You dont have javascript enabled! Please enable it! Lokality v Toskánsku – 3. diel

Lokality v Toskánsku – 3. diel

Avatar Juraj | 12 decembra, 2020

Doteraz sme Vám v prvej a druhej časti seriálu Lokality v Toskánsku predstavili 28 zo 165 významných lokalít Toskánska.  Dnes je na rade predstaviť Vám ďalších 15 miest.

*kliknutím na názov lokality sa Vám zobrazia detaily.

[accordions title=“Lokality v Toskánsku – 3.diel“]
[accordion title=“Castellina Marittima“ load=“hide“]
Castellina Marittima je stredoveká, nie príliš rušná dedina, rozkladajúca sa na svahu jedného z mnohých bezmenných kopcov medzi mestami Pisa a Livorno, v nadmorskej výške 375 m. Od mora je vzdialená približne 18 km.

Castellina Marittima je povestná najmä vďaka ťažbe alabastru, kryštalicko-zrnitého vápenca, ktorý sa nachádza v tunajších podzemných baniach. Tento druh nerastu slúžil už v dobe rímskej civilizácie na výrobu nádherných dekorácií, najmä sošiek.

Castellina Marittima je pre svoj pokoj a úžasné panoramatické výhľady na očarujúcu, typicky toskánsku krajinu ideálnym miestom pre pokojnú a oddychovú dovolenku.

Okrem rozprávkovo malebnej krajiny sa aj táto oblasť pýši bohatou históriu a veľkým množstvom stredovekých pamiatok.

Tipy na výlet:

Ak budete mať príležitosť navštíviť tunajšiu oblasť, určite si vyčleňte aspoň jeden deň k návšteve ďalšieho, oveľa väčšieho, pôvabného a zároveň svetovo presláveného historického mesta Pisa. Je odtiaľto vzdialené iba 50 km.

Ďalším, nie nevýznamným historickým klenotom tunajšej oblasti, je tiež necelých 50 km vzdialené mesto Livorno.[/accordion]
[accordion title=“Castelnuovo Val Cecina“ load=“hide“]
Castelnuovo Val Cecina je pôvabné malé stredoveké mestečko, ktoré sa nachádza sa v nadmorskej výške 560 m v údolí Val di Cecina, na juhu provincie Pisa a navyše v nadmorskej výške 560 m.
Castelnuovo Val Cecina sa rovnako ako celé Toskánsko môže pýšiť rozprávkovou, mierne zvlnenou prírodou s rozsiahlymi vinicami a olivovými hájmi. Okolitá krajina je tiež bohatá na termálne pramene.
Ponúka veľké množstvo historických pamiatok, ďalej osvieženie v priezračne čistej vode Stredozemného mora a možnosť relaxácie v tunajšom prírodnom parku Parco dell’Alto Maremma. Za pekného počasia sú odtiaľ nádherné výhľady na Tyrhénske more a na ostrov Elba.
Castelnuovo Val Cecina má strategicky veľmi výhodnú polohu pre výlety do okolitých, rovnako veľmi pôvabných dedín, ako je Micciano, Libbiano, Montegemoli, Serrazzano, Lustignano alebo San Dalmazia.
Hlavným centrom oblasti je nádherné historické mesto Volterra, ktoré tiež stojí aspoň za jednodňovú návštevu, rovnako ako neďaleké San Gimignano, Siena alebo hlavné mesto celého Toskánska – Florencia.[/accordion]
[accordion title=“Castiglion Fiorentino“ load=“hide“]Castiglion Fiorentino je príjemné historické mestečko, rozkladajúce sa nad údolím Val di Chiana, vo svahu, v nadmorskej výške 340 m.
Oblasť východného Toskánska je preslávená rozprávkovou krajinou a hlavne veľmi bohatá na historické pamiatky. Pôvod Castiglion Fiorentino siaha až do čias Etrusko-rímskej civilizácie. Súčasný názov obec získala až po roku 1014, pôvodne sa volala Castiglione Aretino.
Nejpríťažlivejšie pre turistov sú bezpochyby už z diaľky viditeľné majestátne hradby stredovekej pevnosti Casseri, ktoré sa zachovali takmer neporušené. Aj samotné jadro dediny ale ukrýva veľa architektonicky zaujímavých historických budov a kostolov, z ktorých najdôležitejšie sú zrejme gotický kostol Sv. Františka, Collegiata a Chiesa del Gesu.
Necelé 3 km od mesta sa nachádza hrad Montecchio postavený v 13. storočí. Avšak jeho základy boli položené už v 10. storočí. Aj on sa dochoval takmer v pôvodnej podobe. Trochu ďalej, asi 20 km od obce ponúka osvieženie v horúcich letných dňoch malebné jazero. Dohromady s okolitou prírodou údolia, do ktorého je doslova zasadené, predvádza návštevníkom doslova magicky príťažlivú scenériu.
Za návštevu tiež stojí aj jednoznačne najväčší historický klenot tejto oblasti – 18 km vzdialenej Arezzo.[/accordion]
[accordion title=“Castiglioncello“ load=“hide“]
Castiglioncello patrí k najpopulárnejším letoviskám Livornského pobrežia. Nachádza sa v južnej časti Toskánska, medzi nízkymi skalami a morom, malými plážami a píniovými lesmi.

Súkromie malých pláží vytvára skalnatý terén v okolí Castiglioncello, ktorý iba občas ustupuje moru. Tunajšia krajina ponúka okrem gréckych a etruských pamiatok tiež úžasné prírodné útvary. Dominantou samotného mesta je hrad Castello Pasquini, kde sa každoročne usporadúva veľké množstvo zaujímavých kultúrnych podujatí, festivalov a divadelných predstavení. Nenudia sa tu ani malí návštevníci. Park v okolí hradu je plne prispôsobený práve deťom.

Castiglioncello bolo pôvodne iba chudobnou rybárskou dedinou, ktorej história siahala až do doby etruskej civilizácie. V druhej polovici 19. storočia tu, vďaka tunajšej nádhernej prírode a príjemnej klíme, začal opakovane tráviť leto spisovateľ Diego Martilli. Kvôli nemu si sem našli cestu aj jeho žiaci. Spoločne nakoniec založili aj Castiglioncellskú školu. Majetnejší z nich sa si tu začali stavať prepychové vily a na začiatku 20. storočia dokonca okolo veže Medicea vybudovali prvé miestne kúpele.

Castiglioncello sa môže pýšiť tiež veľmi vzácnym archeologickým nálezom. V roku 1913 tu bolo, priamo v samotnom centre obce, objavené pohrebisko Etruskov s viac ako 200 hrobkami z 3. – 1. stor. pr.n.l.
Zaujímavým výletom je neďaleké Livorno, kde začína tzv. Riviéra Etruskov.[/accordion]
[accordion title=“Castiglione d’Orcia“ load=“hide“]Castiglione d’Orcia je malebná historická dedina, rozkladajúca sa v nadmorskej výške 540 m na svahoch Monte Amiata, na juhovýchode Toskánska v poetickom údolí Val d’Orcia.

Nie je bez zaujímavosti, že rieka Orcia prameniaca v tunajších kopcoch, konkrétne medzi mestami Radifocani a Sarteano, cez leto takmer vysychá, až s jesennými dažďami sa znova plní a jej sila sa prejaví v plnej kráse.

Okrem nádherných scenérií a výhľadov na čarovnú krajinu údolia Val d’Orcia, sa Castiglione d’Orcia môže pochváliť neďalekou pevnosťou s opevnenú vežou Rocca d’Orcia.

Castiglione d’Orcia je ideálnym miestom najmä pre pokojnú, relaxačnú dovolenku. Necelé 3 km od obce sa nachádza termálne kúpalisko, kde je možnosť dopriať si rovnako ozdravné, liečebné kúry. Zaujímavým tipom na výlet je tiež historická Siena, vzdialená približne 50 km juhovýchodným smerom.[/accordion]
[accordion title=“Castiglione Della Pescaia“ load=“hide“]Castiglione della Pescaia je očarujúce historické letovisko s nádhernou prírodou. Je hlavným centrom oblasti Alta Maremma, ktorá je preslávená malebnými zátokami, napríklad Cala Martina a Cala Violina, a ešte malebnejšou plážou Punta Ala. Práve nad nimi sa stredoveká kamenná toskánska dedinka Castiglione della Pescaia rozkladá.

Ponúka zaujímavé pohľady na neďaleké ostrovy, vzácnu bažinatú prírodnú rezerváciu Diaccia Botrona alebo blízku stredovekú rovnomennú pevnosť Castiglione della Pescaia. Veľmi obľúbeným výletným miestom je tiež neďaleký polostrov Argentario. Len niekoľko kilometrov od mesta sa nachádza významná archeologické nálezisko Vetulonia, Roselle a Populonia.

Castiglione della Pescaia bol pôvodne len malý prístav, ktorý prakticky tvoril majestátny hrad a vojenská pevnosť. Úlohou miestnych obyvateľov bolo brániť tunajšie toskánske pobrežie pred veľmi nebezpečnými saracénskými pirátmi, ktorí prenikali aj do vnútrozemia, plienili dediny a okrádali miestnych o všetko, čo mohli. A to až do konca 18. storočia.

Súčasná podoba Castiglione Della Pescaia však budí úplne odlišný dojem. Romantické prechádzky historickým mestom a atmosféra útulných talianskych kaviarničiek, z mestečka činia príjemné letovisko, ktoré svojim návštevníkom ponúka možnosť, vychutnať si tu tú pravú odpočinkovú dovolenku, spoločne so všetkými pôvabmi typicky toskánskej krajiny.[/accordion]
[accordion title=“Cavriglia“ load=“hide“]Cavriglia je malá historická obec v provincii Arezzo, vzdialená od samotného centrálneho mesta oblasti asi 30 km. Rozkladá sa na svahoch Chianti v nadmorskej výške 308 metrov nad morom.

Dominantou obce je jednoznačne kostol San Giovanni Battisty. Románska pamiatka, postavená v rokoch jedenásteho a dvanásteho storočia, niekoľkokrát zreštaurovaná. Súčasná podoba má barokový vzhľad so štukovou výzdobou. Ku kostolu je pripojené malé múzeum s terakotovými sochami a obrazmi a posvätnými klenotmi. Veľmi zaujímavou je ďalšia cirkevná budova, kostol San Pancrazio.

V Cavriglii sa v minulosti ťažilo hnedé uhlie. Dnes je oblasť považovaná za prírodný park. Pokrýva plochu 600 hektárov a je obklopená lesmi s prevahou gaštanových a bukových stromov. Zo zvierat tu môžete naraziť napríklad na muflóny, danielov, srncov a ďalšie zvieratá. Vstup do parku je zdarma.

Zároveň je oblasť okolo Cavriglie ideálne pre cyklistiku. Mnoho trás sa dá zvládnuť aj pešo, alebo môžete využiť aj ponuku niektoré z mnohých tunajších agrofariem, ponúkajúcich prechádzky na koni.

Tipy na výlet:
Neďaleko dediny Cavriglia sa nachádza botanická záhrada Roseto Botanico, kde môžete obdivovať krásu tých najexotickejších ruží, aké kedy môžete uvidieť. Ďalšou blízkou pamiatkou je Antica Pieve, rozľahlá stredoveká farnosť.[/accordion]
[accordion title=“Celle sul Rigo“ load=“hide“]Celle sul Rigo je malá idylická osada na juhovýchode Toskánska. Žije tu iba 500 obyvateľov. Ideálne osamotené miesto pre pokojnú dovolenku v kúzelnom kraji.

Celle sul Rigo je, ako je pre toskánske obce typické, preslávené svojou rozmanitosťou, bohatou históriou a už spomínanou rozprávkovo malebnou prírodou. Vďaka svojej vyvýšenej polohe, rozkladá sa v nadmorskej výške 580 m n. m., ponúka nádherné scenérie.

Relaxačný pobyt môžete doplniť návštevou neďalekých termálnych kúpeľov, poprípade si urobiť výlet historického mesta Siena. V tesnom susedstve sa nachádza tiež veľa zaujímavých stredovekých obcí, ako je Sovana, Sorana a Pitigliano, ktoré ešte pamätajú etruskú civilizáciu

K vyhláseným, a turisticky hojne navštevovaným, miestam v okolí patria termálne pramene v San Casciano dei Bagni a jazero Lago di Bolsano.[/accordion]
[accordion title=“Certaldo“ load=“hide“]Certaldo je nádherné horské mestečko, ktoré sa nachádza neďaleko Florencie, v samotnom srdci údolia Val d’Elsa. Je známe predovšetkým ako mesto, kde väčšinu svojho života prežil a tiež zomrel (1375) spisovateľ Giovanni Bocaccio, autor slávneho Dekameronu.

Certaldo je rozdelené na hornú a dolnú časť. V hornej časti etruského pôvodu, miestami ohraničenej stredovekými múrmi, sa nachádza zreštaurovaný dom spisovateľa Giovanniho Boccacia. Od roku 1823 je upravený ako múzeum a sprístupnený verejnosti.

Cez svoju modernú podobu si Certaldo uchovalo nádych romantiky. Naviac ponúka množstvo historických a najmä architektonicky zaujímavých pamiatok. Nie je bez zaujímavosti, že väčšina budov v hornej časti mesta, vrátane domu slávneho spisovateľa, je postavená výlučne z červených tehál.
Dolné mesto bolo postavené neskôr, niekedy v 13. storočí. Hore, k historickému jadru Certaldo, je možné sa z neho dostať pozemnou lanovkou z námestia Piazza Boccaccio.
Malebné Certaldo je tiež Ideálne ako východiskový bod pre výlety do okolitých miest. Obe fascinujúce historické veľkomesta Toskánska, Siena a Florencia, sa od neho nachádzajú rovných päťdesiat kilometrov. A ak vás snáď omrzí pohľad na klenoty histórie, môžete načerpať sily v neďalekých termálnych kúpeľoch.
Certadlo niekoľkokrát do roka hosťuje aj hudobné festivaly a rôzne iné, napríklad stredoveké, slávnosti. Ulice mesta sa potom vždy zaplnia nielen návštevníkmi z Talianska, ale z celej Európy a tiež z Ameriky.[/accordion]
[accordion title=“Cetona“ load=“hide“]
Cetona je malebná historická obec rozkladajúca sa na svahoch rovnomennej hory v nadmorskej výške 380 m n.m. Má všetky vlastnosti typickej toskánskej dediny. Široko ďaleko malebná príroda, veľa historických pamiatok, úzke romantické uličky a hlavne osviežujúci pokoj.

Ako by sa tu opäť zastavil čas. Kraj je preslávený pestovaním vína a olív. Vďaka vyvýšenej polohe Cetona ponúka aj nádherný rozhľad na okolité malebné scenérie tunajšej krajiny.

Samotná Cetona sa môže pýšiť kostolom La Collegiata, ktorý pochádza zo 13. storočia a je zdobený maľbami známeho talianskeho maliara Pinturicchia.

Ponúka sa tu tiež množstvo zaujímavých tipov na výlety do okolia. Napríklad do stredovekých miest ako je Arezzo a Siena, čo sú po Florencii najväčšie historické poklady Toskánska. Načerpať sily môžete v necelých 14 km vzdialených termálnych kúpeľoch, kde zároveň môžete absolvovať nejakú liečebnú, ozdravnú kúru.
[/accordion]
[accordion title=“Cinigiano“ load=“hide“]
Cinigiano je malá toskánska dedina, nachádzajúca sa v údolí Ombrone. Rozprestiera sa v nadmorskej výške 300 m na svahoch pohoria Monte Amiata.

Vzhľadom k svojej vyvýšenej polohe návštevníkom ponúka panoramatické pohľady na okolitú malebnú prírodu a rozľahlé vinice. V oblasti Cinigiano leží taktiež významná oblasť pestovania červeného vína Montecucco DOC, ktoré má u znalcov vína veľmi dobrú povesť.

Miestni obyvatelia sa tiež v hojnej miere venujú folklóru, takže nie je nič neobvyklé, keď sa aj vo všedných dňoch, respektíve po nociach, krajom nesú ľúbivé tóny hudby a spevu.

Cinigiano zároveň ponúka príležitosť na kúpanie v mori. Je približne necelých 40 km vzdialené od pobrežia Tyrhénskeho mora.

Okrem kúpania v mori máte samozrejme možnosť vyraziť aj do okolitých historických miest, napríklad stredovekého Grosseta, alebo preslávenej Sieny. Nech sa už rozhodnete ísť v Toskánsku kamkoľvek, ideálne je, ak máte k dispozícii vlastné, alebo vypožičané osobné vozidlo.
[/accordion]
[accordion title=“Codiponte“ load=“hide“]
Codiponte je maličká horská dedinka, ktorá sa nachádza v podhorí Apuánských Álp, v provincii Massa Carrara, ktorá tvorí časť Lunigiana. Samotné Codiponte je vzdialené necelých 30 km od centra oblasti mesta Carrara.

Ako už sama poloha dediny napovedá, návštevníkom sa tu otvárajú panoramatické pohľady na nádherné scenérie tunajšej čarovnej krajiny. Nezabudnuteľné sú najmä Apuánske Alpy, kam môžete pochopiteľne vyraziť aj na výlet.

Tip na výlet
Historické mesto Carrara je ideálnym miestom na výlet. Napríklad na historickom námestí Piazza Alberica, ktoré pochádza zo 16.storočia, je vydláždené miestnym mramorom a obklopené budovami z 17. – 18. storočia, každý rok v lete vystavujú svoje nové diela umeleckí sochári.

Mnoho architektonicky veľmi zaujímavých stredovekých budov nájdete na ulici Via Santa Maria v stredovekom jadre mesta. Nájdete tu i domy, v ktorých žili slávni umelci, ako Petrarca alebo Repetti.
Za pozretie určite stojí tiež románsko gotický dóm na Piazze del Dumo, ktorý je celý postavený z bieleho a šedého carrarského mramoru, kostol Madonna delle Grazie, alebo palác Palazzo dell’Accademia di Belle Arti.
[/accordion]
[accordion title=“Colle di Val d’Elsa“ load=“hide“]
V pôvabnom údolí Val d’Elsa sa nachádza mesto Colle Val d’Elsa, ktoré leží na ľavom brehu rieky Elsy a dnes je jedným z dôležitých producentov kryštálu v Taliansku. V meste sa nachádzajú tri múzeá: Museo Civico a Museo d’Arte Sacra, Museo Archeologico, Museo del Cristallo, kde nájdete všetko o histórii a produkcii kryštálov.

Mesto Colle Val d’Elsa, vzdialenej 45 km severne od Sieny má stredoveké korene. Okolitá krajina Toskánska je výrazná miernymi kopci s usadlosťami rozptýlenými v kopcoch a obklopená impozantnými cyprusmi.

Colle Val d’Elsa už na prvý pohľad upúta krásnym historickým jadrom. Stredoveké jadro tohto toskánskeho mesta vyčnievajúce nad krajinou na vrchole kopca sa volá Colle Alta. Nájdete tu romantické krivolaké, úzke uličky, ale aj krásne kostoly a paláce. Na vstupe do mesta stojí gotická mestská brána, pozostatok stredovekého opevnenia.
Samotné mesto Colle Val d’Elsa je známe brúsením krištáľového skla, ako továrenskou, tak aj ručnou výrobou. Colle di Val d’Elsa je totiž staré manufaktúrne mesto, vďačné za ranný rozvoj textilných a sklárskych dielní geniálnemu kanalizačnému a vodnému systému z 11. storočia.

Colle Val d’Elsa je posadená vo svahu a ponúka prekrásne výhľady na rozľahlé Toskánsko. Mesto sa rozkladá na okraji oblasti Chianti a je ideálnym miestom pre poznávanie krás rozmanitého Toskánska. Ideálna geografická poloha talianskeho mesta Colle Val d’Elsa poskytuje mnoho možností výletov, napríklad do preslávených miest ako je 25 km vzdialená Siena a okolo 50 km vzdialenej Florencie.
[/accordion]
[accordion title=“Colognora“ load=“hide“]
Dobre udržiavaná talianska stredoveká dedina Colognora s kamennými domami z 16. storočia láka k poznávaniu krás Toskánska vďaka svojej pôvodnej atmosfére, ktorú si dokázala zachovať. Pre strávenie ničím nerušenej dovolenky poprekladanej relaxovaním pri poháriku lahodného vína je Colognora tým pravým miestom.

V tejto toskánskej dedinke nájdete zaujímavé múzeum gaštanov, ktoré dokazuje, že bol tento strom po stáročia dôležitou súčasťou miestneho hospodárstva. Okrem histórie pestovania gaštanov a kuchynskej úpravy plodov sa tu návštevníci môžu zoznámiť s tradičným využitím dreva, ktoré sa používalo nielen na stolárske výrobky, ale aj na výrobu dreveného uhlia alebo k príprave tanínu na výrobu zvieracích koží.

Colognora sa nachádza, ostatne ako mnoho toskánskych dediniek, na vyvýšenej polohe. Týči sa v nadmorskej výške 600 m nad údolím Rogio určite zaujme návštevníkov nielen okolitými panorámami, ale tiež svojou pokojnou povahou. To zaručuje krásne výhľady na taliansky región, preslávený svojou rozmanitosťou a bohatou históriou.

Tip na výlet
Ak sa budete chcieť z tejto toskánskej dediny vzdialiť a spoznávať aj iné krásy Toskánska, zaručene Vás zaujme 20 km vzdialené mesto Lucca.

Talianske mesto Lucca je známe nielen svojou vznešenosťou a mnohými historickými pamiatkami, ale aj ako mesto opery a olivového oleja. V Taliansku je viac miest, ktorých mohutné tehlové opevnenie s neporušenými bránami a baštami sa zachovalo v pôvodnej podobe. Len málokde sa však zachovalo tak, že je možné obísť ho na bicykli, ktoré si možno požičať kdekoľvek v meste. Plavba po hradobnom násype v Lukce, o niečo málo dlhšia ako štyri kilometre, ponúka mnoho krásnych vyhliadok na historické jadro mesta.
[/accordion]
[accordion title=“Cortona“ load=“hide“]
Cortona kraľuje okolitej krajine. Z hradieb je nádherný výhľad ďaleko do kraja toskánskych a umbrijských kopcov a rovín. Mesto, ktoré je vraj staré ako Trója, bolo kvitnúcim centrom už v 8. storočí pr. n. l., kedy sem prišli Etruskovia. Dnes je Cortona mestom, ktoré si zachovalo prevažne stredoveký ráz. Môžete tu navštíviť dve múzeá, niekoľko kostolov a strmé staré ulice. Návšteva Cortony je rozhodne príjemným zážitkom.

Cortonu možno vidieť z celého okolia. Päť kilometrov jazdy cez vinice a olivové háje, kedy miniete nádherný renesančný kostol Santa Maria delle Grazie en route, vás zavedie vyššie a vyššie k mestu, ktorému dominuje všadeprítomná pevnosť. Cortona s etruským pôvodom je bohatá na umenie a históriu. Bežný charakter cortonskej architektúry je stredoveký so strmými úzkymi uličkami na svahoch (v nadmorskej výške 600 metrov), ktoré ponúkajú skvostné panorámy s výhľadom na celú Val di Chiana.
Nenechajte sa odradiť prudkým stúpaním a vydajte sa do vyššej časti mesta, kde sa nachádza zničená Fortezza Medicea, odkiaľ je krásny výhľad do okolia. Blízko hlavného námestia stojí významné Museo Diocesano, kde je uložená zbierka renesančného umenia. Dominujú jej dva úžasné obrazy od Fra Angelica – Zvestovanie a Madona s dieťaťom a svätci. Neďaleko je Museo dell’Accademia Etrusca, v ktorom možno obdivovať predovšetkým etruské dedičstvo Cortony.

V meste stojí za návštevu aj niekoľko kostolov: San Nicolo, San Domenico a Santa Maria delle Grazie al Calcinaio, ktorý je spolu s kostolom San Biagio v Moltepulcianu považovaný za najkrajší renesančný kostol v Toskánsku. Nachádza sa 3 km od Cortony pri kľukatej ceste, ktorá vedie z údolia nahor do mesta.

Počas roka sa tu koná aj mnoho festivalov vrátane slávneho Palio dei Rioni (konské dostihy okolo mesta – podobný festival sa koná aj v Siene) s pestrofarebnou a ráznou prehliadkou starovekých zvykov mávanie prápormi, ktorý sa datuje späť do 13. storočia. Obe tieto divadla si rozhodne nenechajte ujsť.
Cortona je jedným z pokladov Toskánska. S olivovými hájmi a vinicami valiacimi sa po úbočiach pod hradbami a s okázalým výhľadom na umbrijske jazero Trasimeno a úrodnú nížinu Val di Chiana, čo je vysušený močiar zúrodnený spoločne s Maremma Etruskmi, a teraz krajina s chovom dobytka a susediaca s počtom miest nachádzajúcich sa na okolitých kopcoch, z ktorých najkrajšie je nepochybne Cortona ..
[/accordion]
[/accordions]


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt