You dont have javascript enabled! Please enable it! Lokality v Toskánsku - 1. diel

Lokality v Toskánsku – 1. diel

Avatar Juraj | 27 novembra, 2020

Pôvabné Toskánsko s úrodnými údoliami, bohatou vegetáciou a príjemnou klímou sa rozkladá v strednom Taliansku pri pobreží Tyrhénskeho mora. Na severe susedí s provinciou Emilie-Romagna a Ligúriou, na východe s Umbriou a Marche a na juhu s Laziom.

Agroturistika – nový turistický trend v Toskánsku

Dovolenky v nádherných, elegantne zreštaurovaných usadlostiach, ktoré sú ponorené do vidieckej zelene. Spôsob inteligentný a odpočinkový pre objavenie podstaty tohto kraja. Stovky nádherných vidieckych kamenných usadlostí, ktoré v minulosti obývali poľnohospodári, boli kompletne obnovené, vybavené bazénmi a všetkým komfortom. Dnes sú vyhľadávaným miestom turistov, ktorí prichádzajú z celého sveta objaviť krásu tejto krajiny, ochutnať pravú kuchyňu a vybrané toskánska vína. V absolútnom relaxe, dosť ďaleko od turistického chaosu mesta.

Nakoľko tento región máme veľmi radi (a nielen kvôli vínu 😀 ) vybrali sme 165 ! lokalít v Toskánsku, ktoré si postupne predstavíme aspoň v niekoľkých vetách. My sme ich prešli všetky, takže informácie budú na základe našich pocitov a navyše sme pridali aj historické fakty, ktoré Vám dosť napovedia. Vzhľadom na celkový počet lokalít sme rozdelili toto predstavenie na 9.dielov. Každý týždeň vždy v piatok vyjde ďalšie pokračovanie predstavovania Toskánska.

Na úvod Vám v krátkom videu ukážeme ako Toskánsko vyzerá objektívom našich kamier…

Vďaka nášmu partnerovi MEGA sú naše videá sú uložené na bezpečnom a šifrovanom cloude.

Video je zaradené v našom Predplatiteľskom programe. Vďaka partnerovi MEGA môžete teraz toto video vidieť a navyše ešte aj získať na 3 mesiace úplne ZDARMA prístup do ⍟ Predplatiteľskej sekcie. Stačí vyplniť formulár  nižšie. V spomínanej sekcii nájdete mnôžstvo našich exkluzívnych videí z celého sveta.


1.DIEL

2.DIEL

3.DIEL

4.DIEL

5.DIEL

6.DIEL

7.DIEL

8.DIEL

9.DIEL

✔️Albinia

Camaiore

Castellina Marittima

Dicomano

Chianciano Terme

Mercatale Val di Pesa

Palaia

Radda in Chianti

Scarperia

✔️Ambra

Campiglia d’Orcia

Castelnuovo Val Cecina

Elba

Chianni

Molin del Piano

Partigliano

Rapolano Terme

Seravezza

✔️Ansedonia

Campiglia Marittima

Castiglion Fiorentino

Empoli

Chiusdino

Montaione

Peccioli

Ravi

Serre di Rapolano

✔️Arcidosso

Campiglione

Castiglioncello

Figline Val d’Arno

Chiusi

Montalcino

Pelago

Reggello

Sesto Fiorentino

✔️Arezzo

Carmignano

Castiglione d’Orcia

Firenzuola

Impruneta

Monte San Savino

Pergine Valdarno

Roccalbegna

Siena

✔️Aulla

Casale Marittimo

Castiglione Della Pescaia

Fivizzano

Legoli

Montebuono

Pescia

Roccastrada

Sinalunga

✔️Bagni di Lucca

Cascina

Cavriglia

Florencia

Lido di Camaiore

Montecatini Terme

Pienza

Rufina

Sovicille

✔️Barberino del Mugello

Casole Lunigiana

Celle sul Rigo

Follonica

Loro Ciuffenna

Montecatini Val di Cecina

Pietrasanta

San Baronto

Strada in Chianti

✔️Barberino Val d’Elsa

Casole d’Elsa

Certaldo

Forte dei Marmi

Lucca

Montefollonico

Pievescola

San Casciano in Val di Pesa

Suvereto

✔️Barga

Castagneto Carducci

Cetona

Fosdinovo

Lucignano

Montegonzi

Piombino

San Donato in Poggio

Talamone

✔️Bibiena

Castel del Piano

Cinigiano

Fucecchio

Luconela in Chianti

Montelupo Fiorentino

Pisa

San Gimignano

Tavarnelle Val di Pesa

✔️Bucine

Castelfranco di Sopra

Codiponte

Gaiole in Chianti

Marina di Bibbona

Montepulciano

Pistoia

San Miniato

Terranuova Bracciolini

✔️Buggiano

Castell Azzara

Colle Val d’Elsa

Gambassi

Marina di Grossetto

Monteriggioni

Pitigliano

San Quirico d’Orcia

Tirrenia

✔️Buti

Castellina in Chianti

Colognora

Ginestra Fiorentina

Marina di Massa

Monteroni d’Arbia

Poggibonsi

San Vincenzo

Torre del Lago Puccini

Cortona

Gioviano

Marina Pietrasanta

Montespertoli

Poggioferro Seggiano

Sansepolcro

Trequanda

Giustino Valdarno

Marradi

Montevarchi

Pomarance

Sassetta

Vada

Grassina

Massa

Monticiano

Pontedera

Saturnia

Vaglia

Greve in Chianti

Massa Marittima

Montignoso

Populonia

Scansano

Viareggio

Grosseto

Massarossa

Orciatico

Porciano

Scarlino

Vicchio

Porto Santo Stefano

Vignale Riotorto

Pratovecchio

Vinci

Punta Ala

Volterra

Quies

Zeri


Dnes sa teda pozrime na 1.diel… Poďme teda na to…

Albinia

Albinia je prímorské letovisko ležiace v blízkosti ústia rieky Albegna, od ktorej je tiež odvodené jej meno. Kým od mora je vzdialená len 2 km, od najbližšieho väčšieho mesta Grosseto ju delí rovných 30 km.
Albinia je dokonalým príkladom modernej dediny, ktorá sa z nenápadnej, malej talianskej obce, zaoberajúcej sa iba poľnohospodárstvom, počas niekoľkých rokov zmenila v pozoruhodné a predovšetkým vyhľadávané turistické a kúpeľné letovisko.
Oblasť Albinia je tiež typická výrobou soli, čo dokladajú aj veže, týčiace sa práve neďaleko Albinie – v tesnej blízkosti ústia rieky Albegny do mora.

Ambra

Ambra je čarovná starobylá dedinka rozkladajúca sa na úpätí jednej z hôr pohoria Chianti, v rovnomennom údolí Ambra, na juhozápade Toskánska, v trojuholníku medzi Florenciou, Sienou a historickou oázou Arezzo. Dedinka, v ktorej akoby sa zastavil čas, na vás dýcha tradičnou atmosférou talianskeho vidieka. Okolitá toskánska pahorkatina vás ohromí svojím divokým pôvabom. Utvárajú ju najmä píniové háje a malebné potôčiky. More, ktorý obmýva západný okraj Toskánska, je krištáľovo čisté.
Na svoje si tu ale môžu prísť aj milovníci historických pamiatok. Oblasť ukrýva nespočetné množstvo nemých pripomienok starovekej antickej kultúry a etruskej civilizácie. Ambra je svojou polohou – 30 km západne od Arezza, 32 km severovýchodne od Sieny, 65 km juhovýchodne od Florencie, takisto ideálnym východiskovým bodom pre turistické výlety do okolitých historických perál Toskánska.

Ansedonia

Tower of San Pancrazio, Ansedonia

Ansedonia je malé prímorské letovisko ležiace na južnom pobreží Toskánska, priamo pri Stredozemnom mori.
Je známe najmä pozostatkami rímskeho sídliska Cosa, ktoré sa rozkladá vo výške 114 metrov nad morom na skalnatom útese nad ním. Jeho pôvod siaha až do roku 273 pr. n. l. a zrejme malo slúžiť ako strategický bod v bitke s Kartágom.

Prístav Porto San Stefano, vzdialený asi 15 km vzdušnou čiarou, na spomínanom poloostrove Monte Argentario. (Ďakujeme čitateľovi Pavlovi Vicianovi)

Naproti Ansedonii leží polostrov Monte Argentario a približne 40 km od nej je vzdialené mestečko Grosseto. Ansendonia je veľmi obľúbenou destináciou práve vďaka spojeniu zaujímavej historickej pamiatky s pobrežím krištáľovo čistého mora.

Arcidosso

Arcidosso je pôvabné horské mestečko rozkladajúce sa na juhovýchode Toskánska v nadmorskej výške 680 m n. m. vo svahu hory, alebo skôr vyhasnutej sopky, Monte Amiata (1193 m. N. M.). Návštevníkom ponúka nádherný panoramatický výhľad do okolitej krajiny a na priľahlé jazero.
Jeho dominantou je jednoznačne majestátna hradná pevnosť, pevnosť Rocca Aldobrandesca, ktorá na prvý pohľad naznačuje veľmi bohatú históriu mesta. Prvé písomné dochované zmienky o ňom sa datujú k roku 860 n.l.
K ďalším lákavým historickým pamiatkam patria kostoly Chiesa di San Leonaro a Chiesa della Madonna dell’Incoronata. Arcidosso je tiež dejiskom početných slávností a festivalov. Veľmi populárny je najmä novembrový hudobný festival, spojený s ochutnávkou čerstvo vylisovaného olivového oleja.

Od konca stredoveku až do súčasnosti sa miestni obyvatelia živia pastierstvom (najmä chovom kôz a oviec) a poľnohospodárstvom (pestovaním vína, olív a ovocia). Postupom času upustili od gaštanov, naopak oveľa viac sa zamerali na produkciu okrasných záhradných rastlín. Ešte dnes sa tu v mnohých rodinách vyrába tradičným spôsobom syr, spracováva sa vlna a robia kože.
Arcidosso je kľudné miesto, vzdialené 55 km severovýchodne od mesta Grosseto, 75 km juhovýchodne od Sieny a 100 km južne od Florencie. Svojou polohou a malebnou krajinou je ideálny pre všetkých, ktorí chcú v tomto odlúčenom rohu Toskánska pozorovať taliansky spôsob života v jeho prirodzenej, ničím neprikrášlenej podobe.
Pri potulkách tunajšou krajinou sa ponúka aj možnosť výletu do neďalekej prírodnej rezervácie Monte Labro.

Arezzo

Arezzo patrí k najstarším a predovšetkým k najbohatším toskánskym mestám. Leží v rovnomennej provincii, v mieste, kde sa stretávajú štyri údolia provincie – Val di Chiana, Valdarno, Valtiberina a Casentino.
Arezzo je typickým predstaviteľom Toskánska. A to vo všetkých smeroch – po stránke umeleckej a kultúrnej, historickej a prírodnej. Čo sa týka priemyslu, potom z ekonomického hľadiska je pre mesto veľkým prínosom výroba klenotov a šperkov.

Poklady prírody

Arezzo sa nachádza v predhorí Apenín. Už spomenuté štyri nádherné údolia dodávajú celej provincii Arezzo neopísateľné kúzlo. Konkrétne údolie Val di Chiana, pôvodne nehostinné územie bažín, dnes patrí k najkrajším miestam Talianska.
Vďaka šikovnosti a drine miestnych poľnohospodárov sa už v minulosti podarilo získať lány úrodnej pôdy, ostro kontrastujúcich s hlbokými lesmi Casentino.

Rozľahlé vinice, nekonečné pasienky, veľa zelene … To je Arezzo. Na kopcoch v údolí rieky Tiber sa pasú ovce, z ktorých mlieka sa vyrába lahodný syr. Výbornú chuť majú tiež miestne vína Chianti dei Colli Aretin, Bianco Vergine della Val di Chiana a víno Colli dell’Etruria Centrále. Krajina Arezzo je výnimočná ešte jednou špecialitou. Na jeseň, keď sa ochladí, začína sezóna hľuzoviek.

Podpisy histórie

Arezzo je svojím pôvodom mestom Etruskov. K jeho výraznejšiemu rozvoju však prispeli až Rimania. Obe civilizácie však tu po sebe zanechali svoje stopy. Preto až sa nasýtite výhľadom na očarujúcu krajinu, môžete sa vydať za poznávaním miestnej histórie. Nájdete tu veľa domov pochádzajúcich ešte z etruskej doby, popravde väčšinou už značne poškodených. Rovnako trosky pôvodne mohutných mestských hradieb pamätajú prvých tunajších obyvateľov.

Rimania sa zaslúžili o stavbu tunajších chrámov, kúpeľov a divadla. Takmer nič z toho už však nemá svoju originálnu podobu. Medzi tie najzachovalejšie patria snáď len zvyšky antického amfiteátra.
K historickým budovám, ktoré jediné si zachovali svoju pôvodnú tvár, patria snáď len tunajšie kostoly. Napríklad kostol Pieve Santa Maria, ďalej Palazzo del Tribunale zo 17. storočia s balustrádou a vonkajším schodiskom a Palazzo della Fraternity, ktorého pôvod siaha až 13. storočia. Za pozretie určite stojí aj pieskovcová bazilika Duomo San Donato majestátne sa týčiaca nad mestom, s krásnymi farebnými sklenenými oknami zo 16. storočia.
Skrátka atmosféra stredoveku tu ešte stále je a dýchne na každého návštevníka s intenzitou vlastnou len tým najkrajším talianskym horským mestečkám.

Aulla

Aulla je malá stredoveká obec ležiaca na talianskej riviére Magra. Jednoznačne najväčšou dominantou obce je tunajšia pôvodne vojenská pevnosť Brunella Fortress, týčiaci sa nad sútokom dvoch riek, Aulla a Magra.
Aulla je významnou križovatkou najmä pre turistov, ktorí zamierili na výlet do Apuanských Álp, alebo na prechádzku do okolia Massa. Zároveň ponúka nádherný panoramatický výhľad na malebnú krajinu zeleného údolia Apenín.
V histórii zažila dedina nespočet ťažkých okamihov. Pre svoju strategicky výhodnú polohu bola napríklad počas druhej svetovej vojny skoro celá zničená. Zaujímavé pritom je, že blízke okolité dediny, ako je Caprigliola, Albiano, Bibola, Olivola a Pallerone, zostali vždy takmer nedotknuté.

Vojenská pevnosť Brunella Fortress pochádza z XV storočia a dnes je v nej Prírodné múzeum histórie Lunigiana, čo je z historického hľadiska veľmi zaujímavá oblasť Toskánska, až mýtická. Územne sa rozkladá v dvoch provinciách, La Spezia a Massa Carrara, a tiahne sa od Apenín až k rieke Magra, takže čiastočne zasahuje aj do Ligurie.
Jej hranice kopírujú hranice už neexistujúcej stredovekej diecézy Luni, podľa ktorej je oblasť pomenovaná. Rímsky prístav Luni bol vo svojej dobe centrom severného toskánskeho pobrežia. Podľa legendy sa prepadol do zeme, zmizol. Dodnes sa v kraji zachovali stopy po rímskej civilizácii – zvyšky kolosea, mince, črepy nádob.

Bagni di Lucca

Bagni di Lucca je očarujúce malé historické mestečko severného Toskánska. Rozlieha sa uprostred zeleného údolia rieky Limy, priamo na jej brehu. Je vyhľadávaným miestom najmä pre termálne pramene s liečivými účinkami, ktoré tu boli objavené ešte pred rokom 1000 n. l.
Relaxovať sa tu dá ale všade, nielen v horúcej vode. Tunajšia oblasť poskytuje mnoho nádherných prírodných scenérií. Dolný tok rieky Serchio lemujú kopce Apuánských Álp, Pistoiských Apenín a pohoria Monte Pisano. Lákavé je ale pochopiteľne aj neďaleké pobrežie Tyrhénskeho mora.
Tiež tu, ako je pre toskánsku krajinu typické, môžeme uvidieť mnoho olivových hájov a viníc. Vo veľkom sa tu pestujú okrasné kvety a vyrába kvalitná talianska obuv.

Z Bagni di Lucca to nie je ďaleko, ako už ostatne napovedá aj sám názov, k jednému z najkrajších a najväčších historických klenotov Toskánska – do mesta Lucca. Je od neho vzdialené iba 27 km.

Barberino del Mugello

Barberino del Mugello je malebné historické mestečko ležiace v hornej časti zeleného údolia Mugello, na brehu riečky Stura.
Tunajšia oblasť je veľmi bohatá na historické pamiatky. Nájdete tu niekoľko hradov, kostolov a veľa zaujímavých stredovekých budov.
Pre svoju výhodnú polohu, nachádza sa 32 km severne od Florencie, je Barberino del Mugello ideálnym východiskovým bodom aj pre výlety do okolitých historicky atraktívnych miest a obcí.
Neďaleké jazero ponúka možnosti rybárčenia a vodných športov. Napríklad plachtenie, splavovanie rieky, v meste je k dispozícii aj turistom škola windsurfingu.
Skrátka neprídu ani milovníci turistiky a cyklistiky. Typicky toskánsku krajinu v okolí Barberino del Mugello si nemožno nezamilovať.

Barberino Val d’Elsa

Barberino Val d’Elsa je pôvabné historické mestečko, rozkladajúce sa na pol ceste medzi Florenciou a Seinou, na jednom z kopcov pohoria Chianti v údolí riek Elsa a Pesa (obe tvoria prítok rieky Arno).
Z nadmorskej výšky 370 m n. m. ponúka nádherný výhľad do okolia. K tomu všetkému ešte pridáva veľa historických pamiatok a zaujímavých miest.
Už pri pohľade na dochované opevnenia mesta si pripadáte ako v stredoveku. Uprostred sa potom týči hrad, ktorý bol tŕňom v oku okolitých boja chtivých pánov.

Aj keď mestské hradby postupom času utrpeli veľa rán, obe sú stále v pôvodnom, zachovalom stave. Jedna z nich sa dokonca môže pochváliť elegantným gotickým oblúkom a tehlovou zvonicou, viditeľnou už z diaľky.
Neďaleko Barberino Val d’Elsa sa nachádza Antiquarium di Sant Appiano, čo je malé archeologické múzeum. Miestni poľnohospodári tu objavili mnoho etruských pamiatok. Už v roku 1907 a 1910 to boli napríklad hrobky v takmer pôvodnom stave.

Barga

Barga je pôvabné horské mestečko, ktoré sa rozprestiera v prekrásnom údolí Garfagnana, v nadmorskej výške 410 m n.m. Ak hľadáte miesto, kde sa zastavil čas, práve ste ho našli. Barga, pôvodne obchodné a priemyselné centrum, patrí k menej známym historickým šperkom toskánskych údolí.
Romantika stredoveku tu na vás bude dýchať na každom kroku. Nespočetné množstvo historických pamiatok, úzke dláždené uličky, nádherné panoramatické výhľady na okolitú malebnú krajinu z mestských hradieb, to všetko len umocňuje rozprávkovú atmosféru mesta. Doslova kúzelné scenérie vytvárajú najmä neďaleké Apuánske Alpy a Apeniny.
Okrem zachovalého pôvodného jadra mesta stojí za pozretie aj Barga Giardino, stredoveká štvrť, obohnaná polorozpadlými múrmi.
Dominantou je bezpochyby mohutná katedrála z 10. storočia, s krásnou kazateľnicou od sochára Bigarelliho da Como z 13. storočia. K ďalším výrazným pamiatkam patrí radnica Palazzo Pretorio z 16. storočia a barokový kostol sv. Annunziata (1595).
Každé leto Barga hostí Jazzový a Operný festival. Barga sa nachádza na severozápade regiónu a je posadená vo svahu. Nutné spomenúť aj jej výhodnú polohu k výletom do okolia. Od hlavného mesta provincie, Lucca, je Barga vzdialená 38 km. K šikmej veži v Pise je to odtiaľ o rovných tridsať kilometrov viac.
Ďalším dôvodom k výletu a zároveň skvelou relaxáciou, je určite tiež termálne kúpalisko, vzdialené len 17 km, kde sa robia aj bahenné masáže.

Bibbiena

Bibbiena je malebné stredoveké mestečko, nachádzajúce sa v provincii Arezzo. Z pôvodne významného sídla Etruskov sa stalo dôležité centrum oblasti Casentino.
Okrem malebnej krajiny a množstva nádherných prírodných scenérií tu nájdete tiež veľké množstvo zaujímavých pamiatok. Už zďaleka sú vidieť veže tunajšej pevnosti Tarlati a Porta dei Fabbri (kováčska brána), ktoré boli súčasťou pôvodného hradu.
K ďalším historickým klenotom Bibbieny patria hneď tri významné historické budovy – Palazzo Mazzoleni, Palazzo Niccolini, Palazzo Dovizi.
Za pozornosť stojí tiež kostol San Lorenzo, s glazurovými terakotovými dielmi, ďalej rokoková modlitebňa (oratórium) sv. Františka, farský kostol Sant’Ippolito a svätyne Santa Maria del Sasso.

Bucine

Bucine je malá obec, nachádzajúca sa takmer v samom strede trojuholníku medzi veľkomestami Florencia (55 km), Siena (35 km) a Arezzo (35 km), v údolí Ambra. Bucine sa ale môže pýšiť nielen výhodnou a strategickou polohou, ale aj pokojnou a zároveň malebnou, typicky toskánskou, krajinou. Na juhozápade navyše vytvára nádherné scenérie rysujúce sa pohorie Chianti.
Nádvorie neďalekého hradu Cenina sa stáva každé leto dejiskom najrôznejších koncertov a hlavne významných hudobných festivalov. Okrem hradu tu ale môžete obdivovať aj ďalšie pamiatky, napríklad Románsky kostol svätého Johna Baptista z Galatrony, opátstvo svätého Petra v Ruoti.

Tipy na výlety do okolia:

  • Hrad Cenina,
  • Kostol Santa Maria ad Agnano,
  • Opatsví Camaldolese

Buggiano

Buggiano je rozľahlá oblasť, veľkosti 16 km2, nachádzajúca sa v provincii Pistoia, na západ od provincie Terme, medzi mestami Florencia a Viareggio. Hlavným centrom Buggiana je obec Borgo di Buggiano. Ide o oblasť úzkeho a podlhovastého územia.
Pôvod Buggiano je do dnešnej doby nejasný. Uvádza sa síce niekoľko verzií a legiend, všetky však stoja na veľmi krehkom základe.
Buggiano je z hľadiska turistov ideálne predovšetkým čo by východiskový bod pre výlety do okolitých zaujímavých miest.

Tipy na výlety:

  • K najzaujímavejším z nich zrejme patria tri kilometre vzdialené Pass Colle di Buggiano vo výške 170 m so starými pevnosťami zo 13. storočia. Za návštevu určite stojí aj kúpeľné stredisko Montecatini Terme, vzdialené podobne ako Pescia, približne 4 km od Buggiano.
  • K miestnym historickým dominantám jednoznačne patrí aj kaštieľ Villa Bellavista. Ďalej si tu môžete prezrieť aj ďalšie pamiatky, ako napríklad svätyňu svätej Crucifix zo 14. storočia, ktorá pôvodne slúžila cirkvi ako nemocnica (prestavaná bola roku 1773), kostol svätého Andrea, kostol svätého Lorenza a množstvo iných.

Buti

Buti je malá obec v samom srdci Toskánska, ktorá sa nachádza v provincii Pisa. Od slávneho mesta s ešte slávnejšou šikmou vežou je vzdialená len 20 km.
Z historického hľadiska je Buti významná vďaka šľachtickému rodu Medici, ktorého kniežatá tu začali pestovať olivovníky. Prvé nich vysadili na úpätí pohoria Monte Pisani začiatkom 17. storočia. Od tej doby sa olivové sady rozrástli a extra panenský olivový olej sa stal zeleným zlatom nielen tunajšej oblasti, ale vlastne celého Toskánska.

Olivové háje však nie sú jedinou vegetáciou v Buti. Naopak. Obklopuje ho malebná krajina provincie Pisy, ktorá sa rozprestiera od nížiny rieky Arno až po pobrežie Tyrhénskeho mora. Na severe sa týči pohorie Monti Pisani s najvyššou horou Monte Serra (971 m), južná časť je mierne zvlnená nízkymi kopcami, v ktorých sa skrýva veľa úžasných stredovekých dediniek
Buti je tiež ideálnym východiskovým bodom pre výlety do okolitých slávnejších historických klenotov Toskánska. Okrem Pisy to sú napríklad mestá Pistoia, Lucca, Florencia či mesto Viareggio.


Druhý diel vyjde 4. decembra 2020.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt