Základné informácie

Španielsko – základné info

Autor:
/
3. novembra 2018

spain-flag-map-plus-ultraŠpanielske kráľovstvo (Reino de Espaňa)
Hlavné mesto: Madrid
Počet obyvateľov: 42 717 064
Rozloha: 504 782 km²
Mena: 1 euro = 100 centov
Úradný jazyk: španielčina

Vstupné formality a základné informácie

Kedy do Španielska?

Ak netúžite sa v Španielsku povaľovať len na plážach v rušných letoviskách alebo lyžovať v Pyrenejách, je pre vás najvhodnejšou dobou pre návštevu jar alebo jeseň. Úplne najpríjemnejšou je jar, kedy je Španielsko posiate farebnými kvetmi a aj v turistických letoviskách je ešte pomerne pokoj. Zima býva v niektorých oblastiach krajiny veľmi drsná, iba na pobreží Stredozemného mora bývajú namerané jedny z najvyšších zimných teplôt v Európe. V Španielsku sú však aj v lete jedny z najvyšších teplôt, preto sa mnoho obyvateľov sťahuje z miest na pobreží. Priemerná teplota je tu okolo 23 – 30 ° C. Tieto pobrežia sú však vďaka masovému prílivu turistov neznesiteľne preľudnené.

Pasy, víza, doklady

Pre cestu do Španielska je nutný iba cestovný pas alebo občiansky preukaz vydaný po roku 1993. Odporúča sa, aby mal každý návštevník jeden z týchto dokladov neustále pri sebe.Bez víz môžete v Španielsku zostať 90 dní. Ak cestujete autom alebo vlakom, predložíte svoj doklad len pri vstupe do Schengenského priestoru.

Zdravotníctvo

Pred cestou je dobré si uzatvoriť cestovné a úrazové pripoistenie, pre prípad, že by ste potrebovali v Španielsku ošetrenie, stratili batožinu alebo peniaze. Od 1. júna 2004 majú síce občania Slovenskej republiky nárok na lekárske ošetrenie v členských krajinách EU. K tomu je potrebné si vyzdvihnúť vo svojej zdravotnej poisťovni v SR formulár E-111 slúžiaci v cudzine na uplatnenie nároku zo zdravotného poistenia. Musí sa tu však platiť spoluúčasť, ktorá je niekoľkonásobne vyššia ako v SR. Odporúča sa mať so sebou základné lieky, mastičku na opary, očné kvapky, opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom, panthenol a pod. Ďalšie potrebné lieky môžete kúpiť v niektorej lekárni, ktorých je tu dostatok. Sú dobre vybavené a tunajší lekárnici dokážu dobre poradiť.

Peniaze

Majte pri sebe cestovné šeky a kreditné karty, ktoré vám umožnia vyberať hotovosť z bankomatov. Cestovné šeky sa dajú vymeniť v bankách alebo zmenárňach. Do Španielska je možné si vziať neobmedzenú sumu miestnej meny.

Domáci maznáčikovia

Ak chcete do Španielska cestovať so svojim zvieracím miláčikom, je nutné, aby mal vlastný pas, bol očkovaný proti besnote a bol identifikovaný mikročipom alebo tetovaním.

Poloha a prírodné pomery

Španielsko je štvrtou najväčšou krajinou Európy a rozkladá sa na Pyrenejskom polostrove. Ku Španielsku patria aj dve severoafrické mestá Ceuta a Melilla, Baleárske a Kanárske ostrovy. Brehy Španielska obmýva Atlantický oceán, Stredozemné more a Biskajský záliv. Od Afriky Španielsko oddeľuje Gibraltársky prieliv a od zvyšku Európy pohorie Pyreneje. Nájdeme tu snáď všetky možné typy krajiny. Príroda je tu naozaj rozmanitá. Sú tu hory, púšte, polopúšte, roviny, pláže, skaly i hlboké úrodné údolia. Krajina je pretkaná tiež množstvom riek, ich vyschnuté korytá však v letných mesiacoch nebývajú ničím neobvyklým. Sú tu však aj veľmi vodnaté toky ako Ebro, Tajo, Duero alebo Guadalquivir. Pyrenejský polostrov tvorí z veľkej časti náhorná plošina (tzv. Meseta), ktorá podstatnou mierou prispieva k tomu, že Španielsko je svojou priemernou nadmorskou výškou okolo 600 m je druhou najhornatejšou krajinou Európy. Je zaradené hneď za Švajčiarsko. Madrid je pritom najvyššie položené európske hlavné mesto (655 m). V Španielsku je stredomorské a kontinentálne podnebie.

Ako cestovať do Španielska?

Letecká doprava

Priame lety z Bratislavy do Barcelony a Madridu zaisťuje 5-krát týždenne spoločnosť Ryanair. Lacné letenky sa dajú kúpiť aj v Student Agency a tiež v niektorých cestovných kanceláriách. Do Španielska z Prahy lieta aj spoločnosť Alitalia, ale s medzipristátím. Linku z Prahy do Madridu prevádzkuje tiež španielska dopravná spoločnosť Air Europa, u ktorej je možné si zariadiť aj nadväzné spoje do ďalších španielskych miest. Ak letíte do Madridu, pravdepodobne pristanete na letisku Barajas, ktoré je vzdialené asi 15 km od centra mesta.

Železničná doprava

Do Španielska sa dá dôjsť vlakom iba cez Švajčiarsko alebo Nemecko a Francúzsko. Táto cesta trvá asi 43 – 48 hodín. Priame vlakové spojenie zo Slovenskej republiky neexistuje. Ak sa dostanete do Paríža, tak odtiaľ už jazdí do Madridu hneď niekoľko pravidelných spojov.

Autobusová doprava

Ak nejdete do Španielska autobusom s niektorou z cestovných kancelárií a nevadí Vám vycestovať do Českej republiky, môžete tak využiť napríklad spoločnosť Eurolines.cz, ktorá tam jazdí 3krát týždenne. V letnej sezóne ponúkajú lístky do Španielska tiež niektoré cestovné kancelárie.

Automobilová doprava

Španielsko je od Slovenska dosť vzdialené, preto je nutné mať automobil v dobrom technickom stave. Vodič musí vlastniť platný vodičský preukaz a zelenú kartu. Ak nosíte okuliare, ste povinní mať pri sebe aj okuliare náhradné.

Ako cestovať po Španielsku?

Autom

Požičať si v Španielsku auto je dobrý nápad ak chcete objavovať vzdialenejšie miesta, kam by ste sa inak hromadnou dopravou ťažko dostávali. Prevádzka v mestách je tu rovnako rušná ako u nás, zato pri jazde vidiekom si často oddýchnete. V Španielsku je rozsiahla cestná sieť, pomerne kvalitné cesty a dobrá vybavenosť službami ako sú pumpy, odpočívadlá, motoresty a pod. Prekvapením pre slovenského vodiča môže byť značenie v obciach. Ukazovateľ nájdete väčšinou na ľavej strane a niekedy dokonca až za križovatkou na ktoré chcete odbočiť. Španielskí vodiči vám však radi pomôžu a poradia, bývajú k cudzincom ústretoví. Najvyššia povolená rýchlosť na diaľnici je 120km / h, na hlavných cestách 100km / h, vedľajších cestnách 90km / h a v obciach 50km / h. Pokuty za prekročenie rýchlosti bývajú naozaj vysoké a platba je vyžadovaná na mieste.

Sú tu medzinárodné požičovne áut ako napr. Avis, Hertz a Europcar, ale aj miestne autopožičovne. V cene býva zahrnutý prenájom auta na 24 hod., havarijné poistenie, neobmedzený počet kilometrov a IVA, čo je naša DPH. Požičanie auta stojí približne 34eur na 1 deň, závisí to však od typu auta. Väčšinou je požadovaná platba kartou. Aby vám požičali auto musíte mať aspoň 21 rokov a vlastniť vodičský preukaz minimálne dva roky.

Autobusom

Autobusová doprava je v Španielsku veľmi rozšírená. Existuje niekoľko miestnych dopravcov, napr. Alsa, ktorej autobusy sú k videniu po celom Španielsku. Ďalej Auto-res alebo Daibus. Informácie o odchodoch zistíte najlepšie na miestnych autobusových staniciach. Cestovanie autobusom je pohodlné a dokonca lacnejšie ako vlakmi. Diaľkové autobusy bývajú vybavené klimatizáciou.

Lietadlom

Veľké španielske mestá majú väčšinou letisko pre vnútroštátne aj medzinárodné lety. Celkovo je v krajine 48 letísk. Vnútroštátne lety ponúka predovšetkým spoločnosť Iberia, ďalej tiež Air Europa a Spanair. Letecká doprava sa vzhľadom k rozlohe Španielska stala najvyhľadávanejším spôsobom prepravy.

Vlakom

Železničnú dopravu tu zaisťujú španielskej dráhy RENFE, ktoré prevádzkujú niekoľko vysokorýchlostných vlakov, ktoré sa nazývajú AVE. Hlavným dopravným uzlom je Madrid, odkiaľ vychádzajú základné trate, ktoré pokrývajú takmer celé územie. Ceny cestovných lístkov závisia od druhu zvoleného spoja. Existujú aj špeciálne turistické vlaky, ktoré zahŕňajú vo svojej cene nielen cestovné, ale aj ubytovanie, stravovanie a výlety, vrátane všetkých vstupov. Cestovanie vlakom po Španielsku možno odporučiť, vlaky sú rýchle, pohodlné a spoľahlivé.

Trajektom / loďou

Námorná osobné doprava zastáva v Španielsku dôležitú úlohu. Medzi dôležité prístavy patrí Barcelona, Valencia a Algeciras. Najväčším námorným dopravcom je spoločnosť Transmediterránea ktorá zabezpečuje dopravu na Baleárske ostrovy, Ceutu, Melillu a Kanárske ostrovy. Medzi ďalšie španielske lodné spoločnosti patria Euroferrys, Comanit Espaňa a Balearia.

Ako cestovať po Madride?

Autobusom

castrosua_bus_of_emt_madrid

Ak ste v hlavnom meste len na pár dní, neoplatí sa vám zoznamovať s miestnou autobusovou dopravou. Autobusová sieť je tu síce pomerne rozsiahla a dostanete sa kam potrebujete, ale je tiež pre cudzincov značne chaotická a zle sa v nej orientuje. Lístok vás vyjde cenovo rovnako ako metro. Lístok si kúpte priamo u vodiča a označte v strojčeku.

Metrom

metro

Metro je v Madride najúčinnejším spôsobom prepravy. Metro je rýchle a vzdialenosti medzi stanicami krátke. Za malú chvíľku sa ocitnete na požadovanom mieste. Za lístok sa platí jednotná sadzba 1,15 eura, alebo sa dá tiež kúpiť 10 lístkov tzv. “Abon” za 5,35 eura. Jednotlivé trasy metra sú farebne odlíšené a dá sa v nich orientovať, chce to len chvíľku času.

Taxi

madrid_taxis

Taxíky v Madride spoznáte podľa ich bielej farby s červeným pruhom po stranách. Určite si ich ale nemôžete nevšimnúť, pretože je ich plné centrum. Ak máte záujem sa zviesť taxíkom zvyčajne nemusíte dlho čakať, než sa nejaký objaví. Je to pomerne lacný a hlavne pohodlný druh prepravy po meste, pretože vzdialenosti v Madride nie sú ani príliš veľké. Vodiči si určujú prirážku za každú batožinu a za jazdu za hranice mesta.

Stravovanie

Španielska kuchyňa

Španieli majú veľkú záľubu v jedle, preto si dávajú záležať aj na jeho príprave. Španielska kuchyňa je chutná, farebná a rafinovaná. Základnými surovinami, ktoré španielsky kuchári používajú sú ryby a iné plody mora, mäso hovädzie, baranie, bravčové, ale používa sa aj hydina, ďalej ryža, zemiaky, fazuľa, nespočetné množstvo druhov najrôznejšej zeleniny a biely chlieb. Španieli tiež do všetkého pridávajú svoje typicky pikantné korenie a bylinky, vďaka ktorým ich pokrmy dostávajú nezameniteľnú chuť. Ich kuchyňa sa rozdeľuje na katalánsku, baskickú, galícejsku, kastílsku, andalúzsku a ďalšie.

spanish-tapas

Každá z nich je niečím typická a zvláštna. Všade ale požívajú veľa cesnaku a olivového oleja. Najznámejším španielskym jedlom je celkom určite “paella” čo je zmes ryže, zeleniny, mäsa alebo morských plodov a korenia. Ďalej gaspacho – studená zeleninová polievka. Národným jedlom je ale tortilla – omeleta zo surových zemiakov, vajec a cibule. Typické pre španielsku kuchyňu sú tapas – malé pikantné jednohubky, ktoré sa podávajú pred jedlom, počas celého dňa a hlavne večere.

Španielske reštaurácie

V Španielsku sú všetky reštaurácie zo zákona povinné ponúkať “menu del día”, čo obsahuje predjedlo, hlavný chod, zákusok a nápoj. Toto jedlo sa podáva iba v čase obeda a je to obľúbená a lacná možnosť ako sa dobre najesť. Drahšie reštaurácie niekedy ponúkajú tiež degustačné menu, pri ktorom môžete ochutnávať malé kúsky z niekoľkých chodov. Môže sa stať, že počas sviatkov budú mať reštaurácie zatvorené.

Španielske nápoje

Typickým nápojom je pre Španielsko víno. Tým sa bežne zapíja ako obed, tak aj večera. Najstaršie a najvyhlásenejšie vínne pivnice sú v Španielsku v oblasti La Rioja. Tieto vína sa dajú kvalitou porovnať s francúzskym vínom z Bordeaux. Majú tu tiež klasické víno Jerez a obľúbené španielske šumivé víno Cava. Skvelým doplnkom ku všetkým jedlám je sladká Sangrilla, ktorú tvorí zmes ovocia zaliate sladkým červeným vínom, trocha likéru a dolieva sa ovocnou šťavou alebo šumivým vínom. Najlepšia je poriadne vychladená a s ľadom.

Ubytovanie

V Španielsku nájdeme širokú škálu ubytovacích kapacít všetkého druhu. Od najskromnejších “fondas” čiže penziónov až po luxusné päťhviezdičkové hotely. Veľkému záujmu sa teší vidiecke ubytovanie, ktoré sa nachádza na farmách, v chatách alebo v zreštaurovaných palácoch. Je tu možnosť prevádzkovať rôzne vonkajšie aktivity, jazdiť na koni, na bicykli alebo sa venovať turistike. Ceny sú závislé na vybavení takéhoto ubytovania, niekde nemusí byť napríklad kúpeľňa a pod. Vždy sa radšej dopredu uistite, či má izba také vybavenie aké ste požadovali.

V cene hotelovej izby môžete mať započítanú polpenziu alebo plnú penziu. Pri rezervácii by ste sa mali o tejto ponuke informovať. Španielskym unikátom sú tzv. “Paradory”. Ide o reťazec hotelov, ktoré sídlia v rôznych historických budovách alebo v národných parkoch, kde je krásny výhľad na okolitú krajinu. Je možné sa ubytovať aj v bungalove alebo apartmáne, tie bývajú rozmiestnené prevažne na pobreží v turistických strediskách. Ďalej sú tu mládežnícke ubytovne, ktoré nájdeme po celej krajine. Je to lacný spôsob ubytovania, ale strava ani obliečky nebývajú zahrnuté v cene. V Španielsku nájdeme tiež cez 1 400 kempov najrôznejších kategórií. Stanovať sa vo voľnej prírode mimo vyznačených táborísk nesmie.

Bezpečnosť v Španielsku

Dá sa povedať, že je Španielsko bezpečnou krajinou. Samozrejme aj tu sa nájdu pouliční zlodeji a vreckári, najmä v turistických centrách a v miestach s vysokou koncentráciou ľudí. Je preto potrebné si dávať pozor na svoje peniaze, fotoaparáty a ďalšie cennosti. Pokiaľ máte pri sebe väčší obnos peňazí radšej ho rozdeľte a uschovajte na viacerých miestach. V hoteloch môžete využiť aj hotelový trezor. Namiesto pasu noste jeho kópiu.

Nakupovanie v Španielsku

Španielsko je plné obchodných domov, obchodných centier, značkových butikov a klasických trhovísk s najrôznejším tovarom. Okrem klasických suvenírov tu turisti nakupujú prevažne kožené výrobky, keramiku, prútený tovar, likéry a víno. Najmenej raz týždenne sa v každej dedine i veľkom meste konajú tradičné trhy. Nájdete tu miestne delikatesy ako sú syry, med, olivy, sušené papriky alebo paradajky. Výhodné je nakupovať tiež sezónne potraviny, ktoré sú u nás drahé. Sú to napríklad mandle, jahody alebo avokádo.

Už zajtra si povieme viac o turistických cieľoch v Španielsku. Pripravili sme pre Vás Španielskych 50 miest, ktoré sa oplatí navštíviť…

Ak nechcete o to prísť, prihláste sa k odberu noviniek portálu Travelista.sk a my Vás na nový článok upozorníme. A navyše, môžete aj vyhrať HD webkameru Logitech  v hodnote 100 eur.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek