Mahdia – dielo kalífa spasiteľa

Avatar Juraj | 10 marca, 2022

Na východnom pobreží Stredozemného mora, sa v oblasti zvanej Sahel, rozkladá nádherné letovisko Mahdia, ktoré patrí medzi najvyhľadávanejšie v Tunisku. Toto prístavné mesto bolo postavené na skale na malom polostrove. Môžete si tu užívať nádherné piesočné pláže, bohatý nočný život i jedinečné pamiatky.

Mesto bolo pôvodne fenickým, neskôr rímskym prístavom, ktorý v 7. storočí zničili Arabi. Obnovené bolo o tri storočia neskôr, kedy sa sem z Kairouanu uchýlil fátimovský chalíf Ubajdalláh, zvaný tiež ako el-Mahdí (Spasiteľ). Novú výstavbu mesta začal v roku 916 po Kristovi, teda v čase, ktorý astrológovia vyhodnotili ako najvhodnejší. Na počesť tohto charizmatického kalifa obdržalo nové mesto názov Mahdia. Začalo rýchlo prekvitať a dnes preto môže ponúknuť nepreberné množstvo pamiatok. Nové luxusné hotely tu boli postavené len nedávno a tak je všetko vo veľmi dobrom stave.

Dnes sa Mahdia radí k najkrajším mestám Tuniska, stala sa turistickým centrom s bohatým kultúrnym životom. Nachádza sa tu významný prístav a na rušnom nábreží panuje podmanivá prímorská atmosféra. Mnohí z 27 tisíc obyvateľov mesta sa ešte dnes živí tradičným rybolovom. Každé ráno vyrážajú rybári na lodiach rozhodiť svoje siete, aby potom mohli prípadný úlovok predávať na miestnych trhoch. Vyhlásené sú pravidelné piatkové trhy, kde sú okrem rýb, potravín a klasických suvenírov sú na predaj tiež krásne tradičné obleky, hodváb, pozlátené ozdôbky alebo naozajstné zlato a klenoty.

Pri prechádzke Mahdiou narazíte na typické tuniské trhy s tovarom všetkého druhu, kde si svoju cenu musíte dohadovať. Mesto poskytuje tiež nádherné pamiatky, iste vás očaria miestne nádherné mešity, štíhle veže minaretov alebo biele obytné budovy postavené v tradičnom maurskom štýle. Ľudia si v tejto oblasti veľmi potrpia na zdobenie interiérov svojich príbytkov. Tie najbohatšie obydlia sú vyzdobená tzv. majless, čo znamená, že múry domu sú do dvoch tretín pokryté vyšívanou látkou a vrchná časť je zdobená maľbami. Takýchto domov sa v Mahdii nachádza asi 12, nájdete ich hlavne v ulici Hamza.

Stredoveké kúzlo Mahdie na vás dýchne už pri vstupe do mesta, kedy musíte prejsť obrovskou bránou Skif el-Kahla, ktorú nechal v 10. storočí postaviť Ubajdalláh. V minulosti bola táto stavba jediným možným vstupom do mesta. Pôvodnú bránu zničili v roku 1554 Španieli, avšak v tom istom roku bola znovu vybudovaná. Uprostred mediny sa rozprestiera námestie Place du Caire, ktoré slúži ako miesto stretávania či odpočinku pri káve. V blízkosti námestia sa vypínajú dve hlavné mešity – Mustafu Hamza a Veľká mešita.

Mešita Mustafu Hamzy

Mešita Mustafu Hamzy sa pýši nádherným priečelím. Vznikla v 18. storočí v období osmanskej vlády, je tak skvelou ukážkou typickej tureckej architektúry. Jej osemboký minaret dominuje celému mestu. Veľká mešita je oveľa staršia, bola založená už v roku 921 Ubajdalláhom. V minulosti však bola značne zničená, jej súčasná podoba tak pochádza z prestavby, ktorá prebiehala v 60. a 70. rokoch 20. storočia. Snahou vtedy bolo urobiť dokonalú repliku fatimovskej mešity. Výrazným fátimovským prvkom je monumentálna vstupná brána, ktorú používala hlavne kalifová rodina. Z pôvodnej stavby je dnes možné vidieť len fragmenty portálu a Mihrab – výklenok vyznačujúci smer k Mekke. 

Naproti Veľkej mešite sa nachádza ešte osmanská mešita Slimena Hamza, pre ktorú je typická obdĺžniková hlavná budova zavŕšená kopulou. Jej súčasťou je štíhly osemboký minaret. Výzdoba v mešite nie je skoro žiadna, výnimkou sú len kaligrafické nápisy, lampy a koberce. Lampy v mešite majú symbolizovať prítomnosť Boha.

Hlavnou tepnou Mahdie je ulica Rue Obeid Allah el-Mahdi, ktorá je lemovaná bielymi domčekmi a pestrofarebnými obchodíkmi s keramikou, kobercami a koženým tovarom. V bočných uliciach nájdete dielne, kde pod rukami tkáčov vznikajú hodvábne látky napríklad na svadobné odevy. Tkanie hodvábu má v Mahdii pomerne dlhú tradíciu. V 19. storočí ho tu rozšírili židovskí prisťahovalci z Líbye.

Pokiaľ si budete chcieť prezrieť zaujímavé archeologické nálezy, navštívte Mestské múzeum. V ňom sú uložené krásne púnske, rímske a kresťanské sochy, keramické výtvory, mozaiky z El-Djem, olejové lampy aj pôvabná kolekcia parfémov uchovávaných v farebných sklenených flakónoch. Oddelenie venované islamskému umeniu ponúka ukážky kaligrafie, mozaiky a niekoľko regionálnych krojov.

Za hradbami mediny sa rozkladá starý fatimovský prístav, moslimský cintorín z 16. storočia a púnska nekropola, ktorá je druhou najväčšou po Kartágu. O výstavbu prístavu sa zaslúžil kalif Ubajdalláh, ktorý ho nechal vybudovať na mieste starého punského prístavu. Kalif chcel, aby sa z Mahdie stala silná námorná základňa. Pôvodný 15 metrov dlhý vodný kanál vedúci do prístavu strážili dve veže, z ktorých sa do dnešnej doby zachovali len ruiny. Na mieste Ubajdalláhovho paláca vyrástla v 16. storočí turecká pevnosť Borj el-Kebir. Z jej terasy sa ponúka nádherný panoramatický výhľad do širokého okolia.

Mahdia sa v roku 1907 preslávila nálezom potopenej gréckej lode, ktorá viezla predmety, ktoré mali slúžiť na prepychovú antickú stavbu. Okrem stĺpov s hlavicami, mramorových nádob tak znovu svetlo sveta uzreli napríklad bronzové umelecké diela alebo sochy z mramoru. Väčšina z nájdených predmetov je dnes uložená v múzeu Bardo v Tunise.

Tunajšie pláže sú známe svojím jemným bielym pieskom, sú dosť navštevované a obľúbené. Krištáľovo čistá voda potom už len nabáda na šnorchlovanie a potápanie. Mahdia je skvelou voľbou pre každého, kto túži po pokojnej dovolenke v malebnej prírode, ale pritom v blízkosti čarovnej atmosféry Tuniska. Vo vzdialenosti cca 50 km od Mahdie sa nachádza monumentálne rímske koloseum El-Djem.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt

Nechceme clickbaitové nadpisy a preto tu nebudeme rozpisovať čo všetko dostanete a ako výhodne, ak si od nás kúpite to či ono. My to povieme v jednej vete:

"Dizajnový časopis NAVŽDY ZADARMO priamo do Vašej schránky."



©2024 Travelista.sk - V tejto chvíli máme 705 582 odberateľov časopisu Travelista.