You dont have javascript enabled! Please enable it! Havaj - raj Pacifiku

Havaj – raj Pacifiku

Avatar Juraj | 8 marca, 2022

Súostrovie Hawaii, známe ako Ostrovy blaženosti, sa nachádza uprostred Tichého oceánu. Skladá sa z mnohých ostrovčekov a atolov, štyroch väčších – Kauai, Oahu, Maui a Big Island a dvoch menších ostrovov – Molokai a Lanai.

Najvýznamnejším ostrovom Havajského súostrovia je Oahu, kde sa nachádza hlavné mesto Honolulu s preslávenou plážou Waikiki. Havajské súostrovie leží asi 3 800 km na juhozápad od pobrežia Kalifornie a je najvzdialenejším štátom od hlavného mesta USA.

Havaj je nazývaná rajom Pacifiku. Dovolenka na Havaji splní každému sen o prekrásnych piesočných plážach, kúpaní v azúrovo modrom mori a kráse havajskej flóry. Havaj vie očarovať priateľskou atmosférou, polynézskou pohostinnosťou a kultúrnymi tradíciami. Tento kúzelný kút našej planéty tvorený sopkami, vodopádmi, koralovými útesmi, dažďovými pralesmi a nádhernými kvetmi bude pre návštevníkov nezabudnuteľným zážitkom.

Havajské ostrovy boli a vlastne ešte stále sú, pretože tento proces neskončil, vytvorené sopečnou činnosťou. Všetky ostrovy majú tropické vlhké podnebie. Teplota vzduchu sa pohybuje okolo 27 ºC v zime a 33 ºC v lete. Okolité ostrovy, ktoré nie sú tak zasiahnuté turistickým ruchom, si zachovali vo väčšej miere pôvodný ráz krajiny. Športovo ladení návštevníci si môžu prežiť aktívnu dovolenku pri surfingu, tenise, golfe, jazde na koni alebo potápaní.

Oahu

Tri milióny rokov starý ostrov Oahu tvorí kultúrne i vzdelávacie centrum celého štátu. Ostrov je miestom tých, ktorí sa chcú cez deň venovať surfingu, plávaniu, opaľovaniu alebo potápaniu a život pre nich začína až za súmraku, kedy sa otvoria tanečné kluby a kedy sa na hlavnom Waikiki Boulevarde rozhoria pochodne, oznamujúce začiatok večernej zábavy. Oahu ponúka nielen kúpanie, rušný nočný život, ale aj množstvo zaujímavostí a pamätihodností. Patrí medzi nich kráľovský palác Iolani, námorná základňa Pearl Harbor, Čínska štvrť v Honolulu, botanické záhrady, ananásové plantáže a morské akvária. Najnavštevovanejším miestom ostrova je Pearl Harbor.

oahu

Kauai

„Záhradný ostrov“ je najstarší z havajských ostrovov, ktorý sa rozprestiera najsevernejšie a je naozajstným tropickým rajom na zemi. Medzi najväčšie prírodné atrakcie patrí útesová oblasť na severozápade zvaná Na Pali Coast a Waimea Canyon – „Grand Canyon Pacifiku“. Severne od tohto kaňonu sa rozprestiera Koke’e State Park. Kauai je jediný z havajských ostrovov, ktorý má splavné rieky. Môžete si požičať kajak a plávať po Wailua River ku „kotvisku“ a potom ísť kilometer k vodopádom s možnosťou kúpania.

kauai

Maui

„Údolný ostrov“ vznikol spojením pôvodne dvoch samostatných sopečných ostrovov. Mesto Lahania je domovom mnohých kurióznych obchodíkov a galérií všetkého druhu. Nenechajte si ujsť návštevu miestnych pláží Hamoa, Koki a národný park Waianapanapa. Letovisko Wailea, ktoré nájdete na južnom pobreží Maui, ohromí návštevníkov svojimi plážami a golfovými ihriskami. Miestne pláže sú vhodné na šnorchlovanie. Blízko južného pobrežia Maui je ostrov Molokini – raj potápačov známy predovšetkým vďaka svojmu podmorskému kráľovstvu, ktoré ponúka jedinečné pohľady napr. na žraloky, morské korytnačky a raje.

maui

Big Island

„Veľký ostrov“ je najväčší a zároveň najmladší z havajských ostrovov. Medzi najväčšie atrakcie tohto ostrova patrí národný park Hawaii Volcanoes. Ďalšou zaujímavosťou je napríklad najvyššia hora štátu Hawaii alebo Waipio Valley – tzv. „Údolie Kráľov“, kde na útesoch vysokých 600 m lemujúcich okolie sú jedny z najvyšších havajských vodopádov. Big Island je ideálnym ostrovom pre milovníkov golfu a tenisu. Nezabudnuteľným zážitkom bude podmorský život ostrova, ktorý je bohatý na koraly, ďalej od pobrežia je možné pozorovať aj veľryby a delfíny.

Waipio Valley

Tip na výlet
Pobyt pri mori si môžete spestriť výletom terénnym vozidlom na vrchol najvyššej hory Havajských ostrovov – sopku Mauna Kea (4 205 m) a počkať tu do západu slnka, ide o úchvatný zážitok.Mauna Kea

Zaujímavosť

Preslávené havajské kvetinové vence – slávne lei – sú prevažne viazané z orchideí. Ako inak, lebo Havaj, obzvlášť vulkanické plantáže v okolí mesta Hilo na Veľkom ostrove, sú najväčším producentom týchto kvetov na svete. Milióny kvetov cestujú z tohto kúsku krajiny letecky do všetkých kútov planéty! Viazanie vencov je doslova havajskou národnou vášňou. Nenosia ich iba ženy. Ešte dnes môžeme na Havaji stretávať s kvetinovými vencami aj mužov. Domorodých a napríklad aj turistov.

Havajské lei


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt