You dont have javascript enabled! Please enable it! Najpriateľskejšie krajiny sveta za rok 2022

Najpriateľskejšie krajiny sveta za rok 2022

Avatar Juraj | 7 októbra, 2022

Hovorí sa, že môžete precestovať celý svet a nikdy nenájdete takú prívetivú krajinu ako je váš domov, ale my si myslíme, že to nie je celkom pravda. Od vždy srdečných obyvateľov Srí Lanky až po obyvateľov Nového Zélandu, ktorí sú známi svojou otvorenosťou, je naša planéta domovom niekoľkých skutočne priateľských krajín, ktoré sú pripravené podeliť sa s vami o lásku, ktorú cítia k svojej krajine.

10. Filipíny

Už len to, že sa Filipíny (pozostávajúce z približne 7 641 ostrovov) dostali do prvej desiatky, je dôkazom, že slávna filipínska pohostinnosť je stále živá. Krajina je často chválená za svoju zdanlivo bezproblémovú schopnosť obdarúvať návštevníkov, cudzincov alebo emigrantov skutočnou pohostinnosťou. Mnohí ľudia považujú tunajšie ryžové terasy Banaue za „ôsmy div sveta“, hoci sa tu nachádza množstvo ďalších krásnych miest. Ostrovy sú posiate majestátnymi horami, nádhernými kostolmi a rozľahlými piesočnými plážami.

9. Srí Lanka

Obyvatelia Srí Lanky sú známi svojou láskou k návštevníkom a úprimnou ochotou pomôcť, od detí až po starších ľudí. Na južnom pobreží sa vyberte na výpravu za pozorovaním veľrýb do Mirissy, nakupujte v pestrofarebných butikoch pevnostného mesta Galle alebo sa ubytujte v luxusnom hoteli Cape Weligama, ktorý sa nachádza na útese pri oceáne. Vyberte sa do čajovej štvrte, kde vás neisté kľukaté cesty zavedú do srdca čajových plantáží, alebo smerom do centra vystúpte na skalu Sigiriya, odkiaľ sa vám naskytne krásny výhľad široko-ďaleko.

8. Belize

Belize, ktoré pedagóg a občiansky advokát Sebastian Cayetano opísal ako „taviaci kotol Strednej Ameriky“, je krajina s bohatou a rozmanitou kultúrou, tradíciami a históriou. Mnohí návštevníci využívajú dokonalé prostredie na šnorchlovanie a vydávajú sa k Belizskému bariérovému útesu, aby si pozreli koralovú záhradu, vydávajú sa do podzemia a skúmajú jaskyne, ktoré oplývajú flórou a faunou, alebo navštívia dedinu Hopkins Village na pobreží okresu Stann Creek, kde môžete vidieť výrobu maniokového chleba (jeho príprava trvá dva dni) a túru k vodopádom v národnom parku Bocawina.

7. Peru

Peru je krajina, v ktorej sa nachádza najmenej 28 z 32 klimatických pásiem sveta a ktorá akoby spájala všetky krajiny, ktoré môžete zažiť. Od rozoklaných Ánd (najdlhšie kontinentálne pohorie na svete) až po tropickú Amazonskú kotlinu a okrajové časti s celkom nádherným – aj keď netypickým – pobrežím. Inkská citadela Machu Picchu z 15. storočia je azda najznámejšou pamiatkou krajiny, hoci miestni obyvatelia vám povedia, že stratené mesto Choquequirao je oveľa rozsiahlejšie (hoci pešo sa k nemu dostanete oveľa ťažšie).

6. Botswana

Batswana (názov, ktorý sa bežne dáva tunajším obyvateľom) sa nikdy nevyhýba tomu, aby bola navonok hrdá na svoju kultúru a jej dôležitou súčasťou je otvorená komunikácia, prevažne rešpektovanie starších ľudí a nadväzovanie očného kontaktu (vyhýbanie sa mu sa považuje za podozrivé). Rezervácie a safari sú tu veľkým biznisom, rozprestierajú sa na púšti Kalahari a v delte rieky Okavango, kde návštevníci môžu na otvorených džípoch vidieť skamenené riečne údolia a vlniace sa lúky, ako aj širokú škálu živočíšnych druhov, od žiráf až po hyeny.

5. Kostarika

Kostarika je vďaka kombinácii národných parkov, rozmanitej divokej prírody a idylických pláží obľúbenou destináciou pre širokú škálu ľudí, či už ich sem láka prísľub turistiky cez dažďový prales obývaný leňochodmi, adrenalínové zážitky na perejách voľne tečúcich riek alebo, a to sa nesmie podceňovať, prísľub jednej z najlepších káv na svete.

4. Thajsko

Od rušných hypermarketov a blikajúcich mrakodrapov Bangkoku až po pokojné azúrové vody Khao Lak a Pranburi – Thajsko je krajina kontrastov, ktorá návštevníkov prevedie od ulíc, kde sa sotva môžete pohnúť kvôli ľuďom, tuk tukom a pouličným predajcom jedla, až po rozľahlé kúpeľné rezorty, ktoré sú takmer opustené. Súčasťou prehliadky môže byť aj Phuket, ostrov plný honosných a veľkolepých hotelov, ktoré lákajú turistov, Koh Phi Phi, ktorý sa preslávil vďaka tomu, že sa tu natáčal film Leonarda DiCapria Pláž, a nádherné starobylé chrámy v Chiang Mai.

3. Nový Zéland

Pôvodní obyvatelia Nového Zélandu (známi ako Māori), ktorí sú na celom svete známi svojím bezstarostným a pozitívnym prístupom k životu, nazývajú tento ostrov svojím domovom len 800 rokov. A možno práve Māori ako prví začali s priateľským pohľadom na návštevníkov, pričom myšlienka manaakitanga (maorsky pohostinnosť) – prejav vzájomnej úcty k druhým – pomohla zvýšiť hodnotu priateľskej štedrosti medzi tunajšími ľuďmi.

2. Kolumbia

Pestrú, odvážnu a otvorenú kultúru Kolumbie pocítite hneď po príchode. Mestá ustupujú bujnej džungli, ktorú prerušujú končiare hôr (ich chodníky sa prepletajú sem a tam) a na ich úpätí sa rozrastá morský ekosystém s dúhovými koralovými útesmi a medovo sfarbenými plážami. Skrátka, je nemožné nenechať sa unášať hudbou, radostnou atmosférou a chuťou do života, ktorá tu vládne.

1. Francúzska Polynézia

Najpriateľskejšou krajinou na svete je podľa vás, našich čitateľov, Francúzska Polynézia, súbor viac ako 100 ostrovov v južnom Pacifiku. Mierne podnebie z nej robí celoročnú destináciu a miestni obyvatelia sa tu veľmi radi prispôsobia. Súostrovia Austral, Gambier, Markézy, Society a Tuamotu sa delia na dve časti, vášniví potápači si tu vychutnávajú koralové lagúny, nadšení turisti majú k dispozícii veľké vodopády, rozmanitý hornatý terén a všetky druhy exotických rastlín, zatiaľ čo hotely nad vodou sú obľúbené aj medzi mladomanželmi.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt
1
JÚN
Týždenník TRAVELISTA
od 1.júna každý týždeň ZDARMA
pre každého...
e-mailom vo formáte PDF a ePub
PRIHLÁSIŤ SA