You dont have javascript enabled! Please enable it! Cestovanie bez cestovky, alebo s cestovkou?

Cestovanie bez cestovky, alebo s cestovkou?

Avatar Juraj | 11 augusta, 2023


Pri svojej práci som precestoval viac ako 120 krajín sveta. Zažil alebo skôr prežil som toho na cestách a necestách naozaj veľa. Na druhej strane som cestoval súkromne aj s cestovkami ale aj bez nich. Skúseností je neúrekom a stále dostávam otázku od znamych, priateľov alebo aj Vás čitateľov, či majú ísť na vlastnú päsť alebo radšej s istotou zázemia CK.

Rozhodol som sa preto otvorene popísať všetko, čo je dôležité, ak radi cestujete a chcete zistiť, ktorá je práve pre vás tá lepšia varianta. S cestovkou, alebo bez cestovky? Budem sa v tomto popise venovať predovšetkým cestovaniu za poznaním a objavovaním. Menej kúpaniu na pláži. Preto pri popise toho, aké je to s cestovkou vychádzam zo skúseností pri objednávke poznávacích dovoleniek s určitými CK. Takými, kde máte stále pri sebe Vášho sprievodcu, ktorý sa Vám venuje a sprevádza Vás počas celej cesty.

Rozhodnite sa sami a nenechajte sa nikým zmanipulovať. Ani cestovnou kanceláriou, ani predajcami leteniek alebo zázračných návodov, ako cestovať individuálne. Urobte si vlastný názor a podľa toho cestujte tak, aby ste boli šťastní ..

Kedy je cestovanie bez cestovky lepšou voľbou


1. Keď chcete ušetriť.


Ak budete dobre hľadať, dokážete nájsť letenky na niektoré termíny za skvelé ceny. Existujú porovnávače leteniek aj aplikácie, ktoré vám skombinujú najlacnejší variant. Pri troche snahy a flexibilite v termínoch sa dostanete celkovo aj na tretinu ceny. Alebo keď vám nevadia krkolomnejšie prestupy. Pre kamaráta som napríklad zohnal letenku z Prahy do Maroka cez Štokholm, pretože to bolo naozaj najlacnejšie. Dôležité je, aby ste mohli cestovať vtedy, keď je práve lacná letenka. V iných termínoch môže byť naopak veľmi drahá ..

Ako je to s cestovnou kanceláriou:

Cestovná kancelária pre vás zakúpi všetky potrebné služby a ich ceny si započíta do ceny zájazdu. Výhodou je, že pri rezervácii zájazdu viete presne, koľko celá cesta bude stáť, a nebudete prekvapení ďalšími nečakanými nákladmi. Všetko je podrobne popísané. Prirážka cestovnej kancelárie v sebe zahŕňa náklady, ktoré súvisia so všetkým, čo pre vás zamestnanci zaisťujú pre vašu spokojnosť. A predovšetkým sprievodca, ktorý je na ceste len pre vás. Na zájazd sa tiež vzťahuje slovenské právo týkajúce sa reklamácie. Pri individuálnom cestovaní a zariaďovaní služieb cez sprostredkovateľské servery sa všetko riadi právom krajiny, do ktorej cestujete. Cestovná kancelária je navyše poistená pre prípad úpadku.

2. Keď máte radi plánovanie.

Baví vás, keď si dovolenku sami naplánujete? Celú cestu môžete viac prežívať, možno najskôr už pri plánovaní, potom znova na ceste a tak si ju dlhšie pamätáte. Plánovanie a prípravy môžu byť skvelá súčasť zážitku z cestovania. Máte radosť, keď sa vám podarí zohnať výhodné ceny za letenky a ubytovanie, baví vás prechádzať cestovateľské blogy a Instagram na tému zvolenej destinácie. Sami si vyberiete presne to, čo chcete vidieť ..

Ako je to s cestovnou kanceláriou:

Voľba pre tých, ktorí za A nemajú čas na zložité hľadanie, ale chcú profesionálnu prípravu od odborníkov, ktorí dané miesta naozaj poznajú, a za B neveria hodnoteniam ostatných turistov na internete. Tu dostanete všetko pripravené „na striebornom podnose“. Sprievodca spolupracuje so špecialistami v kancelárii a spoločne pripravujú program tak, aby zahŕňal tie najznámejšie miesta, ale aj miesta menej známe, ale o to autentickejšie. Všetko overujú aj na vlastnej koži. Také zájazdy sú vyladené do detailu, stále na nich pracujú, každý rok niečo vylepšujú a hľadájú nové zaujímavé miesta k návšteve a aktivity, ktoré Vám môžu ponúknuť ..

3. Keď chcete objavovať neznáme miesta

Nemáte radi miesta, kde je veľa turistov. To sú často práve tie miesta, kam cestovky svojich klientov berú. Ale vy nechcete chodiť po tých najvyhlásenejších a najznámejších miestach..

Ako je to s cestovnou kanceláriou:

V cestovke zvyčajne kombinujú v programe tie najznámejšie atrakcie, ale sem-tam aj zaujímavé skryté miesta. Myslím, že väčšina cestoviak a ich sprievodcov zásadne nechodí po tzv. pascách na turistov. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že sprievodcovia milujú miesta, ktoré majú radi miestni ľudia.

4. Keď chcete zažívať pocit, že ste to zvládli sami

Každý deň je výzva. Chcete si dokázať, že sa sami zorientujete v systéme dopravy a spletitých uliciach v neznámom prostredí. Cestovanie, ktoré je organizované, je pre vás nudné. Potrebujete dobrodružstvo. Možno vám ani vôbec nevadí byť stratení. Naopak, to je pre vás väčšinou najväčší zážitok ..

Ako je to s cestovnou kanceláriou:

Sprievodca vám na mieste pomôže s orientáciou, nástrahami a pravidlami. Pomôže vám ale, aby ste mohli cestovať aj sami. Je s vami pri prehliadke, ale nemusíte s ním tráviť čas celú dobu. Nemusíte tápať a svoj obmedzený voľný čas tráviť v motanici dopravy a neznámych uličiek. Ak máte problém, a možno sa aj stratíte, môžete mu zavolať. Je pre vás ako „airbag“ pre prípad problémov ..

5. Keď neradi počúvate výklad niekoho iného.

Radšej si sami prečítate, čo vás zaujíma. Radi si na mieste kúpite aj nejakú knihu … alebo si len tak prezeráte okolie a stačí vám k tomu drobná „zaujímavosť“, ktorú si sami vygooglite.

Ako je to s cestovkou:

Sprievodca je studnica informácií. Výklad sprievodcu neznamená nudné dejepisné rozprávanie. Sprievodcovia sa snažia svojich cestovateľov skutočne zaujať. Dané miesta poznajú ako svoje topánky. Majú ich radi, poznajú súvislosti a neobvyklé zaujímavosti, o ktorých sa ani v knižných sprievodcoch nedočítate. Sprievodca nie je hovoriacia hlava, ale partner na cestách..

6. Keď ste radi svojím pánom

V čase, keď máte voľno, nechcete tráviť čas organizovane. Chcete si užiť cestovanie a poznávanie podľa momentálnej nálady. Môžete byť na obede / káve / v posteli / na pláži, ako dlho je vám práve v tú chvíľu príjemné. Nemusíte ešte s pizzou v ruke bežať na zraz pri autobuse, pretože inak odíde váš kufor domov sám. Zostanete dlhšie tam, kde sa vám páči. Nie ste limitovaní programom CK. Uprednostňujete „bohémsky“ štýl cestovania a nechávate sa unášať okamihom. Dopredu neplánujete. Na dovolenke nechcete počúvať, o koľkej mám vstať, o koľkej jesť a ako dlho byť na konkrétnom mieste. Svoj voľný čas chcete tráviť po svojom. Rozhodujete sa sami a slobodne. Nemusíte tiež nikde na nikoho čakať ..

Ako je to s cestovkou:

Čas je organizovaný. Sprievodca vie, kedy sú kde vstupy bez radov, či ísť nakúpiť dopoludnia, alebo večer, v akej dennej dobe je to ktoré miesto najkrajšie. Vie, ako naplánovať čas tak, aby bol využitý čo najviac efektívne. Nemusíte pozerať do mobilu pri hľadaní cesty, ale nechávate sa viesť. To ale neznamená, že si nemôžete časť programu užiť po svojom. Aj s cestovkou sa môžete od skupiny odpojiť a neskôr znova pripojiť podľa svojej chuti alebo individuálnych záujmov. Alebo po celodennom programe si večer zájsť na pohárik či romantickú prechádzku a prísť na hotel sami. Sprievodcu a skupinu tak využijete len vtedy, keď budete sami chcieť. Ak chcete nejaké miesto navštíviť mimo program, sprievodca vám poradí, ako sa tam najlepšie dostať ..

7. Keď si chcete vyskúšať cudzí jazyk

Viete nejaký cudzí jazyk, napríklad angličtinu, a radi si ju vyskúšate v praxi. A ak jazyk neviete, stále je tu možnosť sa dohovoriť „rukami a nohami“. Pre zaujímavosť – kamarátov otec má 71 rokov. Nevie takmer žiadny jazyk a každý rok v zime cestuje sám niekoľko mesiacov po Afrike alebo Južnej Amerike. Aj tak to ide.

Ako je to s cestovnou:

Nikto vám nezakazuje sa skúsiť dohovoriť sami. Ale nie je to nutné. Ak si nie ste svojimi jazykovými schopnosťami istí, nebráni vám to spoznať celý svet a stať sa cestovateľom. Vďaka sprievodcovi sa môžete opýtať na všetko, čo vás zaujíma ..

8. Keď chcete skôr relaxovať.

Radi sa len tak túlate a nechávate čas voľne plynúť. Alebo neradi moc chodíte. Tušíte, že s cestovkou a sprievodcom nachodíte viac kilometrov a spoznáte toho viac za menej času. Nejde vám ale o našlapaný program. So sprievodcom sa nemôžete zastaviť, kde chcete, nestihnete zaujímavý obchodík alebo fotku niečoho, čo je pre vás osobne pekné a zaujímavé. Preferujete program volnejší alebo rozložený do viacerých dní. Intenzívnejšie si tak vychutnáte krásu krajiniek a atmosféru daných miest.

Ako je to s cestovkou:

Pri cestovaní chcete čas využiť efektívne. Nemáte neobmedzené množstvo času a po návrate by vás mrzelo, keby ste niečo nestihli. Neprekáža vám schodiť podrážky, ak to stojí za to ..

9. Keď si ubytovanie vyberáte podľa seba

Ubytovanie si vyberáte podľa svojich preferencií, a nie podľa všeobecného štandardu cestoviek. Môžete si tak vybrať luxusnejšie ubytovanie. Alebo naopak niečo skromné za menej peňazí. Môžete sa ubytovať aj priamo u miestnych.

Ako je to s cestovkou:

Vačšina cestoviek má vyskúšané hotely, na ktoré je spoľahnutie. Kombinujú dobrú dopravnú dostupnosť a kvalitné X-hviezdičkové štandardy za slušnú cenu v závislosti od destinácie. Nemusíte sa spoliehať na často nepresné informácie v referenciách alebo na reklamné fotky ..

10. Keď nechcete byť v skupine s ostatnými

Na zájazde cestujete vždy v nejakej skupine, ktorej účastníkov vopred nepoznáte. Nemusíte si s nimi „sadnúť“, môžete byť vzdialení vekom alebo názormi. Napriek tomu s nimi budete musieť tráviť svoj čas, aj keď ich budete mať už druhý deň plné zuby. Nechce sa vám napríklad vo Versailleských záhradách počúvať komentár spolucestujúceho, že „lepšiu záhradu má on doma, pretože tam má bazén, v ktorom sa môže aspoň kúpať“. Ak nechcete cestovať úplne sami, zoženiete si vhodných spolucestujúcich napríklad vo facebookových skupinách zameraných na spolucestovanie ..

Ako je to s cestovkou:

Skupiny sú vo väčšine malé a panuje v nich dobrá atmosféra. Na takéto zájazdy jazdí väčšinou ľudia, ktorí cestovanie milujú. Nebudete sami, ale môžete prežiť čas s ďalšími cestovateľmi a napríklad večer pri poháriku vína spoznáte aj nových priateľov ..

11. Keď sa chcete čo najviac zblížiť s miestnymi.

Na cestách sa radi stretávate s miestnymi, ktorí vám osobne niečo odporučia, zvezú vás, alebo dokonca pozvú k sebe na návštevu. Na zájazde ste skôr uzavretá skupina, kde za vás veľa vecí vyrieši sprievodca. Individuálne cestovanie vedie viac k poznaniu miestnych ľudí, kultúr, nájdeniu nových priateľov a väčšiemu prepojeniu s miestnym životom. Je väčšia šanca spoznať nových ľudí v daných destináciách, pretože so skupinou turistov sa miestni moc do reči nedávajú.

Ako je to s cestovkou:

Necestujete tak, aby ste museli niečo s miestnymi riešiť alebo sa s nimi začali priateliť. Chcete miestny život skôr pozorovať a objavovať. Náš sprievodca je ale ako miestny, má medzi obyvateľmi priateľov, alebo dokonca skutočne z daného miesta sám pochádza či tam dlhodobo žije. S ním sa budete ako miestny cítiť aj vy. Ukáže vám zaujímavé miesta, ktoré má sám rád a sú autentické ..

12. Keď ste pripravení sami riešiť problémy na cestách

Cestovateľské ťažkosti prichádzajú a treba s nimi počítať. Let môže byť oneskorený alebo zrušený, nestihnete naplánované spoje. Môžete mať aj zdravotné problémy alebo úraz. Ale viete tieto problémy riešiť a nevadí vám sa rozhodovať a zaistiť si potrebnú pomoc sami. A ak sa ocitnete v problémoch, dokážete dobre využiť súčasnú techniku a rôzne užitočné aplikácie ..

Ako je to s cestovkou:

Sprievodca je s vami od odletu po návrat a je pripravený sa postarať o všetko potrebné v pripade problémov. Aj v cestovnej kancelárií je nonstop služba, ktora je pre Vás ďalšou poistkou. Môžu zabezpečiť náhradné letenky, sledovať stratenú batožinu, obvolať potrebné inštitúcie napríklad v pripade straty dokladov. Nikdy nie ste na nič sami. Nech sa už rozhodnete cestovať na vlastnú päsť alebo s cestovnou kanceláriou, dajte si pozor na pasce na turistov a necestujte s neoverenými CK!


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt