Základné informácie

Turecko – Turecká riviéra – Základné informácie

Autor:
/
3. novembra 2018

Na svoje si tu prídu nielen milovníci vodných športov a leňošenia na plážach, ale aj záujemcovia o históriu, pamiatky, architektúru alebo golf. Nájdete tu plno luxusných hotelov s bazénmi, príjemných apartmánov a rodinných penziónov. Štýlové ubytovanie na úrovni potom dopĺňajú vychýrené reštaurácie ponúkajúce tradičné turecké pokrmy. O večernú zábavu sa starajú množstvá barov a diskoték. Okrem jedinečných pláží ponúkajú taktiež krásnu a nedotknutú okolitú prírodu. Na výlety láka aj neďaleké pohorie Taurus. V prevažne vápencovom pohorí sú rozsiahle krasové oblasti s podzemnými riekami, vodopády a s najväčšou sústavou jaskyní v Ázii. Môžete navštíviť vodopády Kursunlu a mnoho ďalších atraktívnych miest. Najvýznamnejšou turistickou destináciou je Antalya, ktorá je zároveň aj najväčším mestom v celej oblasti a v ktorej sa nachádza aj medzinárodné letisko. Vďaka unikátnej kombinácii historických pamiatok a príjemného stredomorského pobrežia je Antalya ideálnym turistickým letoviskom, často nazývaným aj ako „centrum tureckého turizmu“. K najčastejšie navštevovaným miestam Tureckej riviéry sú Kemer, Belek, Side a Alanya, v ktorej sa nachádza jedna z najpôvabnejších pláží na svete – Kleopatrina pláž.

 CESTOVNÉ DOKLADY

Pri turistických cestách do Turecka nie je od držiteľov cestovných pasov SR požadované vstupné vízum. Pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Držitelia cestovných pasov iných štátov sú povinní zabezpečiť si potrebné doklady na cestu na príslušnom veľvyslanectve alebo konzuláte. Ak cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov s rodičom iného mena, odporúčame mať so sebou kópiu rodného listu dieťaťa v angličtine. Ak cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov so starými rodičmi alebo inými osobami, odporúčame mať so sebou podpísané prehlásenie jedného z rodičov, že s danou osobou môže cestovať (súhlas rodiča s vycestovaním v angličtine s uvedeným telefónnym číslom).

S platnosťou  od 1. januára 2013 musí byť každý občan, teda aj maloletí,  držiteľom vlastného cestovného dokladu.

 

 LETOVISKÁ

ALANYA

Alanya je najvýchodnejším z obľúbených tureckých letovísk. V týchto miestach sa pohorie Taurus približuje k morskému brehu a vytvára tak neopakovateľné pozadie miestnym plážam. V roku 44 p.n.l. daroval Alanyu Antonius Kleopatre ako svadobný dar. Dodnes návštevníkov očarúva tzv. Kleopatrina pláž, kde údajne najslávnejší milenecký pár staroveku trávil svoje medové týždne, svojou polohou a upravenosťou. Tejto pláži bola ako prvej v Turecku udelená modrá vlajka EÚ, ktorá označuje vynikajúce miesta vďaka ich údržbe, čistote a starostlivosti o návštevníkov. Nad plážou sa vypína skalnatý mys a na ňom je stredoveká pevnosť so zachovanými hradbami, merajúcimi viac ako 6 km, odkiaľ je úžasný výhľad na mesto, pláže a pohorie Taurus. Pokiaľ by sa Vám nechcelo ísť až úplne hore, môžete vyjsť aspoň na tzv. Červenú vežu, ktorá kraľuje prístavu, ktorý bol v stredoveku domovským miestom seldžuckej flotily, a taktiež častým cieľom stredomorských pirátov. Pod pevnosťou a na šiji, ktorá spája mys s pobrežím sa rozprestiera pôvodné centrum mesta, dnes stredisko večernej zábavy pre obyvateľov aj návštevníkov letoviska. Krásne pláže sa však ťahajú celé kilometre na východ aj západ od mesta, kde vznikajú jednotlivé turistické centrá ako je Konakli alebo Mahmutlar. Konakli je malé pôvabné letovisko nachádzajúce sa asi 18 km západne od centra Alanye. Aj tu nájdete dlhé piesočnaté pláže, možnosti na nákupy aj zábavu. Do centra Alanye sa dá jednoducho dostať autobusom (dolmušom) alebo taxíkom. Veľa  hotelov vyššej kategórie má svoje vlastné hotelové minibusy. Mahmutlar je bližšie do centra Alanye (cca 10 km). Asi 30 km od Alanye sa nachádza letovisko Okurcalar, kde sú hotely umiestnené v rozľahlých tropických záhradách, nenásilne začlenené do okolitej prírody. Letovisko charakterizujú krásne pláže a čisté more a je vhodné pre tých, ktorí vyhľadávajú pokoj. Približne 25 km od Alanye sa nachádza Avsallar s tiahnucimi sa piesočnatými plážami, na ktorých možno prevádzkovať najrôznejšie vodné športy. Centrum tejto priateľskej dedinky môže ponúknuť množstvo nákupných možností a barov. Oblasť Incekum (v preklade “jemný piesok”) má skutočne výstižný názov. Nachádza sa tu až 10 km dlhá pláž pokrytá jemným pieskom. Pobrežie sa rozkladá pozdĺž rozľahlej zátoky, ktorá je občas prerušená romantickými kamennými útesmi.

BELEK

Jedno z najnovších turistických stredísk na stredomorskom pobreží južného Turecka vzniklo východne od Antalye pozdĺž prekrásnej širokej pláže z jemného piesku. Luxusné hotelové kapacity sú na najvyššej úrovni a poskytujú hosťom všetky predstaviteľné služby a pohodlie. Je taktiež rajom golfistov s výborne udržiavanými golfovými ihriskami. Belek je chránenou prírodnou oblasťou, kde sa nachádza mnoho pínií a eukalyptov. Za kontaktom so životom Orientu chodia návštevníci do centra blízkej Antalye. Veľkoryso vybudované stredisko poskytuje hosťom nielen skvelé služby, ale aj pocit voľnosti a priestoru v perfektne upravenom prostredí. Miesto priťahuje aj hráčov golfu, ktoré im ponúka niekoľko krásnych golfových ihrísk na menej než na dvadsaťkilometrovom úseku pobrežia.

KEMER

Pôvodne malá rybárska dedinka, asi 45 km juhozápadne od Antalye na úbočiach mohutných hôr Taurus, sa stala moderným letoviskom a balneologickým centrom. V blízkom okolí sa nachádza ohromný prírodný Národný park Olympos, a pozdĺž hraníc s plážami a v zátokách Göynük, Camyuva, Beldibi a Tekirova rastú nové turistické strediská. Tvár tejto oblasti určuje prirodzené centrum Kemeru s jeho jachtovým prístavom, plážovou promenádou, obchodíkmi, barmi, reštauráciami a kaviarňami, ale tiež zábavnými centrami, umeleckými galériami, butikmi a predajňami tradičných výrobkov, ako sú zlaté šperky alebo ručne tkané koberce. Miestne prevažne okruhliakové pláže priťahujú turistov čistou vodou a nádherným prírodným prostredím. V rámci Kemeru budete mať možnosť – v závislosti na výbere hotela – stráviť dovolenku v rôznych letoviskách. Asi 9 km od Kemeru sa nachádza pokojné, rýchlo sa rozvíjajúce stredisko Göynük s podmanivými pobrežnými scenériami. Tiahnuce sa piesočné pláže s okruhliakmi a vysoké pohorie týčiace sa v pozadí vytvárajú nezabudnuteľnú panorámu. Asi 10 minút jazdy od Kemeru sa nachádza malé mestečko Kiris s veľkým množstvom hotelov a dlhou nákupnou triedou. Ponúka zábavu v podobe mnohých reštaurácií, barov, obchodíkov a butikov. Letovisko Tekirova vzniklo na začiatku 80. rokov 20. storočia a je vhodným východiskovým bodom pre návštevu starovekých miest Phaselis a Olympos. Nachádza sa tu len pár obchodíkov, pre širšiu možnosť zábavy odporúčame dopraviť sa do 17 km vzdialeného Kemeru. Ďalším letoviskom, vhodným pre pokojnú dovolenku, je rozvíjajúca sa Camyuva. Letovisko charakterizuje niekoľko obchodov, reštaurácií a pekná pláž s pomarančovníkmi a olivovými hájmi.

ANTALYA  – LARA

Metropola južného Turecka sa nachádza na okraji úrodnej prímorskej roviny Pamfýlie, ktorá je obklopená impozantnou hradbou pohoria Taurus. Miestne subtropické podnebie praje pestovaniu pomarančovníkov a citrónovníkov, rovnako ako aj dvojitej úrode väčšiny kultúrnych plodín. Historické centrum mesta so zachovanými stredovekými hradbami okolo pôvodného prístavu je veľkým turistickým lákadlom, rovnako ako “flautový minaret”, “seknutý minaret” Kesik Minare, Hadriánova brána a celá štvrť orientálnych trhov – bazárov. Západne aj východne od mesta sa tiahnu pláže, pri ktorých sa rozrastajú nové turistické strediská. Zatiaľ čo na západe, na úpätí pohoria Taurus, sú pláže skôr okruhliakové (napr. Kemer), na východ od mesta sú široké piesočnaté pláže Lara, Belek, ktoré pokračujú až k Side. Celá oblasť je už dlho nielen centrom poľnohospodárskej výroby a tradičných remesiel, ale od polovice 70-tych rokov taktiež turistickou oblasťou, právom nazývanou Turecká riviéra.

SIDE

Staroveká Pamphýlia, dnešné Side, sa rozprestiera na malom polostrove. Meno Side je anatolského pôvodu a znamená granátové jablko. Príjemné a obľúbené letovisko má slávnu históriu. Od nepamäti priťahoval miestny prírodný prístav pozornosť osadníkov, moreplavcov aj dobyvateľov. Mesto bolo významným prístavom východného Stredomoria a bohatlo predovšetkým z obchodu s otrokmi. Pozostatky výbornej antickej minulosti sú dodnes viditeľné. Pamiatky ako rímska hlavná ulica – cardo, divadlo, námestie – agora, kúpele a chrám boha Apollóna sú vmiešané do súčasného centra natoľko, že tu vznikla príjemná pešia zóna – obľúbený cieľ návštev a prechádzok. Letovisko má preto neopakovateľnú atmosféru a čaro. Obchodíky a kaviarničky v úzkych uličkách pritom lákajú miestnym koloritom a atmosférou Orientu. Nádherné pláže v okolí Side patria medzi to najlepšie, čo môžete zo Stredomoria poznať. Kilometre jemného piesku a veľmi pozvoľný vstup do mora priťahujú do veľkých, výborne vybavených hotelových komplexov, aj do malých rodinných hotelov na okraji mestečka rodiny s deťmi, aj turistov, ktorí vyhľadávajú krásne pláže a teplé more. V rámci Side budete mať možnosť – v závislosti na výbere hotela – stráviť dovolenku v rôznych letoviskách. Pre klientov, ktorí dávajú prednosť dovolenke strávenej v hotelovom komplexe, je ideálne letovisko Kizilagac. Jedná sa o úsek pobrežia, ktoré sa nachádza asi 15 km od Side, nejde však o žiadne stredisko. Asi 4 km od Side sa nachádza pokojná oblasť Sorgun, ktorá je charakteristická rozsiahlym borovicovým lesom.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek