Základné informácie

Grécko – Základné informácie

Autor:
/
3. novembra 2018

Prispieva k tomu nepochybne veľmi priaznivé podnebie, ktoré je stabilné od mája až do októbra. Toto všetko korunuje priezračné more, hojnosť historických pamiatok, dobrá ponuka služieb a samozrejme aj výborná miestna kuchyňa.

MW-DB054_greece_ZG_20141209074543

Vitajte v Grécku 
Grécko, oficiálne Helénska republika, sa nachádza v južnej Európe, na juhu Balkánskeho polostrova. More obmýva grécku pevninu z troch strán. Iba na severe vedie pomerne krátka hranica Grécka s Bulharskom, Albánskom, Macedónskom a Tureckom po súši. Bohatá krajková stuha gréckeho pobrežia lemuje pevninu a ostrovy s tisícmi zálivmi a zátokami a dodáva Grécku zvláštny a podmanivý pôvab a krásu, aká je v Stredomorí ojedinelá. Nekonečné množstvo pláži činí Grécko veľmi atraktívnou lokalitou. Môžete si vybrať medzi plážami piesočnatými, kamienkovými a skalnatými, medzi plážami plnými rôznych atrakcií a opustenými plážami. Každý si tu celkom isto nájde svoje miesto. Grécka kultúra položila základy modernej európskej kultúry. Mnohé poznatky boli známe už starým Grékom, ktorí založili napr. filozofiu, divadlo, astronómiu, rétoriku, modernú medicínu či demokraciu. Veľký je aj vplyv gréckeho jazyka v európskych jazykoch. Slová ako ekonomika, politika, matematika, televízia, stratégia či aristokracia sú gréckeho pôvodu. Biely kríž gréckej vlajky je symbolom východnej ortodoxnej kresťanskej cirkvi a deväť pruhov reprezentuje deväť slabík v tradičnom gréckom motte Elefthería i thanatos (Slobodu alebo Smrť). Modrá a biela farba potom podľa jednej z mnoho teórií symbolizuje more a nebo (teda more a oblaky).

 GRÉCKO / STREDOZEMNÉ MORE

Grécko sa môže pochváliť vynikajúcou stredomorskou kuchyňou. Grécka kuchyňa je pomerne pestrá, veľmi zdravá a chutná. Základom gréckych jedál je olivový olej, paradajky, cuketa, cibuľa, cesnak, artičoky, olivy, ovčí a kozí syr. Z mäsa sa v Grécku najčastejšie konzumuje jahňacina a samozrejme čerstvé ryby. Kto bude chcieť ochutnať nejaké typické grécke špeciality, odporúčame napr. gyros, moussaku, špíz souflaki a samozrejme tzatziki. Odporúčame aj návštevu typických taverien a kaviarní, ktoré neodmysliteľne patria k tejto zemi a majú svoje čaro, ktoré nenájdete nikde inde.

 CESTOVNÉ DOKLADY

Pri turistických cestách na Krétu nie je od držiteľov cestovných pasov SR požadované vstupné vízum. Cestovať môžete aj na občianske preukazy (identifikačné karty). Cestovný doklad musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Držitelia cestovných pasov iných štátov sú povinní zabezpečiť si potrebné doklady na cestu na príslušnom veľvyslanectve alebo konzuláte. Ak cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov s rodičom iného mena, odporúčame mať so sebou kópiu rodného listu dieťaťa v angličtine. Ak cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov so starými rodičmi alebo inými osobami, odporúčame mať so sebou podpísané prehlásenie jedného z rodičov, že s danou osobou môže cestovať (súhlas rodiča s vycestovaním v angličtine s uvedeným telefónnym číslom).

S platnosťou  od 1. januára 2013 musí byť každý občan, teda aj maloletí,  držiteľom vlastného cestovného dokladu.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek