Základné informácie

Bulharsko – Základné informácie

Autor:
/
19. septembra 2018

Bulharsko má rozlohu necelých 111 000 km² jeho povrch je z veľkej časti tvorený sieťou horských hrebeňov. Zo západu na východ sa naprieč Bulharskom tiahne horské pásmo Stara Planina/ Balkan, podľa ktorého je pomenovaný celý polostrov na juhovýchode Európy. Severnú hranicu Bulharska s Rumunskom tvorí z veľkej časti veľtok Dunaj. Na východe Bulharsko lemuje štyristo kilometrov dlhého pobrežia Čierneho mora, ktorého piesočnaté pláže vytvárajú skvelé podmienky pre rozvoj turizmu. Bulharské pobrežie je málo členité, s dlhými úsekmi piesočnatých pláží, málo vykrojenými zálivmi a takmer žiadnymi ostrovmi. Podnebie na bulharskom pobreží sa považuje za súčasť mierneho stredomorského podnebia s pomerne dlhými, teplými a suchými letami. Na mori sú búrky prakticky len v zimnom období. Tento charakter podnebia plne vyhovuje požiadavkám turistov na zaručenie krásneho letného počasia. Prakticky neexistuje rozdiel medzi prílivom a odlivom a slanosť Čierneho mora je o poznanie nižšia než Stredozemného mora. Pôvod názvu Čierne more je nejasné. Od staroveku až po stredovek sa používal grécky názov Pontské more/ Pontos Euxeinos – more pohostinné.

bulharsko

 BULHARSKO / ČIERNE MORE

Medzi populárne bulharské jedlá patrí napríklad typické kebabče (pikantné taštičky z mletého mäsa) a kjufte (čo je v podstate rovnaké ale vo forme klasickej fašírky). Neoddeliteľnou súčasťou väčšiny bulharských jedál je šalát. Šopský šalát z paradajok, uhoriek, zelenej papriky a cibule, navrchu posypaný balkánskym syrom je v Bulharsku taký obľúbený, že sa považuje za jeden z národných jedál. Medzi populárne zákusky patrí aj  baklava, z medu a pistácií. Bulharsko zásobuje svetový trh nemalým množstvom bieleho a červeného vína ktoré má v krajine neobyčajne dlhú tradíciu. V roku 2007 sa krajina stala členským štátom Európskej únie čo sa pozitívne prejavilo na úrovni a rozsahu služieb ponúkaných turistom.

4173

 CESTOVNÉ DOKLADY

Pri turistických cestách do Bulharska nie je od držiteľov cestovných pasov SR požadované vstupné vízum. Cestovať môžete aj na občiansky preukaz (identifikačné karty). Cestovný doklad musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Deti musia cestovať s vlastným cestovným dokladom. V prípade, že cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov s rodičmi s iným menom, odporúčame mať so sebou kópiu rodného listu dieťaťa v angličtine. V prípade, že cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov so starými rodičmi alebo inými osobami, odporúčame mať so sebou aj prehlásenie jedného z rodičov, že dieťa s danou osobou môže cestovať ( súhlas rodiča s vycestovaním v angličtine s uvedením telefónneho čísla). Držitelia cestovných dokladov iných štátov ako je Slovenská republika a Česká republika sú povinní zaistiť si potrebné doklady na cestu na príslušnom veľvyslanectve alebo konzuláte. S platnosťou  od 1. januára 2013 musí byť každý občan, teda aj maloletí,  držiteľom vlastného cestovného dokladu.

burgas

Burgas

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek