You dont have javascript enabled! Please enable it! 10 najlepších európskych vianočných trhov

10 najlepších európskych vianočných trhov

Avatar Juraj | 30 októbra, 2023

Vychutnajte si sviatočnú náladu, dajte si pohár vareného vína a zorganizujte si krátky výlet na jeden z týchto európskych vianočných trhov.

Zabudnite počas týchto Vianoc na svoju domácu ulicu a vyberte sa na jeden z európskych vianočných trhov v Európe. Stretnite sa s miestnymi obyvateľmi, prechádzajte medzi sviatočnými stánkami a popíjajte varené víno, zatiaľ čo vám budú spievať vianočné koledy.

Vtesnajte sa do sviatočného miniprázdninového pobytu a vráťte sa domov s nezvyčajnými dobrotami a darčekmi.

Winter Wonderland, Hyde Park, Londýn

Toto nie je iba vianočný trh. Je to Hyde Park Winter Wonderland s predstaveniami ako Justin Fletcher’s singalong, Zippov vianočný cirkus, tematické ľadové kráľovstvo, ľadový bar a najvyššie vyhliadkové koleso na svete (70 metrov vysoké).

Môžete si však dopriať aj menej vzrušenia a len tak sa prechádzať okolo vianočných chatiek, popíjať varený cider a chrumkať fondánové dobroty.

Kedy: 27. novembra 2023 – 1. januára 2024


Vianočné trhy v Montepulciane, Toskánsko, Taliansko

V stredovekom mestečku Montepulciano na vrchole kopca v Toskánsku sa každoročne koná vianočný trh, na ktorý je bezplatný vstup. Na námestí Piazza Grande a v priľahlých uliciach sa nachádza viac ako 70 drevených chatiek, v ktorých sa predávajú tradičné remeselné výrobky, sladké dobroty, kožené výrobky a vianočné ozdoby. ide o najväčší vianočný trh v strednom Taliansku. Na trhu, z ktorého je výhľad na úrodné kopce údolia Val D’Orcia, sa nachádza aj kolotoč a mini ranč s poníkmi.

Neďaleko sa nachádza pevnosť Poliziana premenená na hrad Santa Clausa. Deti tu môžu navštíviť Santu a zúčastniť sa na aktivitách a interaktívnych predstaveniach. V záhrade pevnosti sa nachádza aj klzisko.

Kedy: V decembri (presný termín ešte nie je určený. Viac info nájdete tu.)


Vianočný trh v katedrále Winchester, Spojené kráľovstvo

Vianočný trh vo Winchesteri priláka ročne viac ako 400 000 návštevníkov a je plný sviatočnej nálady. S výhľadom na Winchesterskú katedrálu sa na trhu nachádza viac ako 100 stánkov, v ktorých sa predávajú sviatočné pochúťky, ako je varené víno, klobásy, koláče a miestne špeciality. Katedrála je po súmraku osvetlená a na trh vrhá krásnu žiaru.

Určite si pozrite vianočné podujatia v katedrále vrátane vianočného lampiónového sprievodu a koncertu kolied.

Kedy: od 17. novembra do 21. decembra 2023


Vianočný trh v Tallinne, Estónsko

Historické Staré mesto sa premení na nákupný raj, kde si môžete kúpiť tradičné estónske potraviny a remeselné výrobky, hračky, ručne vyrábané svetre, ovčie kožušiny a plstené klobúky. Zbory a hudobníci naplnia atmosféru hudbou a speváci kolied zabávajú počas celého obdobia konania podujatia.

Teploty v tomto ročnom období klesajú takmer k nule a vysoké veže mesta a farebné stredoveké domy vytvárajú mrazivú, bielu scenériu. Na tomto pozadí predávajú stánkari plstené klobúky, papuče, pohánkové vankúše, drevené misy a artefakty, prútené výrobky, krásne ručne šité deky, keramiku a sklo, zvieratá z morskej trávy, domáce sviečky, vianočné vence, pletené čiapky, šály a tradičné svetre.

Vzduch naplní vôňa horúceho vareného vína spolu s lahodnými vôňami estónskych sviatočných jedál, medzi ktoré patrí bravčové mäso, kyslá kapusta, krvavničky, horúce polievky, perníky, marcipán, med, sušienky, orechy a sladkosti.

Kedy: od 1. decembra 2023 do 7. januára 2024


Striezelmarkt, Drážďany, Nemecko

Striezelmarkt je pravdepodobne najstarší vianočný trh v Nemecku a tento rok (2023) sa bude konať už po 589. krát. Striezelmarkt (od slova Striezel, ktoré znamená dlhý pletený rožok) je známy svojím Stollenfestom – Stollen je nemecká verzia vianočného koláča z ovocia a marcipánu. Pekári sa pustia do pečenia najväčšieho vianočného koláča na svete, ktorý nakoniec váži okolo štyroch ton a verejnosti sa podáva 5. decembra, ale až potom, čo ho stovky cukrárov prenesú cez celé staré mesto.
Kúpite si tu napríklad luskáčiky, umelecké sklo z Durínska (môžete tu zastihnúť aj sklárov a rezbárov) a keramiku z Hornej Lužice.

Kedy: od 11. do 30. decembra 2023


Tuomaan Markkinat, Helsinki, Fínsko

Fíni radi oslavujú Vianoce a Tuomaan Markkinat je najstaršie a najväčšie podujatie svojho druhu v Helsinkách. Je tiež veľmi pravdepodobné, že celé mesto bude zahalené do hrubej snehovej prikrývky, zatiaľ čo nad Aleksanterinkatu, oficiálnou vianočnou ulicou Helsínk, sa budú vznášať blikajúce svetlá.

Svetlá sú dlhoročnou tradíciou, ktorá sa prvýkrát začala v roku 1949 na znak nádeje po druhej svetovej vojne. Trh sa nachádza na Senátnom námestí a je miestom, kde si môžete kúpiť krásne vyrobené darčeky, ako aj miestne produkty, ryby, mäso a hotové jedlá. Nachádza sa tu aj tradičný kolotoč, na ktorom sa deti môžu zadarmo povoziť.

Kedy: Od 1. decembra do 22. decembra 2023


Vianočné trhy vo Viedni, Rakúsko

Viedenský vianočný trh na námestí Rathausplatz je s viac ako miliónom návštevníkov ročne pravdepodobne najobľúbenejším vianočným trhom v Európe. Viac ako 100 stánkov tvorí pestrú zmes nápadov na darčeky od kandizovaného ovocia, umeleckých remesiel až po voňavé sviečky z včelieho vosku. V Rakúsku sú to predovšetkým pečené jablká a pečené gaštany. Zapíjajte ich hrnčekom Gluhweinu a počúvajte zbor trubačov, aby ste sa dostali do nálady.

Kedy: Od 18. novembra 2023 do 7. januára 2024


Vianočný trh v Lille, Francúzsko

V predvianočnom období Lille hýri farbami a svetlami. Deväťdesiat drevených stánkov v štýle chatiek zdobí námestie Rihour, kde sa pečú gaštany a predávajú šperky, hračky a darčeky. Neodchádzajte domov bez toho, aby ste ochutnali vafle a perníky.

Len kúsok odtiaľto na námestí Grand’Place, ktoré ponúka všetku jarmočnú zábavu, sa nachádza veľké ruské koleso, z ktorého sa môžete pozrieť na mesto z vtáčej perspektívy, a kolotoč, ktorý vždy tancuje za zvukov piesne Noel.

Preskúmajte staré mesto, kde je každá ulica vyzdobená množstvom vždyzelených girlánd ozdobených červenými a zlatými stuhami (napríklad Rue de la Grande Chaussée a Rue de la Monnaie).

Kedy: od 17. novembra do 30. decembra 2023


Bruselský vianočný trh

Ak milujete belgickú čokoládu a chcete ochutnať regionálne dobroty, ako sú „klaasjes“ – ploché tvrdé koláče – a „speculoos“, tvrdý perník vytvarovaný do podoby Mikuláša, potom sa vyberte na vianočné nákupy do Bruselu.

Všade nájdete taniere s moules alebo dusenými slimákmi, ak by ste dostali chuť na jedlo. Okrem toho si môžete obuť korčule a vychutnať si korčuľovanie na klzisku, ktoré sa nachádza na námestí Place de la Monnaie. Na námestí Grand-Place bude tiež vianočný stromček a svetelná a zvuková šou.

Kedy: od 24. novembra 2023 do 31. decembra 2023


Tivoli Christmas Market, Kodaň

Záhrady Tivoli sa premenia na vianočnú krajinu plnú vianočných stromčekov, nádherného osvetlenia, vianočných predstavení a pestrofarebných stánkov. Obdarujte seba alebo niekoho iného kodaňskými porcelánovými alebo drevenými bábikami. Neodchádzajte však domov bez toho, aby ste ochutnali tradičný glögg – dánske varené víno zmiešané s likérom a korením.
K dispozícii sú aj rôzne zábavné atrakcie, ako napríklad klzisko, jazda na poníkoch a útulný vianočný bazár s usmievavým Santa Clausom.

Kedy: Od 19. novembra do 31. decembra 2023.  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt