Základné informácie

Maroko – Základné informácie

Autor:
/
3. novembra 2018

Krajina plná hudobných štýlov a nádherných pamiatok. Islam a korán sú vždy na prvom mieste. Obyvateľstvo tvoria Arabi, ale aj Berberi, Haratínovia a samozrejme ľudia púšte, nazývaní Tauregovia. Tradícia a moderný pohľad na svet sú v tejto krajine obdivuhodne vyvážené. Pod vplyvom modernizácie a demokratizácie sa veľmi rýchlo mení a vyvíja, ale hlboko zakorenené tradície ako viera, rodina a česť sú hodnotami, ktoré pretrvávajú a Maročania si ich cenia nadovšetko. Maroko je  jedna z najliberálnejších islamských krajín, ktorá nestratila svoju arabsko-islamskú identitu. Marocký kráľ Hassan II prirovnal Maroko k stromu, ktorého korene siahajú hlboko do Afriky, kmeň je pevne zasadený v arabsko-islamskom svete a konáre sa ťahajú cez Španielsko a Francúzsko až k srdcu Európy. Maroko je tiež kolískou jedinečných hudobných štýlov a tancov a patrí medzi najmuzikálnejšie krajiny sveta. Vynikajúca kuchyňa  a pohostinnosť, živá spoločnosť, rôznorodá geografia, kultúra, nádherné pamiatky a najdlhšie existujúca monarchia robia z Maroka krajinu, ktorú jednoducho musíte vidieť.

 MAROKO

Úradným jazykom je arabský jazyk, ktorý je oficiálnym jazykom. V Maroku sa však dosť používajú aj berberské dialekty: tamazight, tachelheit, tarafit. Dorozumiete  sa tu tiež aj francúzsky, tento jazyk sa povinne vyučuje na školách. V centrách cestovného ruchu sa bez problémov dohovoríte anglicky a španielsky, niekde dokonca aj nemecky.

  

V Maroku sa oplatí kúpiť najmä olivový olej, ale aj rôzne výrobky z keramiky. Maroko je známe  dobre rozvinutým hrnčiarskym priemyslom (Fes, Safi, Marakéš, Tetuan). Ručne maľovaná miska na kuskus a harinu Vám bude zaručene dlho pripomínať túto krajinu. Maročania sú známi aj ako rezbári. Svoje výrobky vyrezávajú z vonného cédrového, či ebenového dreva. Najlepšie sa tieto výrobky kupujú v Azrou, Fese, Marakéši, Meknés, Rabate, Tetuane. Zaujímavé sú aj výrobky kovotepcov – rôzne lampy, podnosy, svietniky, popolníky, ktorí svoje výrobky tvoria z medi a mosadze. Aj ženy si tu prídu na svoje. Pravé berberské šperky sú veľmi žiadané, ale nie sú vôbec lacné. Nákup šperkov Vám odporúčame v južnej časti Maroka. Medzinárodne známe sú však kožené výrobky, ktoré najlepšie nakúpite v Marakéši a vo Fese.  Kvalita kožených výrobkov zakúpených  najmä na trhoch síce nezodpovedá európskym požiadavkám, ale z toho množstva, čo Vám ponúknu sa dá kúpiť aj dosť kvalitný a pekný výrobok. Pri každom nákupe však zjednávajte! To jednoducho patrí k nákupu.  Pokiaľ Vám to peňaženka dovolí, určite si z cesty po Maroku doneste babouches – ručne tkaný berberský koberec. Na každom koberci podľa spôsobu spracovania a výberu motívu ihneď spoznáte, z ktorého kraja pochádza. Marocká kuchyňa predstavuje veľa korenia, zeleniny a nové spôsoby prípravy jedál. Berberské dedinské jedlá sú pripravované z pšenice, jačmeňa, krupice, prípadne obyčajnej chlebovej placky. K týmto jedlám sa servíruje dusené, alebo pečené mäso, väčšinou z baraniny, ale na požiadanie Vám pripravia aj hovädzinu. Predkrmom v marockej kuchyni býva harira, to je polievka, ktorá je zahustená ryžou, prípadne to môže byť briouats, čo sú plnené taštičky z lístkového cesta. Hlavným jedlom, s ktorým sa v Maroku môžete stretnúť v rôznych podobách je tajine (tažin). Tajine sa skladá z rôznych druhov zeleniny, ktorá sa dusí spoločne s kuracím, prípadne jahňacím mäsom celé hodiny v špeciálnej hlinenej nádobe. Ďalším známym a zároveň národným jedlom je kuskus. Pripravuje sa nad parou z pšeničnej krupice. Podáva sa s kurčaťom, jahňacinou alebo teľacinou a k tomu samozrejme sa pridá zelenina, podľa ročnej doby. Čo sa týka zeleniny a ovocia, kúpite tu takmer všetko a za lacný peniaz. Ak ste vegetarián či nemusíte mať mäso každý deň, tak potom tých pár dní, čo strávite v Maroku pokojne prežijete aj na zelenine a ovocí!

ZDRAVIE – OČKOVANIE
Pri cestách do Maroka nie je nutné žiadne očkovanie. O odporúčaných očkovaniach sa informujte u svojho lekára.

PREPITNÉ
Prepitné v arabských krajinách je bežné a je považované za samozrejmú súčasť poskytovaných služieb. Nie je neobvyklé, že ochota poskytnúť prepitné sa odrazí na kvalite obdržaných služieb. Samozrejme, rozhodnutie ohľadne poskytnutia prepitného je vo Vašich rukách.

 MARAKÉŠ
Je skutočne jedným z najfantastickejších miest v Maroku, nekorunované hlavné mesto južného Maroka. Nie je však tak kozmopolitný ako Casablanca či Rabat. Marakéš je z jednej strany obklopený púšťou, z druhej strany zasneženými vrcholkami Vysokého Atlasu. Typickou farbou mesta je červená farba, ktorú nesú všetky marakéšske historické budovy a opevnenia. Marakéš tvorí labyrint úzkych uličiek, romantických a exotických palácov, múzeí, mešít. Mestské parky sú ešte stále zavlažované podzemným zavlažovacím systémom z 11 storočia. Turistickými lákadlami sú Djemaa el-Fna – námestie, ktoré je ústredným bodom celej mediny a je to tiež jedno z najzaujímavejších miest pod šírym nebom na svete. Najpôsobivejšie je námestie v noci, kedy sa premení na veľké miesto gurmánskych zážitkov. Miestni kuchári Vám na počkanie pripravia marockú špecialitu. Taktiež tu môžete vidieť predavačov korenia, hadích koží, byliniek, výrobkov z kože či kovu, žonglérov alebo moslimské ženy zdobiace hennou cudzinky.  Ďalším lákadlom sú marocké trhy – tzv. súky, Kotúbijská mešita so 70 m vysokým minaretom, Marakéšske múzeum, Palais el-Badi – najzaujímavejší zo všetkých palácov v Marakéši, záhrady a mnoho ďalších.

  

 CASABLANCA 
Je moderný marocký prístav a zároveň najväčšie mesto Maroka s 3 miliónmi obyvateľov. Casablanca má všetky rysy západnej metropole. Nachádza sa tu množstvo módnych obchodov, vedie sa tu bohatý nočný život, arabky tu nenosia šatky, sú elegantne oblečené – prakticky tu nepoznáte, že sa nachádzate v arabskom svete. Turistickým lákadlom je mešita Hassana II. – najznámejšia mešita v Maroku, kde môže vstúpiť aj nemoslim. Mešita ma 210 m vysoký minaret a vojde sa do nej 25 tisíc ľudí.

  

 RABAT
Je hlavným mestom Maroka. Je to neobyčajne zelené mesto, v ktorom sa nachádza množstvo impozantných mestských brán. Najpôvabnejšou časťou mesta je štvrť Kasbah Oudaias. Množstvo pláží a v tesnej blízkosti nachádzajúci sa les Mamora, sú v lete najobľúbenejšími cieľmi turistov. Ďalšími turistickými lákadlami sú napr. archeologické múzeum, Hassanova veža, Chellah – ruiny rímskeho mesta Sala Colonia.

  

 FES 
Najstaršie a najdôležitejšie kráľovské mesto v Maroku, ktoré bolo založené v 8. storočí. Zároveň je najpôsobivejšie. Je to mesto, ktoré bolo po dlhú dobu považované za centrum moslimskej viery a všetko čo sa v dejinách Maroka odohralo, začalo práve tu. Toto mesto je plné historických stavebných pamiatok a skladá sa zo staromestského centra Fes al Bali a z nového mesta Fes al Dždid. Mestské trhovisko patrí k najväčším na svete.

  

 CESTOVNÉ DOKLADY 
Občania SR, ktorí cestujú do krajiny v rámci organizovaných zájazdov, nepotrebujú pre vstup na územie Maroka vízum. Na palube lietadla sa vypĺňa vstupná karta. Pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Zastupiteľstvo SR v Maroku nie je, ani zastupiteľstvo Maroka v SR. Držitelia cestovných pasov iných štátov sú povinní zabezpečiť si potrebné doklady na cestu na príslušnom veľvyslanectve alebo konzuláte. Ak cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov s rodičom iného mena, odporúčame mať so sebou kópiu rodného listu dieťaťa v angličtine. Ak cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov so starými rodičmi alebo inými osobami, odporúčame mať so sebou podpísané prehlásenie jedného z rodičov, že s danou osobou môže cestovať (súhlas rodiča s vycestovaním v angličtine s uvedeným telefónnym číslom).

S platnosťou  od 1. januára 2013 musí byť každý občan, teda aj maloletí,  držiteľom vlastného cestovného dokladu.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek