You dont have javascript enabled! Please enable it! Airalo - ideálna eSIM na cesty

Airalo – ideálna eSIM na cesty

Avatar Juraj | 26 mája, 2024

Z logistického hľadiska je teraz cestovanie jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Letenky a hotely si môžete rezervovať online a mapu máte vždy vo vrecku. Potrebujete nájsť reštauráciu? Stačí sa opýtať Google Maps. Potrebujete taxík, aby ste sa tam dostali? Otvorte si jednu z nekonečného množstva aplikácií na zdieľanie jazdy alebo taxíkov, ktoré sú k dispozícii vo danej destinácii.

Jedna vec sa však nedávno zmodernizovala: nákup mobilných dát v zahraničí. A to je dosť veľký problém, najmä ak vezmeme do úvahy, že na všetky práve spomenuté moderné vymoženosti pri cestovaní potrebujete internetové pripojenie. Vďaka kartám eSIM je teraz získanie lacného internetového pripojenia v zahraničí jednoduchšie ako kedykoľvek predtým.

eSIM sú virtuálne karty SIM, ktoré si môžete stiahnuť do kompatibilných telefónov, ako je väčšina najnovších iPhonov a prémiových zariadení Samsung. Umožňujú vám pripojiť sa k miestnej telefónnej sieti v zahraničí, pričom častokrát platíte nižšiu cenu ako za roaming prostredníctvom vášho mobilného operátora doma.

Na nákup kariet eSIM môžete využiť niekoľko služieb, ale mojou obľúbenou je Airalo. Je to jedno z prvých trhovísk s kartami eSIM a podporuje rôzne krajiny sveta. Aplikácia sa jednoducho používa, má zabudovaný vernostný program a za posledné tri roky cestovania po svete mi ušetrila čas a peniaze.

Čo sa mi na Airalo páči

Jednoduchá kúpa karty

Jednou z najlepších vecí na Airalo je jednoduchosť nákupu karty eSIM prostredníctvom jej aplikácie. Najskôr si vyberte krajinu alebo región, v ktorom chcete eSIM zakúpiť. Môžete si vybrať z eSIM kariet pre jednotlivé krajiny alebo si kúpiť regionálnu či globálnu eSIM kartu, ak plánujete cestovať do viacerých krajín alebo chcete mať dlhodobý plán.

Následne môžete zaplatiť kreditnou kartou alebo pomocou služby Apple Pay a prejsť na kartu „Moje eSIM“, kde uvidíte svoju novú eSIM. Ťuknite na ňu a potom ťuknutím na položku „Aktivovať teraz“ aktivujete svoj plán. Aplikácia vás potom prevedie procesom nastavenia, ktorý trvá len niekoľko minút.

A to je všetko. Ak váš telefón podporuje viacero kariet eSIM, môžete mať na pozadí aktívny svoj domáci plán pre hovory a textové správy. To je užitočné, ak váš operátor poskytuje bezplatné medzinárodné textové správy, aby ste stále mohli prijímať veci, ako sú oznámenia o dvojfaktorovom overení a správy od priateľov.

Všimnite si, že karty Airalo eSIM si môžete kúpiť aj online a naskenovaním kódu QR ich pridať do smartfónu. Celkovo sa dá povedať, že obe možnosti si cestujúci ľahko osvoja ešte pred tým, ako sa vydajú na cestu.

Ceny mobilných dát sú super

Cena, ktorú zaplatíte za dátové paušály s Airalo, závisí od krajiny a regiónu, ktorý navštívite, často v závislosti od toho, koľko mobilné dáta v navštívenej krajine skutočne stoja. Za zakúpenie regionálnej karty eSIM často zaplatíte vyšší poplatok, ale môže sa vám to oplatiť, ak máte naplánovanú trasu po viacerých krajinách.

Dáta si kupujete po gigabajtoch a každý plán Airalo má inú platnosť. Ak máte málo dát, môžete si dobiť existujúcu kartu eSIM, čím si nemusíte inštalovať novú kartu eSIM. Všimnite si, že často získate výhodnejšiu ponuku, ak si kúpite viac dát vopred, než keď si ich budete dobíjať priebežne.

Ceny sa výrazne líšia v závislosti od miesta, kam cestujete. Airalo nie je vždy najvýhodnejšie v porovnaní s kúpou miestnej SIM karty (viac o tom čoskoro), ale často vám ušetrí peniaze v porovnaní s cenou roamingových dát vášho operátora.

Rýchlosť dát

Airalo spolupracuje s viacerými rôznymi telefónnymi sieťami na celom svete. V USA operátor využíva siete 5G spoločností Verizon aj T-Mobile. V Spojenom kráľovstve zatiaľ beží na sieťach O2 a Three a v Japonsku na sieťach KDDI a SoftBank.

Všetci títo operátori sú dôveryhodní a spoľahliví, takže rýchlosť a pokrytie by mali byť podobné, ako keby ste si zakúpili kartu SIM alebo eSIM priamo od operátora v obchode. Vďaka kvalitným sieťovým partnerstvám, som mal na svojich cestách vždy rýchly internet.

Balíčky podporujú mobilný hotspot

Mnohé tarify medzinárodného roamingu, ktoré ponúkajú americkí telefónni operátori, neumožňujú používať mobilný hotspot bez toho, aby ste si zaň priplatili. Našťastie sa to netýka Airalo, takže zakúpené dáta môžete používať cez mobilný hotspot, pokiaľ váš smartfón túto funkciu podporuje. To je nesmierne užitočné pri práci na diaľku v zahraničí, pretože sa pri práci nemusíte spoliehať na internet v hoteli alebo kaviarni.

Vernostný program

Airalo má vernostný program s názvom Airmoney. Je to podobný program ako program odmien za cestovanie – za nákup dátových paušálov u Airalo získate odmeny. Presnejšie, Airmoney získate vždy, keď si zakúpite eSIM alebo dobijete kartu Airalo, pričom presná suma sa líši v závislosti od zakúpeného dátového balíka. Airmoney získate aj vtedy, keď odporučíte svojich priateľov.

Pokiaľ ide o využitie vašich odmien, Airmoney môžete použiť na zaplatenie akejkoľvek časti budúcej eSIM. V konečnom dôsledku je to príjemný spôsob, ako ušetriť na dátových prenosoch pri cestovaní.

Čo sa nám nepáčilo

Nie vždy bezproblémové nastavenie

Hoci karty Airalo eSIM zvyčajne fungujú hneď po inštalácii, môj iPhone sa z času na čas automaticky nepripojil k mobilnej sieti. Zvyčajne som to vyriešil tak, že som telefón na niekoľko sekúnd prepol do režimu lietadla. Inokedy sa mi to podarilo aj manuálnym výberom podporovanej mobilnej siete v časti „Cellular“ (Mobilné) v aplikácii Nastavenia môjho iPhonu.

Opäť, nestáva sa to vždy, keď používam Airalo, a keď sa to stane, dá sa to ľahko opraviť. Bolo by však pekné, keby sa karty Airalo eSIM automaticky pripájali vždy, keď pristanem v novej krajine, takže dúfam, že spoločnosť časom spoľahlivosť zlepší.

Možno miniete viac peňazí ako pri kúpe miestnej karty

Aj keď často ušetríte peniaze za medzinárodný roaming u svojho operátora, stále môžete minúť viac peňazí, ako keby ste si v cieľovej krajine kúpili predplatenú SIM kartu alebo eSIM kartu. Napríklad 3 GB mobilných dát v Brazílii stoja cez Airalo 18 USD a platia 30 dní. Airalo používa mobilnú sieť Vivo.

Pritom zakúpenie 6 GB dát priamo od spoločnosti Vivo stojí v čase písania tohto článku približne 4 doláre s jej najnižším predplateným paušálom. Tento tarif je platný 15 dní a zahŕňa ďalších 6 GB dát na streamovanie YouTube a neobmedzený WhatsApp. Pri kúpe telefónneho tarifu v Brazílii budete musieť uviesť aj číslo pasu.

Rovnako tak si môžete kúpiť 10 GB predplatených dát od spoločnosti Three UK za približne 13 USD. Airalo si za 10 GB dát v Spojenom kráľovstve účtuje 23 dolárov, takže za pohodlie pri používaní tejto služby zaplatíte približne 10 dolárov navyše.

Ak ste teda ochotní ísť do kamennej predajne a poskytnúť osobné údaje, možno bude lepšie kúpiť si predplatený telefónny paušál na mieste. Pri rýchlych cestách sa však možno oplatí zaplatiť viac za kartu Airalo eSIM, aby ste ušetrili čas.

Na záver...

Airalo je dobrý spôsob nákupu mobilných dát v zahraničí. Ak máte telefón kompatibilný s eSIM, môžete si kúpiť mobilné dáta takmer v každej krajine sveta. Často tak ušetríte peniaze v porovnaní s roamingom od Vášho operátora a ušetríte čas v porovnaní s kúpou miestneho plánu v predajni telefónov, keď prídete do novej krajiny. Nie vždy je to tak lacné ako druhý variant, ale myslím si, že vďaka úspore času sa to pri krátkych cestách oplatí.

Napriek tomu môže byť niekedy zložité dosiahnuť, aby karty Airalo eSIM skutočne fungovali. Nikdy sa mi však nestalo, že by karta úplne zlyhala, ale niekedy je potrebné zapnúť a vypnúť režim lietadla alebo manuálne vybrať mobilnú sieť, aby sa eSIM pripojila. Ale po pripojení je už všetko v poriadku a funguje.

Pri najbližšej ceste do zahraničia vyskúšajte aplikáciu Airalo. A ak vás čaká dlhá cesta s viacerými destináciami, možno sa vám oplatí zakúpiť si regionálny alebo globálny program, ktorý pokrýva všetky plánované destinácie.

3 USD kredit na začiatok...

Pri registrácii zadajte referenčný kód JURAJ6559 a získate od nás kredit 3USD na Váš nákup…

  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt