými budovami zo 17. a 18. storočia. Najvýznamnejšou stavbou je pravdepodobne palác kniežaťa Palais des Princes-Eveques, ktorý je jednou z najväčších svetských gotických stavieb na svete. Pevnosť Citadelle bola vybudovaná v 17. storočí na mieste pôvodného hradu a je odtiaľ krásny výhľad na celé mesto. V Liège nájdeme rad zaujímavých múzeí, napríklad Múzeum skla či Múzeum moderného a súčasného umenia. Pokiaľ si budete chcieť oddýchnuť od mesta, bežte sa prejsť do parku Parc d’Avroy.

Charleroi

Na rieke Sambre sa rozkladá belgické provinčné mesto Charleroi, ktoré je tretie najväčšie v krajine. Charleroi je dôležité priemyselné mesto zaoberajúce sa hutníctvom železa, sklárstvom, chemickým priemyslom, elektronikou a letectvom. Do roku 1984 sa tu ťažilo čierne uhlie a v okolí mesta dnes nájdete struskové haldy. Oblasti sa kvôli tomuto ťažkému priemyslu začalo hovoriť “Čierna zem”.

charleroi_musee-de-la-photographie_050711

Múzem fotografie

Centrum mesta je rozdelené na Horné a Dolné mesto. V jadre Horného mesta sa rozkladá námestie Karola II. ktorému dominuje radnica z roku 1936 postavená v neoklasicistickom štýle. Jej jedinečná zvonica je zapísaná na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Radnica je dnes sídlom Múzea Julesa Destréeho a Múzea krásnych umení. Dolné mesto je skôr obchodným centrom mesta a rozkladá sa v okolí námestia Alberta I. Z ďalších zaujímavých múzeí menujme napríklad Múzeum skla, Múzeum fotografie a Archeologické múzeum.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek